Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szukam pomocy przy budowie inkubatora

jan_wozny 10 Apr 2012 13:22 7234 8
 • #1
  jan_wozny
  Level 2  
  Witam!
  Szukam pomocy przy budowie inkubatora do wylęgu jaj. Być może temat inkubatora na tym forum wydaje się śmieszny ale wiem, że jest tutaj wielu dobrych fachowców. Inkubator który chce zbudować przedstawiam poniżej wraz z opisem. Bardzo proszę o zapoznanie się ze schematem i ocenę czy taki inkubator ma prawdo funkcjonować, Co i w jaki sposób powinienem zmienić a co dodać?
  Wylęgarkę chce zbudować ponieważ sklepowe na taką ilość jajek jaka mnie interesuje są bardzo drogie. Poniżej podaje także pytania, które według mnie są bardzo ważne.
  Będę bardzo wdzięczny za pomoc,
  pozdrawiam.


  1. Jak obliczyć jakiej mocy powinien być element grzewczy? (załóżmy, że izolacją jest płyta poliuretanowa 50 mm o współczynniku przenikania ciepła 0,53 W/m2K, w komorze inkubacyjnej ma panować 38 stopni, a wewnętrzne wymiary inkubatora niech mają 1x1x2m Czy grzałka powinna być na całej szerokości komory mieszania powietrza?

  2. Jaka moc/ średnica wentylatora? . Czy wentylator umieszczony jest w dobrym miejscu? Lepszym pomysłem będzie umieszczenie dwóch mniejszych wentylatorów przy wylotach powietrza 5 które będą wypychać ogrzane powietrze do komory? Wystarczą dwa kanały na równoległych ścianach?? Wylot powietrza powinien być na całej szerokości ściany?

  3. Gdzie powinien być wylot pary wodnej? Nie wiem czy nie lepszym pomysłem będzie ustawienie obok wentylatora otwartego pojemnika z cieczą – czy po prostu ustawić go pod tacami z jajkami? Jakiej mocy powinna być grzałka wody (wilgotność powietrza jaka powinna panowac w inkubatorze to 40-50%),? W ogole nie wiem czy taki nawilżacz powietrza zda egzamin.

  4. Jak widać w moim inkubatorze brakuje jednego z najważniejszych czynników - nie ma wymiany powietrza a jest to bardzo ważne aby zarodki prawidłowo mogły się rozwijać. W KTÓRYCH MIEJSCACH POWINNY BYĆ ZAMONTOWANE OTWORY WENTYLACYJNE? Kiedys widziałem schemat inkubatora w ktorym otwory wylotowe znajdowały się obok wentylatora a wlotowe obok wylotów kanałów powietrza ale nie wiem czy takie rozwiązanie będzie dobre bo wtedy do komory inkubatora będzie wpadać powietrze z zewnątrz, które będzie mieć niższą temperature. JAKIEJ WIELKOŚCI POWINNY BYĆ OTWORY WENTYLACYJNE. Czy w otworach wentylacyjnych powinny być zamontowane małe wentylatorki?


  schemat inkubatora:
  http://images49.fotosik.pl/1445/52971dacbc28bcb6.jpg

  opis budowy:
  1. element grzejny
  2. wentylator
  3. komora mieszania
  4. kanał powietrzny
  5. wyloty powietrza
  6. komora klujnika / tace lęgowe
  7. izolacja
  8. grzałka wody
  9. naczynie do wody
  10. przewód pary wodnej
  11. wylot pary wodnej
  12. przewód wody
  13. naczynie zbiorcze
  14. silnik krokowy

  opis działania:
  TEMPERATURA:
  W całym inkubatorze nagrzewać będzie grzałka elektryczna 1 ( najprawdopodobniej spirala grzewcza z drutu oporowego ponieważ szybko się nagrzewa i szybko traci ciepło). Obieg powietrza w inkubatorze będzie wymuszać wentylator 2. Wentylator będzie wtłaczał powietrze do komory mieszania 3, dalej powietrze które przejdzie przez grzałkę trafi do komory inkubatora 6 przez kanał powietrza4, 5. Cały inkubator będzie szczelnie zaizolowany 7 (najprawdopodobniej bedzie to poliuretan).

  WILGOTNOŚĆ:
  Wilgotność w inkubatorze będzie regulowana dzięki grzałce 8 przystosowanej do pracy w cieczy umieszczonej w bardzo małym naczyniu z woda 9. Naczynie celowo bedzie małych gabarytów, aby grzałka szybko nagrzała wode. Para wodna popłynie specjalnym przewodem 10 i zostanie wypuszczona gdzieś w okolicy wentylatora 11. Woda w noczyniu będzie bardzo szybko się kończyć dlatego zostanie wyprowadzony specjalny przewod do naczynia zbiorczego 13, albo też naczynie z wodą zostanie bezpośrednio połączone z zaworem czerpalnym. Gdy tylko obnizy sie poziom wody otworzy się zaworek pływakowy umieszczony w naczyniu z grzałką i uzupełni sie poziom wody.

  W inkubatorze zostanie zamontowany silnik krokowy, Silnik obracając osiowo w poziomie jedna tace lęgową obróci wszystkie ponieważ tace będą ze sobą połączone.

  Oczywiście wszystkim będzie kierować specjalny sterownik.
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  jacur
  Level 32  
  Przy takim systemie udusisz kurczęta zaraz po wylęgu. Pomyśl jeszcze nad układem chłodzenia bo jajka pod koniec inkubacji wytwarzają własne ciepło. To tak w skrócie.
 • #4
  jan_wozny
  Level 2  
  jasjarzy zamontuje takze regulator obrotów wentylatora i ustawie możliwie najniższe
  jacur pierwsze słysze zeby w inkubatorach było chłodzenie - miedzy jajami będzie czujnik temperatury i w razie czego sterownik wyłączy/załączy grzałke.

  Jak juz wcześniej pisałem nie wiem czy pojemnik z grzałką i wodą zda egzamin. Co sądzicie o ultradzwiękowym nawilzaczu powietrza? Czy pojdzie go tak przerobić aby wspolpracował ze sterownikiem? Bo podobno takie nawilzacze mają własny wbudowny sterownik.
 • #5
  jacur
  Level 32  
  jan_wozny wrote:
  jacur pierwsze słysze zeby w inkubatorach było chłodzenie


  To się doinformuj u osób które się zajmują wylęgiem bardziej profesjonalnie.
  Ja tylko pisze co wiem.
 • #6
  zimny8
  Level 33  
  jan_wozny - jeśli będziesz potrafił to wykonać samodzielnie, to najpierw sugeruję przyjrzeć się dokładnie wymaganym parametrom (reżim temperatur, wilgotności), a następnie po prostu "zerżnąć" rozwiązania w detalach od urządzeń seryjnych, upraszczając co można i co się da.
  Tak jest najłatwiej, i chyba masz już konstruktorskie doświadczenie.
 • #7
  Fox-hubert
  Level 10  
  Witam
  Po pierwsze schemat który narysowałeś bardzo dobrze sprawdza się przy inkubacji. Co do wyziębiania piskląt jak wiadomo podczas klucia zwiększa się wilgotnosć w inkubatorze tym samym pisklę wolniej schnie przy kluciu jest to wilgotność 60-70% czyli mokre pisklę wyziębi się o jakieś 5 C. Zbudowałem już około 10 inkubatorów po 500 jaj wsadu. Nic się nie dzieje tylko wiadomo ze prędkość powietrza to 2-4m/s a nie tornado nie będę sie rozpisywał zapraszam na forum .
  http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=15634
 • #8
  jan_wozny
  Level 2  
  Witaj Fox-hubert Świetnie, że napisałeś o prędkości powietrza - w inkubatorze zamontuje regulator obrotów wentylatora (dzięki czemu będe mógł ustawić prędkość obiegu poweitrza, tylko jak zmierze jaka prędkośc ma obieg powietrza? czy są do tego jakies specjalne urządzenia? - jakie?

  Czy wiesz możę dlaczego wszystkie te schematy w tym mój mają element grzewczy na górze? przecież ciepło grawitacyjnie unosi się ku górze i wowczas wentylator będzie mogł chodzić na nizszych obrotach jeśli element grzewczy będzie na dole pod tacami lęgowymi, a nawet podczas awarii wentylatora chyba sprawniejszy będzie inkubator z elementem grzewczyn u dołu.
  pozdrawiam
 • #9
  homman
  Level 26  
  Ech 10 lat temu konstruowałem ojcu coś takiego do pszczół.

  Grzałka była u dołu. A zaraz pod nią 2 wentylatory duże 12v. Z regulacją na potencjometrze. ( mógł sobie regulować ale może być i termistor)

  Układ musiał być zasilany z aku 12v więc był problem. Ponieważ wszystkie PID były na 24v. Powoli pojawiają się na 12V.

  Było to składane na regulatorze taki termometr z rtęcią który przy osiągnięciu poziomu przepuszczał prą. Następnie szło na przekaźnik ( może to być i negator) I do drutu oporowego. Z ramek.
  A awaryjnie był przekaźnik w razie zaniku napięcia obwód przełączał się na akumulator.

  Działa do dziś jak będę w domu pstryknę foto.
  Wykonane to było z szafki obłożonej w koło styrodurem niebieskim.

  Pomyśl o podtrzymaniu napięcia z aku jak mieszkasz gdzieś na wsi i brakuje czasem prądu.

  I dziś kupisz taki regulator PID na 12V na allegro za jakieś 200 250pln. Nic dokładniejszego nie znajdziesz. Ma jakieś 0,1*C do 0,5*C wahnięcia.

  Nawilżacz ultradźwiękowy zwykły za 20 pln kupisz na allegro. Ma czujnik poziomu wody wewnątrz. Tylko że u mnie on działa gdy włącza się grzałka. I nie jest to dobre. Ale u pszczół nie ma to takiego znaczenia jak u ptaków nie wiem. Dlatego przydał by się sterownik albo timer z regulacją na potencjometrze i sam sobie już wybadasz co ile się ma włączać.
  ------------------------------------------
  Z pid widzę że wciąż na 12v problem....
  Wiec zostają typu pt 100 itd
  http://allegro.pl/regulator-temperatury-termostat-sterownik-na-pt100-i2281299033.html