Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Urzędzenie sterujące kolorofonem + miganie w rytm muzyki

Jakubbb 8888 08 Apr 2012 20:48 4095 13
IGE-XAO
 • #1
  Jakubbb 8888
  Level 9  
  Witam! Przeszukałem chyba całą Elektrodę pod względem sterowania kolorofonami i nic nie znalazłem. Z góry proszę o szybką odpowiedź, bo pewnie jak zawsze zobaczę wpis Moderatorski typu "kosz, bo (coś tam)". To moje drugie konto (po pozbyciu się pierwszego dawno temu) więc to nie jest mój pierwszy post. Przechodzę do konkretów. Mam w planach zbudować "kolorofon" na diodach LED, którego opisywał nie będę, zdjęcie podane w załączniku. To jest proste, poszukuje jeszcze (jak w temacie) sterownika do kolorofonu. Jestem początkujący, ale wiem, że za pewne opierało się to będzie na układzie scalonym. Wiem też, że (chyba) trzeba będzie zaprogramować (i kupić programator) ten układ a dla mnie to już wyższa szkoła jazdy(języki C, pochodne itp.). Teraz pytanie z mojej strony czy da się zaprogramować na jednym "scalaczku" np. 4 różne efekty i miganie w rytm muzyki, czy będą musiały być dwa "odseparowane" układy (jeden do efektów a drugi do migania w rytm muzyki). Efekty załóżmy zapalanie się po kolei (kolorami), od drugiej strony, na przemian diody białe i kolorowe, czy tam co ktoś mi podsunie jeszcze. Jeżeli nie ma takiej możliwości (na jednym układzie) to proszę o pomoc w wyborze układu do efektów i zaprogramowaniu go jeżeli jest to konieczne. Wiem, post bardzo zagmatwany i jak zawsze będziecie mnie mieć za *** ale warto spróbować. :D Czekam na Wasze odpowiedzi i sugestie, pomysły i uwagi a na koniec chciałbym podziękować z góry i przeprosić za moją "nierozgarniętość".

  Urzędzenie sterujące kolorofonem + miganie w rytm muzyki
 • IGE-XAO
 • #3
  Fazi87
  Level 24  
  Ledy najprościej sterować z portu lpt, na elektrodzie było kilka takich tematów słowo klucz "discolitez".
 • IGE-XAO
 • #4
  Jakubbb 8888
  Level 9  
  Dzięki, postaraliście się.. :) W tym wieeeeelkim zbiorze jest właśnie taki sterownik o którym także mówi drugi kolega, ale te "discolitez'y" są ośmiokanałowe, i najlepiej jak sterują ośmioma żarówkami :( w moim projekcie ma być łącznie 70 LED'ów .. nie da się nic zrobić np na LM 3915?? Ten układ steruje LED'ami, prawda?? Dzięki za pomoc i pozdrawiam :)

  Edit: Miszczo, 3 kanałowe?? nie znalazłem takiego czegoś w Twoich projektach. Szukam dalej, nie jestem leniem i nie jestem odporny na wiedzę, co mam nadzieję, że docenicie i pomożecie. Jeszcze raz dzięki :)
 • #5
  miszczo997
  Level 28  
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9313426#9313426 kilka postów niżej do pobrania masz pliki eagle5.11. Co prawda jest to urządzenie z mikrofonem lecz bardzo łatwo go usunąć i dodać sygnał audio. Jeżeli chcesz coś konkretniejszego to możesz zainteresować się też projektem z Praktycznego Elektronika 07/1993
 • #6
  Fazi87
  Level 24  
  Tak, discolitez ma 8 kanałów a kolega widzę ma po 4 kolory w jednym kolorofonie więc w czym problem? Jeśli chciałbyś sterować każdym ledem osobno wtedy najłatwiej by było zastosować mikrokontroler i kilka CD4028. Napisz dokładnie jak chciałbyś sterować światłami, jaki sygnał, jakie efekty, czy ledy by były połączone w pary, trójki czy osobno, ogólnie coś dokładniej. A LM3915 to wskaźnik wysterowania stosując dwa uzyskał byś efekty podobne jak z discolitez.
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  Jakubbb 8888
  Level 9  
  Witam ponownie!! Krótka odpowiedź na większość waszych pytań: diody mają być sterowane "warstwami" a prościej mówiąc kolorami LED'ów. Przykładowy efekt to dwa mrugnięcia koloru zielonego, następnie to samo z czerwonym i żółtym, a białe w między czasie mogą migać cały czas (kolorowe diody to dyfuzyjne a białe super jasne dla lepszego efektu). Tak jak pisaliście, discolitez posiada 8 kanałów, a ja mam 4 warstwy, tylko jak to wszystko złożyć w piękną i doskonałą całość?? :D Z Waszych wypowiedzi wynika też, że trzeba zrobić przełącznik (analogowy) do efektów i LED'ów migających w rytm muzyki, ale to nic, dla mnie może być jak na pierwszy raz :) Przeraża mnie tylko port LPT, bo wiąże się z nim użycie komputera do uruchomienia układu..ja niestety mam trochę "lepszy" sprzęt grający i nie jest on podłączony do komputera. Jest jedynie opcja podłączenia komputera jako źródło dźwięku, przez "portable" czyli kabel jack-jack. Rozumieć mam, że funkcja LED'ów w rytm muzyki będzie działała tylko przy słuchaniu przez kompa?? :(

  Pozdrawiam :)


  EDIT: z tego co czytam to jeszcze potrzebne są jakieś sterowniki z winampa (czyli komp też). Chyba, że macie na myśli zaprogramowanie tych pliczków na układzie scalonym, jeżeli w ogóle się da. Sorki za nie wiedzę, dopiero się uczę :( Dzięki i pozdrawiam jeszcze raz.
 • #9
  Fazi87
  Level 24  
  Przejrzałem notę katalogową LM3915 i mogę powiedzieć że to całkiem ciekawy scalak, używając go jako wskaźnik wysterowania, przy zastosowaniu kilku elementów dodatkowych i złożeniu wszystkiego "do kupy" mógłbyś zrobić efekty zapalania się jednego koloru (w takt muzyki) lub wszystkich kolorów po kolei. Rozumiem że czytałeś lub chociaż przejrzałeś Link

  A jeśli chodzi o "efekty" to idealnym rozwiązaniem było by zaprogramowanie jakiegoś AVR jest to naprawdę prosta czynność trochę się nauczysz :) a do zapalania ledów polecam język BASCOM, elektroda to naprawdę kopalnia wiedzy, są tu tematy które pokażą Ci od początku co i jak z programowaniem. Poczytaj troszkę i jeśli będziesz mieć pytania to na podstawy chętnie pomogę i pokażę przykłady niestety nikt gotowca Ci nie przedstawi.
 • #10
  Jakubbb 8888
  Level 9  
  Witam :) Tak Fazi, dobrze z góry zakładasz, że czytałem notę katalogową, przyznam szczerze, że nie tylko tego scalaczka :D Problem jedynie w tym, że jeszcze nie potrafię tak, że ktoś mówi "zegar cyfrowy" a ja po kolei wszystkie potrzebne elementy "wyświetlacz cyfrowy, rezystor taki, kondensator inny.." itd, wiem po prostu do czego jaki element służy i wiem, że "najciekawsze" z nich to układy scalone bo mają możliwość programowania :) Jak na razie czytam o programowaniu językiem C i przypominam sobie jeszcze coś z bodajże 1 klasy gimnazjum o sekwencjach itp. Dzięki za pomoc, Twoi przedmówcy raczej odradzali mi użyć LM 3915 jako sterownika do LED'ów, z ich postów wyczytałem, że użyć go można raczej do wskaźnika wysterowania, który już mam wykonany na swoim koncie co wiąże się z tym, że pracowałem już z LM 3915 :) Nie mam zamiaru siedzieć aż ktoś odwali za mnie robotę jak to określiłeś. "Zajmuje" się elektroniką bo to lubię i to ja chce coś wykonać a nie kupić czy zerżnąć od kogoś gotowca, jednak jeżeli byś mógł nakieruj mnie na dobrą drogę której składnikami są LED'y a ich sterownikiem LM 3915 :) Z góry dzięki.

  Pozdrawiam :)
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  Jakubbb 8888
  Level 9  
  Witam :) Napisałem, w którymś poście wyżej, że wskaźnik wysterowania na LM 3915 mam już za sobą, a sama nazwa tematu mówi o sterowniku do kolorofonu więc nie rozumiem Twojej wypowiedzi :D To na czym najlepiej zrobić ten sterownik? jakiś mikrokontroler AVR?? Pozdrawiam :)
 • #13
  miszczo997
  Level 28  
  Sterownik efektów świetlnych na jakimś avr, natomiast sam kolorofon to zestaw filtrów na określone pasma. Jeżeli chcesz sam zaprojektować od początku do końca wszystko-to polecam zapoznać się z książką Filtry Aktywne Pana Piotra Góreckiego. Sterownik na mikrokolcku możesz zrobić np na atmedze 32 podłączając diody w ten sposób i programując odpowiednie efekty. Najprościej będzie w bascomie - tutaj polecam lekturę książki Pana Marcina Wiązanii- Programowanie AVR w języku bascom(czy jakoś tak) lub informację zawarte w sieci i polskim helpie do bascoma.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Charlieplexing
  Przy takim połączeniu możesz sterować dowolną diodą a może ich być nawet (przy użyciu wszystkich czterobitowcyh portów) ponad 900( tylko, że najpewniej zbraknie Ci pamięci w procku). Podaję tylko jedno z wielu możliwych rozwiązań. Można jeszcze sterować diodami przy pomocy rejestrów przesuwanych tak jak est to robione w przypadku matryc.
 • #14
  Jakubbb 8888
  Level 9  
  No to tak jak radzisz poczytam więcej o programowaniu, bo właściwie to już wczoraj zacząłem i "liznąłem" trochę języka ale C a nie Bascom. Dzięki za rady widzę, że w tym przypadku pozostaje mi literatura o programowaniu a wtedy dopiero dokończenie projektu. Zdecydowałem się na zaprogramowanie, któregoś z "mikroprocków" AVR jak by kto pytał :D Plan: Nauka o programowaniu --> zaprogramowanie efektów na "AVR'ce" --> Gotowy kolorofon :) Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc, opinie i uwagi. Pozdrawiam Was a temat do zamknięcia :D


  Jakub :)