Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obrotowa podstawka sprzężona z aparatem do robienia animowanych GIF-ów

exti 12 Apr 2012 00:28 5085 1
 • Obrotowa podstawka sprzężona z aparatem do robienia animowanych GIF-ów
  W internetowych sklepach i aukcjach można czasem zobaczyć animowane obrazki przedstawiające sprzedawany przedmiot. Jest to ciekawa i przyciągająca uwagę forma prezentacji przedmiotu, więc można pokusić się o wykonanie własnego zestawu do tworzenia takich obrazków.

  Potrzebny jest do tego przede wszystkim aparat z gniazdem do podłączenia wężyka spustowego z dwupoziomowym przyciskiem (nastawianie ostrości, spust migawki).  Muris, autor instrukcji zamieszczonej na www.elektronika.ba wykonał dosyć prosty układ zawierający mikrokontroler PIC16F628A, konwerter USB<->RS232 PL2303, scalone tranzystory w układzie Darlingtona ULN2803A i dwa transoptory. Układ ten steruje silnikiem krokowym obracającym podstawką, na której spoczywa fotografowany obiekt i jest podłączany do aparatu oraz komputera, na którym zainstalowano program Turn Photo. Napisana w Delphi 7 aplikacja pozwala sterować m.in. szybkością/liczbą kroków silnika i kierunkiem obrotu podstawki. Można też ustalić oczywiście liczbę zdjęć, z jakich zostanie przygotowana animacja.

  Autor eksperymentował z różnymi silnikami krokowymi i zbudował dwie wersje urządzenia: pierwszą z silnikiem ze starego napędu dyskietek 5,25", a drugą z silnikiem wyjętym ze skanera HP.

  W źródle można znaleźć dokładny opis konstrukcji, program na PC w formie pliku .exe, wsad do uC w formie kodu źródłowego w języku C oraz pliku binarnego, schemat ideowy i wzór płytki.

  Źródło:
  http://www.elektronika.ba/832/turntable-photography-equipment/

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  exti
  Level 32  
  Offline 
  exti wrote 2420 posts with rating 152, helped 10 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2008 year.
 • #2
  krru
  Level 33  
  Dziwne to urządzenia do sterowania aparatem. Nikon D700 normalnie daje się sterować po PTP.