Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wykrywanie zmiany rezystancji potencjometra

08 Kwi 2012 20:52 1359 4
  • Poziom 11  
    Witam, jako że podobny temat jest ale w archiwum i moderator zabronił dodawania postów do niego, zmuszony jestem do założenia nowego.

tu link do niego, lecz dotyczy detekcji w jedną stronę:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1812918.html

Potrzebuję układu na komparatorach który wykrywałby nawet minimalne zmiany rezystancji potencjometru kręcąc nim w obie strony.
    Wydumałem taki schemat, lecz nie jestem pewny czy można tak łączyć wejścia komparatora.
    Wdzięczny będę za każdą sugestię.

Mam już działający w ten sposób inny układ wykorzystujący transoptor szczelinowy, odpowiednią przekładnię zębatą i układ przetwarzający impulsy z transoptora, ale jest on skomplikowany mechanicznie i przez to ma duże gabaryty, a potrzebuję jak najmniejszy rozmiar.
  • Poziom 43  
    Wejścia można tak połączyć, jeśli napięcie wejściowe zmieści się w zakresie dopuszczalnym dla danego komparatora.
    Ale nie jest to najlepszy pomysł, bo napięcie niezrównoważenia może spowodować, że jeden, lub nawet dwa komparatory zareagują w stanie spoczynku.

Przydało by się dla każdego komparatora dodać niewielkie napięcie (np 10mV) szeregowo z wejściem, żeby była określona strefa nieczułości i brak przypadkowych zadziałań.

Jakby inaczej połączyć układ, tak żeby jedno wejście komparatorów było na stałym potencjale było by to łatwiej zrealizować.

Jaką funkcję ma pełnić tak skomplikowany układ wyjściowy?
  • Poziom 11  
    ten pk jest poglądowy, tranzystor ma podać zasilanie na moduł nadawczy. Głównie chodzi mi o to żeby nadajnik nie pracował ciągle tylko wysłał paczkę impulsów po ruszeniu potencjometrem.
    Potencjometr będzie podwójny sprzężony z potencjometrem do sterowania proporcjonalnego.

W moim układzie nadajnik pobiera 30mA w czasie pracy i czuwania(on pracuje non stop), w istniejącym teraz układzie z transoptorem wszystko pobiera 2,2mA i tylko po otrzymaniu impulsu z transoptora włącza nadajnik na 1s i przechodzi w stan czuwania.
    Chodzi mi o zastąpienie mojego w połowie mechanicznego układu samym elektronicznym.

jarek_lnx napisał:

Przydało by się dla każdego komparatora dodać niewielkie napięcie (np 10mV) szeregowo z wejściem, żeby była określona strefa nieczułości i brak przypadkowych zadziałań.

Czy mógłbyś poprawić mój schemat?

jarek_lnx napisał:

Jakby inaczej połączyć układ, tak żeby jedno wejście komparatorów było na stałym potencjale było by to łatwiej zrealizować.

Czyna pewno? myślałem że napięcie odniesienia musi się zmieniać razem ze zmianą rezystancji na potencjometrze...
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Czyna pewno? myślałem że napięcie odniesienia musi się zmieniać razem ze zmianą rezystancji na potencjometrze...

Rezystor z kondensatorem można zamienić.

Moje rozwiązanie ma jedną wadę, kondensator musi być niepolarny.
    Z zalet: nie potrzeba komparatora Rail-to-Rail, wyjścia komparatorów są zwarte, można ustawić strefę nieczułości.

Jest pomyłka w nazwie komparatora, choć i 393 i 339 się nadają.
  • Poziom 11  
    Niestety żadne z powyższych rozwiązań nie działa prawidłowo, w podanych przykładach następuje detekcja, ale tylko w przypadku ruchu potencjometrem w jedną stronę.

Poniżej podaję schemat układu który działa w dwie strony, i wystarczy minimalny ruch osią potencjometru w dowolną stronę by nastąpiła detekcja. Na wyjściu zostanie wygenerowany sygnał. wykrywanie zmiany rezystancji potencjometra