Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat do sterowania sześcioma silnikami.

08 Kwi 2012 11:13 2048 7
 • Poziom 12  
  Witam wszystkoch, przydały by mi się wasze propozycje porady i sugestie .

  Potrzebuję wykonać układ sterowania suszarnia do drzewa . Suszarnie są już nie co stare i analogowe układy czasówki przekaźniki itd zaczynają siadać,a po byłym elektryku w zakładzie mamy ciężko się połapać beż jakich kolwiek schematów. Interesuje się trochę elektroniką, jak i programowaniem. No i bym potrzebował zbudować taki układ.

  Sterowane by były trzy silniki o tam mocy 6,3 KW ale to jest nie ważne. Silniki pracują dwie godziny w prawo (obroty) i po tych dwóch godzinach są wyłączane na dajmy 15 sekund i załączane ponownie na dwie godziny w lewo. To by była taka pętla która trwa dwa tygodnie.Na płytce potrzebował bym 6 przekaźników . 3 przekaźniki na 3styczniki dla obrotów w lewo, i 3 dla obr. w prawo.


  I jeszcze raz .Schemat mniej więcej by wyglądał tak. Zabezpieczenie zasilacza od naszej płytki, jakiś mały esik. Zabezpieczenia główne 100 A. Do każdego silnika esiki zespolone przed stycznikami, za termiki i silnik. Sterowanie : 6 styczników podpięte pod naszą płytkę atmega lub jeszcze przez jakiś przekaźnik z 24 na 230 . No i : wkładamy drzewo do suszarni, włączamy cykl 2 tygodniowy właśnie jak byśmy mogli go załączać ? Zaczynają pracować silniki dajmy w prawo po 2 h się wyłączając na 15 sekund i ponownie są załączane w lewo i ten cykl trwa tak w pętli, Dodatkowo do tego załączanie silników żeby było tak uruchamia się pierwszy silnik po 3 sekundach drugi i po następnych 3 sekundach trzeci silnik dlatego żeby nie było dużego obciążenia na zabezpieczenia dlatego że silniki pracują w trójkącie i odraz mają duże obciążenia, duże wentylatory


  Jak to zrobić jaką kupić płytkę żeby zaprogramować z zegarem ?
 • SterControlSterControl
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Według mnie to pozostanie przy typowych przekaźnikach czasowych RTX jest najprostszym z rozwiązań no chyba że wszystkie uległy uszkodzeniu , algorytm pracy masz bardzo prosty 1 czasówka wyznaczają cykl 2 godzinnej pracy dla silników . Do tego 2 czasówki uruchamiane stykami NO stycznika silnika uruchomionego czyli pierwszy startuje dając sygnał do czasówki z opóźnieniem po czasie uruchamia się drugi silnik i analogicznie 3 silnik , sekwencja powtarzana co 2 godziny . Można pokusić się o układ na elektronicznych zegarach sterujących tylko musisz poszukać takich które mają odpowiednią ilość programów do ustawienia . Inna możliwość to programowalne przekaźniki czasowe lub prosty sterownik PLC zobacz sobie polskie propozycje http://www.relpol.pl/Sklep/Przekazniki-Programowalne http://www.need.com.pl/need,2,3,3.html
 • SterControlSterControl
 • Poziom 12  
  A czemu atmega odpada ?
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Witam
  Atmega nie odpada z zasady, ale przy kłapaniu przekaźnikami na sieci prawdopodobieństwo że wszystko się zawiesi jest bardzo wielkie.
  Szeregując problemy powiem że schemat to mały pikuś, program pikuś a płytka dobrze zaprojektowana pod kątem zakłóceń to wyższa szkołą jazdy, o ile się orientuje suszarnie pracują w cyklu conajmniej kilkanaście dni więc ryzyko wielkie.
  Prosty układ głupoodporny to generator, licznik i EPROM z zapisaną sekwencją, bardziej rozbudowane niż sterownik z Atmegą ale nie do zawieszenia.
  Piotr
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  ATmega nie odpada tylko rozważ kilka spraw :
  - zakłócenia związane z bezpośrednim rozruchem
  - zakłócenia związane z przełączaniem dużych prądów
  - możliwość zawieszenie się programu
  Oczywiście wszystkie te problemy da się rozwiązać tylko ile razy będziesz zmieniał program i układ aby otrzymać zadowalające rozwiązanie , tak jak napisałem wcześniej 3 czasówki i po problemie . Jak sobie policzysz 6 przekaźników R15 do tego cały sterownik na ATmedze to wyjdzie na to samo co czasówki , wybór należy do Ciebie tylko jeżeli układ istnieje to co za problem go naprawić lub okablować według nowego schematu .
 • Poziom 12  
  A oryginalna płytka siemensa ??

  Program może się zawieszać ?? Tak suszarnie pracując w cyklu dwu tygodniowym . A np. sterownik simatika s5 , jakiś używany tanio można kupić na allegro, tylko te rozszerzenia itd trudne i droge do zrobienia ?
 • Poziom 39  
  Nadal nie rozumiem dlaczego mając już układ chcesz wszystko wywalić i robić od nowa , dlaczego od razu Siemens S5 do tego wystarczy nawet Siemens Logo lub podane wcześniej polskie Need . Oczywiście każdy sterownik może się zawiesić ale od tego jest odpowiednie napisanie programu które zareaguje w takiej sytuacji , nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego co może się stać , dlatego wszystkie możliwe zabezpieczenia wykonuje się na podstawowych elementach styczniki , przekaźniki , zabezpieczenia można niektóre powieli również w systemie sterowania ale jako dodatkowe a nie jedyne . Nikt nie da Ci gwarancji że dane rozwiązanie jest jedyne które będzie idealne , nie zawiesi się i będzie działać wiecznie .
 • Poziom 38  
  Widać że bardzo chcesz zrobić ten sterownik na Atmega.
  No to zrób- to jest jakaś nauka.
  Ale najpierw musisz odtworzyć schemat "zapomniany" przez elektryka.
  Potem sprawdzić wszystkie połączenia, słabo przykręcone kable, zaśniedziałe styki, niepewnie działające przekaźniki itp.
  Pewnie wystarczy przeprowadzić porządną konserwację żeby wszystko działało.
  No i schemat- jak już odtworzysz to zapisz i wydrukuj- bo ktoś znowu będzie zaczynał od początku.
  Jak już to wszystko zrobisz to zrób sterownik.
  Takiej płytki ewaluacyjnej "na miarę" to raczej nie znajdziesz- trzeba to zaprojektować.
  Powinien na niej być procesor, jakiś zegar RTC z podtrzymaniem, zasilanie, jakiś ULN i ew. wyświetlacz.
  Taka płytka powinna być starannie zaprojektowana żeby była możliwie odporna na zewnętrzne zakłócenia.
  Połączenie z przekaźnikami też powinno byś przemyślane- polecam zapoznanie się ze skrętką.
  Jak już to zrobisz- to spróbuj dotychczasowe rozwiązanie zastąpić tym sterownikiem.
  To nie będzie proste- za pierwszym razem-(za drugim, piątym) natniesz się na szereg kłopotów i niespodzianek.
  Płytkę, program i połączenia będziesz poprawiał parę razy.
  Ale w końcu zacznie to po kilku-kilkunastu miesiącach działać.