Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Recykling, czyli wkrętak na smyczy - zasilacz i mała przeróbka.

09 Kwi 2012 17:18 26802 44
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto napisał 0 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Jest z nami od 1978 roku.
  • PCBway
    ElectroTom
    Poziom 24  
    Recyklingowe projekty zawsze są ciekawe. Szkoda, że te klucze mają małe obroty pracy.
    Pozdrawiam.
    MACIEK_M
    Poziom 28  
    Ja zasilam taki wkrętak ze starego zasilacza komputerowego - linia 5V - wtyczka molex. Recykling jest podwójny, bo i wkrętak i zasilacz mają drugie życie.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    MACIEK_M
    Poziom 28  
    Przerobiłem go ze dwa lata temu, po tym jak padły akumulatory, jest mocniejszy i szybciej się kręci, co normalne, bo dostaje stabilizowane 5V, ale używam go bardzo rzadko. Co do trwałości, to i tak miał wylądować w śmieciach; a tak ma drugie życie.
    Szopler
    Poziom 21  
    Można też inaczej... wypruć stare akumulatorki z ich obudowy. Do środka wejdzie 8xAAA połączone szeregowo-równolegle (oczywiście akku). Kwestia odpowiedniej ładowarki i nie tracimy na przenośności wkrętaka.
    wytry
    Poziom 11  
    Ile czasu działa już wkrętak?
    Mi taki rozsypał się zaraz po wyjęciu z pudełka :/
  • PCBway
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    IMEX
    Poziom 20  
    Mam podobnego TOPEXa - o ile pamiętam to nie przykręciłem ani jednej szt śruby - było nowe kupione w markecie chyba za 40zł - dziecko się bawiło przez pół roku - z chwili potrzeby bo rozładowana była wkrętarka wziąłem to i chciałem przykręcić w słabo dostępnym miejscu M6 kilka szt - przy pierwszej poleciały tryby - i na smieci

Więc Topex totalny badziew - zapewne nie do naprawienia

pozdrawiam
    grzesiek

PS działał na napięcie 4 aku - powiecmy 6V

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)
    mondo_09
    Poziom 16  
    dj-MatyAS napisał:
    Wentylatorki są niestety konieczne - w szczelnej obudowie mogło by im być za ciepło - nawet z radiatorem po kilkunastu minutach pracy bez przerwy (z dużym momentem) mostek nagrzewa się dość zauważalnie.

Czy obrócenie radiatora o 90° nie poprawiłoby obiegu powietrza w obudowie? Wydaje mi się że przy obecnym jego ustawieniu względem wentylatora sam wiatraczek nie spełnia swojego zadania w 100%.
    Pozdrawiam
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Paraclitus
    Poziom 15  
    Mnie zastanowiło jedno po co Ci dwa zasilacze? Chyba nie wkręcasz na dwie ręce :)
    mpawlok
    Poziom 12  
    Ja też reanimowałem swojego staruszka (PANSAM A166060), ale w inny sposób, po rozkręceniu okazało się że w środku siedzą cztery akku 1,2V 800mAh gabarytowo przypominające baterię AA, tylko że bez "cycka". Kupiłem cztery accu 1,2V 900mAh Ni-Cd typu AA po 2,50PLN sztuka, zlutowałem szeregowo i wydłubałem trochę plastiku z obudowy, aby się zmieściły. Po regeneracji pracuję na niej już prawie dwa lata!
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mpawlok
    Poziom 12  
    dj-MatyAS napisał:
    i to jeszcze po 2,50 (gdzie tak tanio dostałeś? Jak się dowiadywałem najtańsze tego typu bywały po 10-12 zł?)

Dostałem w zwykłym sklepie elektrycznym u siebie w mieście. Mieli też i po 10PLN, ale to były Ni-MH 2500mAh VARTA, a ja kupiłem najtańsze Ni-Cd 900mAh VIPOW, które i tak były mocniejsze od oryginałów (800mAh).
    bogjar
    Poziom 11  
    Witam.
    Ja już od dłuższego czasu używam w warsztacie wkrętarki z ogonkiem, przy czym jest to wiertarko - wkrętarka na 12V. Początkowo używałem zwykłej wkrętarki na 3,6V, ale jej 180 obr/min przy odkręcaniu większej ilości długich śrub doprowadziło mnie niemal do szału. Na giełdzie samochodowej u złomiarzy kupiłem po 15zł dwie wiertarko - wkrętarki bez akumulatorów i w stanie wyraźnie wskazującym, iż długo i intensywnie pracowały na budowie. (Początkowo miały być po 30 zł, ale udało mi się przekonać sprzedawcę, że to złom, który nawet nie wiadomo, czy nada się na części - zresztą tak wyglądały). Po wyczyszczeniu i wymianie smaru pracują rewelacyjnie. Mają tą cenną zaletę, że są dwubiegowe (mechaniczny przełącznik w przekładni), a oprócz tego mają płynną regulację obrotów (potencjometr w wyłączniku - spuście sterujący tranzystorem połączonym szeregowo z silnikiem). W tej chwili nawet wykręcenie 12 szt M3x50 to drobiażdżek ;-)).
    Zasilam toto z trafa do halogenów 50W, mostka 4x10A/50V (cztery diody z odzysku), plus elektrolit 2200/40V (też z odzysku). Kabel 2x2,5 do kolumn głośnikowych (mięciutki - nie przeszkadza w pracy) w dwóch kawałkach - 2,5m plus ewentualny przedłużacz 5m gdy trzeba trochę połazić po warsztacie.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    bogjar
    Poziom 11  
    dj-MatyAS napisał:
    Mają niestety też i wadę - są dość ciężkie i nieporęczne - zwłaszcza przy ograniczonej możliwości manewru.

Cięższe - owszem, ale te dodatkowe 150g o połowę krócej muszę trzymać w ręce :D .
    Co do wygody pracy to osobiście wolę coś z rączką prostopadłą do osi obrotu - przynajmniej nie wykręca mi nadgarstka przy trochę większym momencie obrotowym.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    stanley019
    Poziom 15  
    bogjar napisał:
    Co do wygody pracy to osobiście wolę coś z rączką prostopadłą do osi obrotu - przynajmniej nie wykręca mi nadgarstka przy trochę większym momencie obrotowym.

Ma rację kolega przy większych momentach wygodniej mieć "pistolet" ale jeśli chodzi o demontaż i montaż w warsztacie elektronika to wygodna jest mały i lekki egzemplarz. a najlepiej to mieć 2 różne modele jeden mały i lekki a drugi do "zadań specjalnych"

Jaki prąd maksymalny pobiera taki wkrętak? to pierwsze pytanie, a drugie to: Czy myślał kolega o regulacji obrotów? Czy może obroty są optymalne i nie ma potrzeby ich sztucznie zmniejszać?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    bogjar
    Poziom 11  
    Widzę, że sporo wypowiedzi w tym wątku jednak potwierdza głoszoną przeze mnie z uporem maniaka teorię, iż każde narzędzie mające z założenia służyć do wykonywania więcej niż jednej czynności de facto nie nadaje się do niczego, lub też ujmując to inaczej, iż w przypadku narzędzi istnieje bardzo mocna ujemna korelacja pomiędzy ich uniwersalnością i przydatnością. Klasycznym przykładem jest tu Swiss Army Knife. Im więcej ma końcówek tym większe rozczarowanie następuje przy próbie jego użycia.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    bogjar
    Poziom 11  
    Powiem szczerze, iż chętnie bym podyskutował na ten temat, a nie chcę zaśmiecać wątku. Może Kolega, który jest jednocześnie mod-em założyłby nowy wątek w odpowiedniejszej do tego grupie i przeniósł tam nasze posty jako zaczątek nowej dyskusji?
    Jeśli nie, to proszę o skasowanie tego postu.
    zibq
    Poziom 28  
    W temacie tego czerwonego Topex-a - zamiast oryginalnego akumulatora idealnie mieści się ogniwo Li-Ion 18650 (z baterii laptopowych).
    Napięcie zgodne z nominalnym 3,6V, prądu pod dostatkiem, nie ulega samorozładowaniu i narzędzie jest nadal przenośne.
    Jedna wada - jak to w Topex-ie głośna przekładnia - oraz jak dla mnie trochę za wolne obroty.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    zibq
    Poziom 28  
    dj-MatyAS napisał:

A jaka cena? Najlepiej wraz z ładowarką dedykowaną?

Ogniwo z odzysku, ładowarka na LM317, początkowo ładowałem oryginalną, też się dało chociaż wydajność ma marną (400mA).
    Jak najbardziej popieram utrzymywanie narzędzi (nawet takich budżetowych) w stanie "do użytku".
    stas256
    Poziom 19  
    Też kombinuje by wkrętarka była bardziej efektywna.
    Moją koncepcją zasilania jest zasilacz około 24 - 36V do tego przewód telefoniczny od słuchawki telefonicznej. Przewód powiedzmy 5 metrów do tego przetwornica we wkrętarce do napięcia znamionowego wkrętarki. Taka konfiguracja daje możliwość przesyłu i ponad 30W a przy tym bardzo wygodny cienki i rozciągliwy przewód
    A takim sprzętem to można i cały dzień i suchy tynk "kręcić"
    Już mam przygotowaną przetwornice do wkrętarki od texas instruments. Mają bardzo bogatą ofertę przetwornic i bardzo solidnych
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    pgoral
    Poziom 26  
    A przetwornica nie będzie przerostem formy?