Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz do drukarki HP 2000

05 Sty 2005 17:16 1328 7
 • Poziom 34  
  Cześć.
  Zasilacz do drukarki HP 2000 siada pod większym obciążeniem.
  Zbudowany na UC3842B - niby prosty, ale.
  Przeryłem chyba już wszystko - sprawdziłem reztstory, podstawiłem kondensatory, tranzystor.
  Przebiegi niby ładne jednak po zwiększeniu obciążenia napięcie siada do 12V (normalnie 32V) i wszystko wmienia swoje parametry.
  Może Ktoś ma pomysł co z tym zrobić?
  Pozdrawiam.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  A kontrola napięcia?? Zazwyczaj jest robiona na układzie ze źródłem prądowym (elment wyglądający jak tranzystor) może on nie trzym parametrów i przy zwiąkszaniu obciążenia jest źle regulowana częstotliwość i nasycenie impulsów. I jak jest zrealizowana kontrola napięcia, czyli połączenie strony pierwotnej zasilacza z wtórną bo ja zazwyczaj widze albo na transoptorach albo na transformatorkach.. może to te elementy.. a może po prostu jest jakieś dziwne przebicie w zwojach transformatora które wychodzi przy większym prądzie.. czyli może.. może.. może..
 • Poziom 34  
  Cześć.
  Wszystko sprawdzone - i to mnie dziwi - na transoptorach zrobiony jest też on, off - Są 2 zamiana miejscami nic nie wnosi, elementy sprawdzone na "piechotę"
  Jeszcze będę go męczył.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 22  
  Jeżeli sprawdzałeś elementy na piechotę to podmień diody na stronie wtórnej dławika przetwornicy na inne szt, ewentualnie przyjzyj się dwójnikowi rc z diodą na drenie albo źródle tranzystora ma on duże znaczenie dla działania przetwornicy.
 • Poziom 34  
  Cześć.
  Już sam nie wiem.
  Wszystko wydaje się być sprawne.
  Zostaje trafko (które wygląda dobrze), lub kondensatory powierzchniowe (które po kolei pomierzyłem - bo nie mają opisów i podstawiałem za nie wartości podobne do pomierzonych (+ -) - 20%) - ale do tego potrzebne by były ich schematowe wartości).
  Zastanawiam się jeszcze nad podstawieniem układu (trochę ciężka sprawa bo fabrycznie siedział powierzchniowy, a jakieś pół roku temu wlutowałem tam zwykłego 8 nóżkowca (z braku laku) i do tej pory chodziło to dobrze.
  Pozdrawiam.
 • Spec od drukarek
  A może problem leży po stronie elektroniki w drukarce? I przeciąża zasilacz - sprawdzałeś na innym egzemplarzu?
 • Poziom 34  
  Cześć.
  Tak, przy czym w tej drugiej zasilacz jest inny (wygląda na bardziej wydajny), pomimo takiej samej elektroniki.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 34  
  Cześć.
  No i znalazłem - rezystor w komparatorze natężenia prądu zmienił wartość z 0,27Ω na 0,35Ω - przez co układ przy większym obciążeniu się wyłączał (znowu nauczka, aby dokładnie sprawdzać elementy).
  Dzięki wszystkim.
  Pozdrawiam.