Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki program do sterowania silnikami krokowymi+czytnik kodów kreskowych

09 Kwi 2012 15:38 2097 2
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich serdecznie!
    Szukam oprogramowania do nietypowego układu. Jest to urządzenie pomiarowe, a pomiar odbywa się w następujący sposób:
    Jest linia produkcyjna na której powstaje 20 modeli detalów o różnych kształtach. Rodzaj detalu rozpoznaje czytnik kodów kreskowych, który przesyła sygnał do komputera PC, PC wysyła sygnał do dwóch sterowników silników krokowych, które ustalają pozycję urządzenia pomiarowego (urządzenie pomiarowe jest to ploter 2-osie XY, czyli nasze dwa silniki krokowe). Czyli w skrócie czytnik kodów kreskowych ustala pozycję plotera w układzie XY, liczba pozycji jest stała =20 i każda jest przyporządkowana do danego kodu kreskowego.
    Taka jest koncepcja układu. Brakującym elementem jest oprogramowanie zainstalowane na PC.
    Myślałem o MACH 3 ale nie wiem jak podłączyć do niego czytnik kodów kreskowych.
    Dobór czytnika kodów i sterowników silników jest dowolny. Myślałem nad czytnikami firmy SICK.
    Taki układ można rozwiązać stosując urządzenia Siemensa (czytnik kodów+PLC) ale jest to drogie rozwiązanie...
    Jeżeli ktoś ma jakąś wskazówkę, podpowiedź, byłbym bardzo wdzięczny za wszelką pomoc
    Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Po co kupować PLC do podpięcia czytnika? Kup sobie czytnik z RS232 i możesz podłączyć bezpośrednio do portu com komputera. Odczyt danych można zrealizować w każdym języku programowania przy wykorzystaniu dostępnych bibliotek, wyciągnąć dane z kodu i wysłać gdzie się chce (MACH chyba potrafi odczytywać jakieś pliki z rozkazami?)

Co do czytników, to jeśli kod będzie umieszczony w jednym kierunku (np. od góry detalu i w poprzek), to nie ma sensu stosować drogich czytników SICKa, jak można jakąś motorolę wrzucić.. nawet LS2208 np. (ręczny, który gdy leży na podstawce to cały czas się wyzwala). Jeśli kody (naklejka) może być obrócona o jakiś kąt, to trzeba już zastosować coś droższego np. motorola ms4404 bądź Sicka.

Zamiast kodów można też zastosować RFID i wtedy naklejki można sobie umieszczać gdzie się chce (kwestia odbiornika)
  • Poziom 6  
    Witam.
    Piszesz że jest możliwość podłączenia czytnika prosto do sterownika PLC.
    Jeśli można to chciałbym zadać ci pytanko :D
    Właśnie potrzebuję podłączyć do sterownika Siemens S7 200 czytnik kodów kreskowych. Chodzi o taki system kontroli dostepu.A dokładniej. Chcemy zrobić system kontroli dostępu do szatni w szkole. Każdy uczeń ma kartę z kodem kreskowym. Chcemy zrobić tak aby po przyłożeniu karty do czytnika, ten wysłał sygnał do PLC, a on na 30 sek otworzył zamek. Moje pytanie jest następujące : czy można podłączyć bezpośrednio czytnik do sterownika i czy to w ogóle będzie mogło działać :?: