Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzanie wstępne przed rekuperatorem lub za...

jarper 08 Kwi 2012 19:57 5908 10
  • #1 08 Kwi 2012 19:57
    jarper
    Poziom 7  

Witam. Jestem tu nowy i porszę o wyrozumiałość. Czy jest możliwe i opłacalne zainstalowanie przed rekuperatorem w tunelu czerpni użebrowanej rury długości ok 1-2m z zainstalowana grzałką od grzejnika łazienkowego z termostatem. Grzałka ta miała by podnieść temp. powietrza przed rekuperatorem lub zainstalować ja w kanale wentylacyjnym juz za rekuperatorem w kanale nawiewnym jeszcze przed rozejsciem kanałów. Podłączenie tzw grzejnika alba taka grzałka albo wpiąć to w układ CO. Czy jest taki układ w stanie podgrzać tak powietrze żeby w całym domu ograniczyć temp. na grzejnikach w okresie zimowym albo chociac w okresie przejściowym. Mam taka wizję jak to ma wygladać ale chce jeszcze to skonsultować na forum. Jesli jest ktoś zainteresowany tematem to zapraszam. Chętnię poradzę się bardziej doświadczonych forumowiczów.

0 10
  • #2 08 Kwi 2012 20:59
    tomjed
    Poziom 27  

Kolego grzałki przed rekuperatorem są i powinny być, bo przy niskich temp wymiennik może "zamarznąć".

1
  • #3 09 Kwi 2012 09:09
    cunioo
    Poziom 15  

Kolego to żadna nowość, bo są rekuperatory z grzałką i z wymiennikiem lamelowym podłączonym do centralnego ogrzewania lub jakiejś nasady kominkowej lub kuchni ,podkowy ,możliwości podłączenia jest sporo.Na necie jest sporo schematów takich central i ludzie mają je założone i się sprawdzają i jak ktoś ma sam rekuperator to są też dokładane nagrzewnice za rekuperatorem i też coś tam działa Ogrzanie wstępne przed rekuperatorem lub za... .Na pewno to nie grzejnik ale temp. w okresie przejściowym w domu podniesie.Grzałka z grzejnika łazienkowego nie sprawdzi się ,a w rekuperatorach oryginalnie założona jest spirala okrągła taka jak w termowentylatorze.Możesz kupić taki termowentylator wyjąć element grzejny założyć w obudowie rekuperatora i na pewno będzie lepsze niż grzałka.

0
  • #4 09 Kwi 2012 12:27
    jarper
    Poziom 7  

Wiem że są grzałki przed i za, ja mam GWC i reku nie zamarza, chodziło mi tylko o to że grzałka grzejąc taki grzejnik jest to ok. 500W a nagrzewnice spiralne to ok 2000W. Chodzi o ciecie kosztów a nie o kupowanie oryginalnych prądożernych nagrzewnic.

0
  • #5 09 Kwi 2012 15:47
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

Niby w jaki sposób to ma ciąć koszty?
    Jeżeli masz GWC to koszt uzyskanej z niego energii jest o wiele niższy niż koszt energii uzyskany wprost z prądu elektrycznego w grzałkach.
    Ponadto grzałki elektryczne stosowane do drabinek to mało sensowny pomysł.
    Po pierwsze one nie mogą pracować bezpośrednio w powietrzu, gdyż ulegną uszkodzeniu (przepalą się). One są przystosowane do pracy bezpośrednio w wodzie. Zastosowanie jakiejś rury wypełnionej wodą z zamontowaną grzałką bez naczynia przeponowego i zaworu bezpieczeństwa może doprowadzić do "rozsadzenia" tej rury na skutek zbyt mocnego zagrzania się w niej wody lub zamarznięcia.
    Jeżeli masz w rekuperatorze podgrzewacz wodny to lepiej jest podłączyć do tego podgrzewacza obieg CO i to jeszcze najlepiej gdyby w tej części obiegu znajdował się glikol, który nie zamarznie Ci przy spadku temperatury poniżej zera.

0
  • #6 09 Kwi 2012 23:16
    jarper
    Poziom 7  

A masz może jakies namiary jak zrobić taki obieg z CO jeżeli rekuperator jesr na strychu a układ CO jest do poddasza, naczynie wyrównawcze jest poniżej reku. Czy jest możliwe żeby podpiąć wykonaną użebrowana wzdłóż rurę, coś jak stare grzejniki na warsztatach lub cos w tym stylu, w układ CO np. pod jakiś grzejnik na rozdzielaczu i wpiąć to już za rekuperatorem. Powietrze tam zawsze jest dodatnie więc odpada problem zamarzania a powietrze odzyskane tłoczone w kanały będzie jeszcze dodatkowo podgrzane z "tego czegoś" więc jest mozliwośc tzw. ogrzewania powietrzem. Tylko jaka średnica tego grzejnika w kanale, jaka długośc i jaka temp. na piecu żeby powietrze które opływa "to coś" sie podgrzało do temp. żeby było dobrze. Może coś fiziuje z tym "czymś" ale czy nie było by lepiej gdyby piec pompował większość wody w to "coś" żeby powietrze było tak nagrzane żeby grzejniki sie tak często nie załączały. Bo przecież jeden odbiornik nie schłodzi tak pieca jak wszystkie grzejace grzejniki. Wiem że są nagrzewnice wodne i to coś by miało działać na tej zasadzie tylko że pobierało by powietrze z reku...

0
  • #7 10 Kwi 2012 07:38
    Plumpi

Pierwsza sprawa to prośba abyś zaczął pisać mniej chaotycznie i zaczął używać składni oraz interpunkcji języka polskiego, bo trudno jest zrozumieć o co Ci chodzi.

Pisałeś wcześniej, że masz GWC, a teraz piszesz o wychładzaniu pieca.
    Może opisz dokładniej w jaki sposób ogrzewasz dom.

Jeżeli chodzi o ogrzewanie powietrza za rekuperatorem przy pomocy nagrzewnicy wodnej, zasilanej z pompy GWC to jest kiepskim pomysłem.
    Dlaczego jest to kiepskim pomysłem?
    Posiadasz GWC, który tym lepiej pracuje im niższą temperaturę wody utrzymujesz w obiegu CO. Natomiast nagrzewnice parują tym lepiej, im wyższą temperaturą wody CO są zasilane. Jak więc widzisz mamy dwie odwrotne zależności charakterystyk.
    Zatem nagrzewnica w rekuperatorze zasilana z GWC w celu zabezpieczenia rekuperatora przed zamarzaniem - TAK
    W celu ogrzewania domu - NIE
    Zasilana z kotła węglowego w celu zabezpieczenia rekuperatora przed zamarznięciem - TAK
    W celu ogrzewania domu - TAK

Kolejna sprawa to temperatura grzejników w domu.
    Twój błąd polega na tym, że temperaturę utożsamiasz z mocą.
    Niestety temperatura grzejników wynika z zapotrzebowania domu w moc oraz wydajności źródła ciepła. To, że dasz nagrzewnicę nie oznacza, że nagle temperatura wody w obiegu CO wzrośnie. Oczywiście może nieco wzrosnąć jak wyłączysz grzejniki, ale będziesz miał w domu zimno, bo ta nagrzewnica nie zapewni odpowiednio dużej mocy grzewczej. Niestety, praw fizyki nie da się oszukać.
    Moja rada jest taka:
    Jeżeli rekuperator nie zamarzał, grzejniki zasilane z pompy GWC były raptem letnie, a w domu było wystarczająco ciepło to nie ma co psuć tego co masz, bo jest to najbardziej optymalny układ grzewczy pod względem zapotrzebowania mocy, wydajności, sprawności i oszczędności. Wszelkie doróbki nagrzewnic przy rekuperatorze tylko pogorszą Ci ten stan rzeczy. Grzałki czy nagrzewnice w rekuperatorze nie montuje się po to, żeby było oszczędniej, ale po to, żeby zabezpieczyć rekuperator przed zamarznięciem, kosztem pogorszenia sprawności układu i podniesienia kosztu eksploatacji.

Co do pytania jak zrobić obieg nagrzewnicy w rekuperatorze.
    Trochę dziwi mnie fakt, że możesz mieć układ otwarty instalacji CO przy GWC
    Jeżeli faktycznie układ jest otwarty to żeby zrobić dodatkowy obieg nagrzewnicy znajdującej się ponad tym naczyniem to musiał byś:
    a) podnieść naczynie ponad nagrzewnicę
    b) przerobić cały układ CO na zamknięty
    c) zrobić obieg zamknięty nagrzewnicy z dodatkowym naczyniem przeponowym i dodatkową pompą, a następnie sprzęgnąć go z otwartym układem CO przy pomocy wymiennika ciepła.

0
  • #8 10 Kwi 2012 22:48
    jarper
    Poziom 7  

1. Pisząc GWC miałem na myśli Gruntowy Wymiennik Ciepła. Ułożony w ziemi podnosi temp.
    powietrza zanim znajdzie sie w rekuper.... i dzięki temu nie miałem sytuacji żeby załączał
    sie alarm przeciw zamrożeniowy przy mrozach ok -20st. Więc nie myślę o nagrzewnicach
    przed rekuperatorem.
    2. Nagrzewnicę zasilaną z centralnego ogrzewania chciałem zamontować za rekuperatorem
    aby jeszcze podnieść temp.powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Mam jeden
    anemostat ( oczywiście jest ich więcej )wyciagowy zamontowany nad kominkiem i
    zauważyłem, że jak paliłem w kominku to temperatura wypływajaca z rekuperatora była
    wyższa niż przy ogrzewaniu CO (CO-centralne ogrzewanie). Czyli ten jeden anemostat
    zainstalowany blisko kominka tak ogrzewał wymiennik w centrali wentylacyjnej że
    temperetura rosła o kilka kresek.
    3. Używając nagrzewnicy zasilanej z CO myślałem że jeden grzejnik (nagrzewnica) nie schłodzi
    tak wody w układzie jak działajace 6 grzejników we wszystkich pomieszczeniach.
    Oczywiście mam na myśli okresy przejściowe, wiosna i jesień bo normalne jest że w zimę
    trzeba konkretnie grzać.
    4. I jeszcze jedno układ otwarty CO jest w centralnym ogrzewaniu a GWC to całkiem cos
    innego - to dla kolegi powyżej.
    5. Myslę, że chyba źle przedstawiłem sprawę i troszkę mnie nie zrozumiano. Mam nadzieję że
    teraz wiadomo o co chodzi. Może ktoś kombinował coś podobnego. Czytałem kiedyś że
    ktoś w ten sposób zmontował chłodnicę samochodową już za rekuperatorem i to działało
    ale brak jakich kolwiek danych o wielkości chłodnicy, ilości powietrza przepływającego i
    różnicy temp. przy załaczonej nagrzewnicy i bez załączonej. Czyli działało podobnie jak
    ogrzewanie w samochodzie.

Dodano po 10 [minuty]:

Czy kolega Plumpi widział grzejnik łazienkowy z naczyniem przeponowym żeby go wie wysadziło? Przecież po to są termostaty w tych grzałkach montowanych w grzejnikach żeby ustawic optymalna temp. Kupujac taki grzejnik mamy tylko sam grzejnik-suszarka w którym jest wkręcona tak a grzałka. Mam nadzieje że teraz kolega wie o co mi chodzi. Jeśli nie, mogę to jeszcze bardziej szczegółowo opisać. Mam zamiar do przyszłego sezonu coś takiego przygotować i liczę na pomoc doświadczonych forumowiczów.

0
  • #9 10 Kwi 2012 23:54
    mirrzo

Moderator na urlopie...

jarper napisał:
    Czy kolega Plumpi widział grzejnik łazienkowy z naczyniem przeponowym żeby go wie wysadziło? Przecież po to są termostaty w tych grzałkach montowanych w grzejnikach żeby ustawic optymalna temp. Kupujac taki grzejnik mamy tylko sam grzejnik-suszarka w którym jest wkręcona tak a grzałka. Mam nadzieje że teraz kolega wie o co mi chodzi. Jeśli nie, mogę to jeszcze bardziej szczegółowo opisać.

O jakim to grzejniku piszesz? Jakiś link lub fotki by się zdały.
    Albo Ty nie rozumiesz zasady instalowania i działania takiej grzałki w układzie.

0
  • Pomocny post
    #10 11 Kwi 2012 09:16
    Plumpi

jarper napisał:
    3. Używając nagrzewnicy zasilanej z CO myślałem że jeden grzejnik (nagrzewnica) nie schłodzi
    tak wody w układzie jak działajace 6 grzejników we wszystkich pomieszczeniach.
    Oczywiście mam na myśli okresy przejściowe, wiosna i jesień bo normalne jest że w zimę
    trzeba konkretnie grzać.

Ale co z tego, że Ci nie schłodzi, bo będzie zbyt mała moc tej nagrzewnicy i przez to nie odda odpowiedniej ilości ciepła, aby zapewnić utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu. Jest to kompletnie bezsensowne działanie i zbyteczny koszt. Jeżeli masz palić w kotle to zamontowanie nagrzewnicy za rekuperatorem praktycznie nic Ci nie daje jeżeli chodzi o oszczędności, bo w ogrzewaniu musisz dostarczyć odpowiednią ilość energii. Czy ją dostarczysz grzejnikami czy też nagrzewnicą nie ma znaczenia - i tak musisz dostarczyć taka samą ilość ciepła, aby utrzymać temperaturę w domu na odpowiednim poziomie.

Poza tym jeżeli myślisz o grzałce elektrycznej to ogrzewanie elektrycznej jest jednym z najdroższych rodzajów ogrzewania. Taniej będzie dogrzewać się farelkami. Jakiekolwiek dogrzewanie elektryczne będzie generowało koszty 3-4 krotnie wyższe od ogrzewania węglem czy drewnem.
    Poza tym sprawność kotłów i kominków spada przy niskiej mocy. Zatem jeżeli zastąpisz część mocy grzewczej innym źródłem to moc dostarczana z kotła węglowego czy kominka będzie droższa.

jarper napisał:
    Czy kolega Plumpi widział grzejnik łazienkowy z naczyniem przeponowym żeby go wie wysadziło? Przecież po to są termostaty w tych grzałkach montowanych w grzejnikach żeby ustawić optymalna temp. Kupujac taki grzejnik mamy tylko sam grzejnik-suszarka w którym jest wkręcona tak a grzałka. Mam nadzieje że teraz kolega wie o co mi chodzi. Jeśli nie, mogę to jeszcze bardziej szczegółowo opisać. Mam zamiar do przyszłego sezonu coś takiego przygotować i liczę na pomoc doświadczonych forumowiczów.

Termostat nie zabezpiecza przed rozszerzalnością cieplną.
    Woda akurat ma dużą rozszerzalność cieplną, a przy tym prawie zerową ściśliwość. Jak wypełnisz taki grzejnik wodą nie pozostawiając poduszki gazowej to na skutek podgrzania wody nastąpi rozsadzenie takiego grzejnika.
    Jak pozostawisz poduszkę powietrzną to zawarty w powietrzu tlen wraz z wodą doprowadzą do bardzo szybkiej korozji takiego grzejnika.
    Grzejniki typu drabinka z grzałką, które podłączone są do instalacji CO zabezpieczone są naczyniem przeponowym lub naczyniem wzbiorczym, a same dokładnie wypełnione są wodą, która po rozszerzeniu cofa się do naczynia.
    Grzejniki z grzałką, których się nie podłącza do instalacji CO, wypełnione są specjalnym płynem (fluidem) lub olejem o niskiej rozszerzalności cieplnej i wystarczającej ściśliwości, aby zapobiec rozsadzeniu grzejnika. Takich grzejników nie wolno napełniać wodą.

0
  • #11 11 Kwi 2012 21:29
    jarper
    Poziom 7  

Ok dziekuję za pomoc. Widzę, że raczej nic z tego nie będzie. Niech wszytko działa jak dotychczas, przynajmniej narazie... Pozdrawiam.

0
  Szukaj w 5mln produktów