Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zelmer Admiral, zjadł szczotki?!?

05 Sty 2005 22:30 3777 8
  • Poziom 15  
    Witam.
    Mam pytanie do szanownych forumowiczów :).
    Odkurzacz jak w temacie, pracował koło 5 lat i przestał, czasem ruszył jak go się lekko "kopneło", hmm proste, szczotki... faktycznie były to szczotki, kupione nowe, wymienione, odkurzacz zaczął pracować (wydaje się..) lekko głośniej, minęły 2 miesiące i szczotki zjechane jak oryginalne po 5 latach... do tego jedna ma ubytek.. w miejscu kontaktu z komutatorem jedna (dłuższa) krawędź szczotki jest ukruszona, jak gdyby coś wybuchło...
    Czy to oznacza zgon silnika (zwarte uzwojenia?) czy może jest coś o czym nie wiem, co mogłem "pominąć" przy wymianie szczotek co w efekcie doprowadzilo do tak szybkiego zjechania nowych szczotek?
    [nie jestem pewnien, ale jest mała szansa, że zaczął chodzić głośniej chwile przed wymianą szczotek]...
    (!?) - ozdobnik? [h]

Za wszelkie odpowiedzi serdeczne dzięki.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 12  
    Witam
    sprawdź komutator bo najprawdopodobniej lamelki wystają ,i albo tokarka i przetoczyć lub niestety wirnik do wymiany.
  • Poziom 22  
    Po pierwsze napisz gdzie i za ile kupiłeś szczotki. Ja raz naciąłem się i kupiłem za 3 zety szczotki do wiertarki Boscha i iskrzyło jak cholera. Kupiłem orginalne i chodzi jak marzenie, cicho i bez iskrzenia.
  • Poziom 12  
    Silniki do sprzętu AGD obracają się z różną prędkością przy określonych mocach i dlatego szczotki mają odpowiednio dobraną twardość, aby się nie ścierały za szybko. Przy wymianie szczotek należy zastosować szczotki o tej samej twardości a komutator należy przetoczyć na tokarce jeżeli ma nierówności na powierzchni. Twardość szczotek jest opisana na nich lub w instrukcji producenta. Tak, bardzo ważna jest twardość ... ?
  • Poziom 39  
    Pewno daj sobie spokój z tym urządzeniem. Znamy takie przypadki kiedy przy braku wymiany szczotek we właściwym czasie następuje uszkodzenie wirnika a dokładniej łączy na komutatorze. W sumie wirnik niesprawny i jedyny ratunek to jego przezwojenie lub wymiana. Ekonomicznie brak uzasadnienia. Ale jeśli sentyment do odkurzacza ogromny.
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    mczapski napisał:
    Pewno daj sobie spokój z tym urządzeniem. Znamy takie przypadki kiedy przy braku wymiany szczotek we właściwym czasie następuje uszkodzenie wirnika a dokładniej łączy na komutatorze. W sumie wirnik niesprawny i jedyny ratunek to jego przezwojenie lub wymiana. Ekonomicznie brak uzasadnienia. Ale jeśli sentyment do odkurzacza ogromny.

Jesli wirnik 50 a odkurzacz 200 - 300 to ja widze sens naprawy. Zelmer to dobry sprzet w tej chwili. I co wazne MOZNA go naprawic w odroznieniu od wielu innych jednorazowek "dobrych firm" w ktorych nawet turbinek nie mozna oczyscic...
  • Poziom 15  
    szczotki były zamiennikami oryginałów, i takie małe pytanie, co to są "lamelki" i czy przy wymianie szczotek zawsze trzeba przetrzeć komutator drobnym papierem?

Pozdrawiam!
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Pomocny post
    Moderator
    Komutator składa się m.in. z lamelek (właśnie je będziesz czyścił) pumeksem.