Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie cewki stycznika

08 Kwi 2012 00:40 3211 6
 • Poziom 10  
  Witam. Mam pytanie odnośnie styczników od sterowania maszyny których cewki zasilane są napięciem 230V AC ale z transformatora . Chciałbym się dowiedzieć dlaczego właśnie do trafo a nie bezpośrednio do sieci są one podłączone?
 • Poziom 35  
  W celu odseparowania galwanicznego od sieci zasilającej obwody sterownicze.
 • Poziom 10  
  Czyli żeby uniknąć zakłóceń w sieci które mogą powstać na skutek pola magnetycznego które wytwarza cewka ? dobrze rozumiem?
 • Poziom 34  
  Nie, transformator jest po to żeby podnieść poziom bezpieczeństwa ludzi to obsługujących.
  Często też wytwarza się maszyny przystosowane do zasilania 3x400V bez przewodu neutralnego, wówczas w maszynie stosuje się transformator 400/230V.
 • Poziom 10  
  To znaczy że separacja galwaniczna nie ma z tym nic wspólnego? a transformator po prostu daje nam na wyjściu dużo mniejszą moc niż jest w sieci i przez to jesteśmy bardziej bezpieczni gdy np. chcemy wymienić stycznik który jest zasilany z tego trafo?
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  Witam
  gustavel21 napisał:
  o znaczy że separacja galwaniczna nie ma z tym nic wspólnego?

  Z tym znaczy z czym? Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to zgodnie z tym co już napisano trafo separacyjne ma za zadanie podnieść poziom bezpieczeństwa osób ale nie polega on na tym aby ułatwić wymianę elementów pod napięciem. Takie rozumowanie jest błędne. Aby zaś zrozumieć zasadę na jakiej opiera się zwiększone bezpieczeństwo obwodów sterowniczych po separacji galwanicznej proszę przypomnieć sobie jak to ptaki spokojnie siedzą na przewodach elektrycznych, które są pod napięciem względem ziemi. Nie dotykają one jednak drugiego bieguna a więc są bezpieczne. Podobnie przy transformatorze separacyjnym jeśli dojdzie do niezamierzonego i niecelowego dotknięcia jednego z dwu biegunów to delikwent będzie bezpieczny. Oczywiście podałem z pewnymi skrótami myślowymi ale sądzę że na potrzeby autora wątku nie ma powodu aby dokładniej analizować sytuację.
  pozdrawiam
  pm001
 • Poziom 10  
  Ok już wszystko jasne. Wielkie dzięki za pomoc wszystkim a szczególnie pm.001. Jak widać kto pyta nie błądzi :)