Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop,Toshiba, PSLB2E, Wysoka temperatura ale chłodny wydmuch powietrza

11 Kwi 2012 21:56 2804 18
  • Poziom 8  
    Witam

Kilka dni temu postanowiłem wyczyścić laptopa wiec go rozebrałem.
    Laptop Toshiba Equium L300 17Q, T2390,2GB,160GB.
    Robiłem to już kilka krotnie ale nigdy nie ściągałem radiatora z procesora w tym laptopie.
    Wyczyściłem ładnie radiator izopropylem, wymieniłem termopad na karcie graficznej oraz posmarowałem delikatnie procesor pastą termoprzewodzącą, po czym ładnie wszystko poskładałem do kupy.
    Włączyłem komputer mam windowsa XP SP2 i program do odczytywania temperatury NHC.
    Na samym początku temperatura do 63 stopni stan spoczynku a w stresie 90 i laptop wyłącza się, testowałem 3d mark 01
    Teraz pisząc mam 66 stopni. Co ciekawe to to ze powietrze które wychodzi z komputera jest chłodne nawet jesli temperatura wzrasta do 90 stopni i pod spodem jest też chłodny.
    Zastanawia mnie co źle zrobiłem. śrubki dokręciłem na maksa od radiatora.
    Prosiłbym o pomoc w rozwiązaniu tego problemu komputer ma już 4 lata ma wymienioną wtyczkę od zasilacza i niesprawna baterie która odłączyłem.

Dziękuje Jarek
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 32  
    Pasta termo przewodząca źle przewodzi ciepło. Sprawdź czy po dociśnięciu do procesora odbiła się na radiatorze, nie posmarowałeś jej za grubo. Użyj normalnej pasty (Arctic silver 5) nie silikonowej (za 5zł z tesco).
  • Poziom 43  
    Mogłeś źle skręcić chłodzenie, i/lub uszkodzić termoparę.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 43  
    Czy zamiast pasty był tam pierwotnie termopad? Bo jeśli tak, to należy go zastąpić tylko termopadem, a nie pastą.
  • Poziom 8  
    Witam Ale się ucieszyłem myślałem że nikt mi nie odpisze.
    Pasta termo która użyłem to nie silikon za 5 zeta tylko Jetart Nano Diamond thermal compound strona producenta to www.jetart.com nie wiem czy jest tak super jak Arctic silver 5. Dałem jej tyle co ziarnko ryżu wiec chyba ok sprawdziłem odbiła się na radiatorze. Tak jak pisałem oryginalnie na procesorze była pasta termo a na procesorze graficznym termopad ktory wymieniłem na nowy bo był pęknięty. Radiator trzyma się na dwóch śrubkach które mocno dokręciłem i idealnie wszedł w oryginalne miejsce termopad przykleiłem w miejsce na radiatorze które było zaznaczone. Nie wiem czy mogłem uszkodzić termopare nawet nie wiem gdzie ona się znajduje na płycie. W trakcie składania starałem się nie dotykać płyty głównej. Proszę o pomoc panowie
  • Poziom 17  
    Witam
    Cytat:
    termopad ktory wymieniłem na nowy bo był pęknięty

Z termopadami jest jak z pastami.. są te przewodzące, prawie przewodzące i te najtańsze. Który termopad kolega zamontował ? :D
  • Poziom 8  
    Wiatm

Ten zamówiłem
    http://specialtech.co.uk/spshop/customer/15-x...x-1mm-Self-Adhesive-Thermal-Pad-pid-9895.html

Dodano po 1 [minuty]:

Co o tym myślisz Femio?

Dodano po 1 [godziny] 43 [minuty]:

Witam

Zrobiłem jeszcze raz mały test w nocy odpaliłem programik IntelBurntest podniosłem temperaturę do 90 stopni (10minut 100procent CPU usage) nadal powietrze leciało chłodne mam możliwość dotykania palcem końcówki radiatora ponieważ zostały wyłamane żeberka plastikowe które miały za zadanie osłaniać przed opażeniem tylko ze jak dotykam ten radiator przy temperaturze 90 stopni to czuje zimny radiator wydaje mi się że przy takiej temperaturze to powinno mnie opażyć chyba ze się mylę.
    oto fotka z mojego pulpitu
    Laptop,Toshiba, PSLB2E, Wysoka temperatura ale chłodny wydmuch powietrza
    Zastanawiam się czy może coś się stało z układem chłodzenia ?
    Sam już nie wiem co mam robić?
    Nie daje mi to spokoju
    Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie czekam na odpowiedzi i ewentualna pomoc.
  • Poziom 43  
    Źle zamontowany lub uszkodzony układ chłodzenia. Zdemontuj go i delikatnie podgrzej zapalniczką miejsce, które styka się z CPU/chipsetem, jeśli po chwili ciepło nie zostanie odprowadzone przez rurkę i żeberka na drugim końcu radiatora nadal będą chłodne, to chłodzenie do wymiany.
  • Poziom 17  
    Witam.
    Uszkodzony jest, tak jak napisali poprzednicy, heat pipe. Bo nawet przy kiepskiej paście termoprzewodzącej takich temperatur procek nie powinien osiągać.
    Co do termopada - to zły zakup. Jest to termopad stosowany do chłodzenia chipsetów i "Voltage Regulator Modules " (VRM) na kartach graficznych. Na układ karty graficznej może nie wystarczyć. Polecam termopady firmy "TAICA" jedne z najlepszych:D
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Na tym etapie jeszcze nie wiadomo czy to wynik uszkodzenia chłodzenia, czy tylko złego montażu. Co do termopadu, to ma przewodność cieplną 0,7W/mK, zakres temp. od -40 do 220 C.
  • Poziom 8  
    Witam

Zastanawiają mnie dwie sprawy a dokładnie jak można uszkodzić heat pipe? rozumiem ze rurka się rozszczelniła w jakiś sposób?
    Druga sprawa odnośnie zakupionego termopadu a dokładnie jak napisał Femio że to zły zakup ale dlaczego ? moja karta graficzna w tym laptopie to intel X3100 sadziłem ze jest wystarczający ten termopad?. A na koniec wypowiedział się jurek.adam i napisał:
    "Co do termopadu, to ma przewodność cieplną 0,7W/mK, zakres temp. od -40 do 220 C." nie wiem jak to rozumieć czy ten przedział jest nie odpowiedni?

Dziękuję za zainteresowanie chyba zacznę go rozbierać żeby sprawdzić ten heat pipe zapalniczka.
    p.s myślę nad zrobieniem kilku fotek nie wiem czy mogą się do czegoś przydać?
  • Poziom 43  
    Zawsze się mogą przydać, byleby nie komórką...
    Rurka mogła się rozszczelnić w wyniku błędów demontażu/montażu lub miałeś pecha.
    Sprawdź będziesz wiedział.
  • Poziom 43  
    @monteruk
    Termopad, który zastosowałeś jest kiepski, zasada jest taka, że im wyższa przewodność cieplna tym lepiej. Tutaj nie warto robić oszczędności, bo to oznacza wzrost temp. i szybszą utratę właściwości. Pamiętaj, że powinieneś użyć termpoada tej samej grubości jaki był pierwotnie użyty przez producenta. Dobre są firmy 3M, Phobya i przede wszystkim TAICA, o której już wspomniał kolega wyżej:
    http://www.cooling.pl/advanced_search_result.php?keywords=thermopad&x=24&y=12
    http://www.kocham-basie.pl/taica-termopad-wys....html?osCsid=6ffff9b4ee740da0131a73d9549f38c1

Nie ma co liczyć na cud, rozbierz laptopa i sprawdź rurkę. Jeśli jest w porządku, to kup konkretny termopad i zmontuj całość jak należy.
  • Poziom 8  
    Witam ponownie

Sprawdziłem heat pipe tak jak polecił mi jurek.adam
    Więc po podgrzaniu miedzianej płytki oczywiście tam gdzie się stykało z procesorem cała rurka miedziana rozgrzała się.
    Oczywiście ta część która była podgrzewana była tak gorąca ze się lekko oparzyłem.
    Natomiast element metalowy ten z żeberkami co do niego dokręcam wentylator zrobił się ciepły po chwili ale nie tak gorący jak rurka miedziana.

Trudno mi jest ocenić czy jest to jeszcze sprawne czy już mogę szukać nowej
    Fotki zrobiłem umieszczę je jak poskładam laptopa.
  • Poziom 43  
    To normalne, jeśli rurka zagrzała się błyskawicznie to możesz przyjąć, że jest ok.
    Coś nie tak jest z pastą, lub niewłaściwy termopad.
  • Poziom 8  
    Dzięki panowie

Jeszcze tylko jedno jaki ten termopad wybrać? czy ktoś z was może mi polecić jakiś sklep internetowy?
    A no i co z tą moja pasta termo czy tez mam kupić inna ?
  • Poziom 43  
    Termopad o dobrej przewodności termicznej - 5-6 W/mK, już pisałem jakich firm. Pasta Jetart Nano Diamond jest ok, ale nie wiadomo, czy nie jest wyleżała. Ewentualnie możesz kupić Zalman ZM-STG2 lub Arctic Silver 5. Wszystko dostaniesz w http://www.cooling.pl i w każdym sklepie komp. na zamówienie.

Nie wiem, czy cała zabawa ma sens ekonomiczny, bo w serwisie wymiana pasty i termopada wyniesie ~50 zł.
  • Poziom 8  
    Dziękuje bardzo wszystkim za pomoc
    Myślę ze się ciekawych rzeczy dowiedziałem.
    Serwis zapytam ale wolałbym sam bo lubię.
    Pasta która mam została kupiona 2 tygodnie temu ale nie szkodzi kupić nowej oczywiście termopad nowy.
    Temat uznaje za zamknięty
    Pozdrawiam serdecznie