Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Coilgun 3-cewkowy zasilanie z baterii/sieci, ledowy woltomierz

ZuNNeR 08 Kwi 2012 13:58 1033 2
 • #1 08 Kwi 2012 13:58
  ZuNNeR
  Poziom 8  

  Witam. Mam zamiar zbudować coilguna przenośno - sieciowego(dwa w jednym). Mam zamiar to rozwiązać po prostu jako dodatkowy układ zasilania który będzie powiększał napięcie z baterii 9V do 330V(cewka z lampy błyskowej?). Chcę się oprzeć na schemacie z myzlabu:
  Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

  Jest jednak kilka problemów i nie jestem pewien rozwiązania:
  1. Jak długo zajmie ładowanie z takiej baterii?
  2. Jak dorobić tutaj dodatkowe cewki? Chciałbym to zrobić na fototranzystorach, bo podobno jest łatwiej niż na półcewkach. Mają być 3 cewki. Ale jak wpasować to w układ? Może ktoś mógłby dać jakiś schemacik lub chociaż wyjaśnić.
  3. Jak zrobić ten układ zasilania? Czytałem, że niektórzy używali do tego cewki do ładowania kondensatora w lampie błyskowej.
  4. No i ostatni problem. Chciałbym dorobić do tego coś w rodzaju miernika napięcia kondensatora i kolejny do pozostałej energii baterii. Miałoby to być na diodach, coś podobnego jak tutaj:

  Link

  Jest tam taki schemat:
  Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
  Ale jak "wpasować" to w układ?

  Bardzo proszę o pomoc.

  Moderowany przez ANUBIS:


  3.1.12. (10.1, 10.5) Zabronione jest publikowanie tych samych, lub bardzo podobnych informacji w wielu działach forum.  Zakres wiedzy podlegający ocenie, więc musi to być praca samodzielna.
  3.1.17. (10.9, 16) Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.

 • #2 10 Kwi 2012 17:43
  ZuNNeR
  Poziom 8  

  Odświerzam temat, ponieważ jutro albo pojutrze jadę do miasta i chciałbym zakupić potrzebne częsci. Przepraszam, że post pod postem, ale niestety sytuacja mnie zmusza. Zrobiłem swój schemat( a właściwie zedytowałem tego z myzlabu). Niektórzy czasami pisali coś o jeszcze jednym fototranzystorze w środku cewki, ale nie wiem jakie to ma zastosowanie, skoro z tyrystorem można tylko zrobić, żeby prąd płynął, a nie można go nim zatrzymać. Czy jeżeli tak zrobię to będzie wszystko działać?(jest to sam coilgun, bez miernika napięcia i przetwornicy na 330V z baterii).
  Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

  Przepraszam za estetykę, robiłem na szybko w paincie. Danych nie ma bo nie jestem pewien co powinienem dać(w rezystorach)

  EDIT
  Teraz zauważyłem, że na schemacie zapomniałem jednego węzła - tego od "+" na ostatnim obwodzie(z prawej).

 • #3 12 Kwi 2012 21:48
  ZuNNeR
  Poziom 8  

  Przepraszam, że odświeżam, ale naprawdę czas mnie goni. W następnym tygodniu chciałbym zaprezentować urządzenie przed klasą w technikum. Ale muszę się pośpieszyć.

  Proszę, jeżeli nie 3 cewkowy to chociaż 2 cewki. Będę szukał kondensatorów ok. 2200 uF, cewki planuję zrobić samemu drutem emaliowanym ø 1mm 6x60 zwojów jedna. Proszę o pomoc chociaż ze zbudowaniem schematu na 2 lub 3-cewkowego coilguna. Z innymi rzeczami, myślę że sobie poradzę. Znalazłem taki schemat, bardzo podobny do tego z myzlabu:

  Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

  Czy byłby on lepszy od tego z tego serwisu? Jak podłączyć do niego również 2 cewkę?
  Zaznaczam, że coilgun 1-cewkowy potrafię zrobić, ale tym razem chciałem rzucić się na coś trudniejszego. Schemat, który dodałem wcześniej wątpię, żeby działał - zapomniałem o prądzie zasilającym 320V(sprostowany ~230V).

  Proszę o jak najszybszą pomoc.

 
Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson