Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

praca inżynierska minirobot clean sweep

david926 11 Kwi 2012 21:21 1381 3
  • #1 11 Kwi 2012 21:21
    david926
    Poziom 8  

Witam,

Mam do zrobienia pracę inżynierska. Spodobał mi się pomysł zbudowania minirobota typu jak na filmie: http://www.youtube.com/watch?v=bURVUXysc1g

Wiem, że będę potrzebował płytkę, kilka silniczków min. do napędu i tych ramion(szczypiec) no i czujniki. Znacie jakieś sklepy internetowe gdzie mógłbym dostać te przedmioty? Czy ten układ scalony występuje razem z mikroprocesorem?

Pytania pewnie na poziomie zerówki ale prosiłbym o pomoc bo sam za bardzo nie wiem jak się do tego zabrać a chciałbym już zacząć działać w tym kierunku

pozdrawiam serdecznie

0 3
  • Pomocny post
    #2 11 Kwi 2012 21:57
    MirekCz
    Poziom 35  

Projekt całkiem ambitny, ale jak umiesz programować to spokojnie do zrealizowania.

Co do elementów to polecam:

-Silnik Pololu 50;1
    -Obudowa do silnika - dzięki niej można silnik bardzo łatwo zamontować do płytki drukowanej.
    -Koła do silnika
    -Analogowy czujnik odległości - do wykrywania kubków
    -Czujnik małych odległości - do wykrywania krawędzi stołu
    -Mostek do sterowania silników - posiadam także gotowy układ jako moduł wlutowany w płytkę drukowaną, co ułatwia jego łączenie
    -Mikrokontroler

Z podanych części zbudujesz prawie całego robota. Zostanie jeszcze poszukać jakiegoś serwa do zrobienia "ręki" łapiącej przedmiot (albo możesz tylko zrobić spychacz z przodu z kawałka blachy i po prostu przedmioty wypychać poza stół)

Możesz rozejrzeć się po mojej stronie, znajdziesz tam wiele innych elementów, które mogą Ciebie zainteresować.
    Jak masz jakieś bardziej konkretne pytania to zapraszam na PW lub email.

0
  • #3 11 Kwi 2012 22:19
    david926
    Poziom 8  

Pomysł ze spychaczem całkiem fajny, tylko chyba trochę mniej ambitny nie uważasz? będzie się ocierało o robota do minisumo kumpla z którym robię pracę, więc chyba zostanę przy chwytaku.

skonsultuję się jeszcze z gościem od robotyki i będziemy działać.

Co do programowania, działałem trochę w c++, mamy tez do pomocy kilku gości wiec myślę ze z tym nie będzie problemu.

dzięki wielkie za pomoc na pewno sie jeszcze odezwe

0
  • #4 11 Kwi 2012 23:44
    MirekCz
    Poziom 35  

Z ewentualną ręką największy problem to mechanika chwytaka.
    Sam aktuator to serwo za kilkanaście/kilkadziesiąt zł. Sterowanie serwem możesz zrobić bezpośrednio z pinu PWM mikrokontrolera - sporo takich projektów jest na tym forum jak i w necie.
    W najbliższym czasie będę miał także serwa na sprzedaż w sklepie, więc jakby co to pytaj.

0