Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Compaq Evo N110 bateria PP2101X nie działa poprawnie

11 Kwi 2012 17:38 5648 38
 • Poziom 10  
  Witam

  Mam problem z baterią w laptopie jak w temacie. Bateria w ogóle nie trzymała, tzn. po odpięciu ładowarki laptop momentalnie się wyłączał. Dzisiaj rozebrałem baterię i wymieniłem 3 ogniwa ( w środku jest 9 szt. połączonych po 3), czyli wymieniłem jeden taki moduł. Naładowałem nowy "pakiet" oraz pozostałe 2 stare do pełna. Po włożeniu baterii do laptopa okazuje się że laptop się nie włącza. Po naciśnięciu przycisku Power, dioda od baterii mrugnie kilka razy na zielono i koniec. Po podłączeniu ładowarki dioda kilka razy mruga na czerwono po czym ciągle świeci na czerwono i laptop normalnie się uruchamia. Po uruchomieniu i odłączeniu ładowarki laptop dalej pracuję.
  W programie Monbat w zakładce BatteryInfo nie wyświetla mi żadnych informacji. Po próbie włączenia diagnostyki baterii w programie wyświetla się komunikat że w laptopie nie ma baterii. Podobnie w windowsie nie ma ikony od baterii na pasku zadań.
  Czym może być spowodowane takie zachowanie? Czy może pomóc reset sterownika baterii po wymianie uszkodzonych ogniw?
  Model baterii to PP2101X.
  Proszę o pomoc.

  Po kalibracji baterii w biosie laptop normalnie się włącza z baterią lecz dalej system nie widzi baterii. Czy jest możliwe że gdy instalowałem system bez baterii w teraz ją dołożyłem system jej nie zainstalował? Mam 3 urządzenia w menadżerze sprzętu które nie są zainstalowane, dwa z nich to coś tam z mostkiem związane a trzecie to coś z ACPI. Czy to może być ta bateria?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Doinstaluj te brakujące sterowniki i wtedy sprawdź, bo skoro bateria się skalibrowała, to z nią jest wszystko dobrze.
 • Poziom 10  
  No właśnie nie wiem skąd wziąć sterowniki bo nie mogę w sieci znaleźć. Mam zainstalowanego winXP i jest problem właśnie.
 • Poziom 10  
  Witam

  Ten link jest do sterowników od karty sieciowej, niestety tych 3 urządzeń w menadżerze sprzętu dalej nie mogę zainstalować.

 • Poziom 32  
  Wyraźnie pod koniec strony są umieszczone: Video driver, Audio Driver, Ide Filter Driver, a to nie jest na pewno do sieciówki.
 • Poziom 10  
  Witam

  Niestety nie ma sterownika od mojego tajemniczego urządzenia :) W opisie urządzenia mam następujący wpis:

  acpi\pnp0c0a\

  Niestety nie mogę nigdzie znaleźć sterownika do tego urządzenia pod XP-ka. Chyba będę musiał zainstalować win98

 • Poziom 32  
  Ok. Acpi jest to zaawansowany sterownik zarządzania energią. Najczęściej jest zawarty w sterowniku chipsetu - dlatego pewnie windows ma problemy z prawidłowym wykrywaniem baterii. Tak nawiasem - w specyfikacji do tego laptopa napisano, że stosowane są 2 rodzaje baterii, drugi to NiMh. Ten nie posiada sterownika. Problem ze sterownikami do Win Xp wynika stąd, że Hp nie wydał ich dla tego laptopa. Są tylko sterowniki brandowane, przygotowane przez niezależnych programistów, niekoniecznie idealnie pasujące do tego laptopa.
  Na sterownik ACPI zaczekaj, na pewno znajdę odpowiedni.

  Dodano po 58 [minuty]:

  Sterownika chipsetu dla Win Xp niestety nie znalazłem. Zatem są dwa rozwiązania: pierwsze dać przeskanować laptop przez driver scanner, a drugie użyć Driver Pack Autorun by Ispolin, jest nowa wersja z 2011 roku. Posiada wszystkie sterowniki, jeśli nie ma w całości to program poskłada sterownik z dostępnych plików. Niestety nie wiem, czy nowa wersja jest darmowa. Sprawdź.
 • Poziom 10  
  Póki co ściągnąłem DriverPackSolution 12.3 i niestety dalej wywala że nie może znaleźć sterowników między innymi do urządzenia o którym mowa wyżej. Próbuję znaleźć jeszcze ten DriverPackAutorun i zobaczymy ale powoli się poddaje :)

 • Poziom 32  
  Nie poddawaj się, ten Driver Pack Autorun naprawdę ma chyba wszystkie sterowniki. W razie czego, wybierasz z tablicy sterownik chipsetu, nawet jeśli nie podświetli się.
  Komputer będzie działał dobrze mimo braku sterownika ACpi, jedyna niedogodność to "niewidzialna" bateria.
 • Poziom 10  
  Czyli będzie tak jak teraz mam, wszystko działa ale baterii nie wykrywa :) A można jakoś i jeśli tak to czym skasować sterownik baterii w tym laptopie? chodzi mi o licznik cykli ładowania.

 • Poziom 32  
  Mam dla ciebie sterowniki do acpi dołączam w pliku. Myślę, że to pomoże. Co do resetu baterii, to napisz co siedzi w elektronice. Muszę wiedzieć, a nie robiłem takiej baterii, więc mam brak danych.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Sorry zapomniałem o plikach.
 • Poziom 10  
  Niestety jakiś błąd przy rozpakowywaniu mam. Otrzymuję co prawda 4 pliki ale podczas instalacji wyskakuje błąd. W menadżerze urządzeń nie mam już owej baterii nigdzie, po prostu zniknęła ale w windowsie dalej jej nie widać. Może to wynika z błędu podczas rozpakowywania? Jeśli możesz wrzuć jeszcze raz ten sterownik. Co do elektroniki baterii to jak ją rozbiorę to napiszę co jest w środku.

 • Poziom 32  
  Niestety u mnie tak samo, występuje błąd przy rozpakowaniu archiwum, ale same pliki wypakowane są dobrze. Jeśli zniknęła ci bateria (acpi) z menadżera, oznacza to, że sterownik jest poprawnie zainstalowany. Jeśli bateria jest dalej niewidoczna, może to być wina sterownika baterii. Zrób więc to co napisałem post wyżej.
 • Poziom 10  
  Witam

  No więc w co do elektroniki to jest w środku bq2040. Czy to jest sterownik baterii??
  Jest jeszcze S24CO to jest chyba pamięć EEPROM.

 • Poziom 32  
  Tak, Bq2040 to kontroler, a ten drugi układ to pamięć. To S24C0x. Powinna być jeszcze jedna cyfra, 1 lub 2. Proszę doczytać na obudowie pamięci, często słabo widoczny napis. Następnie trzeba odczytać dane baterii w programie SBW demo. Wtedy zobaczymy w jakim stanie - w przybliżeniu - jest bateria.
 • Poziom 10  
  Ściągnąłem programik, rozumiem że muszę zbudować taki adapter na db25 żeby odczytać pamięć z baterii?

 • Poziom 32  
  Tak, to interface I2C Philipsa. Układ na SN74LS05, kilka rezystorów. To prosty montaż.
 • Poziom 10  
  W porządku, jak zmontuje i odczytam baterię to napiszę. Póki co dziękuję za pomoc :)

 • Poziom 32  
  Czekam na wiadomości.
 • Poziom 10  
  Witam

  Trochę mi zeszło ze złożeniem tego adaptera (brak czasu) ale się udało :) W programie SBW pokazuje adapter OK ale nie chce mi się połączyć z baterią. Bez względu na kombinację z podłączeniem SDA i SCL. Zastanawiam się czy oby wszystko mam ok, tzn. wyjąłem baterię z lapka, adapter podpiąłem pod LPT, laptop na ładowarce, bateria podłączona na zewnątrz. Czy taka konfiguracja jest poprawna? Do czego są piny na schemacie adaptera oznaczone jako LPT Pin 2...5.
  A może po prostu mam uszkodzony układzik S24C01BV21 na płytce w baterii??
  Czy na pinie 8 tego układu ma być jakieś zasilanie (np. z wewnątrz baterii??) u mnie nie ma żadnego napięcia na tym pinie.

 • Poziom 32  
  Eprom jest na pewno dobry. Wypadłem z tematu twojej baterii, bo ostatni post był dość dawno. A więc po kolei: najpierw ogniwa - jeśli sprawne na 100 %, sprawdź bezpiecznik. Jeśli napięcie nie pokazuje się na pinach + i - bezpiecznik może być tego powodem. Jeśli bezpiecznik jest dobry, to zainicjuj kontroler podając 12 Volt na zaciski + i- baterii. Teraz sprawdź, czy SBW widzi baterię. Napisz jakie wyniki.
 • Poziom 10  
  Bateria działa, tzn. laptop chodzi bez ładowarki, krótko bo kilka minut ale jednak. Więc bezpiecznik jest ok. Czyli mam podać 12V na piny gdzie mam + i - wyprowadzony? Mimo tego że mam tam napięcie +12V?

 • Poziom 32  
  Jeśli laptop działa na baterii, to nie potrzebne jest inicjowanie baterii. Teraz musisz odczytać baterię w SBW. Masz pinout baterii?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  O ile dobrze pamiętam, bo tego typu baterie robiłem dość dawno, to ta bateria nie jest zgodna z SMBus. SBW jak i Be2Works jej nie odczytają.
  Natomiast jeśli odczytasz eeprom to można go zresetować. Zamieść wsad na forum, a ktoś go zresetuje.
 • Poziom 10  
  Ok, ale to mam baterię podpinać pod adapter na lpt bez inicjowania +12V? Czy ma zostać w laptopie i da się odczytać pamięć w windowsie?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Tak jak napisałem post wyżej, bateria nie jest zgodna z SMBus.
  Trzeba baterię otworzyć, odłączyć elektronikę od ogniw. Wylutować eeprom i po odczytaniu jego zawartości, zamieścić ją na forum.

 • Poziom 32  
  Dzięki Jarek, nie wiedziałem o niezgodności tej baterii z smbus. W tym układzie pozostaje odczytać pamięć jakimkolwiek programatorem np. ponyprog.
 • Poziom 10  
  Ok, dzięki za radę. Jak tylko odczytam baterię zamieszczę wsad.