Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przekładnik prądowy - nie działa jak trzeba

elektronik11 09 Kwi 2012 17:22 1185 7
  • #1 09 Kwi 2012 17:22
    elektronik11
    Poziom 12  

Witam kolegów, mam prośbę o podpowiedzenie mi w sprawie konstrukcji przekładnika prądowego na niewielkie prądy. Wersja którą ja skonstruowałem wygląda tak: toroidalny rdzeń proszkowy(żółty), nawinięte pierwotne uzwojenie (1 zwój) w którym płynie prąd 2,5A i wtórne w którym miało by płynąć 250mA (10 zwojów), ale właśnie tu pojawiają się schody bo prąd który w nim płynie jest znacznie (1,5ma) mniejszy niż wyszło w obliczeniach na przekładnie. Stąd moje pytanie jak mogę to zmodyfikować aby działało.
    Dziękuję.

0 7
  • #2 09 Kwi 2012 17:35
    kizek
    Poziom 35  

Może jakieś fotki kolega wstawi.

0
  • #3 09 Kwi 2012 18:04
    opamp
    Użytkownik obserwowany

Układ na 50Hz?

0
  • #4 09 Kwi 2012 19:03
    elektronik11
    Poziom 12  

oczywiście 50Hz. Fotek nie ma ponieważ próbowałem wiele rdzeni (to te klasyczne z zasilaczy impulsowych ATX).

0
  • #5 09 Kwi 2012 19:18
    kizek
    Poziom 35  

Sprawdź na zwykłym rdzeniu transformatorowym.

0
  • #6 09 Kwi 2012 19:37
    Szybki Elektron
    Poziom 25  

Prawdopodobnie przenikalność rdzenia proszkowego jest zbyt mała. Takich rdzeni nie stosuje się częstotliwości sieci. Sprawność transformatora w takim zastosowaniu/wykonaniu jest zbyt niska.

0
  • #7 09 Kwi 2012 19:59
    elektronik11
    Poziom 12  

Tego się właśnie obawiałem....Mam różne rdzenie z ferrytu, no ale właśnie one są raczej na częstotliwości rzędu kHz, ech....czyli tylko zwykłe trafo z blachy się nada, pytam się ponieważ termin projektu trochę mnie goni i próbuje znaleźć jakiś inny zamiennik, bo nie mam jak zdobyć w najbliższym czasie rdzenia z blaszanych kształtek EI.
    Więc może jakiś inny zamiennik, ale taki który ewentualnie wykonam w domowym zakresie bez latania do sklepu?
    Pozdrawiam

0
  • #8 10 Kwi 2012 21:08
    elektronik11
    Poziom 12  

Pięknie działa na rdzeniu transformatorowym, ale w moim projekcie potrzebne są małe wymiary(a takie mam tylko rdzenie proszkowe, które się nie nadają),które w przypadku trafo są nieosiągalne. Czy kilka kształtek wyciętych z blach ocynkowanej(transformatorowej nie posiadam) złożonych zadziała? a może jakaś inna propozycja?

Może kilka zwojów na śrubie? Nie chodzi mi o dokładność ale o zgrubny pomiar prądu.

0