Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toshiba Satellite L300 deinstalacja Win Vista, i instalacja Win XP

piszczorek 09 Apr 2012 19:44 6984 22
    piszczorek
    Level 9  
    Witam

Właśnie w tej chwili siedze z laptopem mojej dziewczyny na kolanach a u mego boku znajduje się mój nieszczęśnik, który ma Viste, i przy tym mega ilość problemów, które postanowiłem usunąć formtem całego jedynego dysku C, i zainstalowaniem sprawdzonego xp home edition.

Otóż problem wygląda następująco:

1. W celu formatu dysku C, który jest dyskiem systemowym, uruchamiam tryb awaryjny wraz z wierszem polecenia, po zalogowaniu i pojawieniu się cmd. wpisuję komendę "format c:", po czym wiersz prosi o podanie etykiety woluminu tego dysku, która w moim przypadku jest pod nazwą "Vista". Oczywiście cmd uprzejmie mnie ostrzega, że wszystko co jest na tym dysku diabli biorą, po czym prosi o potwierdzenie tej operacji klawiszem "T". I tu zaczyna się zabawa. Pokazuje się komunikat:

Formatowanie 236077M
    Formatowanie partycji systemowej jest niedozwolone.

Moje pytanie brzmi, co zrobić, aby formatowanie partycji systemowej było dozwolone, i uzyskał wymagany rezultat?

2. Posiadam botowalną, oryginalną płytę instalacyjną Windows XP Home Edition z SP 2 OEM Software. Płyta jest cały czas w napędzie, a w BIOS-ie ustawione mam, aby komputer startował z płyty, czego jednak nie robi (zapewne ma to związek ze sterownikiem SATA, bez którego płyta nie widzi dysku), również w wierszu polecenia, kiedy zadam komendę otwarcia płyty:

E:\>setup

W oknie z opcjami jakie oferuje płyta, pierwsza pozycja czyli: "Zainstaluj system Windows XP" jest nieaktywna, czyli nie mogę go zainstalować.

Moje pytanie w tej kwestii brzmi, co zrobić, aby komputer zastartował z płyty win xp, i jeżeli tego nie robi to jakie są tego przyczyny, oraz jaka istnieje możliwość rozwiązania tego problemu.

PARAMETRY MOJEGO NOTEBOOKA:

Toshiba Satellite L300-170 System Unit
    PSLB0E-06U017PL
    HDD320GB, RAM 2GB, procesor Intel Premium Dual CPU T2410 2,00 GHz
    Windows Vista Home Premium 32bit SP2

Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie, bo nie cierpi ona zwłoki, gdyż problemy jakie są na moim komputerze w chwili obecnej dyskwalifikują go do dalszej normalnej pracy z jakimkolwiek programem, o internecie nie wspominając.
    artaa
    Level 43  
    Sprawdzić w BIOS czy jest opcja zgodności z IDE i ją włączyć.

Wstaw obrazek z zarządzania dyskami z tej VISTY.
    piszczorek
    Level 9  
    Jak to sprawdzić, bo nie widze w BIOS-ie takiej pozycji.
    artaa
    Level 43  
    Może nie być, jakie opcje dotyczace kontrolera HDD tam są?

Jak nie będzie to tylko integracja sterowników SATA z XP za pomocą nlite.
    piszczorek
    Level 9  
    W zakładce "advanced" nie ma nic odnośnie HDD, a w zakąłdce "boot" przy HDD pojawia się tylko jego nazwa.
    artaa
    Level 43  
    AHCI nie ma gdzieś?
    To pozostaje tworzenie CD z XP ze sterownikami.
    piszczorek
    Level 9  
    Jest, i mam tam ustawione z AHCI na Compatibility, sam ustawiłem tą pozycje opierając się na innych przeglądanych na tym forum wątkach.
    artaa
    Level 43  
    Czyli w BIOS zostaw Compatibility.
    Albo masz nieoryginalny CD z XP, lub wadliwy napęd w laptopie.
    Spróbuj z inną płytą, najlepiej oryginalną, musi botować.
    piszczorek
    Level 9  
    Właśnie płyta z windowsem jest oryginalna, a napęd według mnie mało prawdopoobne, że jest wadliwy, gdyż wcześniej było robione formatowanie, z tym samym napędem, i zero problemów.
    artaa
    Level 43  
    Sprawdź tą płytę u siebie czy botuje, u koleżanki sprawdź jakąś inną botowalną, np linuxa liveCD, itp.

Co ma formatowanie do botowania XP to aż boję się zgadywać... ;-)
    piszczorek
    Level 9  
    Ok płyta już mi botuje :) Jestem dzisiaj wymęczony, i nie ustawiłem napędu CD na pierwszej pozycji.
    artaa
    Level 43  
    Pamietaj, że Vista mogła założyć tą badziewną partycję 100MB na początku.
    Dlatego miałeś dać obrazek.
    piszczorek
    Level 9  
    Czyli czego konkretnie obrazk potrzebujesz. Wole zapytać, niż później gmerać z załącznikami.
    artaa
    Level 43  
    Z tej umierającej VISTY obrazek jak jest zpartycjonowany obecnie HDD.
    piszczorek
    Level 9  
    Jest tylko jedna partycja - partycja systemowa "C", która jest nazwana Vista. Napisałem to w pierwszym poście.
    artaa
    Level 43  
    Wątpię...
    Ale jesli tak twierdzisz, to tym lepiej, formatuj.
    Albo lepiej usuń wszystkie partycje i załóż dwie podstawowe :
    C na system i D na dane (i/lub drugi system w przyszłości).
  • Helpful post
    artaa
    Level 43  
    A jednak są dwie... ;-)

Usunąć wszystkie i założyć dwie podstawowe, potem instalacja XP.
    piszczorek
    Level 9  
    Usunąć, je już po tym jak komputer odpali z płyty tak? Wole zapytać 890 razy, niż potem płakać ;)
    piszczorek
    Level 9  
    Ok więc biore się do roboty, w razie jakiś nieprzewidywanych zdarzeń odezwe się w tym wątku. Dzięki, widać że troche dni z życia zabrało Ci te forum, ale nie na darmo.Dobrze, że są w sieci ludzie, z których czerpie się na prawdę duży pożytek. :)
    piszczorek
    Level 9  
    Właśnie podzieliłem dysk na 3 partycje, i teraz formatuje systemówkę. To mój pierwszy samodzielny format. Dzięki serdeczne jeszcze raz ;)