Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Kupno] Jak wybrać projektor multimedialny

10 Kwi 2012 15:12 4521 6
  • Poziom 8  
    Witam , od jakiegoś czasu zamiaruję kupić projektor do pokoju gdyż telewizor w domu oblega mama, postanowiłem zakupić jakiś używany w miarę tani niewyeksploatowany projektor ( do 700 zł ) na alledrogo gdyż widzę że są dostępne tam takie urządzenia. nie wiem jednak na co zwrócić uwagę szukając sprzętu. Chcę wyświetlać obraz z odległości około 3,8m na ekran o rozmiarach 180 x 135 cm czyli około 90 cali w formacie 4:3 aczkolwiek nie wiem czy taki sprzęt musi dysponować jakimś specjalnym obiektywem o krótkiej ogniskowej czy takie parametry posiadają standardowe urządzenia. Projektor będzie działał w pełnym zaciemnieniu pokoju gdyż dysponuję roletami zewnętrznymi i będzie służył do oglądania filmów (około 1 w tygodniu+ jakiś meczyk od czasu do czasu). Zastanawiałem się nad urządzeniem typu EPSON EMP-S3 ale jestem w tym temacie tak zielony (to byłby mój pierwszy projektor ) ze nie wiem czego szukać. Pomóżcie. Z góry dziękuję :]
  • Poziom 13  
    Witam,

Z opisu wynika, że szukasz projektora o rozdzielczości 800x600 (do filmów w jakości DVD i telewizji powinien wystarczyć).
    Nie wiem jakie będziesz miał źródło sygnału -> sprawdź czy projektor, który wybierzesz ma odpowiednie wejście.
    Jak ja kupowałem projektor, to przeglądałem co jest na alledrogo i weryfikowałem projektor w necie.
    Na pewno warto zwrócić uwagę na wejścia, żywotność lampy, ilość bad pixeli konkretnego egzemplarza - ale tego nie zweryfikujesz bez odpalenia sprzętu.
    Co jest mniej oczywiste to poziom głośności projektora -> źle się ogląda cokolwiek z odkurzaczem nad głową ;)

W każdym przypadku proponuję odwiedzić stronę:
    http://www.projectorcentral.com/projection-calculator-pro.cfm

Albo inną, która prezentuje praktyczne parametry projektowa. Sprawdzisz sobie, czy dany projektor da się dobrze dopasować do Twojego pokoju.

Pozdrawiam
    Pablo
  • Poziom 8  
    Hmm , to mnie pocieszyłeś gdyż bałem się że taka rozdzielczość może się okazać totalną porażką gdyż na tablecie mam i800 i raczej szaleńczo to nie wygląda także z tego co poczytałem wynika że sprzęt klasy Epson X3 powinien mi w zupełności wystarczyć tymbardziej że to dość popularny na alledrogo model więc bedzie z czego wybierać. Ma ktoś może jeszcze jakieś sugestie?
  • Poziom 13  
    Dorzucę się jeszcze do kwestii rozdzielczości. Wymagana rozdzielczość zależy od jakości sygnału, jaki chcesz wrzucić na projektor:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Rozdzielczo%C5%9B%C4%87_ekranu

W skrócie: SDTV to max 768x576, DVD podobnie więc jak widać 800x600 będzie to spokojnie obejmować. Jeśli będziesz chciał obejrzeć coś w lepszej jakości (HDTV lub Blu-ray) to już taki projektor nie wystarczy. Ja właśnie rozglądam się za jakimś projektorem FullHD bo chcę wreszcie móc zacząć oglądać na ekranie także filmy z blu-ray.

Ważne jest tylko źródło sygnału. Z mojego doświadczenia wynika, że projektory często mają słabe układy skalowania obrazu więc lepiej wysłać im obraz w rozdzielczości natywnej. Ja u siebie zmajstrowałem niewielki komputerek oparty o Athlona 1700+ i prostego radeona i używałem takiego odtwarzacza. Wtedy za skalowanie obrazu odpowiedzialny był komp a nie projektor. Ostatnio przerzuciłem się na odtwarzanie filmów na PS3 więc będę też musiał zrobić upgrade projektora (bo mój aktualny nie obsługuje hdmi).
  • Poziom 8  
    No tak zdaje sobie sprawę ale na początek postanowiłem ograniczyć budżet gdyż za FullHD z dobrą lampą niestety przyjdzie sporo zapłacić a do takich celów kupiłem telewizor 60" ale mama sie niestety od niego nie odrywa wieczoram. Natomiast do pokoju chciałem projektorek na którym obejrze film kompresowany w AVI czyli jakiejść zabójczej rozdziałki nie potrzebuję , sygał chciałem podawać zwykłym wejściem D-SUB na monitor, z tego co czytałem nie licząc problemów z odwzorowaniem kolorów (słabsze niż w FullHD) nie powinno być problemu z rozdzielczością (karta ATI RADEON HD3650). W każdym razie z tego co piszesz Epson X3 z rozdzielczością 1024 x 768 powinien być wystarczający. Zawsze w razie czego będę mógł pomyśleć później nad jakąś zmianą na FullHD aczkolwiek nie chciałbym od razy tyle płacić <- chociaż patrząc z perspektywy sprzętów które kupowałem zawsze zaczyna sie od taniej a kończy na Denon , Apple i Audio Academy :|. Hmm, poczytam jeszcze , przejrzę realia cenowe i ewentualnie pomyślę nad FullHD
  • Poziom 28  
    Witam,

Ostatnio zepsuł mi się mój projektor Benq W600, miesiąc po trzyletniej gwarancji po 1800 godzinach pracy. Awarii uległ procesor DMD- objawy białe martwe piksele. Ponieważ naprawiłem go sam dzięki wpisom na tym portalu innych uczestników, chcę z wami podzielić się własnym doświadczeniem, które pomoże innym osobom w podjęciu właściwych decyzji.

Otóż jak ktoś decyduje się na zakup taniego projektora, musi wiedzieć, że nie tylko lampa ma krótką żywotność. W moim przypadku podobno ten procesor ma żywotność 2000h. Dowiedziałem się w serwisie nieautoryzowanym. że koszt naprawy wyniósłby 1000zł, w serwisie fabrycznym powyżej 1300zł. Przy założeniu, że za chwilę trzeba wymieniń lampę za 600 zł, a nowy projektor tej samej firmy i nawet lepszych parametrach oraz trzyletniej gwarancji można kupić za 2000zł, naprawa była bezsensowna. :cry: Zatem w uproszczeniu mój roczny koszt używania projektora wyniósł około 650zł. Jeżeli ktoś wybiera pomiedzy telewizorem i projektorem musi sobie z tego zdawać sprawę.

W swoim zwyczaju :idea: , mając bezwartościowy sprzęt, mogłem już ryzykować jego rozebranie. W tym pomogły mi filmy na Youtubie oraz instrukcja serwisowa z tego portalu. Po wyjęciu procesora DMD 1272-6038B, wyraźnie było widać martwe piksele. Postanowiłem zaryzykować, kupiłem ten procesor na allegro za 650 zł. Wymieniłem go. Projektor działał, ale obraz był niedoświetlony. Musiałem doczyścić optykę, a końcu wyregulować tor optyczny. Ponieważ byłem laikiem w tym względzie :?: , zajęło mi to z przerwami 3 dni. :D Jeżeli doliczę własną robociznę, koszt naprawy wyniósł tyle co w serwisie. :cry:

Podziekowania dla wszystkich elektrodowiczów, których wpisy pomogły mi nabyć nowych umiejętności. :D
  • Poziom 8  
    Dzięki za poradę ja idąc za ciosem "budżetowych" sprzętów ostatecznie zakupiłem Sanyo Z5. Trochę się marnuje w moim kilku metrowym pokoju bo to rewelacyjny sprzęt, ale nie załuję zakupu i ceny bo zazwyczaj jestem dość wymagającym (jak wiekszość z Was) kinomanem i jak tylko mam czas (raz na dobre 2 miesiace) to z wielką przyjemnością zasiadam przed projektorkiem i oglądam Dextera :P