Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CB-407 MK4 Dragon nie odbiera

10 Kwi 2012 17:37 2593 5
  • Poziom 22  
    Witam dostałem to radyjko od kolegi i nie znam jego wcześniejszej historii, problem polega na tym że grzeje się TDA 2003 w głośniczku lekki szum, gdy nadaję z drugiego radyjka w pobliżu szum zanika nie mniej dalej nic nie słychać. Układ TDA wymieniłem na nowy, ale nie przyniosło to żadnej poprawy.
    Nadawanie jest OKI.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    pivvo napisał:
    ... gdy nadaję z drugiego radyjka w pobliżu szum zanika nie mniej dalej nic nie słychać.

W jakiej emisji nadajesz z tego drugiego radia. :?:

Cytat:
    Nadawanie jest OKI.

Przypomnę tylko, że Dragon CB-407 jest radiem tylko z emisją FM i może się zdarzyć tak, że brak odbioru to efekt kręcenia rdzeniem filtru L13 w demodulatorze FM-u aby uzyskać AM, który (ten kręcący) nawet o ty nie wie, że jest tylko FM. :cry:

CB-407 MK4 Dragon nie odbiera

Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Hm.. jestem początkującym w temacie CB, wiem ze FM to modulacja częstotliwości a AM amplitudy, ale nie wiem jaki jest standard, bo Wikipedia pisze " Do nadawania w paśmie CB w Polsce używa się radiotelefonu pracującego z modulacją AM lub FM nadającego z mocą do 4 W", co do nadawania to była Cobra 19 IV i nie było opcji FM/AM jak w Dragon'e.
    Dalej, moja nie wiedza sięga sposobu realizacji modulacji, czy układ TDA 2003 bierze w tym udział ?? Martwi mnie to że bardzo szybko się nagrzewa przy nasłuchu czyli coś jest nie tak w jego obwodzie, czy Q10 może to powodować ??
    A i jeszcze jedno czy ma znaczenie brak gruszki ( bo do testów nie chciało mi się jej podłączać) przy nasłuchu.
    Pz pivvo
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    pivvo napisał:
    ... w głośniczku lekki szum, gdy nadaję z drugiego radyjka w pobliżu szum zanika nie mniej dalej nic nie słychać.

Cytat:
    Nadawanie jest OKI.

Piszesz dalej :
    Cytat:
    A i jeszcze jedno czy ma znaczenie brak gruszki ( bo do testów nie chciało mi się jej podłączać) przy nasłuchu.

Jeżeli nie wpiąłeś wtyczki mikrofonowej z kablem i mikrofonem z PTT --- to nie mogłeś podłączyć głośniczka wewnętrznego do samego radia (nasłuchu).
    Więc jak mogłeś stwierdzić, że "w głośniczku lekki szum ..." . :?:

Aby móc podłączyć głośnik do odbioru to musisz zewrzeć piny 2 z 3 gniazda mikrofonowego.
    Cytat:
    ... co do nadawania to była Cobra 19 IV i nie było opcji FM/AM jak w Dragon'e.

Cobra to AM a Dragon to FM. Przy poprawnie strojonych i wykonanych demodulatorach FM-u nie masz szans "odebrania sygnału" modulowanego na AM-ie.
    Natomiast nadając na FM-ie a odbierając na AM-ie masz jakąś szansę "odebrania" tej emisji FM w AM-ie. Wynika to z prostoty wykonania demodulatora AM-u.

Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Witam
    SP5ANJ napisał:

Jeżeli nie wpiąłeś wtyczki mikrofonowej z kablem i mikrofonem z PTT --- to nie mogłeś podłączyć głośniczka wewnętrznego do samego radia (nasłuchu).
    Więc jak mogłeś stwierdzić, że "w głośniczku lekki szum ..." . :?:

No więc masz rację że głośnik nie szumiał, ale ja też mam rację, bo słyszałem dźwięk przypominający szum, dźwięk wydawał transformator opisany an płytce jako T1, notabene nie mogę go znaleźć na schemacie.
    Oglądnąłem go dokładnie i wyszło że jedna z nóżek jest nie przylutowana, coś jak zimny lut. Oczywiście zwarłem pin 2 i 3 (czyli do masy) głośnik zaryczał :D

BTW Dragon ma przełącznik FM/AM realizuje zmianę modulacji przy nadawaniu i odbieraniu ??. I jeszcze jedno pytanie, które radyjko jest lepsze Cobra czy Dragon pod względem jakości nadawania/odbierania nie patrząc na bajery typu szybka 9/19 itp.
    Pozdrawiam pivvo
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    pivvo napisał:
    Dragon ma przełącznik FM/AM realizuje zmianę modulacji przy nadawaniu i odbieraniu ??.

To dziwne bo Dragon CB-407 jakiego znałem i mając do niego schemat był tylko w FM-ie.

No ale mnie to nie dziwi, że producenci tak zmieniają płyty środkowe radia i zapominają chociaż zmienić lub dodać jakąś literkę/cyferkę dla odróżnienia modelu.

Przykładem niech będzie radio PRO 520xl gdzie w roku 2011 pokazało się radio o identycznej obudowie a w środku widziałem już piątą (5) płytę - wersję tego kultowego radia. :D

Pozdrawiam.