Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Junkers, typ. WRP 275-1KB - słabe grzanie wody

Pazer1 07 Apr 2012 23:26 10265 16
  • #1
    Pazer1
    Level 12  
    witam, tak jak w temacie gaz na maxa woda na pokętle piecyka przystawiona na minimum przepływu, palniki, nagrzewnica, wyczyszczone woda przy normalnym przepływie z baterii ledwo ciepła, dopiero gdy przykręci się ją na bateii na mały przepływ (żeby nie zgasł palnik główny) w miarę gorąca, chyba to coś z ciśnieniem gazu (zbyt małe, filter gazu OK) tylko co ? Membrana w Junkersach podobno jest wieczna, co można jeszcze skontrolować ?
  • #2
    -west
    Heating systems specialist
    Z opisu wynika że kwestia regulacji na zaworze gazowym albo suwaku. Musisz mieć u-rurkę i uprawnienia gazowe :)
  • #4
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Chyba nie u-rurkę, ale odpowiednio czuły manometr, gdyż ciśnienie gazu podaje się w jednostkach miary. W ogóle to można też sprawdzić, jakie jest zużycie gazu przez piecyk, obserwując gazomierz. Należy więc zapalić piecyk (nastawiając dźwignię gazu na max. - w nowszym Junkersie jest pokrętło) przy czym kran powinien być w pełni odkręcony (by nie doszło do dławienia przepływu) - nawet lepiej pokrętło wody na piecy dać w pozycji "gorąca", odczytać gazomierz (litry) odmierzyć minutę i po minucie ponownie odczytać gazomierz (zwrócić uwagę, by była to równa minuta). Zużycie gazu porównać z danymi technicznymi zawartymi w instrukcji (prawdopodoobnie jest ponane zużycie na godzinę - wtedy dzieli się przez 60). Jeśli zuzycie gazu wyraźnie odbiega od nominalnego, piecyk wymaga regulacji (najelpiej, by to zrobił SERWIS JUNKERSA).
  • #5
    Pazer1
    Level 12  
    dzięki wszystkim za rady, rzeczywiście chyba pozostaje tylko serwis i regulacja, jeszcze zauważyłem taką rzecz jak kiedyś zapalałem piecyk to w pierwszym momencie ciśnienie wody było wysokie a po chwili zostawało przytłumione teraz ten objaw juz nie występuje ciśnienie jest jednakowe cały czas, a i żona narzeka na jakość gazu że trzeba wszystko dłużej gotować
  • #6
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Z tym ciśnieniem wody to rzecz normalna. Przy pewnych ustawieniach pokrętła wody na piecyku może to zjawisko wystąpić - jest to działanie regulatora w zespole wodnym. Co do dłuższego gotowania, to prawdopodobnie kuchnia też wymaga regulacji a przynajmniej czyszczenia. Dysze mogą być zapchane. Poza tym, może być źle ustawione mieszanie się gazu z powietrzem (w kuchenkach to się reguluje) - warto zaobserwować, jak wygląda płomień na każdym z palników kuchni. Jeśli jest niebieski - jest prawidłowo. Jeśli żółty - zbyt mało powietrza (gaz się niecałkowicie spala i powstaje czad) a jeśli żółty i w dodatku kopci - zdecydowanie zbyt mało powietrza (gaz się niecałkowicie spala i powstaje czad i sadza). Jeżeli płomień jest niebieski, ale odrywa się od brzegu palnika i 'trzeszczy" (pali się głośno), to znaczy, że jest za dużo powietrza.
  • #7
    mirrzo

    Moderator on vacation ...
    Zbigniew Rusek wrote:
    Chyba nie u-rurkę, ale odpowiednio czuły manometr, gdyż ciśnienie gazu podaje się w jednostkach miary.

    A u-rurka to nie jest takim urządzeniem ?
  • #8
    Sosik_15
    Level 11  
    Witam

    I ja się podepnę pod temat bo mam podobny problem. Piecyk jest w łazience. Woda nad wanną chłodna, a nad umywalką goracą i tak samo w kuchni pare metrów dalej gorąca... o co moze chodzic ?

    piecyk to termet g 19 01

    Pozdrawiam

    Proszę poprawić błędy pisowni
    mod - mirrzo
  • #9
    mirrzo

    Moderator on vacation ...
    Sosik_15 wrote:
    Woda nad wanna chlodna a nad umywalka goraca i tak samo w kuchni pare metrow dalej goraca...

    Różne ilości wydatku wody.
  • #10
    Sosik_15
    Level 11  
    Czyli jak mam to rozumieć ?

    Jeszcze jakieś dwa tygodnie temu wszystko było okej.
  • #11
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    mirrzo wrote:
    A u-rurka to nie jest takim urządzeniem ?

    Te u-rurki, jakie mają gazownicy do sprawdzania szczelności instalacji, to proste przyrządy. Jest to u-rurka napełniona wodą, zamocowana na desce, na której nie ma żadnej podziałki a w czasie kontroli szczelności gazownik rysuje ołówkiem kreskę na desce przed otwarciem zaworów na przybory gazowe a po otwarciu i odczekaniu pewnego czasu porównuje poziom wody z tą kreską. Gdyby to była wyskalowana u-rurka, to byłby to przyrząd precyzyjny.
  • #12
    mirrzo

    Moderator on vacation ...
    Te, o których piszesz, to są samoróbki. Od dawna producenci różnych marek wyposażali swoich serwisantów i instalatorów właśnie w u-ruki ze skalą. To były podstawowe przyrządy do regulacji. Dzisiaj w dobie urządzeń elektronicznych, zastąpione są na mikromanometry. Ja wciąż wożę w aucie u-rurkę :) mimo, że posługuję się mikromanometrem. Sentyment.
  • #13
    Pazer1
    Level 12  
    rzeczywiście problem rozwiązany oczywiście przez fachowca (serwisant junkersa), była to jednak membrana zrobiła się dziurka(piecyk 14 lat), koszt naprawy 130zł czas wymiany około1h, sprawdzałem w necie można taką membranę kupić za około 19zł (gładka) +koszt wysyłki czy jest ona orginalna trudno powiedzieć, są też ceny na necie takiej membrany za 99zł, moim zdaniem można takiej wymiany dokonać samemu, jak wiadomo membrana jest w zespole wodnym układ gazowy pozostaje nie naruszony, to tyle dzięki wszyskim za wskazówki
  • #14
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Wymiana membrany trwa ok. pół godziny (nie więcej) nie jest zbyt skomplikowana czynnością oraz nie ingeruje ona w zespół gazowy. 14 lat to naprawdę długo (owszem, oryginalne membrany Junkersa są trwałe, ale wszystko ma swoje granice). Powinno się zawsze stosować membranę do danej marki i danego typu piecyka (oryginalną) - inna może spowodować (w najlepszym wypadku) złe działanie piecyka. Ta za 19 złotych może nie być oryginalna (Junkers daje żółte membrany z jakiejść specjalnej gumy). A propos, czy ten serwisant przy okazji przeczyścił i wyregulował piecyk (jak już przyszedł, to powinien też dokonać konserwacji)?
  • #15
    mirrzo

    Moderator on vacation ...
    Zbigniew Rusek wrote:
    Te u-rurki, jakie mają gazownicy do sprawdzania szczelności instalacji, to proste przyrządy. Jest to u-rurka napełniona wodą, zamocowana na desce, na której nie ma żadnej podziałki...gazownik rysuje ołówkiem kreskę na desce przed otwarciem zaworów na przybory gazowe a po otwarciu i odczekaniu pewnego czasu porównuje poziom wody z tą kreską. Gdyby to była wyskalowana u-rurka, to byłby to przyrząd precyzyjny.


    A taką widziałeś ?
    Junkers, typ. WRP 275-1KB - słabe grzanie wody
  • #16
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Odp. dla Mirzo. Takiej nie widziałem w rzeczywistości, ale na zdjęciu widać, że to jest prawdziwy przyrząd pomiarowy (manometr). Te przybite do deseczki bez skali (samoróbki - inaczej erzace) były powszechnie stosowane, także przez Zakład Gazowniczy.
  • #17
    Pazer1
    Level 12  
    witam ,rzeczywiście problem rozwiązałem, była to membrana zespołu wodnego, pisałem kilka postów wyżej.
    Dzięki wszystkim za pomoc
    Temat do zamknięcia