Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

acer 5542g nie ma obrazu problem z biosem

maciekw1988 10 Kwi 2012 19:23 4562 25
  • #1 10 Kwi 2012 19:23
    maciekw1988
    Poziom 8  

Witam.
    Mam problem z laptopem. Po kliknięciu power uruchamiają się diody wentylator ale nie ma obrazu. Próbowałem go flash-ować przez fdd na usb ale nie wychodzi mi to. Bis do niego ściągnąłem ze strony producenta ale ma on 2Mb a dyskietka 1,44Mb to inny próbowałem. Znalazłem to: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...&start=0&sid=2a53993c97fe3c13a027b10ec4fb566c

ale to jest do acera 1360 i przez to może mi nie wychodzi... szukałem na płycie wzorków re-covery (deepswitche) ale nie znalazłem. Miał ktoś już taki problem? Bo ja już nie mam pomysłu...

• #3 10 Kwi 2012 20:32
    maciekw1988
    Poziom 8  

czyli wynika z tego że nie ma na płycie żadnego deepswitche....

Próbowałem robić to według instrukcji. tylko że nic się u mnie nie dzieje. podłączam fdd na usb wciskam fn+esc i wpinam zasilacz potem power (trzymam cały czas fn+esc). Diody się zapalają, wiatrak startuje i tyle. fdd nie reaguje (słychać na początku tylko jego start i tyle)

Dodano po 1 [minuty]:

może źle przygotowałem dysk....

• Pomocny post
    #4 10 Kwi 2012 21:10
    tronic1
    Spec od komputerów

http://www.newircusers.com/aspire-5542-5542g-...5236/creating-the-crisis-disk-in-windows.html - tu masz przepis jak zrobić Crisis Disk, tu następny przepis - http://www.wimsbios.com/forum/topic10069.html - a tu gotowy Crisis Disk - https://rapidshare.com/#!download|315p6|119994408|acer_5050_crisis_disk.zip|1005|R~0|0|0
    W tym gotowcu sprawdź czy wszystko poustawiane jak trzeba.

• #5 10 Kwi 2012 21:58
    maciekw1988
    Poziom 8  

Zrobiłem crisis disk z gotowca i niestety dalej to samo :( puszczam go jeszcze przez scan disk (diskscanner14) i zaraz zobacze...

Dodano po 15 [minuty]:

no niestety. dodam że wymieniałem pamięć ram z dobrego laptopa, żeby wyeliminować tą przyczynę. Wpinałem też do różnych usb. Zawsze jest ta sama sytuacja... jeśli zostawię go włączonego to cały czas chodzi (nie wyłączy się) ale też nie ma żadnego dźwięku i martwy obraz... wszystko wskazuje na bios.... grafika raczej nie padła...

Dodano po 12 [minuty]:

nie chce zacząć czytać dysku...

• Pomocny post
    #6 10 Kwi 2012 22:00
    tronic1
    Spec od komputerów

Obawiam się że bez programatora się nie obejdzie.

• #7 10 Kwi 2012 22:04
    maciekw1988
    Poziom 8  

czyli w grę wchodzi wylutowanie biosa? dobrze rozumiem?
    nie ma jeszcze jakiegoś sposobu?

• Pomocny post
    #8 10 Kwi 2012 22:15
    tronic1
    Spec od komputerów

No raczej nie. Jeżeli nie działa procedura Recovery to uszkodzony może być Boot Block a wtedy tylko programator zostaje. Na forum są ludzie którzy dysponują programatorami, usługa nie jest droga.

• #9 10 Kwi 2012 22:33
    dluxea
    Poziom 23  

Dlaczego sądzisz że to bios ?
    Wgrywałeś aktualizacje biosu? (i potem przestał działać)

• #10 10 Kwi 2012 22:45
    maciekw1988
    Poziom 8  

nie wgrywałem. Dostałem takiego laptopa z takimi objawami. na forum wyczytałem że takie objawy w laptopie są spowodowane uszkodzonym biosem.

Jak się skontaktować z kimś kto ma programator? najlepiej z małopolski:)

• #11 06 Gru 2012 16:04
    max53
    Poziom 10  

kto programuje bios i ile to kosztuje prosze o kontakt acer 5542g nie reaguje na Fn + ESC

• #12 06 Gru 2012 17:09
    coyte
    Poziom 9  

A może poszła grafika, bądź jakiś inny układ?

• #13 06 Gru 2012 17:32
    max53
    Poziom 10  

odpalil sie wczesniej i zamilkl ponownie mysle ze grfika i procek sprawne

• #14 06 Gru 2012 18:07
    foldback
    Poziom 29  

Jak już ktoś sugerował nie jest to problem z BIOSem. Wygląda, że padł któryś z mostów ATi NB lub GPU - uszkodzony mostek do wymiany na nowy.

• #15 06 Gru 2012 18:15
    max53
    Poziom 10  

wczesniej zareagowal na Fn + ESC po wylaczeniu znowu przestal reagowac to co konkretnie moze byc przyczyną? wentylator uruchamia sie i staje po czym znow sie uruchamia

• #16 06 Gru 2012 18:24
    martiv
    Poziom 18  

Czemu jak nie ma obrazu w tych laptopach, wszyscy chcą na siłę upgrade BIOS-U?
    W tym laptopie pierwsze co trzeba sprawdzić to procesor i kość ram, później należy sprawdzić mostki , pierwszy GPU... warto sprawdzić czy działa na zewnętrznym monitorze.... to jest bardzo ważna uwaga, ze względów na to, że eliminuje problemy np. socketu CPU, pamięci ram, procesora, biosu itp...

• #17 06 Gru 2012 18:50
    max53
    Poziom 10  

procek sprawny ram takze uruchamial sie na zewnetrznym monitorze z funkca Fn+ESC po podlaczeniu matrycy milczy rowniez na zewnetrznym monitorze i nie reaguje na Fn+ESC tak ze chyba wymiana plyty bedzie konieczna

• #18 06 Gru 2012 19:02
    martiv
    Poziom 18  

Wymiana mostka na nowy najlepsze rozwiązanie, kupienie płyty głównej używanej
    wiąże się z późniejszą podobną usterką. Pozdrawiam.

• #19 06 Gru 2012 19:14
    max53
    Poziom 10  

mozna samemu taki mostek wymienic w domowych warunkach?

• #20 06 Gru 2012 19:37
    coyte
    Poziom 9  

nie bardzo. Najpierw to trzeba sprawdzić co to jest, zamiast na pałe wgrywać bios. podmienić procka, ram, a jak nie to to sprawdzać po kolei układy.

• #21 06 Gru 2012 20:11
    foldback
    Poziom 29  

max53 napisał:
    uruchamial sie na zewnetrznym monitorze z funkca Fn+ESC po podlaczeniu matrycy milczy rowniez na zewnetrznym monitorze i nie reaguje na Fn+ESC

Taki objaw może być oznaką uszkodzenia GPU aby mieć pewność należy sprawdzić jeszcze taśmę matrycy i matrycę.

• #22 07 Gru 2012 11:26
    max53
    Poziom 10  

zdecyduje sie na nowa plyte raczej, niz szukac dziury w calym, dzieki za wypowiedzi.

Dodano po 1 [godziny] 35 [minuty]:

a wymiana mostka w jakich cenach sie wacha?

• #25 11 Sty 2013 12:34
    max53
    Poziom 10  

a jak mozna sprawdzić czy bios jest uszkodzony?

• #26 11 Lis 2014 18:42
    centrumnapraw
    Poziom 14  

Chciałbym zamieścić pewną informację z tym laptopem dla potomnych która może bardzo się przydać. Sprawa okazała się bardzo prosta i irytująca więc warto przeczytać.

Wczoraj miałem na stole płytę bez obrazu. Płyta włącza się, wentylator kręci ale brak jest obrazu. Podmienione pamięci, procesor, programowany bios na zewnętrznym programatorze i nic. Więc zdecydowałem się na wymianę układu GPU. Wymieniłem układ GPU na nowy i nadal brak obrazu. Podgrzałem więc na stacji BGA mostek IGP, nadal brak obrazu. Posprawdzałem wszystkie napięcia na przetwornicach, wszystko działa, więc brakuje mi już pomysłów. Postanowiłem podmienić matrycę z taśmą z bliźniaczego Aspire i nadal brak obrazu. Załamany tym faktem pogodziłem się z tym że nie naprawię tego Aspire i zacząłem go składać. W momencie kiedy włożyłem bateryjkę CMOS do płyty, postanowiłem go włączyć jeszcze raz, obraz się pojawił, płyta ładnie wstaje. Nie rozumiem i nie wiem dlaczego płyta nie wstawała bez bateryjki po tych wszystkich zabiegach, ale może ta płyta tak ma, że wymaga włożonej bateryjki CMOS.

Na koniec sumując wszystko, powodem braku obrazu płyty był układ GPU i niewłożona po programowaniu BIOS bateryjka CMOS.

Widziałem wyżej że ktoś męczył się podobnie z płytą jak ja, więc mam nadzieję że moje doświadczenie choć trochę pomoże innym. Pozdrawiam

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson