Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja lutownicza do 300zł

Thomen 10 Apr 2012 20:10 2313 3
    Thomen
    Level 11  
    Witam, przeglądałem trochę tematów, poszperałem na allegro i postanowiłem się jednak zasięgnąć opinii.

Jako że natrafiłem na mur tego co byłem w stanie przylutować zwykłą lutownicą kolbową postanowiłem się zdecydować na zakup stacji lutowniczej do 300zł z przesyłką (lub odbiór w Warszawie), już bardzo mocno zastanawiałem się nad LF-2000 w ndn kiedy stwierdziłem że nie wiem czy nie jest to dla mnie zbyt dobry sprzęt, może lepiej od razu stacje+hot air.

Stacja ma służyć do dość okazyjnego przylutowania jakiegoś układu, jednak chciałbym móc bez kombinacji przylutować układ w obudowie tqfp144, jeśli byłby i hot air to mógł bym spróbować reanimować mojego Geforce8800gt (był już w piekarniku) jak i okazyjnie podgrzać jakiś plastik.

Z jedynych wymagań to kolba musi mieć grzałkę ceramiczną i powinny być dostępne do niej we w miarę rozsądnych cenach różne groty oraz powinna móc wyświetlać rzeczywistą temperaturę, oraz powinna wytrzymać te minimum 2-3 lata.

Dodatkowym atutem będzie:
    +Hot Air (preferencyjnie z sprężarką)
    +Kolba na 24V
    +Możliwość ustawienia domyślnej temperatury

Nie jest dla mnie zbyt ważne ile się będzie rozgrzewał bo lutując tak rzadko będę mógł i ze 20 min poczekać

Edit: chciałbym się jeszcze dowiedzieć co będę potrzebował do lutowania układów, spoiwo lutownicze, flux, co jeszcze?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Xseries
    Level 13  
    Witam!
    Ja Ci polecę dwie. WEP 853DA lub WEP 852d+. Mam hot-air'a firmy WEP i jestem zadowolony. Nie mam zarzutów, tania, błyskawicznie się rozgrzewa itd. Ta pierwsza powinna cię zainteresować :)
    Thomen
    Level 11  
    Na wstępie dziękuje za odpowiedź!
    Xseries wrote:
    Witam!
    Ja Ci polecę dwie. WEP 853DA lub WEP 852d+. Mam hot-air'a firmy WEP i jestem zadowolony. Nie mam zarzutów, tania, błyskawicznie się rozgrzewa itd. Ta pierwsza powinna cię zainteresować :)

Hmm WEP 853DA to taka trochę przesada zasilacz mam (dwa niezależne kanały 0-50V 2A), miernik też (metex M-4650B) tak samo i miernik sygnału RF więc te dodatki mnie nie kręcą. O ile dobrze doczytałem to obie nie mają ceramicznego elementu i nie pokazują realnej temperatury.

Ale jako że przeglądałem cały czas oferty zacząłem się zastanawiać czy w ogóle jest stacja która spełni moje wymagania. Przeglądając zauważyłem jeszcze WEP 898D+ i PT 909. Jednak w obu nie mogę się doczytać ceramicznego elementu grzejnego w grotowej lutownicy. Jakieś opinie odnośnie przytoczonych dwóch?
    Xseries
    Level 13  
    Pewności co do elementu grzejnego nie mam w wymienionym przeze mnie stacjach. Wiem, że jako hot air sprawuje się na moje potrzeby super, natomiast o kolbie nie mam zdania (ze względu na to, że nie miałem z nią do czynienia). Grotową mam oddzielną - ZHAOXIN 936D. Służy mi bezawaryjnie od roku, ale... odbiegam od tematu. Do rzeczy zatem. 898D+ odradzam - dmuchawa w kolbie wibruje, niektórych denerwuje, zalet jej nie znam. Szukaj najlepiej z wbudowanych kompresorem jak PT 909, która jest słaba... 250W na hot-air i 35W na kolbę to malutko wg mnie. Niech kolega zadzwoni/napisze maila ws. grzałki, bo to że nie napisali to nie znaczy, że nie ma :)
    ---
    Doczytałem na allegro, że wszystkie kolby do stacji typu Yihua czy Zhaoxin mają ceramiczne grzałki. Wszystkie wyglądają tak samo jak moja a swoją rozbierałem więc wiem co ma w środku.