Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwszy samochód dla 18latka

zyd94 09 Kwi 2012 12:34 14611 42
  • #1 09 Kwi 2012 12:34
    zyd94
    Poziom 7  

Witam wszystkich:)

Za niedługo kończę 18 kat. Na prawko już chodzę i zacząłem się zastanawiać nad zakupem swojego pierwszego samochodu. Chciałbym aby był oszczędny, gdyż chciałbym nim do szkoły dojeżdżać około 35 km w jedną stronę oraz w miarę możliwości tani w utrzymaniu. Budżet jaki mam na to przeznaczony to około 8000 zł. Samochody nad którymi myślałem to:
    Ford Focus I
    Fiat Punto II

Co o tym sądzicie? Jeżeli macie jakieś inne propozycje to jestem na nie otwarty. Na razie zastanawiam, się tylko nad modelem., ale jeżeli trafi się jakaś ciekawa oferta to zastanowię się nad kupieniem. Zawsze może stać w garażu:P

Z góry dziękuję za pomoc:)

0 29
  • #2 09 Kwi 2012 12:40
    carot
    Poziom 26  

Wybrałeś auta dość drogie w utrzymaniu. Szukaj jakiegoś VW, części tanie jak barszcz.

0
  • #3 09 Kwi 2012 13:19
    kamil907
    Poziom 28  

Punto jest drogie w utrzymaniu? Od kiedy? Na pewno tańsze jest w utrzymaniu od "jakiegoś VW"
    Co do pytania to nie skupiaj się szczególnie na marce, ważne żeby znaleźć konkretny egzemplarz w możliwie jak najlepszym stanie. Na pierwsze auto jedynie unikaj jakichś mało popularnych modeli których niewiele jeździ bo ciężej do nich dostać na przykład elementy blacharskie w razie jakichś przygód.

0
  • #4 09 Kwi 2012 14:54
    tzok
    Moderator Samochody

Małe, możliwie nowe auto, by zapewniło możliwie dobry poziom bezpieczeństwa z małym silnikiem, po pierwsze ze względu na OC, po drugie by nauczyć Cię cierpliwości i pokory oraz ostudzić ambicje bycia najszybszym i ryzykownego wyprzedzania.

Według mnie nie ma lepszego wyboru na pierwszy samochód niż Punto II, Panda lub Nissan Micra. Focus jest już większym autem, z mocniejszym silnikiem, poza tym bardzo dobrze się prowadzi, przez co prowokuje do (za) szybkiej jazdy.

0
  • #5 09 Kwi 2012 16:26
    Werewolf
    Poziom 25  

Panda to złom, zastanów może nad jakimś peugeota 206, 307... .

0
  • #6 09 Kwi 2012 16:58
    VooVoo
    Poziom 33  

Werewolf napisał:
    Nie przesadzaj ;) Mam służbową pandę (diesel, ponad 150 tyś przebiegu), dzień w dzień pomykam po mieście, pali to mniej niż 5 litrów ON (na jednym baku robię ponad 600 km zanim zapala się rezerwa), nie ma z tym żadnych problemów. Oczywiście, może się trafić egzemplarz, z którym będą problemy i tu nie ma żadnej reguły. Z tego co wiem, to fokusy były paliwożerne, więc może trzeba pomyśleć o aucie z gazem??

0
  • #7 09 Kwi 2012 17:00
    wichurewicz
    Poziom 24  

Peugeot 307 za 8000 zł, brawo. Czytasz kolego w ogóle co napisano wyżej?

Kolega tzok ma rację, małe/średnie auto z małym silnikiem, najlepiej możliwie prostej konstrukcji. Każdemu po otrzymaniu prawka wydaje się, że już umie jeździć. I to prawda, wydaje się.

Ten dystans 35 km to dziennie? Tygodniowo?

0
  • #8 09 Kwi 2012 18:50
    Werewolf
    Poziom 25  

VooVoo napisał:
    Werewolf napisał:
    Nie przesadzaj ;) Mam służbową pandę (diesel, ponad 150 tyś przebiegu), dzień w dzień pomykam po mieście, pali to mniej niż 5 litrów ON (na jednym baku robię ponad 600 km zanim zapala się rezerwa), nie ma z tym żadnych problemów. Oczywiście, może się trafić egzemplarz, z którym będą problemy i tu nie ma żadnej reguły. Z tego co wiem, to fokusy były paliwożerne, więc może trzeba pomyśleć o aucie z gazem??

Może i jest git, ale nie prezentuje żadnego poziomu komfortu i bezpieczeństwa.
    Może mnie poniosło z 307, ale model 206 jest modelem udanym i za 8000zł może znaleźć coś ciekawego, na plus przemawia rynek wtórny części który za sprawą anglików jest bardzo duży... .

0
  • #9 09 Kwi 2012 19:06
    zyd94
    Poziom 7  

Dystans 35km to jest od domu do szkoły czyli w sumie ok 70km dziennie z czego 90% będę jeździł autostradą. Mój wujek miał punto II w gazie i bardzo go sobie chwalił. Mówił że mało pali i jak trzeba to potrafiło pokazać co potrafi.

Jak wygląda spalanie 206 i punta oraz czy ubezpieczenie nie zniszczy mojej kieszenie?

0
  • #10 09 Kwi 2012 19:35
    blazej.1994
    Poziom 24  

Corsa C byłaby dobrym wyborem, ale nie wiem czy za tą kasę coś znajdziesz. Sam mam ten problem. Padło na civic-a z roku 97 1.4v-tec. Droga do szkoły podobna. Chodzi idealnie.

0
  • #11 09 Kwi 2012 19:53
    wichurewicz
    Poziom 24  

zyd94 napisał:
    Jak wygląda spalanie 206 i punta oraz czy ubezpieczenie nie zniszczy mojej kieszenie?

Raport spalania są tutaj, odliczając pewien procent mitomanów znakomita większość podaje prawdziwe dane.

Ubezpieczenie dla młodego kierowcy zawsze jest zabójczo wysokie, za OC mojego Seicento 1.1 kilka lat temu żądano prawie 1000 zł, bo nie miałem żadnych zniżek, a dochodziła zwyżka za wiek poniżej 25 lat. Spróbuj wziąć jako współwłaściciela kogoś, kto zniżki już ma, ojca na przykład.

0
  • #12 09 Kwi 2012 20:02
    bizon_126
    Poziom 28  

Jeżdżę Corsą C i jak kto woli ale nie do końca jestem z niej zadowolony
    Punto Ma może trochę stylistykę niezbyt piękną ale mają moi koledzy punta 1-ki i 2-ki i mówią że silnik-owo super części tanie w miarę bez awaryjne i całkiem niskie spalanie
    Na pierwsze auto bym nie kupował łebkowi jakiejś wy pasionej fury bo później lądują na drzewach dzieciaki-wiem po sobie bo ojciec nie che dawać jeździć dostawczakiem bo wie że mam ciężką nogę
    Sam zaczynałem od fiata 126[ś.p.] i byłem z niego dumny i można powiedzieć że nauczyłem sie jeździć i nie tylko do szkoły ale po Krk były przeloty
    Kup sobie punto po jeździsz rok może 2 jak sie znudzi to sprzedasz
    Mój kolega równolegle jeździł polonezem 1,9 GLD i powiem że to był super samochód cała 4 mechanik mieściła sie do środka i jeździła w teren

0
  • #13 09 Kwi 2012 20:36
    blazej.1994
    Poziom 24  

Jeśli kolega jeździ w większości po autostradzie niech nie kupuje niczego poniżej 1.4 pojemności. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Jedyne wyjście na opłaty to współwłaściciel. Jakie to auto nie będzie one cię zjedzą. Vectra B- 1.6 w gazie. Normalny samochód. VW polo, opel astra- mi się wydaje że też w miarę.

0
  • #14 09 Kwi 2012 20:37
    zyd94
    Poziom 7  

wichurewicz napisał:
    Ubezpieczenie dla młodego kierowcy zawsze jest zabójczo wysokie, za OC mojego Seicento 1.1 kilka lat temu żądano prawie 1000 zł, bo nie miałem żadnych zniżek, a dochodziła zwyżka za wiek poniżej 25 lat. Spróbuj wziąć jako współwłaściciela kogoś, kto zniżki już ma, ojca na przykład.

Właśnie myślałem aby tak zrobić. Bizon_126 rodzice nie dają mi kasy tą kasę jaką mam to sobie sam zaoszczędziłem wiec sam rozumiesz że nie chce kupić jakiegoś szmelcu a i będę go szanował bo wiem ile pracy mnie kosztował. A civic też byłby dobry ale nie wiem czy nie będę jeździł większa grupą po prostu wyjdzie taniej i komfort pasażera także byłby ważny. O vectrze B także myślałem ale czy ono nie jest za duże? A po za tym na pewno pali więcej niż punto.

0
  • #15 09 Kwi 2012 20:59
    blazej.1994
    Poziom 24  

Punto przy 140 na autostradzie będzie miało wir w baku. W civic-u w sedanie w 4 osoby jest wygodnie, vectra to samo.

1
  • #16 09 Kwi 2012 21:51
    bizon_126
    Poziom 28  

Ja właśnie jak jeździłem 126 to mogłem robić co mi sie podobało i byłem w stanie go utrzymać a rodzice sprzedali go za śmieszne pieniądze i są z tego dumni a mnie kupili do jazdy Corse która nie jest moja i są tak uczuleni ze nawet antenę CB kazali zdjąć bo sie lakier po rysuje
    Tak więc ja to przysłowie mówi lepszy wróbel w garści jak skowronek na dachu
    Punto 1,2 V8 kumpla codziennie po śląsku pomyka 120 km dziennie i spalanie na trasie 5 l/100 i 7 lpg/100 poniżej stówki mało kiedy jedzie ale auto ma zadbane i dba cały czas na bieżąco
    Miał opony 175 teraz ma 165 i mówi ze i tak ciut za szerokie

0
  • #17 09 Kwi 2012 21:54
    tzok
    Moderator Samochody

blazej.1994 napisał:
    Jeśli kolega jeździ w większości po autostradzie niech nie kupuje niczego poniżej 1.4 pojemności.
    Uzasadnij, bo akurat jeździłem Puntem 1.2 i na autostradzie w 2 osoby niczego mu nie brakowało, te 120-130km/h spokojnie da radę jechać i nie było problemów z wyprzedzaniem TIRów, na podjeździe pod górę św. Anny bez problemu rozpędziłem się do 150km/h.

Ekonomiczna prędkość dla Punto to ok 100km/h, ale na autostradzie przy 130km/h spali koło 7l/100km, czyli tyle co Vectra przy 80km/h. Corsa w podobnym stanie jest droższa w zakupie od Punta, a również jest droższa w eksploatacji. Polo to również ta sama klasa co Punto... tylko Polo w tej samej cenie będzie z 5 lat starsze i z 2x takim przebiegiem, no i ten "genialny" silnik 1.4 o mocy 60KM (miałem Polo III i Punto I - między tymi autami nie ma porównania - na korzyść Punta rzecz jasna).

0
  • #18 09 Kwi 2012 22:49
    blazej.1994
    Poziom 24  

Jakoś nie chce mi się wierzyć żeby punto przy 130 7litrów paliło. Coś za mało. Bynajmniej siostry panda 1.2 bodajże przy takiej prędkości koło 9 brała. No i śmierć w oczach czy się nie rozleci.

0
  • #19 09 Kwi 2012 22:59
    carot
    Poziom 26  

Tylko w porównaniu pod względem prowadzenia, niezawodności i bezpieczeństwa Punto do Passata 35i, Fiacik wypada co najmniej szaro.

0
  • #20 09 Kwi 2012 23:12
    tygrysss
    Poziom 21  

Kolego sam mam Punto 1.1 55 koni i to jeszcze w gazie. Nic temu samochodowi nie brakuj jak dla 18latka. Może torpeda to nie jest, ale wyprzedzać tiry się da. :) Redukcja i do przodu.
    Na zbiorniku toroidalnym w kole robię 350km. Części tak jak koledzy pisali - tanie. Dodatkowo bardzo dużo jest opisów co i jak zrobić, więc aby oszczędzić kasę można się pokusić o samodzielną wymianę niektórych podzespołów. Chyba, że ktoś ma "2 lewe ręce".
    W trasie też nie zawodzi. 120km/h jedzie spokojnie. Bez zbytniego hałasu.
    Jeżeli chcesz coś więcej wiedzieć o Punto I - pytaj.

0
  • #21 09 Kwi 2012 23:13
    tzok
    Moderator Samochody

180km/h Puntem 1.2 (75KM) jechałem i się nie rozleciało, wiec nie bój nic... no i Punto jednak ma lepszą aerodynamikę niż Panda.

0
  • #22 09 Kwi 2012 23:18
    tygrysss
    Poziom 21  

Tak jak kolega powiedział - lepsza aerodynamika.
    Jednak przy kupnie Punta I patrz koniecznie na podłogę. Niestety, po tych -nastu latach lecą. Są też perełki, ale one zazwyczaj nie są na sprzedaż. Wymiana progów z lakierowaniem to koszt ok 1000zł oczywiście zależnie gdzie i jak ;)
    Jak dla mnie - Punto I nadal ma aktualną linię. W połączeniu z niektórymi kolorami robi wrażenie, ale to tylko moje zdanie.

0
  • #23 10 Kwi 2012 01:14
    wichurewicz
    Poziom 24  

carot napisał:
    Tylko w porównaniu pod względem prowadzenia, niezawodności i bezpieczeństwa Punto do Passata 35i, Fiacik wypada co najmniej szaro.

A w porównaniu do BMW M3 to dowolny Passat wypada co najmniej szaro. Kompletnie bez sensu porównanie.

No i niezawodność Passatów skończyła się w okolicach modelu B4/B5. Poza tym autorowi tematu jak widać raczej nie jest potrzebna wielka, ociężała landara, którą tak lubią złodzieje.

0
  • #24 10 Kwi 2012 07:34
    Trabi
    Poziom 36  

zyd94 napisał:
    Chciałbym aby był oszczędny, gdyż chciałbym nim do szkoły dojeżdżać około 35 km w jedną stronę oraz w miarę możliwości tani w utrzymaniu. Budżet jaki mam na to przeznaczony to około 8000 zł.

Skoda Felicia z instalacją LPG i czeskim silnikiem 1300cm³. Dobrze utrzymaną dostaniesz za 4...5 patyków. Tańszej alternatywy nie ma.

0
  • #25 10 Kwi 2012 07:46
    blazej.1994
    Poziom 24  

Te skody gniją na potęgę. Praktycznie każdy egzemplarz, który widziałem na mieście miał gdzieś rdze. Jak się nie mylę silnik na wielepunkcie. Ładnie się zbiera, ale dużo pali.

0
  • #26 10 Kwi 2012 09:06
    zyd94
    Poziom 7  

A Fiat Bravo na allegro jest duży wybór tych samochodów. Czy jest on tez dobry na początek bo nie wiem jak będzie z OC na allegro są pojemności raczej większe niż w puncie.

0
  • #27 10 Kwi 2012 09:16
    blazej.1994
    Poziom 24  

Musisz znaleźć kogoś ze zniżkami, kto zgodzi się być współwłaścicielem. Autko fajne:)

0
  • #28 10 Kwi 2012 10:58
    tzok
    Moderator Samochody

Bravo ma sens od silnika 1.6, to dobre auto ale duże i niezbyt ekonomiczne, klasy Astry czy Golfa. Felicia to skrzyżowanie Favorit z Golfem II, przestarzała, niebezpieczna konstrukcja, na dodatek jeszcze przerdzewiała. Do tego archaiczny i niezbyt udany silnik na siłę "ożeniony" z wtryskiem paliwa, jest tania i prosta w naprawie (bo nie ma się co zepsuć), ale to koniec zalet.

0
  • #29 10 Kwi 2012 11:22
    Trabi
    Poziom 36  

tzok napisał:
    Felicia to skrzyżowanie Favorit z Golfem II, przestarzała, niebezpieczna konstrukcja, na dodatek jeszcze przerdzewiała. Do tego archaiczny i niezbyt udany silnik na siłę "ożeniony" z wtryskiem paliwa, jest tania i prosta w naprawie (bo nie ma się co zepsuć), ale to koniec zalet.

Będę bronił - bo ją mam.
    1. Przestarzała - jak chcesz komputerów i porównywania do aut 5-cio letnich, to faktycznie nie ta klasa.
    2. Niebezpieczna! A jak wyprodukowali to była bezpieczna? Bez przesady....
    3. Przerdzewiała - czy ja pisałem o modelach z rudą?! Kto kupuje dzisiaj auto zardzewiałe? Chyba kretyn.
    4. Silnik - nie wysilony i prosty jak budowa cepa - dzięki temu bardzo trwały. Fele na złomach (rdza) z reguły mają silniki w bdb stanie (mówię o czeskich 1.3, a nie VW 1.6 czy 1.9D)
    5. Zaletą - jak dla początkującego jakim jest autor tematu - nie ma nic lepszego niż tani w naprawie. I tak będzie miał dzwona albo przytarcia, to Fiatów i Fordów mu się odechce po 1-wszej wizycie w warsztacie.

Nie namawiam, bo każdy ma swoje cele i wizje. Ale mogę coś powiedzieć, bo eksploatuję Felę '99 z silnikiem 1.3 i najtrwalszym elementem jest silnik i cały napęd. Ruda nie żre bo "jak dbasz tak masz".
    Ja od samochodu wymagam, żeby mnie dowiózł z punktu A do punktu B. nie musi mieć komputera, wspomagania, elektrycznych szyb, podgrzewanych foteli i innych pierdół które i tak się zepsują. Auto ma mi służyć - do czego zostało stworzone. I być tanie w polskich realiach. I taka jest Fela.
    Howgh!

0
  • #30 10 Kwi 2012 11:59
    blazej.1994
    Poziom 24  

Silnik 1.3 też jest raczej VW, bynajmniej spotkałem się z nim w golfie 2.

0