Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemianie PE ciąg dalszy.

09 Kwi 2012 13:27 1864 3
 • Użytkownik usunął konto  
 • Sklep HeluKabel
 • Moderator
  Najpierw zastanów się co wg Ciebie jest "potencjałem ziemi". Co to za pojęcie i co ono oznacza? Uwzględnij przy tym znane powiedzenie, że "nie każdemu psu Burek".
 • Sklep HeluKabel
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator
  lordpakernik napisał:
  Ciężko jest na to odpowiedzieć bo sama ziemia nie jest na jednym potencjale o czym świadczy napięcie krokowe. Jest punktem(zerowym) odniesienia względem innych zjawisk elektrycznych. Ale czy lepszy potencjał ma punkt N trafo czy uziemienie szyny PE?


  Kolego, proponuję zająć się spokojnym studiowaniem podręczników do elektrotechniki teoretycznej, bo forum nie jest od zastępowania szkoły. Zjawiska, o które pytasz, które Ciebie interesują, będą wyjaśnione w ostatnim semestrze tego przedmiotu.
  Na razie nie potrafisz zrozumieć, że ziemia nie jest przewodnikiem liniowym jak przewód, jest natomiast przewodnikiem sferycznym. A w nim zachodzą zjawiska zupełnie inne niż w przewodzie. Jednak zakres tej wiedzy wykracza poza zawartość kilku postów.

  lordpakernik napisał:
  Ale czy lepszy potencjał ma punkt N trafo czy uziemienie szyny PE?


  Nie ma "lepszych" albo "gorszych" potencjałów. Nasza rozmowa nie ma sensu.

  lordpakernik napisał:

  Niektórzy też nie są za uziemianiem PE. Przypomnę garaż 55 m od domu. Zasilanie 5x6mm^2 Cu. Uziemiać PE czy nie?


  Gdybyś znał chociaż trochę teorii, nie zadawałbyś takich pytań. Bo wiara w skuteczność uziemienia w takiej odległości jest równie skuteczna jak gromnica w oknie podczas burzy z piorunami.

  Temat zamykam.