Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa sieci telewizyjnej satelitarnej

rix98 09 Kwi 2012 17:50 1942 13
 • #1 09 Kwi 2012 17:50
  rix98
  Poziom 7  

  Witam,
  Planuję budowę sieci telewizyjnej w domku. Posiadam 2 kable antenowe które będą wpięte do dwóch anten. Anteny te mają połączenie z 4 gniazdkami (pokój, poddasz, salon i drugi pokój). Proszę o pomoc w doborze sprzętu i jeżeli potrzeba to jakichś zmian kablowych, gdyż budowa jest na takim etapie, że można jeszcze wprowadzać zmiany z kablami itp. W każdym z tych czterech pokoi chcę mieć możliwość odbioru telewizji cyfrowej, lecz tak że nie musi lecieć ten sam kanał w każdym pokoju, lecz działa MultiRoom, albo podobna technologia. Telewizory nie posiadają wbudowanych dekoderów więc proszę też o ich wybór.
  Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

  0 13
 • #3 09 Kwi 2012 19:01
  _cheetah_
  Poziom 37  

  rix98 napisał:
  Posiadam 2 kable antenowe które będą wpięte do dwóch anten.
  hmmm, a tak dokładnie, to co to stwierdzenie oznacza? Dwa kable z dachu do wnętrza domu czy po dwa kable do każdego pokoju? Same anteny SAT czy w połączeniu z DVB-T?

  0
 • #4 09 Kwi 2012 20:37
  rix98
  Poziom 7  

  Dwa kable z dachu do wnętrza domu. A co do anten to nie wiem jakie będą i tu was proszę o propozycje, gdyż ja się totalnie na tym nie znam

  0
 • #5 09 Kwi 2012 20:43
  _cheetah_
  Poziom 37  

   
  dobra, pomocnicze pytanie. Chcesz odbierać tylko SAT z opcją multi-room (spliter), tylko DVB-T (cyfrową naziemną) czy i jedno i drugie na raz?

  0
 • #6 09 Kwi 2012 20:56
  rix98
  Poziom 7  

  Rozumiem, że SAT to telewizja satelitarna np. N, Cyfrowy Polsat itp. Więc w domu raczej będzie tylko SAT odbierana, ale mogła by też istnieć opcja odbioru DVB-t jednocześnie z SAT.

  0
 • Pomocny post
  #7 09 Kwi 2012 21:37
  _cheetah_
  Poziom 37  

   
  poszperaj po tym forum - wielokrotnie opisywaliśmy już podobne instalacje. W skrócie:

  kable do pomieszczeń (gniazd)poprowadzić z jednego wspólnego punktu (najczęściej strych) do którego to punktu dochodzić będą też wszystkie kable od anten.

  kable antenowe na zewnątrz w wykonaniu zewnętrznym (z PE, w kolorze czarnym), wewnątrz kable białe, z PVC.

  kable antenowe do anten SAT i TV oraz wewnętrzne - takie same, o wysokim współczynniku ekranowania (>95dB dla UHF)

  z punktu centralnego do każdego pomieszczenia (gniazda) poprowadzić po dwa kable antenowe plus kabelek telefoniczny plus skrętka (LAN).

  instalacja SAT na multiswitchach albo na konwerterac QAUD / OCTO - kwestia twojego wyboru

  0
 • Pomocny post
  #8 10 Kwi 2012 09:23
  irekr
  Moderator

  Tylko dodam, że tego typu instalacje należy układać obowiązkowo w rurach, peszlach lub rurkach instalacyjnych PCV. NIGDY bezpośrednio pod tynkiem. Technologia zmienia się zbyt szybko by za każdym razem ryć w domu, lub dokładać nowe kable.
  Z doświadczenia: minimalna rura na takie instalacje to 25 mm. Przejścia przez załomy muru i naroża należy wykonać tak, by promień skrętu kabli nie był mniejszy niż 20 - 25 cm. Im więcej tym lepiej. Dobre ułożenie takich rur/peszli to jest sztuka. Ale naprawdę warto....

  0
 • #9 10 Kwi 2012 12:39
  rix98
  Poziom 7  

  Aha. Wielkie dzięki za pomoc :) I jeszcze pytanie odnośnie podłączenia dekoderów. Wyczytałem gdzieś, że w moim przypadku musiałyby być dekoder "główny" oraz 3 pozostałe i wszystkie dekodery muszą mieć dostęp do internetu. Wczytałem również że nie musi to być koniecznie połączenie kablowe (RJ45), ale te dekodery mogą łączyć się z internetem za pomocą Wi-Fi. i tu moje pytanie: Czy musi być to jakiś specjalny router?
  *Informacje znalazłem na stronie N

  0
 • #10 10 Kwi 2012 15:38
  irekr
  Moderator

  Odradzam WiFi. Kabel jest dużo pewniejszy i szybszy.
  Kolega _cheetah_ powyżej pisał by równolegle z kablami antenowymi wciągać także kable telefoniczne i skrętkę komputerowa.
  Ja w takich instalacjach (robionych tylko na specjalne zlecenie) zawsze kładę co najmniej dwa koncentryki i dwie skrętki. Były już instalacje gdzie do jednego punktu trafiało 8 skrętek i 6 koncentryków i nie był to węzeł na strychu ani rejestrator kamer.
  Dziś łączysz dekodery w celu przesyłu kluczy uprawnień, jutro będziesz łączył dla celów transmisji multimedialnych, a dla takich przekazów WiFi może okazać się za wolne...
  I kolejna dobra rada: równolegle z kablami w rurkach należy zawsze wciągnąć jeden przewód uziemienia jako tzw. przewód wyrównawczy. Nie zapomnij o tym przewodzie. Zwykły prosty drut 1,5 mm z izolacją żółto-zieloną.

  0
 • #11 12 Kwi 2012 12:33
  adwlodar
  Poziom 14  

  irekr, sorry za pytanie, ale co potem z tym przewodem?

  0
 • #12 12 Kwi 2012 15:08
  irekr
  Moderator

  Zostaje jako uziemienie. Zgodnie z przepisami i dobrymi zasadami robienia instalacji.

  Jeżeli kable satelitarne lub antenowe doprowadzasz do gniazd naściennych, to każe z takich gniazd ma zacisk uziemienia.
  Takie uziemienie znacznie poprawia parametry sieci, mniej jest problemów z rożnymi zakłóceniami, wynikającymi z różnicy napięć na obudowach urządzeń.

  Jest jeszcze jeden aspekt: instalacje robisz dla siebie. A chyba własne bezpieczeństwo jest dla Ciebie najważniejsze.

  0
 • #14 22 Kwi 2012 19:29
  Czarny01
  Poziom 10  

  Czy zamiast dodatkowego przewodu wyrównawczego można zastosować połączenie z przewodem NE w gniazdku, które znajduje się w pobliżu (oczywiście poprowadzonym pod tynkiem)?

  0