Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klimatyzacja Skoda Octavia

11 Kwi 2012 18:51 18628 29
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich, mam problem z samochodem Skoda Octavia 1.9tdi 110km 2002r klimatyzacja nabita 750g. Po uruchomieniu climatronika elektromagnes spreżarki sprzęga sprężarkę wentylatory na chłodnicy oba się włączają ale klima nie chłodzi.
    Po podpięciu maszyny i uruchomieniu klimy niskie cisnienie miedzy 2-4 , a wysokie stoi cały czas na 4. A jeszcze po spuszczeniu gazu odzyskałem tylko 550g sprawdzilem lapą czy nie ma wycieków i nigdzie nie zauważylem zeby był jakiś wyciek gazu.
    Proszę o pomoc co może być przyczyną ze sprężarka i wentylatory chodzą a klima nie chłodzi? czym może być spowodowane że wysokie ciśnienie stoi w miejscu ?

Dodano po 42 [minuty]:

A jeszcze dodam ze układ przed nabiciem też nie chłodził a wszystko się załanczało myslałem że mało gazu ,po podłaczeniu maszyny odzyskała 200g ,nabiłem na nowo 750g i dalej nie chłodzi.
    Proszę o jakieś wskazówki ?
  • Moderator Samochody
    Uszkodzona sprężarka klimatyzacji(nie wydajna), lub uszkodzony zawór rozprężny na ścianie grodziowej.

Po dodaniu gazu na około 2-3 tyś obrotów ciśnienia się zmieniają?

A i jeszcze jedno, maszyna nigdy nie odzyska tego co nabija bo:

Raz, że przed nabiciem napełnia węże, a jak ściągasz to tylko z układu, dwa to że nabijasz klimę na vakum, a maszyna ciągnie tylko do ciśnienia 0 a trzy to często nawet do 100 gr gazu zostaje w sprężarce bo trzymają zawory, a cztery to fakt, że podczas ściągania gazu z układu rozpręża się co powoduje obniżenie temperatury i ciśnienia.
  • Poziom 11  
    Po dodaniu gazu dalej stoi wskazówka w miejscu

Dodano po 1 [minuty]:

A jak ten zawór rozpręzny można sprawdzić ?
  • Moderator Samochody
    Jak odsysałeś czynnik to olej był ciemnego koloru czy jasny, bądź zielonkawy?

Jeśli jest uszkodzony zawór zwykle obmarza rura ssąca od zaworu do sprężarki, ja bym tu raczej obstawił samą sprężarkę.
  • Poziom 11  
    po załączeniu się sprężarki tylko trochę idzie wskazówka od niskiego ciśnienia w dół
  • Moderator Samochody
    A u kogo byłeś nabijać układ? jeśli gość ma maszynę to powinien mieć też odpowiednie przeszkolenie, że o wiedzy nie wspomnę.
  • Poziom 11  
    Dziękuję domex 32 za wskazówki:), proszę jeszcze jak sprawdzić ten zawór rozprężny bo już prawie mam go na wierzchu :)

Dodano po 1 [minuty]:

No właśnie u gościa który ma maszynę
  • Moderator Samochody
    Odkręć go i zaglądnij czy nie ma w nim syfu na początek a dalej jak będziesz ochładzał jego górną okrągłą część to czym niższa będzie temperatura tym bardziej jego iglica powinna zasłaniać przelot cienkiej rurki w kierunku parownika (temp bliska 6 stopni.)

Dodano po 1 [minuty]:

Jak będziesz miał go w ręku, wpisz numery z niego w Googlach, powinna ci wyskoczyć charakterystyka pracy zaworu ( temperatury).
  • Poziom 11  
    juz jest na wierzchu czysty jest tylko resztki oleju sa, grubsza rurka ma przelot ,a w cienkiej tylko widac przez maly otworek jakas iglicę, zaraz czyms bede probowal chloodzic
  • Moderator Samochody
    Zrób foto i wstaw na forum.

Nie ma czarnego nalotu na iglicy?

Jeśli nie, zostaje Ci sprawdzenie sprężarki, oraz samego sprzęgła sprężarki.

Jaki kolor tego oleju? Ile fachowiec dopuścił przy nabijaniu układu?
  • Poziom 11  
    6n0820679c taki jest zawor, szukam tej charakterystyki,a czym można go najlepiej schłodzić nie wiem do lodówki go włożyć na chwile?
  • Moderator Samochody
    Wsadź do zamrażarki na 10 minut, potem wyciągnij i nagrzewaj ręką okrągłą górną część i patrz czy iglica podnosi się w kierunku góry zaworu, to taka najbardziej łopatologiczna metoda.
  • Poziom 11  
    olej był taki zielonkawy ,czarny napewno nie ,a iglica czysta wszystko w kolorze aluminiowym, przetarłem recznikiem papierowym i czysto tylko ten olej, po dobijaniu gazu oleju dal 20g

Dodano po 2 [minuty]:

wrzuciłem już do zamrażarki czekam na efekty
  • Moderator Samochody
    Ciężki temat, z reguły jak sprężarka się kończy robi się czarny olej, w takim razie zostaje uszkodzony zawór, lub sprzęgło sprężarki, ewentualnie ukręcona oś sprężarki.
  • Poziom 11  
    a i po nabiciu i po próbie działania klimy ,żadna rurka nie była zmrożona

Dodano po 2 [minuty]:

sprzęgło bedzie dobre bo po uruchomieniu klimy elektromagnes ładnie sprzęga kolo i całe sie kręci
  • Moderator Samochody
    Ciężko mi coś więcej pomóc nie widząc auta. Musisz znaleźć kogoś kto serwisuje klimatyzacje a nie tylko je nabija.
  • Poziom 11  
    a foto zaworu narazie nie wrzuce bo nie mam czym zrobic teraz, czekam narazie na efekt zamrażalki

Dodano po 1 [minuty]:

Dzięki bardzo za pomoc :) ogladne juz ten zawor bo czas minął

Dodano po 10 [minuty]:

zaraz bedzie foto, bo nic sie nie dzieje z tym zaworem po ogrzaniu

Dodano po 12 [minuty]:

kurcze zaczynam na tym forum i mam narazie problem jak to zdjecie tutaj wrzucic, ale w tym mniejszym otworze w zaworze caly czs widac ta iglize ktora zamyka przelot i czy zawor byl sclodzony czy ogrzany iglica stoi tak samo

Dodano po 10 [minuty]:

https://obrazki.elektroda.pl/2286352800_1334167583.jpg

Dodano po 45 [sekundy]:

tylko tak udało mi sie wrzucic to zdjecie ,marne jest ale moze zawsze cos
  • Moderator Samochody
    Ta iglica w mniejszym otworze powinna ruszyć się o koło 1mm, ochłodź go jeszcze raz i próbuj dmuchnąć w tę mniejszą dziurkę, powinna prawie całkowicie stawiać opór, po ogrzaniu przepływ powinien się zwiększyć. Dmuchaj zgodnie z kierunkiem strzałki umieszczonej na zaworze, jeśli cały czas przepływ jest swobodny czy zimny czy ciepły, oznacza to że zawór jest uszkodzony, ciekły czynnik zalewa parownik, i nie odparowując, wraca z powrotem do sprężarki, jazda z takim stanem rzeczy, może szybko uszkodzić sprężarkę.

Dodano po 1 [minuty]:

Zrób wyraźne zdjęcie iglicy w tym mniejszym otworze, użyj macro w aparacie ;]
  • Poziom 11  
    okey juz robie,a ten mniej szy otwor jest zamkniety przez ta iglice

Dodano po 35 [sekundy]:

caly czas

Dodano po 13 [minuty]:

https://obrazki.elektroda.pl/9313353000_1334171116.jpg

Dodano po 47 [sekundy]:

bardzo kiepski ten aparat mam ,lepszego zdjecia nie zrobie :(

Dodano po 7 [minuty]:

ten otwor mniejszy jest caly czas jak by zamkniety ta iglica,jak dmucham ustami w kierunku strzalki to z drugiej strony tak delikatnie tylko czuc powietrze
  • Moderator Samochody
    Jeśli zawór by był uszkodzony a sprężarka dobra, na ssaniu powinno spadać poniżej 1 bara, a na tłoczeniu około 7 -10 w takiej temp jak dzisiaj mieliśmy.
  • Poziom 11  
    tak nie bylo :(, wysokie ciśnienie stało w miejscu ,a niskie miedzy 2-4 ,po uruchomieniu klimy to od niskiego wskazowka schodzila troche w dol

Dodano po 1 [minuty]:

to chyba wszystko wskazuje na uszkodzenie sprezarki ?
  • Moderator Samochody
    Jeśli sprzęgło prawidłowo załącza sprężarkę, to dużego wyboru nie ma.
  • Poziom 11  
    nic jutro rano dzwonie szukam sprezarki używanej i po zamontowaniu dam znac co i jak wyszło,jak narazie domex32 bardzo dziekuję za czas poswięcony mi i cenne wskazówki :)

Dodano po 1 [minuty]:

tak sprzęgło napewno dobrze działa bo sprawdzałem ,ładnie sprzęga koło i kreci
  • Pomocny post
    Moderator Samochody
    Powodzenia.
  • Poziom 11  
    Dzięki :),jutro jak dobrze pójdzie dam znać :)
  • Poziom 11  
    I tak zmieniona dzisiaj sprężarka klima już chłodzi tylko jeszce nie nie tak w 100%,bo troche słabe jeszce to wysokie ciśnienie, zmienie w przyszłym tygodniu ten zawór rozprężny i osuszcacz (bo chyba od nowosci jezdzi) bo nie sa drogie i myslę że bedzię malina :)
    Jeszcze raz wielkie dzięki domex32 .
  • Moderator Samochody
    Napisz jakie masz ciśnienia LP i HP przy wolnych obrotach oraz przy 3 tyś.
  • Poziom 11  
    niskie 2,a wysokie 3,5 a 3
  • Poziom 21  
    W twojej Skodzie jest sprezarka SD7V16 Sanden a najczęściej w niej ulega uszkodzeniu wewnetrzny zawor regulujący wydajnosc i z tad takie niskie cisnienia
  • Poziom 11  
    Dokładnie radekklimat zgadza sie jest taka sprezarka,wielkie dzięki za cenna wskazówkę :), w przyszłym tygodniu jeszcze podziałam z tą klimą .

Dodano po 1 [minuty]:

W ogóle bardzo wszystkim dziękuję za zainteresowanie tematem i pomoc :)