Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zestaw Peavey Pro-12+Sub 15 jaki wzmacniacz?

marcin6929 09 Apr 2012 11:48 2818 18
 • #1
  marcin6929
  Level 10  
  Witam!jestem nowym użytkownikiem ale mam nadzieje ze dobrze założyłem swój temat.Mam takie pytanie jaka kupić końcówkę mocy do zestawu Peavey Pro 12+sub15 mam do wyboru hand box atx 1000 Jolly Roger Sax 1000 lub Dap palladium 1600.Podałem takie propozycje ponieważ są w dobrych cenach.Ps wiem ze to kolumny średniej klasy wiec proszę nie pisać ze to chińszczyzna itd chodzi mi o wasze zdanie na temat odpowiedniej końcówki do tego zestawu.
 • #2
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Z tych trzech wzmacniaczy od razu odrzuć DAP. Pozostałe dwa są ok. a i z ewentualnym serwisem nie powinno być problemu
 • #3
  Luke15
  User under supervision
  Artur k. wrote:
  Z tych trzech wzmacniaczy od razu odrzuć DAP.

  Dlaczego? Jakieś konkretne powody? Słyszał? Testował? ;)

  Fakt, HandBox oraz Jolly Roger to nieco inna półka końcówek ale czemu od razu skreślać DAP'a? Gram na tej końcówce już 2'gi rok i jestem zadowolony o czym pisałem już nie raz na tym forum. DAP to całkiem przyzwoita firma, jeżeli mówimy o tej półce cenowej dla porównania nowego P1600 kupisz za 1600zł gdzie ADS LX800 kosztuje 2.000zł - porównaj parametry.
 • #4
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Luke15 wrote:
  Dlaczego? Jakieś konkretne powody? Słyszał? Testował?

  Słyszał, naprawiał i nie poleca :)
  Pozostałe dwie również naprawiałem - w ATX trzeba było wymienić wentylatory, bo warczały, a w Jollym jakiś baran ułamał potencjometr. To są niezawodne końcówki, a i brzmienie mają niezłe w przeciwieństwie do DAP-a.

  Taka moja prywatna opinia z poziomu serwisanta/akustyka :)
 • #5
  Luke15
  User under supervision
  Widzę profesjonalizm, ale nie każdy jest profesjonalistą i nie wymaga od sprzętu tyle, co profesjonalna estrada ;)

  Porównanie DAP'a do Hand Box czy Jolly'ów jest nieco nie na miejscu. Są to całkiem inne półki jakościowe. Mają one również nieco inne przeznaczenie.

  Jolly i Hand to końcówki już z półki tych profesjonalnych, natomiast DAP'a można zaliczyć do mniej profesjonalnych zastosowań takich jak mobilni Dj'e czy nagłaśnianie imprez okolicznościowych - do takich zastosowań są jak najbardziej ok i nie można im nic zarzucić.

  Również naprawiałem DAP'y ale najczęstszą przyczyną awarii była głupota użytkownika, a te niestety nie są tak idioto odporne jak np. ADS, Jolly czy Hand. Co do brzmienia, to stawiam że przeciętny użytkownik taki jak wyżej tj. mobilny Dj czy początkujący akustyk nie zauważy kompletnie różnicy.

  Ale trzeba się liczyć z tym, że to sprzęt średniej półki i do profesjonalnych zastosowań się nie nadaje.

  Ja gram na tym końcu już 2'gi rok i nie oszczędzam jej. Przeważnie gra na max swoich możliwości, nieraz na mrugających CLIP'ach i gra ;)
 • #6
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Luke15 wrote:
  Porównanie DAP'a do Hand Box czy Jolly'ów jest nieco nie na miejscu. Są to całkiem inne półki jakościowe. Mają one również nieco inne przeznaczenie.

  Zgadza się, ale jak napisał założyciel tematu:
  marcin6929 wrote:
  Podałem takie propozycje ponieważ są w dobrych cenach.

  Skoro znalazł ofertę na Jolly, czy Hand Box w cenie DAP, to DAP trzeba odrzucić, bo jak sam napisałeś - nie ta półka.

  Luke15 wrote:
  Również naprawiałem DAP'y ale najczęstszą przyczyną awarii była głupota użytkownika, a te niestety nie są tak idioto odporne jak np. ADS, Jolly czy Hand.

  To jest półprawda. W tanich konstrukcjach (np. DAP, Behringer) problemem są wyżyłowane do granic możliwości elementy, co z kolei powoduje to, że urządzenie uszkadza się przy pierwszej możliwej okazji. Przykładem niech będzie seria power mikserów PMH od Behrignera. Notorycznie lecą tam zasilacze impulsowe. A dlaczego lecą? Lecą, bo ktoś zaoszczędził nawet na gasiku w obwodzie przetwornicy pomocniczej. Producent układu scalonego (TOP221) w nocie katalogowej wręcz każe gasik zastosować, jednak z powodu oszczędności Behringer ten obwód pominął. Takich błędów konstrukcyjnych w tanich sprzętach jest więcej.
  We wzmacniaczach DAP z kolei są wyżyłowane tranzystory końcowe, wysokie napięcie, mała ilość tranzystorów końcowych i możliwość pracy z niskimi impedancjami obciążenia, aż prosi się o kłopoty. No i długo nie trzeba czekać - drobny, przypadkowy błąd i końcówka mocy leci z dymem. A wystarczyłoby dać dwie pary tranzystorów więcej, mocniejsze sterujące i byłoby po kłopocie.
 • #7
  marcin6929
  Level 10  
  A czy moc Hand Box'a lub Jolly Roger Sax 1000 będzie odpowiednia mocowo do tego zestawu? Kolumny mają 4 Ohm.
 • #8
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Nie moc jest istotna dla brzmienia, ale jeśli Ciebie tylko moc interesuje, to powiem tak - będzie dobrze, a nawet zastanawiałbym się czy nie za dużo.
  Nie pamiętam jakie głośniki są w Pro-12. W Pro-15 siedzi typowa chińsczyzna. Akurat naprawiałem wysokotonowy - oryginalnie siedzi tam driver z cewką 1.75 cala, "o dziwo" idealnie pasuje zestaw naprawczy od Voice Kraft, czy STX D800 (w przypadku STX, trzeba przełożyć samą cewkę z membraną, bo plastikowa ramka nie pasuje) Alphard MT17 i podobnych.
  To już nie ten sam Peavey co kiedyś. Chinol, jest chinol.
 • #9
  marcin6929
  Level 10  
  Oczywiście pytając czy mocowo będzie odpowiedni nie mam na myśli rozkręconej końcówki ma max wiec lepiej ciut więcej mieć w zapasie i okiełznać to potencjometrem niż mieć za mało prawda?
 • #10
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Żeby to zrobić po ludzku, to trzeba byłoby mieć dwa wzmacniacze. Jeden do basu, a drugi do góry.
  Natomiast jeśli chodzi o same kolumny - górki są kiepskie, dołów nie miałem, ale nie mam powodu by twierdzić, że są dobre.
  Dla Pro-12 producent podaje bodajże 400W mocy, co jest absurdem, ja bym to podzielił przez 2. Podobnie pewnie jest z dołami, choć tu znalazłem informację o mocy 300W - jestem w stanie w to uwierzyć.
  Przy okazji, bo nie przyszło mi do głowy że możesz chcieć tak zrobić - jeśli chcesz podłączyć doły i góry pod jeden wzmacniacz, to musisz mieć wzmacniacz mogący pracować z obciążeniem 2.7R. Z tych trzech, które podałeś żaden nie ma takiej możliwości.
 • #11
  marcin6929
  Level 10  
  mam okazje kupić dwa elmuzy za nie całe 800zł jeden ma 2x250 a drugi 2x200 wat czy takie końcówki były by dobre do tych kolumn i czy mogą pracować przy 4 ohm?dodam ze jedna końcówka to model 2208m a drugiej nie można odczytać niestety


  3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  (dj-MatyAS)
 • #12
  Artur k.
  Admin of Audio group
  marcin6929 wrote:
  dodam ze jedna końcówka to model 2208m

  Ta nie może pracować przy 4R. Trochę przesadzasz, jakbyś wpisał model tego wzmacniacza w Google, to byś znalazł potrzebną Ci informację. Dalej - rzut oka na tabliczkę znamionową Peavey Pro-12 i jak byk jest napisane 8R, zatem do tych kolumn się w zasadzie nada.

  marcin6929 wrote:
  a drugiej nie można odczytać niestety

  No to niestety, wróżyć nie umiem.

  Do tych końcówek przydałby się crossover.
 • #13
  marcin6929
  Level 10  
  I tu nie masz racji bo zarówno na sub jaki i satelicie jest 4ohm i krążyły takie plotki ze niektóre końcówki elmuz mogą pracować min8ohm dlatego pytam i nie jestem jakiś tam elektronikiem ale tez zielony nie jestem w tych sprawach chce tylko znac zdanie ludzi bardziej wykształconych w tej dziedzinie.
 • #14
  Luke15
  User under supervision
  Niestety, ale ma rację. 2208m jak sama nazwa wskazuje ma moc 2x200W przy 8R - gdyby pracował przy 4R zaznaczono by to w opisie modelu tak jak w innych modelach tej firmy.

  Tzn. Żadnego zabezpieczenia przed pracą przy 4R tam nie ma - jeśli twierdzisz że da radę, graj - owszem da radę, ale jak długo? ;)
 • #15
  marcin6929
  Level 10  
  Wiec to co myślałem się sprawdziło a na początku chodzi mi ze kolumny że maja każda 4ohm by najmniej tak jest na tabliczce znamionowej tyłu.Wiec podsumowując ta końcówka na nadaje się to tych kolumn tak?
 • #16
  Artur k.
  Admin of Audio group
  marcin6929 wrote:
  I tu nie masz racji bo zarówno na sub jaki i satelicie jest 4ohm

  Możliwe, że pomyliłem z jakimś innym modelem 12 cali od Peavey-a. Mniejsza z tym. Końcówka mocy, którą wskazałeś i tak nie może pracować z 4R.

  Luke15 wrote:
  Niestety, ale ma rację. 2208m jak sama nazwa wskazuje ma moc 2x200W przy 8R - gdyby pracował przy 4R zaznaczono by to w opisie modelu tak jak w innych modelach tej firmy.

  A dokładniej - model 4R oznaczony jest 2204 i obecnie jest dość rzadko spotykany. Dodatkowo 2204 o ile pamiętam, zbudowany jest na niedostępnych już tranzystorach MOSFET w obudowie TO-3 - 2SJ49 i 2SK134.
  Mogę się mylić, bo dawno już nie miałem tego w ręku.
 • #17
  marcin6929
  Level 10  
  To mam teraz takie pytanie czy mogę połączyć jakoś bas z satelita żeby uzyskać 8ohm? mam tutaj na myśli połączenie szeregowe.
 • #18
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Kolumny z zasady łączy się równolegle. Szeregowo od biedy można, ale tylko wtedy, gdy są to dokładnie takie same kolumny.
  Nie wolno łączyć ze sobą szeregowo różnych kolumn, a tym bardziej różnego rodzaju głośników.
 • #19
  DjMapet
  Level 43  
  Ten zestaw musisz zasilić dwoma końcówkami mocy.
  Końcówka do zasilania nadstawek: http://allegro.pl/koncowka-mocy-audio-line-sma-601-2x300w-i2266751222.html
  Końcówka do zasilania dołów: http://allegro.pl/profesjonalna-koncowka-mocy-bell-pa-8022cx-800w-i2269683233.html Mam taką, tyle że mniejszej mocy i z większą ilością filtrów. Posiada wbudowany, regulowany crossover z wyjściami komplementarnymi po crossie, czyli jak końcówka zasila doły, to wyjście HIGH podaje sygnał po crossoverze, na końcówkę zasilającą satelity.

  Pozdrawiam.