Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz do drukarki HP 2000

05 Sty 2005 17:16 1328 7
  • Poziom 34  
    Cześć.
    Zasilacz do drukarki HP 2000 siada pod większym obciążeniem.
    Zbudowany na UC3842B - niby prosty, ale.
    Przeryłem chyba już wszystko - sprawdziłem reztstory, podstawiłem kondensatory, tranzystor.
    Przebiegi niby ładne jednak po zwiększeniu obciążenia napięcie siada do 12V (normalnie 32V) i wszystko wmienia swoje parametry.
    Może Ktoś ma pomysł co z tym zrobić?
    Pozdrawiam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A kontrola napięcia?? Zazwyczaj jest robiona na układzie ze źródłem prądowym (elment wyglądający jak tranzystor) może on nie trzym parametrów i przy zwiąkszaniu obciążenia jest źle regulowana częstotliwość i nasycenie impulsów. I jak jest zrealizowana kontrola napięcia, czyli połączenie strony pierwotnej zasilacza z wtórną bo ja zazwyczaj widze albo na transoptorach albo na transformatorkach.. może to te elementy.. a może po prostu jest jakieś dziwne przebicie w zwojach transformatora które wychodzi przy większym prądzie.. czyli może.. może.. może..
  • Poziom 34  
    Cześć.
    Wszystko sprawdzone - i to mnie dziwi - na transoptorach zrobiony jest też on, off - Są 2 zamiana miejscami nic nie wnosi, elementy sprawdzone na "piechotę"
    Jeszcze będę go męczył.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Jeżeli sprawdzałeś elementy na piechotę to podmień diody na stronie wtórnej dławika przetwornicy na inne szt, ewentualnie przyjzyj się dwójnikowi rc z diodą na drenie albo źródle tranzystora ma on duże znaczenie dla działania przetwornicy.
  • Poziom 34  
    Cześć.
    Już sam nie wiem.
    Wszystko wydaje się być sprawne.
    Zostaje trafko (które wygląda dobrze), lub kondensatory powierzchniowe (które po kolei pomierzyłem - bo nie mają opisów i podstawiałem za nie wartości podobne do pomierzonych (+ -) - 20%) - ale do tego potrzebne by były ich schematowe wartości).
    Zastanawiam się jeszcze nad podstawieniem układu (trochę ciężka sprawa bo fabrycznie siedział powierzchniowy, a jakieś pół roku temu wlutowałem tam zwykłego 8 nóżkowca (z braku laku) i do tej pory chodziło to dobrze.
    Pozdrawiam.
  • Spec od drukarek
    A może problem leży po stronie elektroniki w drukarce? I przeciąża zasilacz - sprawdzałeś na innym egzemplarzu?
  • Poziom 34  
    Cześć.
    Tak, przy czym w tej drugiej zasilacz jest inny (wygląda na bardziej wydajny), pomimo takiej samej elektroniki.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    Cześć.
    No i znalazłem - rezystor w komparatorze natężenia prądu zmienił wartość z 0,27Ω na 0,35Ω - przez co układ przy większym obciążeniu się wyłączał (znowu nauczka, aby dokładnie sprawdzać elementy).
    Dzięki wszystkim.
    Pozdrawiam.