Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Biały dekoder n-ki i dwa telewizory (po HDMI i Component)

slawekjurek 08 Kwi 2012 12:20 6039 13
  • #1 08 Kwi 2012 12:20
    slawekjurek
    Poziom 13  

Temat takiego podłączenia był już wałkowany na forum, ale nie znalazłem rozwiązania interesującego mnie problemu.

Od kilku lat miałem do białego dekodera n-ki podłączone: TV LCD po HDMI i drugi TV LCD po component. Wszystko chodziło idealnie, tzn. wyłączenie pierwszego LCD (tego z HDMI) umożliwiało normalne oglądanie na drugim (tym po Component).
    Zachciało mi się w miejsce pierwszego LCD zakupić nowy "LED TV" (Samsung 40D8000), który również podpiąłem do białego dekodera za pomocą kabla HDMI, no i zaczęły się problemy: Teraz po wyłączeniu (nawet z sieci 230V) tego nowego TV, na drugim LCD nie mogę już nic oglądać (standardowy komunikat na N-ce o braku podłączenia odpowiedniego urządzenia do HDMI)...

Zastanawiam się, czy problem tkwi w kablu HDMI (też został zmieniony, niestety ten "stary" poszedł na śmietnik :( ), czy też jest to kwestia pbsługi HDMI przez nowe telewizory (choć wyłączenie zasilania powinno teoretycznie być równożnaczne z odpięciem kabla HDMI od TV) ?

Macie jakiś pomysł?
    A może ktoś dzielił wyjście HDMI n-ki jakimś hubem, czy innym "wynalazkiem"?

Co można z tym zrobić?

0 13
  • #2 08 Kwi 2012 19:41
    kizek
    Poziom 35  

Istnieje coś takiego jak rozgałęźnik HDMI.

0
  • #3 08 Kwi 2012 20:44
    Janusz
    Poziom 26  

Najprawdopodobniej na czuwaniu TV jest aktywne połączenie HDMI i tu jest problem
    Czy jak wyłączysz tv z sieci to jest OK? Masz sygnał na drugim tv przez component?
    Pomyśl o przełączniku HDMI sterowanym pilotem ( wygoda) - wtedy oba tv łączysz przez HDMI. Możesz zastosować wyłączanie nowego tv z sieci ( np. gniazdo radiowe na pilota). Wreszcie najlepsze rozwiązanie -zmiana umowy z N-ką - multiroom i oglądasz wszytko niezależnie. Wcale niewiele drożej a o niebo wygodniej.

0
  • #4 08 Kwi 2012 21:24
    zygmunt9
    Poziom 11  

Wpisz w wyszukiwarkę: inteligentny kabel HDMI.

0
  • #5 08 Kwi 2012 21:53
    slawekjurek
    Poziom 13  

Panowie, dziękuję za szybkie odpowiedzi.

Po ostrym "googlowaniu" i "Allegrowaniu" znalazłem właśnie iHDMI, o którym wspominał kol. Zygmunt9. Wychodzi na to, że starsze telewizory przed przejściem w tryb stand-by wysyłały do tunera n-ki jakąś komendę informacyjną, tak aby dekoder "wiedział", że odbiornik jest odłączony. Oczywiście nowe TV tego nie robią, no i dekoder na wszelki wypadek się blokuje, aby uniemożliwić "wyciek" danych do urządzeń niezgodnych z HDCP.

Dobrym pomysłem jest multiroom (podpowiedż kol. Janusza), zaraz po Świętach zapytam dealera n-ki, jak to załatwić.

Niestety wyłączenie zasilania TV (nawet z gniazdka 230V) nie "uwalnia" HDMI, tzn. nie jest równoznaczne z odłączeniem kabla z gniazda (a to ciekawe, bo wyglądałoby na to, że w gnieździe HDMI odbiornika TV jest fizyczne zwarcie (np. tak aby na pin19=Hot Plug Detect pojawiła się masa lub +5V z dekodera). Jeśli tak jest wystarczy rozewrzeć ten sygnał, co jest łatwiejsze niż wyjmowanie wtyku.

Do przejrzenia specyfikacja HDMI w wersji 1.3, z opisanymi sygnałami na złączu.

0
  • #6 13 Kwi 2012 18:05
    Peter_mac
    Poziom 10  

iHDMI i tyle w temacie, mam uzywam ihdmi 20metrów i component na dwa lcd, smiga perfekt

0
  • #7 13 Kwi 2012 19:27
    eurotips
    Poziom 34  

Też mam biały n-ki bez nagrywarki i na Component przełączam pilotem.
    To nowy kilkumiesięczny LED 3D i wyłączenie TV powoduje wyłączenie również dekodera do stby. Kabel HDMI mam za 6 pln z hipermarketu, jakość niczym nie odbiega od markowego za 150pln który mam przy kompie, możecie się ze mną nie zgodzić i zachwalać różne marki ale wzroku nie oszukasz, nie widzę różnicy i tyle w temacie.

0
  • #8 14 Kwi 2012 10:05
    slawekjurek
    Poziom 13  

Tak jest. Kupiłem kabelek iHDMI na "Alledrogo" za ponad 100PLN, cóż to i tak tańsze niż multiroom, za który trzeba bulić co miecha.
    Kabelek śmiga perfect, zero problemów.

Pytanie do kolegi Eurotips, jak zmieniasz pilotem HDMI-Component, przez menu instalacyjne, czy jest jakiś szybszy sposób ?

-1
  • #9 14 Kwi 2012 11:34
    eurotips
    Poziom 34  

slawekjurek napisał:
    ...
    Pytanie do kolegi Eurotips, jak zmieniasz pilotem HDMI-Component, przez menu instalacyjne, czy jest jakiś szybszy sposób ?

Są dwa sposoby, przez Menu tunera i szybki poprzez wprowadzenie 2-cyfrowego kodu, są to kombinacje od 01 do 09, poczytaj w instrukcji obsługi, bo będziesz potrzebował 2 kody: aby przełączyć na Scart i wrócić na HDMI

0
  • #10 14 Kwi 2012 14:09
    Peter_mac
    Poziom 10  

eurotips napisał:
    Też mam biały n-ki bez nagrywarki i na Component przełączam pilotem.
    To nowy kilkumiesięczny LED 3D i wyłączenie TV powoduje wyłączenie również dekodera do stby. Kabel HDMI mam za 6 pln z hipermarketu, jakość niczym nie odbiega od markowego za 150pln który mam przy kompie, możecie się ze mną nie zgodzić i zachwalać różne marki ale wzroku nie oszukasz, nie widzę różnicy i tyle w temacie.

No przeciez to od dawna wiadome jest ze nie ma różnicy w jakosci obrazu miedzy kablami HDMI czy to taki za 5zł czy za 500zł jakość jest identyczna, ale frajerów nie brakuje którzy inwestuję majątek w grube markowe kable HDMI i myślą ze mają lepszą jakość rotfl.
    http://blog.skalibrujtv.pl/2011/11/czy-jakosc-kabla-hdmi-wplywa-na-jakosc-obrazu-dzwieku/

slawekjurek napisał:
    Tak jest. Kupiłem kabelek iHDMI na "Alledrogo" za ponad 100PLN, cóż to i tak tańsze niż multiroom, za który trzeba bulić co miecha.
    Kabelek śmiga perfect, zero problemów.

A co Ty chcesz zmieniać i po co ? Sygnał z dekodrea n-ki wychodzi jednocześnie na oba gniazda HDMI i Component dla ustawienia 1080i (*3 na pilocie)
    Takze jesli posiadasz iHDMI i Component to nic nie potrzeba zmieniać i na obu TV podpietych jednocześnie bedzie leciał sygnał.

Jakbyś chciał zmieniać to w Menu>Ustawienia>Rozdzielczość
    Bądz tez pilotem naciskając pierw gwiazdkę *, następnie przycisk 1,2,3... w zależności od trybu wyjścia jaki potrzebujesz

1 - SD1 - Composite
    2 - SD2 - Scart
    3 - 1080i - HDMI/Component
    ... reszty nie pamiętam z głowy ;)

Zmiany są potrzebne jak ktoś podpina np. TV CRT Scartem i LCD iHDMI, wtedy trzeba zmieniać miedzy SD2 a 1080i.
    Miałem tak kiedys, ale tez nic nie musiałem zmieniać ręcznie tylko miałem dodaną sekwencje do pilota Harmony który po włączeniu wysyłał z automatu komende *3, a po wyłączeniu *2 takze wracał do ustawienia dla CRT w innym pokoju. Sprytnie nie ;)

Jak wiaodmo kabel HDMI to sygnał cyfrowy i daje odrobinę lepszą jakość obrazu niz Component jest ostrzejszy obraz i jak ktoś chce podłączyć 2 TV kablami HDMI to zamiast kabla iHDMI i Component, moze zakupic nSplitter i wtedy podpina normalnie zwyklymi kablami HDMI oba TV.

Tyle w temacie...

0
  • #11 14 Kwi 2012 15:15
    eurotips
    Poziom 34  

Peter_mac napisał:
    ..
    No przeciez to od dawna wiadome jest ze nie ma różnicy w jakosci obrazu miedzy kablami HDMI czy to taki za 5zł czy za 500zł jakość jest identyczna,...

...
    A co Ty chcesz zmieniać i po co ? Sygnał z dekodrea n-ki wychodzi jednocześnie na oba gniazda HDMI i Component....

Kabel nie ma znaczenia przy małych długościach. Przy 5 mb i więcej wszystko zależy od otoczenia, w dużym mieście jest o wiele więcej zakłóceń i tam lepsze kable mogą być koniecznością

A jesteś pewien że jednocześnie masz sygnał w obu gniazdach? bo ja mam z promocji w tym roku i już tak dobrze nie mam, albo jedno albo drugie nie ma że oba naraz.

0
  • #12 14 Kwi 2012 17:25
    Peter_mac
    Poziom 10  

Chyba żartujesz jakie znowu zakłócenia proszę Cię, to jest sygnał cyfrowy i na 5m to mozesz mieć najtańszy made in china z podstawowym ekranowaniem wokół mase sieci bezprzewodowych i inne ustrojstwa i gwarantuje Ci ze bedzie chodził poprawnie, nie ma tu tez mowy o jakims spadku jakości obrazu bo to jest sygnał cyfrowy albo jest albo go nie ma :) to nie analog gdzie liczy sie dobre ekranowanie grubość jakość przewodnika itp.
    Drogie grube kable HDMI to śmiech na sali, padają same z siebie znam przypadki, bo ich ciężar powoduje odlutowanie sie kabli od wtyków.

Tak jestem pewny, co to za różnica czy z promocji z tego roku czy starszy, dekodery są te same i ich działanie wyjsc, oczywiście mowa o białym nboxie dużym, nie tych małych bo one nie mają w ogóle wyjscia component.

Jak podepniesz zwykły kabel HDMI do jednego telewizora a drugi podepniesz Componentem to sie nie dziw ze nie działa na obu jednocześnie :)
    Potrzebny kabel iHDMI.

Btw. mam iHDMI 20m + 3metry jakiegoś zwyklego połączone łącznikiem, wszystko chodzi perfekt na 23metrach łącznie z sygnałem 1080p i obrazem 3D, nie mówiąć o 1080i z n-ki
    Mało tego dwa kable iHDMI 20m połączone ze sobą czyli łącznie 40m również działają ok z n-ką z tego co słyszałem.

0
  • #13 15 Kwi 2012 11:28
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 15 Kwi 2012 12:42
    slawekjurek
    Poziom 13  

Ja natomiast w kwestii kabli w pełni zgodzę się z kolegą pandy.
    Myślę też, że czas zakończyć temat, gdyż uważam go za wyczerpany.

Pozdrawiam wszystkich biorących udział w dyskusji.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo