Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stabilna obudowa PC - niezbyt efektowne, ale efektywne.

Mr. CEWKA 05 Sty 2005 15:50 6665 7
  • Krótki wstęp.
    -----------------------------------------------------
    Pomysł zaistniał gdy kupiłem używany komputer, który nie miał jednej nóżki w obudowie. Aby był stabilny wyjąłem symetryczną nóżkę (okrągły gumowy element od spodu). Po dokładnej analizie okazało się że te nóżki na których stoi większość komputerów są słabej jakości, głównie plastikowo-gumowe, przenoszą na biurko sporo drgań i są chybotliwe. Zacząłem się zastanawiać czym je zastąpić. Tak wpadłem na pewien genialny w swej prostocie pomysł, którego nigdzie u nikogo nie widziałem, ani w żadnej gazecie, okazało się że ma on kilka zalet....
    -----------------------------------------------------

Zapewniam, że jak ktoś go zrobi (pare minut) nie pożałuje
    jest tani, praktyczny i pożyteczny.

Potrzeba:
    ----------
    2 podkładki pod myszkę (takie z czarnym piankowym tworzywem od spodu a z nadrukiem /papier+tworzywo/ na wierzchu) - ważne aby były dosyć twarde oraz grube, mogą być jakieś z targów komputerowych albo kupione w sklepie,

Taśma obustronnie klejąca najlepiej firmowa,

Nóż do tapet lub dowolny inny ostry, może być potrzebny wkrętak,
    Linijka i długopis,

1) Odłączamy kable od komputera.
    2) Otwieramy obudowę komputera i patrzymy czy przypadkiem nóżki nie są mocowane od środka.
    3) Usuwamy stare nóżki (można zawsze założyć spowrotem)
    4) Przecieramy spód komputera z kurzu.
    5) Przykładamy 2 podkładki tak aby dobrać ich rozmiar.
    6) Zaznaczamy odległość i (najczęściej warto przyciąć obie)
    i kładąc np. na deseczce przycinamy od strony pianki (nie od druku !!!!) te 2 podkładki od myszek.
    7) Naklejamy taśmę obustronnie klejącą najlepiej na całej powierzchni podkładki.
    8) Dokładnie przyklejamy do spodu komputera.
    9) Odwracamy komputer
    10) Podłączamy włączamy - gotowe !

P.S. używamy całych podkładek, a nie wycinamy nóżki !

Jaki jest (+) tego rozwiązania ?

1) Obudowa przenosi o 40-60% mniej drgań - jest ciszej
    2) Komputer stabilnie stoi na biurku/podłodze nie buja się...
    3) Komputer nie ślizga się po powierzchni.

Jeśli komuś spodobał się mój banalny pomysł, proszę albo o wiadomość PW albo o... przekazanie nadmiarowego 0,5 punkciku jak komuś zbywa :-)

Zastanawiałem się czy wstawić to do DIY, ale... na pewno znajdzie sie osoba, która to zrobi!

Szczerze polecam, choć to tak proste.
    Jest to uzupełnienie do .... wyciszania komputera.

____
    Mam propozycje - dodamy zdjecia z tego zabiegu, jak i wytlumiania, OK?
    tom

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 14 Sty 2005 13:43
    Thunder17
    Poziom 11  

Pomysł może i fajny, ale wszystko zależy od budowy obudowy. Moja nie buja się w żadnym kierunku. A u więkrzości osób skrzynka i tak stoi na ziemi więc nie drgań których komputer i tak wytwarza znikomą ilośc. Mniej pracy byłoby przy doklejeniu na nóżni podkładek gumowych (miękkich). Ale każdy ( prawie ) jest pożyteczny. Pozdrawiam.

• #3 14 Sty 2005 14:59
    Dimmu
    Poziom 15  

Komputer wytwarza calą mase przeróżnych drgań, spowodowanych choćby pracą dysków, czy wiatraków.

• #4 14 Sty 2005 17:59
    Mr. CEWKA
    Poziom 17  

Nie opisuje innych czynności tłumiących PC, bo nie chce dublować opisów, które można w wielu miejscach znaleźć.

Dodam, że szczególnie efekt tłumienia i stabilizacji obudowy będzie widać (słychać / czuć), tam gdzie komputer stoi np. na dużym biurku z przenoszącym drgania blatem i w podobnych sytuacjach, zwłaszcza jak są np. 2 komputery na jednym biurku (firma?, itp.).

Załączam zdjęcie:

1) demontujemy stare nóżki (albo są na klej, albo trzeba otworzyć obudowę i od środka zwolnić zatrzaski)

2) mierzymy na jaki wymiar ma być przycięta podkładka

3) po wycięciu kleimy taśmą obustronnie klejącą, najlepiej dobrej jakośći

Jeśli ktoś chce więcej fotek, mogę podesłać, ale wydaje mi się że nie ma potrzeby zapychać dysków na forum, w końcu
    każdy wie o co chodzi.

Jeśli chodzi o tłumienie ? Szczególnie jest ono odczuwalne, bardzo dobrze tłumi np. drgania biurka podczas pracy dysków HDD i CD/DVD. Wystarczy położyć rękę na blacie biurka, albo "przyłożyć ucho do blatu, przed zmianą i po niej".

Polecam, tanie i proste rozwiązanie zwłaszcza dobre do tanich obudów. Myślę że może mieć też znaczenie na trwałość PC (mniej rezonansów - drgań również w drugą stronę - nie przenoszą się do komputera tak mocno)
    Cudów tą techniką nie osiągniemy, ale wyniki są obiecujące.

Zawsze liczy się tani i stosunkowo skuteczny pomysł.

3majcie się !

• #5 25 Sty 2005 12:37
    Erwin
    Poziom 16  

ja zato zrobilem odwrotnie, poniewaz czesto cos grzebe w komputerze zamontowalem mu kolka, przez co powierzchnia styku z podlozem jest minimalna (jak na kolcach) :)

• #6 11 Maj 2005 14:24
    KRapicki
    Poziom 24  

Mr. CEWKA - widze że masz tyle podkładek, wyślesz mi parę :) ?

• #7 12 Sty 2007 15:03
    c++
    Poziom 22  

Witam,
    projekt bardzo ciekawy, i dziecinnie prosty.
    Jednak efekt jest super.
    PZDR

• #8 12 Sty 2007 16:46
    KRapicki
    Poziom 24  

barteusius napisał:
    Witam,
    projekt bardzo ciekawy, i dziecinnie prosty.
    Jednak efekt jest super.
    PZDR

Nie ma to jak odświeżyć temat sprzed 2 lat...