Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Identyfikacja i naprawa magnetofonu Unitra

Soulriwer 08 Kwi 2012 15:40 2280 7
  • #1 08 Kwi 2012 15:40
    Soulriwer
    Poziom 2  

Witam wszystkich

Jest to mój pierwszy post na forum, mam nadzieję, że piszę w prawidłowym dziale.
    Temat dotyczy magnetofonu Unitra produkowanego (z tego co się dowiedziałem) na rynek rumuński. Aby doprowadzić go do stanu używalności potrzebuję do niego schematu. Niestety w googlach nic nie znalazłem na jego temat. Na tabliczce znamionowej opisano:
    DECK EM 2003 A
    S.T.R. MIEt E950/1-88
    NR. SERIE XXXX

Dodam, że sprzęt został wyciągnięty złomiarzowi z wózka za 10zł.
    Jego stan po odczyszczeniu i naprawie mechaniki zaprezentowałem na zdjęciach.

0 7
  • #3 09 Kwi 2012 16:03
    Soulriwer
    Poziom 2  

Dziękuję kolego za zainteresowanie, ale to nie to. Już sprawdziłem.
    Na chwilę obecną po wymianie połowy elektrolitów (były wyschnięte) magnetofon ruszył, ale jakość odtwarzania nie jest satysfakcjonująca. Czas jednak zrobił swoje.

0
  • #4 13 Kwi 2012 23:14
    Herethic
    Poziom 28  

Jedną z przyczyn złej jakości dźwięku może być również głowica.

Nawiasem mówiąc, kiedyś nawet nowe w Diorach i Kasprzakach wymieniało się np. na "Alps"- a.
    Czy było to mądre? Nie wiem... ale po takim "tunningu" magnetofony grały lepiej. :)

Pozdro.

0
  • #5 13 Kwi 2012 23:38
    alltech2
    Poziom 21  

Witam to jest dokładnie klon mds 432 czyli popularna szuflada na isostaty.

0
  • #6 14 Kwi 2012 10:36
    egon42
    Poziom 37  

Klon MDS-a to nie jest w mds szuflada jest po lewej stronie a elementy też nie wyglądają na polskie bardziej wyglądają mi na DDR niemieckie wykonanie może wykonawca korzystał z polskiej pomocy i dlatego jest napis unitra czasami tak bywało np. RMS 820 czy RMS 817 też na tym bywały napisy unitra ale całe wykonanie było albo Czechosłowackie albo DDR.

0
  • #7 14 Kwi 2012 17:35
    płetwa
    Poziom 29  

egon42 napisał:
    Klon MDS-a to nie jest w mds szuflada jest po lewej stronie a elementy też nie wyglądają na polskie bardziej wyglądają mi na DDR niemieckie wykonanie może wykonawca korzystał z polskiej pomocy i dlatego jest napis unitra czasami tak bywało np. RMS 820 czy RMS 817 też na tym bywały napisy unitra ale całe wykonanie było albo Czechosłowackie albo DDR.

Pisałem wyżej że rumuński, teraz produkują akcesoria motoryzacyjne.
    http://www.electromures.eu/index.php?fbl=a7&eng=Area6&idm=7
    Schemat od któregoś MDS-a na pewno pasuje tylko trzeba poszukać.

0
  • #8 14 Kwi 2012 20:11
    Soulriwer
    Poziom 2  

Witam

Sprzęt nie wygląda żeby miał coś wspólnego z wyrobami Unitry, a jeśli chodzi o podobieństwa do MDS-432 to są to dwa różne urządzenia. Mój zbudowany jest całkowicie w oparciu o tranzystory BC171, BC135/136, żadnych scalaków.
    Co do jakości dźwięku to postąpię tak jak pisał kolega Herethic - wymiana głowicy.

Jest jeszcze jeden problem, a mianowicie potwornie grzeje się elektromagnes załączający głowice, czy podobne zjawisko występowało w MDS-432/442? Po około 5 minutach nie można go dotknąć, bo po prostu można się oparzyć, poza tym po nagrzaniu nie załącza głowicy.
    Przy okazji co myślicie na temat zmiany BC171 na BC550?

0