Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hybrydowa elektrownia - Moduł słoneczny cz.1

schredder 09 Apr 2012 12:51 58482 115
Nazwa.pl
 • Hybrydowa elektrownia - Moduł słoneczny cz.1

  Witam.
  Chciałbym zaprezentować mój najnowszy projekt, ukończony w 99%.
  Jest to elektrownia słoneczna. W zamierzeniu będzie to hybryda, ale na razie został uruchomiony moduł fotowoltaiczny.
  Jako baterii użyłem 2 modułów 24V i mocy 235 Wat firmy BP (staram się unikać chińszczyzny, bo parę razy już się przejechałem), każdy połączone równolegle, czyli dysponuje max. mocą prawie 0,5 kW przy 24V. Oczywiście panele są automatycznie naprowadzane na słońce przy użyciu solar traka. Mechanizm wykonałem samemu. Jako oś poziomego obrotu służy przekładnia ślimakowa od podajnika taśmowego, natomiast pion obsługuje gotowy siłownik od bramy. Niestety przekładnie z krańcówkami w tych siłownikach są bardzo miernej jakości i mi przeskakiwały tryby między zębami, więc musiałem zastosować zewnętrzne konkretne wyłączniki krańcowe.

  Całością steruje gotowy układ kupiony na alledrogo. Elegancko podąża za słońcem. Ma bardzo duży kąt widzenia, może być pół dnia pochmurno, a i tak jak wyjrzy słońce, to się zaraz do niego obróci. Po zachodzie słońca, kolektor automatycznie obraca się na wschód. Jak na razie ze sterowania jestem bardzo zadowolony. Cała konstrukcja wraz z panelami waży ok. 50 kg.
  Sterownia znajduje się w garażu. Jako sterownik zastosowałem na próbę chińskie oryginalne urządzenie (zobaczymy, jak się spisze), bo ogólnie to mam uprzedzenie do chińskich wyrobów. W przyszłości zastosuję hybrydowy regulator jakiejś poważnej firmy, ale to wydatek ok. 900 zł.

  Magazyn prądu to 2 akumulatory 225 Ah połączone szeregowo. Do nich podłączyłem ups Compaca o mocy 1000W. UPS jest tak przerobiony, aby sam się uruchamiał, przy podaniu ma 24V na wejście i nie było słychać denerwującego piszczenia buzera.
  Zainstalowany APZ automatycznie przełącza na napięcie z sieci, gdy sterownik odłączy napięcie z akumulatorów do UPS.
  Licznik założyłem tak tylko, żeby mieć pogląd, ile gotowej energii wyprodukowałem (pomijając pobór przez UPS, sterowanie, itp.). Resztę widać na zdjęciach.
  W przyszłości do kompletu przybędzie jeszcze elektrownia wiatrowa, wstępnie o mocy 500-600 Wat.
  Generalnie nie udało mi się zajechać akumulatorów tak, żeby zestaw przełączył się na sieć.
  A na podpięte są do tego kolektory ogrzewające wodę, serwer i moje komputery. Nie ma problemów z wiertarką czy Boschem 900 watt.

  Może to jeszcze za krótki okres na dokładne sprawdzenie. Resztę widać na zdjęciach. Dodam jeszcze później film na YT.

  P.S. Sprawdził się czarny scenariusz chińskiego regulatora, przy obciążeniu go 30 amperami zaczyna się z niego dymić... Tak do 25A jest OK, czyli muszę szukać jakiegoś ok. 40.


  Hybrydowa elektrownia - Moduł słoneczny cz.1 Hybrydowa elektrownia - Moduł słoneczny cz.1 Hybrydowa elektrownia - Moduł słoneczny cz.1 Hybrydowa elektrownia - Moduł słoneczny cz.1 Hybrydowa elektrownia - Moduł słoneczny cz.1 Hybrydowa elektrownia - Moduł słoneczny cz.1 Hybrydowa elektrownia - Moduł słoneczny cz.1 Hybrydowa elektrownia - Moduł słoneczny cz.1 Hybrydowa elektrownia - Moduł słoneczny cz.1 Hybrydowa elektrownia - Moduł słoneczny cz.1

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  schredder
  Level 12  
  Offline 
  schredder wrote 111 posts with rating 138. Live in city Niechanowo. Been with us since 2008 year.
 • Nazwa.pl
 • #2
  kolesnikov
  Level 11  
  schredder wrote:
  duży kont widzenia,

  Według mnie powinno być "kąt".
  Ile zapłaciłeś za panele?
  No i oczywiście gratuluję chęci i wykonania.
  Nie obawiasz się, że Ci to zdmuchnie z dachu przy silniejszym wietrze?

  Edit: cenę znalazłem - 513 EUR + przesyłka.
 • Nazwa.pl
 • #4
  MALTIN
  Level 15  
  Ciekawa konstrukcja. A mam pytanie mógł by kolega przeliczyć po jakim czasie ta inwestycja się wzróci i ile można zaoszczędzić przy takim rozwiązaniu?
 • #5
  ryszard1955
  Level 20  
  Jestem ciekawy jak taka konstrukcja jest odporna na silne wiatry?
  Nie wiem, czy budowanie konstrukcji podążającej za słońcem jest takie opłacalne. Może było bardzo gdyby było dużo słonecznych dni w roku.
  Jak słyszałem panele dają energię elektryczną nawet, gdy niebo jest pochmurne, ale oczywiście odpowiednio mniejszą niż w słonecznym dniu.
  Ale gdy w ciągu dnia nie ma dużego poboru prądu z tego systemu, to nie wiem, czy jest wielki zysk z tego, że słońce jest w pełni. Bo ileż potrzeba energii na ładowanie akumulatorów?
 • #6
  schredder
  Level 12  
  Cena za panele to 2500 zł z transportem.
  Wiatru się nie obawiam bo traker przy silnym wietrze automatycznie parkuje panele do poziomu. Próby były robione przy wietrze 80 km/h i się nie urwał.
  Wiedziałem, że jak zwykle będą pytania w stylu: kiedy to się zwróci , czy się opłaca.
  Jeździć też się nie opłaca bo paliwo drogie, rolnikom się też świń hodować nie opłaca, chodzić do pracy się też nie opłaca bo małe zarobki...
  Chodzi o walkę z systemem i wielkimi korporacjami..oraz.. satysfakcja gwarantowana :D
  Energia coraz droższa, kolejne podatki i akcyzy....
  Odnośnie trakera to warto w niego zainwestować, przyrost energii jest niemal 100%, szczególnie gdy słońce idzie nisko nad horyzontem.
  Energię niemal cały czas wykorzystuje na maxa, na to jest tam APZ, który dołącza urządzenia do max wydajności paneli, problem się zrobił tylko z tym, że regulator ma za małą wydajność prądową i muszę go zmienić na mocniejszy (ok 40A)
 • #7
  ciapciok
  Level 20  
  Ile już energii wyprodukowałeś? Obliczałeś, kiedy Ci się ta inwestycja zwróci? Jaka jest gwarantowana żywotność paneli?
 • #8
  And!
  Admin of Design group
  Jak traker wykrywa silny wiatr ?

  Ile energii pobrałeś od układu elektrowni słonecznej podczas ostatnich 24h oraz 7 dni ?
  Ile energii pobrałeś z sieci energetycznej podczas ostatnich 24h oraz 7 dni ?

  O jakie elementy należałoby rozbudować obecny system gdybyś dołożył turbinę wiatrową ?
 • #9
  schredder
  Level 12  
  And! wrote:
  Jak traker wykrywa silny wiatr ?

  Ile energii pobrałeś od układu elektrowni słonecznej podczas ostatnich 24h oraz 7 dni ?
  Ile energii pobrałeś z sieci energetycznej podczas ostatnich 24h oraz 7 dni ?

  O jakie elementy należałoby rozbudować obecny system gdybyś dołożył turbinę wiatrową ?


  Prędkość wiatru jest mierzona zwyczajnym czujnikiem ze stacji pogodowej. Z chwilą kiedy wiatr przekroczy prędkość w określonej jednostce czasu, sterownik ustawia panel do poziomu.
  Nie wiem bo licznik dopiero założony prze świętami, ale przez te dni wyszło ok 4 kw na dobę , to max regulatora napięcia, przy większym obciążeniu się przegrzewał i musiałem zmniejszyć obciążenie.
  Przy dołożeniu turbiny to w zasadzie tylko zmiana regulatora ładowania na hybrydowy, obsługujący jednocześnie i baterię i turbinę. Oczywiście można później przy nadwyżkach energii dodać kolejne akumulatory.
 • #10
  tulipan 75
  Level 14  
  szymon122 wrote:
  Jakoś nie specjalnie sobie to wyobrażam, ups 100W i Bosch 900W. Jak ładujesz te acu? Ładowarka z ups wystarcza?
  Do nich podłączyłem ups Compac`a o mocy 1000W.
 • #11
  Fazi87
  Level 24  
  Bardzo ciekawa konstrukcja, Miło zobaczyć kogoś kto jest uprzedzony do chińszczyzny :) Część mechaniczną i elektryczną raczej rozumiem, kwestię finansową również, mam jednak pytanie od strony systemu i "wielkich korporacji" czy taka konstrukcja jest legalna? Kiedyś obiło mi się o uszy że trzeba odprowadzać samą akcyzę, tak jak z produkcją paliw.
 • #12
  sundayman
  Level 25  
  No bardzo fajna rzecz, powoli się przymierzam do czegoś takiego.
  Mam zamiar jednak zastosować inne rozwiązanie "śledzenia" ;
  zamiast czujnika oświetlenie sterowanie wg. kalendarza astronomicznego - czyli ustawianie panela na pozycję słonca obliczoną dla danej godziny danego dnia.

  W ten sposób panele nie będą reagować na chwilowe zmiany - być może to da jakąś oszczędność energii na ruch paneli.
 • #13
  schredder
  Level 12  
  Fazi87 wrote:
  Bardzo ciekawa konstrukcja, Miło zobaczyć kogoś kto jest uprzedzony do chińszczyzny :) Część mechaniczną i elektryczną raczej rozumiem, kwestię finansową również, mam jednak pytanie od strony systemu i "wielkich korporacji" czy taka konstrukcja jest legalna? Kiedyś obiło mi się o uszy że trzeba odprowadzać samą akcyzę, tak jak z produkcją paliw.  No to równie dobrze trzeba by było oddać podatek od podgrzania wody kolektorem słonecznym bo w tym wypadku wytwarza się również energię ale cieplną. Idąc dalej tym tropem za wytwarzanie energii przy paleniu w piecu zimą również akcyza, w samochodzie alternator też wytwarza energię, dalej: nawet na rowerze dynamo produkuje prąd.
  A tak na poważnie, elektrowni wiatrowych i paneli malej mocy wykorzystywanych do własnego użytku to nie dotyczy.
  Druga sprawa: sam sobie to zrobiłem z własnych pieniędzy z których już wielokrotnie pobrali podatek, kupiłem materiały i osprzęt na które było już nałożone dziesiątki podatków, które też zapłaciłem. I co ma jeszcze tym oszołomom płacić podatek od słońca? Niedoczekanie.

  Dodano po 4 [minuty]:

  sundayman wrote:
  No bardzo fajna rzecz, powoli się przymierzam do czegoś takiego.
  Mam zamiar jednak zastosować inne rozwiązanie "śledzenia" ;
  zamiast czujnika oświetlenie sterowanie wg. kalendarza astronomicznego - czyli ustawianie panela na pozycję słonca obliczoną dla danej godziny danego dnia.

  W ten sposób panele nie będą reagować na chwilowe zmiany - być może to da jakąś oszczędność energii na ruch paneli.


  Też nad tym myślałem, ale trochę bardzie skomplikowane. Druga sprawa w pochmurne dni traker niepotrzebnie będzie się obracał i zużywał energię. Mój w tym wypadku tylko ustawia panele do poziomu. Poza tym ma ustawioną histerezę aby co chwilę nie zmieniać położenia(parę stopni). Natomiast diody faktycznie mają duże pole widzenia, bo może nie być słońca pół dnia i jak wyjdzie to się ustawi do niego.
 • #14
  gucio222
  Level 13  
  Walczysz czy nie walczysz z systemem ale warto byłoby nie podarować urzędasom dofinansowania z programów europejskich. Zawsze chociaż cześć by ci się wróciła. Cena paneli niestety astronomiczna i do tego akumulatory co trzeba wymienić co 5 lat. Pomysł super ale poczekam aż panele stanieją na tyle by można było pokryć nimi cały dach i wyłączyć się z sieci (off the grid) bo i tak złodzieje naliczają tzw. opłaty stałe.
 • #15
  zibq
  Level 28  
  Pytanie do autora:
  Co jest obciążeniem tego systemu? Piszesz, że regulujesz obciążenie.
  Chyba, że masz na myśli obciążenie ładowaniem akumulatorów?
  Chciałbym się dowiedzieć jak racjonalnie wykorzystać taką energię w zwykłym domu czy gospodarstwie, bo wiadomo, że magazynowanie w akumulatorach słabo się opłaca.
 • #16
  schredder
  Level 12  
  gucio222 wrote:
  Walczysz czy nie walczysz z systemem ale warto byłoby nie podarować urzędasom dofinansowania z programów europejskich. Zawsze chociaż cześć by ci się wróciła. Cena paneli niestety astronomiczna i do tego akumulatory co trzeba wymienić co 5 lat. Pomysł super ale poczekam aż panele stanieją na tyle by można było pokryć nimi cały dach i wyłączyć się z sieci (off the grid) bo i tak złodzieje naliczają tzw. opłaty stałe.


  Tylko że jak robisz sobie sam to i tak wyjdzie wiele taniej niż z ich dopłatami.
  Pamiętaj jeszcze o tym że jak założy firma to będą przyjeżdżać na serwis a to nie jest za darmo.Przyjadą ze 4x skasują ok 250 zł i okazuje się że masz już w plecy 1000 zł
  A akurat paneli fotowoltanicznych od tak zaraz nikt nie dofinansuje, chyba że ma się znajomości gdzie trzeba.

  Dodano po 2 [minuty]:

  zibq wrote:
  Pytanie do autora:
  Co jest obciążeniem tego systemu? Piszesz, że regulujesz obciążenie.
  Chyba, że masz na myśli obciążenie ładowaniem akumulatorów?
  Chciałbym się dowiedzieć jak racjonalnie wykorzystać taką energię w zwykłym domu czy gospodarstwie, bo wiadomo, że magazynowanie w akumulatorach słabo się opłaca.


  Obciążeniem jest serwer, moje komputery, oraz sterowanie piecaCO pompa solarów do wody.
 • #17
  dex
  Level 27  
  Nie podoba mi się ta konstrukcja na dachu ze względów estetycznych. Na ziemi w ogrodzie było by ok. Te panele mogą leżeć po prostu na dachu. Tracker może poprawia wydajność o 100%, gdy słońce jest nisko nad horyzontem ale.. wtedy panel sam z siebie daję może ze 20-25% mocy nominalnej. Także suma suamrum wyprawka nie warta świeczki no i ta konstrukcja.

  Wiatr może nie tyle co porwać to, ale złamać panel także gdy jest ustawiony poziomo. To jest duży latawiec a jego stelaż jest za delikatny. One są przewidziane do leżenia na dachu/konstrukcji. W twojej sytuacji ideałem było by ustawienie pionowe i odblokowanie osi obrotu, tak by ustawiał sie jak wiatrak do wiatru.

  Z opisu wnioskuje że system zasila odrębną instalację AC, to trochę kłopotliwe. Przetwornica powinna być synchronizowana z siecia tak by mozna ją do niej przyłączyć i w efekcie obniżyć rachunki za prąd. No ale to juz prawo mafijne nie pozwala, tak łatwo..

  Przydało by się by UPS był na dachu, na przewodach są spadki.
 • #18
  raven155
  Level 14  
  Pomijając względy estetyczne (też wolałbym żeby taki panel był niejako "dachówką") bardzo podoba mi się pomysł. Wykonanie również niczego sobie.

  Cierpliwie czekam na film z działania.

  pozdrawiam,
 • #19
  Zdunek 25
  Level 16  
  Super sprawa z tym naprowadzaniem na pewno jest zwiększenie wydajności .
  Dwa lata temu instalowałem układ na 9 panelach i 9 akumulatorach 12V 300 Ah
  Na dzień dzisiejszy wszystkie akumulatory poszły na złom.Strata pieniędzy!
  Sąsiad dokupił 13 paneli inwerter i sprzedaż tzw. Zielonej energii i dopiero jest OK
  Całość kosztowała około 45 000 zł .
 • #20
  schredder
  Level 12  
  dex wrote:
  Nie podoba mi się ta konstrukcja na dachu ze względów estetycznych. Na ziemi w ogrodzie było by ok. Te panele mogą leżeć po prostu na dachu. Tracker może poprawia wydajność o 100%, gdy słońce jest nisko nad horyzontem ale.. wtedy panel sam z siebie daję może ze 20-25% mocy nominalnej. Także suma suamrum wyprawka nie warta świeczki no i ta konstrukcja.

  Wiatr może nie tyle co porwać to, ale złamać panel także gdy jest ustawiony poziomo. To jest duży latawiec a jego stelaż jest za delikatny. One są przewidziane do leżenia na dachu/konstrukcji. W twojej sytuacji ideałem było by ustawienie pionowe i odblokowanie osi obrotu, tak by ustawiał sie jak wiatrak do wiatru.

  Z opisu wnioskuje że system zasila odrębną instalację AC, to trochę kłopotliwe. Przetwornica powinna być synchronizowana z siecia tak by mozna ją do niej przyłączyć i w efekcie obniżyć rachunki za prąd. No ale to juz prawo mafijne nie pozwala, tak łatwo..


  Z przeprowadzonych obserwacji wynika że najlepszym położeniem jest pozycja pozioma lekko skośna pod wiatr, wtedy najmniej panel drży i jest niejako dociskany do dachu więc raczej nie odleci. Nie mówię że przy 130km/h nic mu by się nie stało ale takie wiatry w moim rejonie to rzadkość.
  W tej konfiguracji właśnie najmniej kłopotliwa jest odrębna instalacja, bo rachunki za prąd są tak samo obniżone, co za róznica czy wepchnę w w tę samą sieć czy podepnę osobno urządzenia, które uważam za priorytetowe. Poza tym w domu mam osobne obwody na oświetlenie, pokoje itp. W związku z tym nie robi mi róznicy osobna instalacja. Oswietlenie i tak jest już w większości pomieszczeń na ledach, więc nawet odpada przetwornica.
  A inwerter z możliwością synchronizacji jest dość drogi a przy tych dwóch panelach to taki inwerter to przerost formy nad treścią. Żeby to jako tako zadziałało w Twojej koncepcji to nadzień dobry 6sztuk by musiało być.
  A wracając do obrotnicy, prosty przykład gdy traker jeszcze nie działał i panele były ustawione tylko w kierunku południowym kąt ok 40 stopni, amperomierz wskazywał 4A natomiast gdy włączyłem sterownik i kolektor się ustawił do słońca to amperomierz wskazywał 16A więc chyba jednak warto...
  Odnośnie ups`a na dachu to bez sensu: zimą serwisowanie, osobna skrzynka,to są duże gabaryty. Przewód to 5m o średnicy 10mm więc jakiś wielkich spadków nie ma.

  Pozdrawiam
 • #21
  cugi
  Level 11  
  Witam

  Gratuluje ukonczonego projektu. Sam rowniez jestem na etapie budowy podobnej elektrowni , o mocy rzedu 400-500W, mam juz kilka komponentow a nad reszta pracuje. Sprawe traktuje jako hobby polaczone z nauka.

  Interesuje mnie schemat polaczen, tzn instalacji, wlacznie z czujnikami oraz dlugosciami i grubosciami przewodow itp. Czy moglbys zamiescic taki schemat ?

  Z tego co widze na screenach to wyglada na to ze mierzysz napiecie i prad ktory plynie z paneli oraz ten ktory wychodzi z regulatora. Wskazania woltomierzy roznia sie nieznacznie wiec wyglada na to ze ten regulator nie posiada przetwornicy tylko zwyczajnie podaje prad z solarow do akumulatorow na zasadzie wlacz/wylacz. Mysle ze jesli zainwestowales kilka tysiecy w sprzet masz obrotnice i system nadazajacy za sloncem to warto pokusic sie o drozszy regulator ladowania z przetwornica napiecia oraz systemem MPPT (maximum power point tracking). Pradu bedzie na pewno nieco wiecej ; ) Troche drozej to kosztuje ale po co marnowac energie z drogich paneli ?

  schredder wrote:
  [url=https://obrazki.elektroda.pl/7058449600_1333981300.jpg]

  P.S. Sprawdził się czarny scenariusz Chińskiego regulatora, przy obciążeniu go 30 amperami zaczyna się z niego dymić... Tak do 25A jest OK, czyli muszę szukać jakiegoś ok 40


  Ten regulator ktory jest na screenach ma prad max 24A, wiec to raczej nie wina Chinczyka ze przy 30A dymi sie, podejrzewam ze Niemiec czy Szwajcar tez by sie w takiej sytuacji zakopcil.

  Tak liczac w przyblizeniu wychodzi mi ze z 24V instalacji przy tej mocy mozesz miec pradu maksymalnie ok 15-16A, wiec to kopci sie pewnie elektronika sterujaca obciazeniem. Nie wiem jaki masz prog minimalnego napiecia akumulatorow przy rozladowaniu ale jesli to jest np 11V to policz sobie moc i napiecie dla 22V bo przy obciazeniu napiecie na akumulatorze moze spadac co spowoduje ze prad ktory musi poplynac bedzie nieco wiekszy. Jesli np pobierasz 600W i akumulatory sa naladowane tak ze przy takim obciazeniu maja 12V to poplynie 25A z akumulatorow ( nie uwzgledniajac strat), w przypadku 11V to bedzie juz 27,2A aby uzyskac te sama moc.
 • #22
  schredder
  Level 12  
  cugi wrote:
  Witam

  Gratuluje ukonczonego projektu. Sam rowniez jestem na etapie budowy podobnej elektrowni , o mocy rzedu 400-500W, mam juz kilka komponentow a nad reszta pracuje. Sprawe traktuje jako hobby polaczone z nauka.

  Interesuje mnie schemat polaczen, tzn instalacji, wlacznie z czujnikami oraz dlugosciami i grubosciami przewodow itp. Czy moglbys zamiescic taki schemat ?

  Z tego co widze na screenach to wyglada na to ze mierzysz napiecie i prad ktory plynie z paneli oraz ten ktory wychodzi z regulatora. Wskazania woltomierzy roznia sie nieznacznie wiec wyglada na to ze ten regulator nie posiada przetwornicy tylko zwyczajnie podaje prad z solarow do akumulatorow na zasadzie wlacz/wylacz. Mysle ze jesli zainwestowales kilka tysiecy w sprzet masz obrotnice i system nadazajacy za sloncem to warto pokusic sie o drozszy regulator ladowania z przetwornica napiecia oraz systemem MPPT (maximum power point tracking). Pradu bedzie na pewno nieco wiecej ; ) Troche drozej to kosztuje ale po co marnowac energie z drogich paneli ?

  schredder wrote:
  [url=https://obrazki.elektroda.pl/7058449600_1333981300.jpg]

  P.S. Sprawdził się czarny scenariusz Chińskiego regulatora, przy obciążeniu go 30 amperami zaczyna się z niego dymić... Tak do 25A jest OK, czyli muszę szukać jakiegoś ok 40


  Ten regulator ktory jest na screenach ma prad max 24A, wiec to raczej nie wina Chinczyka ze przy 30A dymi sie, podejrzewam ze Niemiec czy Szwajcar tez by sie w takiej sytuacji zakopcil.

  Tak liczac w przyblizeniu wychodzi mi ze z 24V instalacji przy tej mocy mozesz miec pradu maksymalnie ok 15-16A, wiec to kopci sie pewnie elektronika sterujaca obciazeniem. Nie wiem jaki masz prog minimalnego napiecia akumulatorow przy rozladowaniu ale jesli to jest np 11V to policz sobie moc i napiecie dla 22V bo przy obciazeniu napiecie na akumulatorze moze spadac co spowoduje ze prad ktory musi poplynac bedzie nieco wiekszy. Jesli np pobierasz 600W i akumulatory sa naladowane tak ze przy takim obciazeniu maja 12V to poplynie 25A z akumulatorow ( nie uwzgledniajac strat), w przypadku 11V to bedzie juz 27,2A aby uzyskac te sama moc.


  Zgadzam się z kolegą przy spadku napięcia do 22v prąd robi się troche ponad 20A.
  Próg ustawiony jest na 21,7v. Natomiast regulator się już bardzo grzeje przy 20A
  Termostat pokazuje wtedy ponad 30 stopni i cała obudowa jest gorąca. Profilaktycznie podpiołem mały wentylatorek(karta graf), który chłodzi regulator.
  Regulator niedługo wymienię, on był na próbę jak to zadziała.
  Ja będę potrzebował taki hybrydowy bo do kompletu planuję jeszcze wiatrak o mocy ok 500-600W. Już oglądałem fajny regulator,koszt ok 1000 zł.
  Przekroje przewodów to standardowo jechałem 10-6 mm
 • #23
  cugi
  Level 11  
  schredder wrote:
  Zgadzam się z kolegą przy spadku napięcia do 22v prąd robi się troche ponad 20A.
  Próg ustawiony jest na 21,7v. Natomiast regulator się już bardzo grzeje przy 20A
  Termostat pokazuje wtedy ponad 30 stopni i cała obudowa jest gorąca. Profilaktycznie podpiołem mały wentylatorek(karta graf), który chłodzi regulator.
  Regulator niedługo wymienię, on był na próbę jak to zadziała.
  Ja będę potrzebował taki hybrydowy bo do kompletu planuję jeszcze wiatrak o mocy ok 500-600W. Już oglądałem fajny regulator,koszt ok 1000 zł.
  Przekroje przewodów to standardowo jechałem 10-6 mm


  21,7V / 2 = 10.85V napiecie odciecia na akumulator. Przynajmniej w teorii bo w szeregowym polaczeniu to moge miec one rozne napiecia w zaleznosci od stanu naladowania lub zuzycia.

  W zasadzie jesli chodzi o akumulatory to glebokie rozladowania sa po prostu nieoplacalne. Z tego co udalo mi sie dowiedziec wychodzi ze aby z akumulatora kwasowo-olowiowego wydobyc powiedzmy 200Ah to trzeba do niego wpompowac znacznie wiecej tj okolo 300Ah, straty sa rzedu 30%. Wiec przy instalacji solarnej akumulatory powinny sluzyc tylko do pracy buforowej i im mniej sie wykorzystywane tym lepiej, wieksza sprawnosc systemu i dluzej pozyja.
  Stad lepiej chyba dobrac jakies odpowiednie obciazenie do paneli i korzystac z systemu tylko za dnia, bo w nocy masz duze dodatkowe straty wynikajace z zasady dzialania samych akumulatorow.
 • #24
  SowerOfWind
  Level 17  
  Nie chce mi się umieszczać obliczeń, ale cała ta koncepcja nie ma wiele wspólnego ze zdrowym rozsądkiem. 1kWh to obecnie jakieś 60gr (mogę nie być na bieżąco). Policz dzienną produkcje energii, pomnóż przez cene 1kWh pomnóż przez 365 dni. Ta inwestycja ma mierne szanse się wrócić - wymiana akumulatorów, spadek sprawności paneli, zużycie innych elementów systemu. Projekt raczej spełnia funkcje zabawki lub "gadżetu". Przepraszam za brak konkretów i surową ocene, ale według mnie to się nie kalkuluje.

  Może dostawienie do tego el. wiatrowej poprawi ten bilans
  schredder wrote:
  W przyszłości do kompletu przybędzie jeszcze elektrownia wiatrowa, wstępnie o mocy 500-600 wat.
  - oby to nie była moc znamionowa tylko średnia bo inaczej czarno widzę cały ten projekt, no chyba, że jesteś pasjonatem - na pasję pieniędzy nie szkoda ;]
 • #25
  dex
  Level 27  
  schredder wrote:

  Odnośnie ups`a na dachu to bez sensu: zimą serwisowanie, osobna skrzynka,to są duże gabaryty. Przewód to 5m o średnicy 10mm więc jakiś wielkich spadków nie ma.

  Pozdrawiam


  Może i bez sensu racja, ale przy 20A na przewodach do jednego panelu traci sie nonstop jakieś 15-20Wat. To jest jakies 7% mocy nominalnej jednego panela. Do czego zmierzam czy tych paneli nie można połaczyć szreregowo? Ze 15 Wat byś odzyskał.
 • #26
  cugi
  Level 11  
  dex wrote:
  schredder wrote:

  Odnośnie ups`a na dachu to bez sensu: zimą serwisowanie, osobna skrzynka,to są duże gabaryty. Przewód to 5m o średnicy 10mm więc jakiś wielkich spadków nie ma.

  Pozdrawiam


  Może i bez sensu racja, ale przy 20A na przewodach do jednego panelu traci sie nonstop jakieś 15-20Wat. To jest jakies 7% mocy nominalnej jednego panela. Do czego zmierzam czy tych paneli nie można połaczyć szreregowo? Ze 15 Wat byś odzyskał.


  Z moich obliczen wychodzi mniej niz 15-20W.

  Rezystancja przewodu miedzianego 1mm2 = 0.017R
  Rezystancja przewodu miedz. 10mm2 = 0.0017R - taki zastosowany
  Dlugosc przewodu 5m x2 = 10m
  Rezystancja calego przewodu 10m = 10x 0.0017R = 0.017R
  Moc wydzielona P = I^2 * R dla pradu 20A = 20A^2 * 0.017R = 6.8W straty na przewodach przy pradzie 20A

  Przy pradzie 15A straty wynosza 3.8W
 • #27
  dex
  Level 27  
  Może coś pomieszałem późno jest :) mi wychodziło 40mOhma dla 10ciu metra kabla a jest 18mili. To daje 7watów przy 20A na jeden panel, nie dużo. Ale tak czy siak połączenie szeregowe było by optymalniejsze, kwestia regulatora
 • #28
  cugi
  Level 11  
  dex wrote:
  Może coś pomieszałem późno jest :) mi wychodziło 40mOhma dla 10ciu metra kabla a jest 18mili. To daje 7watów przy 20A na jeden panel, nie dużo. Ale tak czy siak połączenie szeregowe było by optymalniejsze, kwestia regulatora


  Masz racje mniejszy prad mniejsze straty ale ten regulator najprawdopodobniej nie ma przetwornicy wiec nawet jesli obslugiwalby takie podwojone napiecia to i tak trzeba by dokupic jeszcze 2 szt akumulatorow na instalacje 48V
 • #29
  qqrydza
  Level 12  
  Nie widze sensu stosowania tego typu regulatorów solarnych. Z moich doświadczeń wynika, że taki regulator po naładowaniu akumulatorów zwiera wyście paneli, puszczając cały nadmiar energii w gwizdek, podobnie w momencie, gdy tylko część energii jest wykorzystywana na doładowanie akumulatorów a reszta jest impulsami PWM zwierana. Pewnie sytuacja ma się lepiej z regulatorami mppt - nie wiem, nie mialem z nimi do czynienia, poza tym są drogie:) )

  Moje pytanie: Czy nie można podłączyć paneli bezpośrednio do baterii akumulatorów, a za pomocą prostego sterownika na mikrokontrolerze (np. z tej strony: http://www.mala-elektrownia.ovh.org/elektronika.php ) dołączanie grzałki dużej mocy, (PWM), przekazując cały "nadmiar" energii na grzanie wody?

  Jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby regulowane, w zależności od ilości aktualnie produkowanej enerii, obciążenie. W przypadku domu, mam na myśli dołączanie kolejnych obwodów instalacji elektrycznej. Tylko jak odpowiednio szybko to robić, przekaźniki chyba nie wchodzą w gre? Czy urządzenia typu komputer nie bedą się wyłączały w momencie przełączenia przekaźnika?

  Autor wspomina o takim regulowaniu obciążenia, ale przecież ten "APZ" chyba tego nie robi (?)
 • #30
  SylwekK
  Level 32  
  schredder wrote:
  ... Wiedziałem, że jak zwykle będą pytania w stylu: kiedy to się zwróci , czy się opłaca.
  Jeździć też się nie opłaca bo paliwo drogie, rolnikom się też świń hodować nie opłaca, chodzić do pracy się też nie opłaca bo małe zarobki...
  Chodzi o walkę z systemem i wielkimi korporacjami..oraz.. satysfakcja gwarantowana :D
  Energia coraz droższa, kolejne podatki i akcyzy....


  Widzę, że nie tylko ja mam podobne podejście do sprawy ;)
  Kiedy umieściłem swój projekt na elektrodzie też pojawiło się wiele komentów typu "kiedy się to zwróci", "tracker jest nieopłacalny" - życzę sceptykom aby kiedyś sami się przekonali co to znaczy mieć zasilanie awaryjne w razie braku tej jakże taniej KW godziny :D

  Nie wiem jak dokładnie działa algorytm trackera, który tu zastosowałeś ale już mam uwagi co do jego działania... Prawie płaska pozycja antywiatrowa nie jest tak do końca dobrym rozwiązaniem. Zwróć uwag, że np. podczas gradobicia też jest często silny wiatr i wtedy panel ustawiony na poziomo aż się prosi o stłuczenie. W swoim projekcie (pewnie go widziałeś) ustaliłem pozycję około 40 stopni od poziomu. Jest to też pozycja neutralna (parkowanie). Jak na razie bez problemu pokonał nawet dość silne wichury. Nie podoba mi się też pozycja powrotu po zachodzie ... na wschód. Wielu uważa, że tak jest najlepiej, a ja będę się upierał, że to bzdura! Najlepszą pozycją jest pozycja na południe. Dlaczego? Proponuję niedowiarkom pogłówkować :)
  Napisz jak pracuje algorytm. Czy śledzi non stop czy co jakiś czas jest badanie słońca, jak się zachowuje po przysłonięciu słonka przez chmury i powiedzmy kiedy po godzinie słoneczko znów wyjdzie, jak rozpoznaje, że słoneczko już zaszło...
  Acha, te stelaże wyglądają dość delikatnie, czy na pewno wszystko tam jest sztywne ?

  A w ogóle to gratuluję projektu :)