Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przyłączanie taniego czujnika dymu do mikrokontrolera / modułu GSM

exti 08 Apr 2012 20:10 6053 4
  • Przyłączanie taniego czujnika dymu do mikrokontrolera / modułu GSM
    Fabryczne, domowe czujniki dymu z powiadamianiem GSM są bardzo drogie, więc użytkownik strony instructables.com o pseudonimie redxine postanowił zmodyfikować tani (kosztujący 6 euro) czujnik, wyposażając go w wyprowadzenia do podłączenia do mikrokontrolera, modułu GSM lub systemu automatyki domowej.

Oczywiście budowa poszczególnych modeli czujników jest inna, lecz działają one na tej samej zasadzie. Najpopularniejsze są dwa typy czujników:
    - Optyczne, z diodą LED i fotodiodą umieszczonymi na brzegach "komory optycznej" ukośnie względem siebie. Normalnie światło z LED-a nie pada na fotodiodę, lecz gdy w komorze znajdzie się dym, światło odbite od jego cząsteczek trafia do fotodiody. Jest ona podłączona do układu komparatora, porównującego napięcie na niej z zadaną wartością. Gdy napięcie na fotodiodzie przekroczy ten próg, zostaje wszczęty alarm.
    - Jonizacyjne, zawierające w komorze jonizacyjnej niewielką ilość ameryku-241 umieszczonego pomiędzy dwoma elektrodami. Gdy komora jest pusta, pomiędzy elektrodami płynie stały, niewielki prąd, lecz gdy znajdą się w niej nawet niewidoczne gołym okiem cząstki dymu, obieg prądu zostaje przerwany, uruchamiając alarm.

Przechodząc do sedna sprawy - należy zlokalizować w czujniku układ odpowiedzialny za uruchamianie alarmu. W przypadku optycznego czujnika, którym zajął się redxine, był to CS2105GO-M12. Jak twierdzi autor, ma on identyczne wyprowadzenia, co następujące układy:
    - BL59A10/BL59S10
    - M75010/M75012
    - RE46C141/RE46C143
    - seria MC146010/MC146012
    więc jeśli znajdziemy któryś z nich w naszym czujniku, procedura będzie taka sama. Jeśli nie, należy szukać na płycie PCB wyprowadzenia oznaczonego I/O lub AUX albo spróbować podłączyć bazę tranzystora MOSFET do brzęczka piezoelektrycznego w czujniku. Jeśli sygnał podawany na brzęczek jest przerywany, można spróbować wygładzić go prostym obwodem RC.

W przypadku wymienionych wyżej chipów wyjściem jest pin nr 7, do którego należy po prostu dolutować przewód i wyprowadzić go poza obudowę.
    Układy z serii A5350/A53560 mają wyjście na pinie nr 2, CS235 - na pinie nr 3, lecz brak kompensacji pojemności długich przewodów wymaga zastosowania bufora na tranzystorze lub konwertera poziomów.

Z czujnikami działającymi w oparciu o jonizację sprawa jest bardziej skomplikowana, gdyż większość z nich nie ma wyprowadzonego w prosty sposób sygnału uruchamiającego alarm.

Źródło:
    http://www.instructables.com/id/Modify-a-6-EUR-smoke-detector-for-use-with-microco/

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    exti
    Level 32  
    exti wrote 2420 posts with rating 152, helped 10 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2008 year.
    adambehnke
    Level 24  
    Zwykłe tanie biedronkowo-castoramowe czujniki dymu nie mają wyjść na centralkę itp. Ale mają w 99% w kości sterującej zwykle nie podłączony pin I/O. Ja w swoich czujnikach mam podpięte pod te piny zwykłe transoptory CNY17 i działa to wyśmienicie. Także zasilanie mam przerobione z bateryjnego na stabilizowane układem 7809.Miałem spore problemy z zasilaiem tych czujników ze stabilizatora gdyż są bardzo wrażliwe na zakłócenia z sieci. Ale po zastosowaniu odpowiedniej filtracji i dość dużych pojemności kondensatorów pracują bezproblemowo i co ważne bez bateryjnie. Jak mówi dokumentacja od kości sterujących tymi czujnikami to istnieje możliwość pracy bodajże do 32 czujników na jednej linii informacyjnej.
    Ale ja w swoich sterownikach i tak mam podpięte każdy czujnik dymu pod osobny pin procesora. Jedno w tych wyjściach I/O jest dobre że nie pojawiają się przypadkowe impulsy które uaktywniają alarm. Zmiana stanów na tym pinie jest wywołana tylko wykryciem dymu lup przytrzymaniem przycisku TEST.

Pozdrawiam