Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BENQ Q5T4 brak podświetlenia matrycy

Deelight 11 Kwi 2012 11:15 2464 9
  • #1 11 Kwi 2012 11:15
    Deelight
    Poziom 9  

Witam posiadam taki monitor i brak na nim podświetlenia jak się przypatrzę to widzę symbol startowy ben i logo ładującego się Windowsa podczas pracy komputera.

Rozkręciłem dziada, zmierzyłem napięcie na wyjściu na świetlówki i jest 19V zmiennego.

Wniosek coś w matrycy jest spalone świetlówki albo coś innego (inverter)?

Nie bardzo znam się na monitorach ale znam się na elektronice więc prosiłbym o wskazówkę co dalej.
    Mam rozłożyć matryce i sprawdzić połączenia?

poniżej podaje link do schematu minitora
    Link

Napięcie 19 V jest na CN752 i CN751

Z góry dziękuję za jakikolwiek odzew.

0 9
  • #2 11 Kwi 2012 13:22
    Jakant
    Poziom 35  

Zostaw matrycę w spokoju a zajmij się inwerterem. Tam często siadały tranzystory na wskutek wady kondensatorów. Występowały na nich zimne luty. Pomierz trafka i te tranzystory. Wymień kondensatory pomiędzy tymi tranzystorami i sprawdź bezpieczniki.

0
  • #4 03 Paź 2012 09:08
    Deelight
    Poziom 9  

Witam na wstępie chciałbym obu kolegom podziękować za wskazówki.
    Ponownie po przerwie zajrzałem do schematu i na płytkę inwertera?, okazało się że rzeczywiście jest jeszcze jeden bezpiecznik jego oznaczenie to FP751 2A 32V.
    O ile na znalezienie go na schemacie to prościzna to na płytce prawie dostałem oczopląsu zanim go wypatrzyłem.
    Nie wiem dlaczego wyglądał jak dioda prostownicza (nawet miał coś na podobieństwo srebrnego paska) ale pomijając to po wlutowaniu bezp. 2A 230V monitor działa :).
    Nie wiem tylko czy mogę tam zostawić tak przewymiarowany bezpiecznik.
    według mnie to oryginalny bezpiecznik wytrzyma ok 64W energii a wlutowany 460W :|.
    Ale nie mogę dostać nigdzie chociażby podobnego.
    Na koniec pytanko czy wlutować bezp 0.5 A 230V czy zostawić ten 2 A?
    0.5 A to 115W ale nie wiem czy nie przepali się od razu i czy ma to jakiś sens.

Jeszcze raz dzięki za podpowiedzi i pozdrowienia dla wszystkich.

0
  • #5 03 Paź 2012 09:36
    krakarak
    Poziom 39  

Zostaw ten co jest, swoją funkcję spełnia.
    Do kupienia są bezpieczniki w wykonaniu smd, polimerowe, półprzewodnikowe. Po wpisaniu tych zwrotów w wyszukiwarkę na serwisie aukcyjnym zobaczysz jak wyglądają, ich ceny i parametry. Wtedy dla estetyki możesz kupić i wymienić.

0
  • #6 09 Paź 2012 15:02
    Deelight
    Poziom 9  

Witam ponownie trochę odgrzewany kotlet ale wczoraj zaobserwowałem inne zjawisko.
    Monitor działa poza jednym mankamentem gdy komputer się wyłączy mionitor powinien wejść w stan podtrzymania.Wtedy matryca jest czarna i świeci się żółta doda.
    Natomiast u mnie świeci się żółta dioda sygnalizująca wyłącznie monitora ale mam całą białą matrycę.
    Co ciekawsze gdy go włączę pojawia się czarna kreska po środku białego tła a następnie włącza się normalnie i widać ładowania biosu.

Co może być przyczyną? czyżby TL1451?
    Kondensatory na płycie nie są wypukłe nie widać żadnych osmoleń.
    Może koledzy mają jakiś pomysł?
    Podsumowując oprócz tego mankamentu monitor chodzi jak należy obraz ostry itp.

0
  • Pomocny post
    #7 09 Paź 2012 17:35
    krakarak
    Poziom 39  

TL1451 zostaw w spokoju.

0
  • Pomocny post
    #8 09 Paź 2012 17:52
    Jakant
    Poziom 35  

Na płycie sygnałowej w torze zasilania t-cona masz uszkodzony tranzystor mosfet.

0
  • #9 10 Paź 2012 23:06
    Deelight
    Poziom 9  

Tranzystor mosfet wymieniony żadnej poprawy jest tak samo jak było :|

0
  • #10 14 Paź 2012 14:59
    Deelight
    Poziom 9  

Witam po następnym podejściu znalazłem drugiego mosfeta oznaczonego na płycie Q711 (irfu9024).
    Po jego wymianie wszystko wróciło do normy monitor normalnie się wyłącza.

Prawdopodobnie nie zrozumiałem kolegi Jakant i wymieniłem wcześniej niepotrzebnie mosfeta w miejscu Q601 (2sk3264).

Podsumowując irfu9024 kosztuje 3.8 zł ale 2sk3264 16 zł więc lepiej wymienić ten tańszy. :)
    Pozdrowienia i dzięki za wskazówki.

0