Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magic-1 komputer oparty o układy TTL podłączony do internetu

satanistik 08 Kwi 2012 06:55 12067 18
 • Magic-1 komputer oparty o układy TTL podłączony do internetu

  Konstrukcja ta jest o tyle niezwykła, że autor posłużył się jedynie układami logiki TTL do stworzenia komputera w pełnym słowa tego znaczeniu. Projekt to nie tylko sama elektronika (ponad 200 układów połączonych metodą Wire-wrap), ale także oprogramowanie, w tym kompilator C i system operacyjny, obsługa TCP-IP i połączenie z siecią internet. Strona http://www.magic-1.org jest umieszczona właśnie na tym komputerku. System operacyjny to Unix-owy Minix.

  Magic-1 komputer oparty o układy TTL podłączony do internetu Magic-1 komputer oparty o układy TTL podłączony do internetu Magic-1 komputer oparty o układy TTL podłączony do internetu Magic-1 komputer oparty o układy TTL podłączony do internetu
  Magic-1 komputer oparty o układy TTL podłączony do internetu Magic-1 komputer oparty o układy TTL podłączony do internetu Magic-1 komputer oparty o układy TTL podłączony do internetu

  Po więcej szczegółów odsyłam na stronę autora:
  Źródło

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  satanistik
  Poziom 27  
  Offline 
  Zboczony elektronik woli 14"
  Specjalizuje się w: realizacja nietypowych projektów z dziedziny elekt
  satanistik napisał 1636 postów o ocenie 432, pomógł 52 razy. Mieszka w mieście Lublin. Jest z nami od 2005 roku.
 • #2
  Nathir
  Poziom 14  
  Musialo udac mu sie za pierwszym razem
  bo jak tu potem znalezc blad?
  :D
 • #3
  yenaldushi
  Poziom 13  
  Zawsze podziwiałem takich ludzi, potrafiących przesiedzieć te parenaście/paredziesiąt godzin siedząc na 200 układami i łącząc je nóżka po nóżce za pomocą kabli. :)
 • #4
  adria5n
  Poziom 14  
  Szacunek dla pana. Ciekaw jestem ile to prądu żre.
 • #5
  bosman
  Poziom 15  
  Wszystkie układy to LS-y. Razem razem ok. 10A/5V zasilania.
 • #6
  Pokrentz
  Poziom 21  
  Kol. Nathir, takich projektów nie robi sie "na raz". uruchamia się je modułami, testując każdy moduł, czy działa zgodnie z projektem. Wtedy idzie zrobić sporo. Podejrzewam, że metodą "na raz" nic poza wzmacniaczem odwracającym na op-ampie nie da się zrobić.
  Podobnie nie pisze się programu na kilka tys. linii "na raz" i potem, na koniec szuka bugów, bo wynik jest niezgodny z oczekiwaniami. Konia z rzędem, kto cos takiego zdebuguje "w całości".
  Mi raz, jeden jedyny w zyciu udało się rozwiązac równanie różniczkowe cząstkowe numerycznie jako ćwiczenie studenckie (dla kogoś, nie dla mnie, skasowałem za to kasę dawno, dawno temu - 5 lat minęło NA PEWNO). napisałem cały algorytm "na piechotę", około 200 linii, kompilacja, wynik, koniec pracy. Ani jednego buga, błędu składni, NIC.
  A wynik był poprawny, bo to było ćwiczenie studenckie i rozwiązywane równanie miało banalne analityczne rozwiązanie, które znalazłem na papierze i porównałem z numerycznym.

  A co do strony stojącej na tym komputerku to czy on wyswietla taki komunikat:
  "The server at www.magic-1.org is taking too long to respond." ?
  Pardon, nie mogłem sie powstrzymać. Może ta technologia po prostu jest nie na te czasy?
 • #7
  mreq
  Poziom 21  
  Gość chyba nie ma żony i ma za dużo wolnego czasu.
  Taki komputer na pewno przeżyje dzisiejsze komputery - luty BGA uwielbiają się psuć. Mam działający 486 - ani jednego układu BGA i ze 3 płyty uszkodzone z BGA.
 • #8
  krru
  Poziom 32  
  Trochę nowoczesniejszy od Odry. Ta była też na TTLach, ale zwykłych i to tych najprostszych - 7400, -10, -20, -30. Reszta na tranzystorach. Ciekawe jak z pamięcią - chyba nie ma jej na TTL, bo było by za mało.
  Jego pulpit trochę przypomina to co miała Odra i SM4 (ruska kopia PDP11).
 • #9
  Zumo
  Poziom 21  
  krru napisał:
  Ciekawe jak z pamięcią - chyba nie ma jej na TTL, bo było by za mało.

  Cytat:
  it is built entirely out of 74LS and 74F-series TTL devices plus modern SRAM and EPROMs for the microcode store


  Ogólnie to ten projekt był tu już parę(naście?) razy. Jego konstrukcja przypomina FPGA, bo jest zbudowany w oparciu o bramki logiczne.
 • #10
  satanistik
  Poziom 27  
  Na czystych ttl-ach jest tylko CPU. Pamięć itp to już układu wyższej skali integracji.
  Co do błędów było kilka w tym pęknięte od naprężeń kabelki ale też błędy projektowe. Autor wykorzystał analizator logiczny HP do debugowania. Co do żony nie wiem, na pewno ma dwoję dzieci bo ich zdjęcia są na stronie.
 • #11
  elektryku5
  Poziom 38  
  No to wypadałoby coś poskładać, ale prędzej na CMOS-ach. Kiedyś myślałem o programatorze epromów z okienkiem, PCB trawiłem 3 razy bo AR rozwalił mi płytki i wymiary nie były dobre (jakieś dopasowanie było czy coś), a 3cie PCB też nie za bardzo wyszło.

  Było chyba z 70 zwór, z drucikami zamiast PCB też można pokombinować, to tylko 8 czy 9 układów scalonych i kilka podstawek...

  Czas kupić kilka metrów skrętki, uniwersalną płytę i działać, hmm może kiedyś się tego podejmę, bo mam układy, ale pewnie i tak by to zajęło ogrom czasu.  Już wiem jaki jest najlepszy sposób na zabicie wolnego czasu, w święta nie ma co robić, to...

  P.S. Jakby co to mam starą płytę główną (z uszkodzonym jednym gniazdem RAM) i nie byłoby aż takiej ogromnej szkody przy spalonym LPT.
 • #12
  lechoo
  Poziom 39  
  satanistik napisał:
  Na czystych ttl-ach jest tylko CPU.

  Niezupełnie, bo tzw. mikrokod ma zapisany w pamięciach EPROM. Docelowo miały być pamięci PROM 74s472, ale:
  Cytat:
  As far as the parts used, I'm going with 74s472's, which are expensive and hard to find. For this reason, I put together an EPROM daughter card to try things out before I burn the real PROMs. The daughter card uses fast 60ns 27C256 EPROMs and also provides a hex display to show the address of the next microinstruction. [Note: as of this writing, I'm still using the EPROM daughter card and am inclined to just keep using it permanently].
 • #13
  Glaz13
  Poziom 10  
  mreq napisał:
  Gość chyba nie ma żony i ma za dużo wolnego czasu.


  Autor pisze że ma żonę, troje dzieci i dwa psy. A nad projektem pracował w wolne weekendy i czasem w tygodniu ;)
 • #15
  dj_volt
  Poziom 23  
  krru napisał:
  Trochę nowoczesniejszy od Odry. Ta była też na TTLach, ale zwykłych i to tych najprostszych - 7400, -10, -20, -30. Reszta na tranzystorach. Ciekawe jak z pamięcią - chyba nie ma jej na TTL, bo było by za mało.
  Jego pulpit trochę przypomina to co miała Odra i SM4 (ruska kopia PDP11).


  Poza techniką TTL, połączeniami owijanymi nie widzę tu związku z Odrą. Gdzie pulpit Odry? Ten bardziej przypomina Altair'a :-) Brak pamięci ferrytowej, kanałów (w tym autonomów).
  Jestem ciekaw jednego - jak gość spiął to cudo z Ethernetem?
  Podziwiam Konstruktora! ~40 lat temu nad takim projektem pracował cały sztab ludzi przez kilka lat!
 • #17
  lechoo
  Poziom 39  
  dj_volt napisał:
  Jestem ciekaw jednego - jak gość spiął to cudo z Ethernetem?

  Poprzez SLIP (Serial Line Internet Protocol) połączył z routerem na OpenWRT.
  Cytat:
  What I wanted to do was to get rid of an aging PC that I pretty much only used to give Magic-1 an internet connection via SLIP. It took a bit of fiddling, but it works. I reflashed my "slug" with the OpenWRT distribution, and am using a USB to RS232 serial adapter to connect to Magic-1. Via port forwarding, HTTP requests sent to my home DSL line (magic-1.org) eventually wind up at the slug, which forwards them on to Magic-1 via the serial port.
 • #18
  Glaz13
  Poziom 10  
  ADI-mistrzu napisał:
  Ja sam sobie rozwijam własny projekt CPU na samych bramkach logicznych.
  Obecnie kończę ALU i jest to ogrom pracy... podziwiam autora i wiem jaka to frajda jak coś tak skomplikowanego działa :D


  Mam nadzieję, że kolega zaprezentuje swoje dzieło i podziwiam za podjęcie się takiego zadania.
 • #19
  phanick
  Poziom 28  
  ADI-mistrzu napisał:
  Ja sam sobie rozwijam własny projekt CPU na samych bramkach logicznych.
  Obecnie kończę ALU i jest to ogrom pracy... podziwiam autora i wiem jaka to frajda jak coś tak skomplikowanego działa :D

  Tylko po co, skoro jest coś takiego jak 74181...