Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Frezarka górnowrzecionowa - dobór falownika.

09 Kwi 2012 10:12 4377 10
 • Poziom 9  
  Witam,
  Niedawno kupiłem frezarkę górnowrzecionową do drewna starego typu. Wrzeciono napędzane jest przetwornicą częstotliwości starego typu zasilaną napięciem trójfazowym. Niestety w miejscu w którym chce pracować nie ma zasilania 3-fazowego, stąd pomysł na zakup falownika zasilanego jednofazowo.

  Zdjęcie maszyny:

  Frezarka górnowrzecionowa - dobór falownika.

  Poniżej przedstawiam dane znamionowe elektrowrzeciona z tabliczki na silniku:
  Model GDK 127/2/10Cu
  obroty: 17200/min
  300HZ
  165V
  6.0A
  1.0 kW
  cosL: 0,82

  Mam kilka pytań:
  1.Na jakie dane muszę zwrócić uwagę przy doborze falownika? Przede wszystkim na moc silnika i prąd wyjściowy? Jaki falownik polecacie? Dodam, że chcę pracować w drewnie i to sporadycznie, bez dużych obciążeń i długiej pracy ciągłej.

  2. Wrzeciono ma praktycznie takie samo zakończenie i mocowanie jak na zdjęciu:
  Frezarka górnowrzecionowa - dobór falownika.

  Chciałbym w taki sposób zamontować oprawkę na tulejki zaciskowe:

  Frezarka górnowrzecionowa - dobór falownika.

  Czy przy kupnie normalnej oprawki i wciśnięciu jej będzie się trzymała? Czy będę musiał ją nagwintować tak jak oprawkę na zdjęciu poniżej?

  Frezarka górnowrzecionowa - dobór falownika.

  3. W stole jest bolec kopiujący. Chciałbym mieć różne bolce do frezów różnej średnicy. Czy macie jakieś pomysły na wykonanie takich bolców, oprócz wytaczania każdej pożądanej średnicy do średnicy frezu u np. ślusarza?

  Z góry dziękuję za wyrozumiałość i pomoc!

  Tomek.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Spec od Falowników
  Tu akurat nie ma potrzeby przełączania w trójkąt, gdyż podano napięcie 165V, prąd 6A, moc 1kW. Potrzebny jest falownik 1-fazowy o mocy min. 1,5kW i prądzie wyjściowym min. 6A, oraz o zakresie częstotliwości wyjściowej co najmniej 450Hz, albo 300Hz, ale wtedy musi istnieć możliwość niezależnego obniżenia napięcia wyjściowego.
 • Poziom 9  
  Dziś zrobiłem więcej zdjęć.

  Tabliczka znamionowa:
  Frezarka górnowrzecionowa - dobór falownika.

  Obudowa silnika z włącznikiem:

  Frezarka górnowrzecionowa - dobór falownika.

  Wnętrze z połączeniem kabli:

  Frezarka górnowrzecionowa - dobór falownika.

  Frezarka górnowrzecionowa - dobór falownika.

  Frezarka górnowrzecionowa - dobór falownika.

  Te widoczne na zdjęciu tasiemki to oznakowanie sprzedawcy zacisków do kabla po odłączeniu w celu ułatwienia transportu. To połączenie wygląda mi na trójkąt zgodnie z poniższym schematem:

  Frezarka górnowrzecionowa - dobór falownika.
 • Poziom 18  
  To że z silnika wychodzą tylko trzy przewody to jeszcze nic nie wynika jak jest silnik połączony w środku,ale z mojej praktyki wynika że jest połączony w trójkąt,podpowiedzią jest niskie napięcie zasilania,pomierz jeszcze omomierzem jakie są oporności między przewodami-czy symetryczne.Pamiętaj aby podczas pomiaru rozłączyć stycznik,aby czegoś nie wprowadził do pomiaru,mam takie falowniki,możemy się spotkać i pokręcić twoim silnikiem,zobaczymy ile potrafi......
 • Poziom 9  
  Witam po dłuższej przerwie, zastanawiam się jeszcze nad odpowiednim doborem falownika, co byście powiedzieli o falowniku ABB ACS-150?
  Jego dane techniczne to:
  Moc silnika: 1.1kW
  Napięcie wyjściowe: 6.7

  Poniżej opis:
  ACS150 jest kompaktowym przemiennikiem częstotliwości z zintegrowanym panelem sterowania oraz potencjometrem umiejscowionym na przedniej ściance.

  ACS150 przeznaczony jest do aplikacji takich jak: wentylatory, pompy, sterowanie bramami i zaporami, transport materiałów.Przemiennik ten posiada również możliwość konfiguracji przy pomocy innowacyjnego narzędzia FlashDrop. Narzędzie to pozwala na szybką edycję parametrów oraz umożliwia ukrycie wybranych parametrów. Widoczne mogą być tylko te parametry, które są niezbędne do odczytu lub korekcji przez użytkownika. FlashDrop umożliwia także kopiowanie parametrów między dwoma przemiennikami lub między przemiennikiem
  a PC. Wszystkie czynności konfiguracyjne dokonywane za pomocą FlashDrop można wykonać bez podłączenia zasilania do przemiennika.
  ACS150 posiada standardowo wbudowany filtr EMC/RFI dla środowiska przemysłowego oraz czoper hamowania.
  Wszystkie jednostki ACS150 mają jednakową głębokość i wysokość oraz mogą być montowane jeden obok drugiego, bez zachowania wolnej przestrzeni. Cechy te sprawiają, że ułatwione są prowadzenie kabli oraz wykorzystanie przestrzeni wewnątrz szafy sterowniczej.

  i zdjęcie:
  Frezarka górnowrzecionowa - dobór falownika.

  Czy falownik będzie odpowiednio mocny?


  Jakie znaczenie ma to,że jest skalarny czy wektorowy w przypadku napędzania elektrowrzeciona?

  Pozdrawiam.
 • Spec od Falowników
  Napięcie wyjściowe 6,7 -to w jakich jednostkach? ;)
  Wszystko to o flashdropie to w tej sytuacji zbędny wodotrysk. Czy skalarny, czy wektorowy, to raczej bez znaczenia - wrzeciono i tak rozpędza się bez obciążenia. Ważne jest osiąganie f wyjściowej 450Hz, jak pisałem wcześniej.
 • Poziom 9  
  Przepraszam, chodziło mi o prąd wyjściowy- 6,7A. Czyli taki falownik miałby wystarczający zapas mocy? Zastanawiam się, bo wcześniej sugerowałeś moc minimum 1,5 kW. Jeśli chodzi o częstotliwość,to producent podaje od 0,01 do 500 Hz. tak z ciekawości zapytam - jeśli wrzeciono ma na tabliczce znamionowej wartość 300Hz, to do czemu potrzebna mi częstotliwość do 450 Hz?
 • Spec od Falowników
  Jeśli 6,7A to prąd ciągły falownika, to zapasu wielkiego faktycznie nie ma, ale powinno wystarczyć. Chwilowo może być potrzebne 150 lub nawet 200% i jest to "przeciążalność chwilowa" falownika, zwykle też podawana w %.
  Jeśli wybierzemy ch-kę liniową U/f i pracę skalarną oraz częstotliwość bazową silnika 418Hz, zadamy częstotliwość pracy 300Hz, to falownik dla tej częstotliwości wygeneruje napięcie wyjściowe 165V, o co nam chodzi. Falownik musi być 1-fazowy zasilany z 230V.
 • Poziom 9  
  Nie chcę otwierać nowego tematu, więc będę kontynuował w tym.
  Falownik na który ostatecznie się zdecydowałem to LG/LS - 1,5 KW 1F, SV015IC5-1F. Frezarka pracuje bez problemów, w pełnym zakresie.

  W ostatnim czasie zakupiłem maszynę stolarską wieloczynnościową ze standardowym silnikiem 3-fazowym 1,5 kW. Jak już wspominałem w miejscu gdzie pracuję nie ma zasilania trójfazowego, z początku pomyślałem o kupnie nowego silnika jednofazowego o tej samej mocy, ale zauważyłem w instrukcji falownika, że jest możliwość ustawienia parametrów drugiego silnika i przełączanie nastaw silników poprzez zaciski sterownicze.

  Chciałbym stworzyć taki układ, w którym z jednego falownika będę zasilał dwie maszyny (oczywiście nie równocześnie).
  Pomyślałem o tym, żeby wykonać instalację taką jak załączona poniżej (przepraszam za prowizoryczność):

  Frezarka górnowrzecionowa - dobór falownika.

  Chciałbym za falownikiem rozdzielić kable na dwa urządzenia przed każdym montując wyłącznik silnikowy, pozwalający na odcięcie prądu od jednego z urządzeń i załączenie tego, które chciałbym aktualnie używać, zwierając zaciski na przednim panelu falownika lub rozłączając je.
  Ustawione wyłączniki miałyby dodatkowo funkcję zabezpieczającą gdybym np. przez zagapienie (czego raczej nie zakładam) zaaplikował ustawienia silnika 1,5 KW na wrzeciono o zupełnie innej charakterystyce.

  Czy takie rozwiązanie zdałoby egzamin?
  Czy nie ma żadnych przeciwwskazań do takiej instalacji?

  Dzięki za pomoc.
 • Spec od Falowników
  Da się tak zrobić. Jednak wyłącznik silnikowy może rozłączyć przy przeciążeniu silnika, a nie powinno się rozłączać torów wyjściowych falownika w czasie jego pracy. Falownik zresztą swoim ograniczeniem znacznie skuteczniej zabezpiecza silnik.
  Lepiej byłoby zastosować przełącznik 1-0-2 przełączający silniki z dodatkowym stykiem określającym wybór grupy parametrów w falowniku. Są też maszyny, w których silniki załączane są stycznikami, i jest to rodzaj "programatora" - poszczególne styczniki można załączyć tylko na postoju falownika, a w czasie pracy ich stan jest niezmienny - nie ma ryzyka rozłączenia/dołączenia silnika. Ale przy świadomym użytkowniku to raczej zbędne.