Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabezpiczenie mieszkania w bloku

11 Apr 2012 12:52 3947 13
  • Level 10  
    Witam,

potrzebuję zabezpieczyć mieszkanie w bloku. Problem polega na tym, że mieszkanie znajduje się na ostatniej kondygnacji i nie mam na "moim" piętrze żadnych sąsiadów. Dojście do mieszkania zabezpieczone jest kratą i kłódką, którą otwieram spinaczem szybciej niż oryginalnym kluczem. Kłódki zmienić nie mogę ponieważ na "mojej" kondygnacji jest maszynownia dźwigu i dostęp do niej muszą mieć odpowiednie służby i firmy.

Dostęp do mieszkania zabezpieczony jest bardzo porządnymi drzwiami i jednym z lepszych na rynku zamkiem. Jednakże jak już wspominałem problem polega na tym, że po sforsowaniu kłódki od kraty potencjalny złodziej, może sobie spokojnie siedzieć cały dzień czy noc i powoli dobierać się do drzwi bez obawy, że ktokolwiek go zobaczy (zakładając, że ja np. wyjechałem).

Korytarz począwszy od kraty jest monitorowany za pomocą 2 kamer i rejestratora. Chciałbym jednak pójść dalej i zainstalować poprawny system alarmowy. Ponieważ mieszkanie jest niewielkie i nie ma możliwości dostania się do niego w inny sposób niż przez drzwi wystarczyłaby 1 czujka ruchu w samym lokalu. To byłaby powiedzmy strefa 1. Strefa 2 to byłaby czujka zamontowana na korytarzu, która niestety dawałaby jakiś procent fałszywych alarmów ze względu na okresową konserwację windy przez odpowiednie ekipy.

Interesuje mnie wyłącznie opcja cichego alarmu. Żadnych syren, fajerwerków, itd. Wyłącznie powiadomienie GSM. Alarm chciałbym uzbrajać/rozbrajać za pomocą karty/pastylki RFID ewentualnie pilota. Chciałbym, żeby centrala, zasilacz, zasilanie awaryjne i reszta gratów były schowane.

To tyle. Proste założenia i prosty system. Zależy mi na stabilnym, sprawdzonym i niezawodnym rozwiązaniu. Nie szukam "tanie i dobre". Nie interesują mnie automatyczne chińskie plug and play na baterie. Sprawę traktuję bardzo poważnie.

Może znalazłby się tutaj ktoś z Warszawy, kto zechciałby się zająć wykonaniem takiej instalacji?

Pozdrawiam i bardzo dziękuję za wszelkie sugestie.
  • OptexOptex
  • Level 17  
    A takie coś może? AVT2777
  • Level 10  
    Kubaandcom dzięki za sugestię ale niestety zbyt amatorsko to wygląda. Dodatkowo "współpraca z telefonem GSM obsługującym komendy AT" dyskwalifikuje to rozwiązanie. Chciałbym, żeby urządzenie miało zintegrowane, dedykowane GSM "on board". Może to dziwnie zabrzmi ale cena 50zł też nie napawa mnie optymizmem. Nie stać mnie na tanie rzeczy.

Pozdrawiam!
  • OptexOptex
  • Level 10  
    bhtom: Bingo! wielkie dzięki! dokładnie o to mi chodziło. Mam jeszcze pytanie: czy zaprogramowanie takiego cuda to duże wyzwanie? Czy lepiej kupić kabel i bawić się w to samemu czy wezwać kogoś, kto wie co robi?

A może jest tutaj któryś z kolegów z Warszawy i zechciałby za opłatą oczywiście pomóc mi w poprawnym zaprogramowaniu centrali?
  • Level 32  
    Satel Micra TAK oczywiście ale ja mam inny pomysł też na Satelu.Napisałeś że chcesz by alarm był cichy (tylko powiadomienie) a co zrobisz jak dostaniesz SMS-a że złodziej "buszuje" Ci po mieszkaniu? Wtedy będzie już za późno by podjąc jakieś kroki.Zanim zadzwonisz po policje oni ruszą "tyłki" i przyjadą w mieszkaniu nikogo nie będzie.Ja proponuję tak: Zastosować centralkę co ma kilka stref (min 2 strefy) strefa 1- korytarz wspólny, strefa 2 - mieszkanie , strefa 3 linie sabotażowe . Zastosować sygnalizator akustyczno-optyczny zarówno na klatce schodowej (jak się da piętro poniżej jak i w mieszkaniu i przypisać do strefy 2 ,w strefie 2 zastosować czujnik ruchu wewnętrzny , kontaktron z sabotażem na te Twoje drzwi oraz czujnik wibracyjny też na drzwi (jak go ustawisz na niezbyt czuły nie będzie robił fałszywek natomiast próby wiercenia ,stukania przy wyważaniu itd wyłapie co zaowocuje reakcją w postaci alarmu.W strefie 1 -korytarz zastosuj czujnik podczerwieni może być kurtyna wewnętrzna (np. AROW) ,chodzi o to ze krata jest przezroczysta a ty chcesz wyeliminować ruchy za kratą a tylko monitorować ruch w korytarzu po otwarciu kraty. Następna rzecz -zwykły czujnik otwarcia kraty też zwiększy bezpieczeństwo.Co do kłódki może zamień ją jak się da na zamek GERDA i klucz daj do administracji lub zmień kłódkę na jakąś porządną bez możliwości ukręcenia łomem mówiąc że pod Twoim mieszkaniem ktoś palił jakieś szmaty i papiery (w tym korytarzu) a każda!!!!!!administracja boi się pożaru więc się zgodzą zwłaszcza że Ty finansujesz zmianę. Uzbrajanie rozbrajanie możesz zrobić za pomocą pilota ale klawiaturę w mieszkaniu zastosuj (będziesz mógł coś podprogramować a i usterki i naruszenia-alarmy odczytać bez używania komputera. Dobrze by było byś założył wewnętrzny kontaktron na dzwi maszynowni wtedy wiesz !! ktoś otwiera kratę linia 1 naruszona , idzie korytarzem naruszony czujnik AROW, otwiera drzwi maszynowni - naruszony kontaktron (może być bezprzwodowy) aha wszedł "SWÓJ" To wszystko możesz monitorować przez GSM. Każde naruszenie czujnika masz przesyłane i dokładnie się orientujesz co się dzieje. Z pilota możesz uzbroić/rozbroić obie strefy (DOM,KORYTARZ ) SMS Ci przyjdzie jako potwierdzenie. Po za tym zanik zasilania 230V ,powrót zasilania, niski stan akumulatora ,sabotaże syren i inne. Dlaczego zaproponowałem syreny? bo zanim zareagujesz Ty czy policja to Ci dom wyniosą a jak wejdą czy narusza drzwi będziesz miał i alarm akustyczny i powiadomienie głosowe i sms (sms może czasem dojść z opóźnieniem kilku godzin)natomiast powiadomienie głosowe działa natychmiast.Wiem że dobry alarm to koszty lecz jeśli chcesz pilnować swego dobytku to i zainwestować musisz. Oceniam ze INTEGRA 128 WRL plus INT VG - moduł głosowy plus pilot 4 kanałowy np APT100 powinno Ciebie zadowolić W jakości systemu. Mikra jest prostą centralka i tania w stosunku do Integry 128WRL jednak nie zapewni Tobie tego co Integra.
  • Level 23  
    Co do wspomnianych zamków GERDY: słyszałem już kilka dobry razy opinie, że ta firma jest już bardzo dobrze znana na rynku "złych ludzi". Wszyscy zgodnie polecają natomiast ABLOY'a. Pragnę zauważyć, że żaden z wydających opinie nie był przedstawicielem firmy ABLOY.
  • Level 32  
    Napisałem o Gerdzie dla przykładu.Jak kolega twierdzi ze mam kłódkę co ją spinaczem otwiera to uważam ze gerde troszkę trudniej otworzyć.Wiadomo chodzi o zamek dobrej klasy choć taki z kraty pewno można wyciąć ale przed przypadkowymi "złymi ludźmi "uchroni ,dalej alarm będzie miał coś do roboty.Ja bardziej opisałem jak widzę to jako zasadę przeciwdziałania.Jeszcze może w głebi korytarza kamera sufitowa (nawet atrapa) -zepsuta może być bo "źli ludzie" atrapy znają a takiej naturalnej bedą się bac trochę.
  • Level 10  
    Jeśli chodzi o zamki to trochę się na tym znam, hobbystycznie zajmuję się lockpickingiem i powiem Wam szczerze, że najgorszemu wrogowi nie poleciłbym produktów Gerdy. Są zawodne mechanicznie, niedbale wykonane i dosyć banalne w budowie. Moim skromnym zdaniem ponadprzeciętnie trudno otworzyć jest wspomniane Abloy'e. Sam posiadam Mul-t-lock i uważam, że też byle lulek też tego nie otworzy. Ale nie o zamkach tutaj mowa...

Dziękuję przede wszystkim za PW i odpowiedzi na mój post.

Okazało się, że znajomy dostał dosyć nietypowy prezent na "nowe mieszkanie" w postaci kompletu Satel Micra. On sam potrzebował wydajniejszego systemu więc ten mu zalegał. W ten sposób za niewielkie grosze stałem się posiadaczem nowiutkiego ale niestety trochę wybrakowanego (znajomy wykorzystał niektóre elementy) zestawu:

-centrala Micra
    -obudowa OPU-4P (jakaś strasznie duża się wydaje, czy istnieją jakieś mniejsze odpowiedniki?)
    -3x PIR MPD-300
    -1x pilot MPT-300
    -1x klawiatura MKP-300

W związku z powyższym brakuje mi aku 7AV, trafo TR40VA i kontaktronu MMD-300.

Cały system chciałbym oprzeć na 1xPIR oraz 1xkontaktron. A więc prościej się nie da. Trochę fantów mi więc zostanie a niektórych potrzebuję. Poszukuję kogoś doświadczonego z Warszawy kto chciałby oczywiście za opłatą pomóc mi to wszystko porządnie zainstalować i oprogramować. Wiem, że pewnie poradziłbym sobie z tym sam ale chcę mieć pewność, że wszystko zostanie poprawnie zrobione.

Pozdrawiam
    Robert
  • Level 12  
    Z Micra Satela problem jest z zarządzaniem Centrali - tylko i wyłącznie z PC, oraz informacje o usterce baterii czujki i kontrolą czy czujka jest w zasięgu centrali.
    System ten jest jednokierunkowy, czyli jak przeniosę Ci czujkę po za zasięg centrali to system wykryje to dopiero po 1 godzinie. Czujka wysyła do centrali informację co 15 minut jeżeli przez godzinę czyli 4 informacje zostaną potwierdzone i algorytm tych informacji będzie niepełny to dopiero system wyśle sms o utracie łączności czujki.
    A w godzinę to można dużo wynieść. :)
  • Level 10  
    Niby tak ale najpierw trzeba podejść niezauważenie do czujki żeby ją przenieść. W mojej konfiguracji wygląda to tak: otwierasz/wyważasz drzwi i na dzień dobry dostajesz w twarz czujką.

Będę jednak miał to na uwadze. Dobrze, że o tym napisałeś. Dzięki.
  • Level 38  
    Witam,

juventino wrote:
    Z Micra Satela problem jest z zarządzaniem Centrali - tylko i wyłącznie z PC, oraz informacje o usterce baterii czujki i kontrolą czy czujka jest w zasięgu centrali.
    System ten jest jednokierunkowy, czyli jak przeniosę Ci czujkę po za zasięg centrali to system wykryje to dopiero po 1 godzinie. Czujka wysyła do centrali informację co 15 minut jeżeli przez godzinę czyli 4 informacje zostaną potwierdzone i algorytm tych informacji będzie niepełny to dopiero system wyśle sms o utracie łączności czujki.
    A w godzinę to można dużo wynieść. :)

Nic nie stoi na przeszkodzie aby w tym wypadku zastosować czujki przewodowe.

Dodano po 1 [minuty]:

jackass6 wrote:
    otwierasz/wyważasz drzwi i na dzień dobry dostajesz w twarz czujką.

Czujka nie powinna być zamontowana bezpośrednio na wprost drzwi. Przy takim ustawieniu jest najmniej czuła na ruch.

Pozdrawiam.
  • Level 26  
    Skoro nie ma zagrożeń z innej strony niż drzwi wejściowe, zostałbym przy micrze w konfiguracji:
    centrala - (obudowa w zestawie)
    TR40VA - trafo
    czujka ruchu - MPD-300 - 1szt na drzwi, ew. 1 szt na ten korytarz odpuściłbym - bo będą fałszywki np. przyjedzie ekipa do windy, więc pewnie dla świętego spokoju rozbroisz alarm i zostawisz mieszkanie bez zabezpieczenia.
    MPT-300 - pilot do MICRY - zasadniczo to za jego pomocą obsługujemy centralę, klawiaturę uważam za zbędną, praktycznie nic się z niej nie da odczytać, a uzbrajać i rozbrajać można z pilota, programuje się to za pomocą kabelka.
    Tak wyjdzie chyba najekonomiczniej i najrozsądniej + ew. zmiana kłódki jak koledzy radzili.