Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obrotowa podstawka sprzężona z aparatem do robienia animowanych GIF-ów

exti 12 Kwi 2012 00:28 4932 1
 • Obrotowa podstawka sprzężona z aparatem do robienia animowanych GIF-ów
  W internetowych sklepach i aukcjach można czasem zobaczyć animowane obrazki przedstawiające sprzedawany przedmiot. Jest to ciekawa i przyciągająca uwagę forma prezentacji przedmiotu, więc można pokusić się o wykonanie własnego zestawu do tworzenia takich obrazków.

  Potrzebny jest do tego przede wszystkim aparat z gniazdem do podłączenia wężyka spustowego z dwupoziomowym przyciskiem (nastawianie ostrości, spust migawki).

  Muris, autor instrukcji zamieszczonej na www.elektronika.ba wykonał dosyć prosty układ zawierający mikrokontroler PIC16F628A, konwerter USB<->RS232 PL2303, scalone tranzystory w układzie Darlingtona ULN2803A i dwa transoptory. Układ ten steruje silnikiem krokowym obracającym podstawką, na której spoczywa fotografowany obiekt i jest podłączany do aparatu oraz komputera, na którym zainstalowano program Turn Photo. Napisana w Delphi 7 aplikacja pozwala sterować m.in. szybkością/liczbą kroków silnika i kierunkiem obrotu podstawki. Można też ustalić oczywiście liczbę zdjęć, z jakich zostanie przygotowana animacja.

  Autor eksperymentował z różnymi silnikami krokowymi i zbudował dwie wersje urządzenia: pierwszą z silnikiem ze starego napędu dyskietek 5,25", a drugą z silnikiem wyjętym ze skanera HP.

  W źródle można znaleźć dokładny opis konstrukcji, program na PC w formie pliku .exe, wsad do uC w formie kodu źródłowego w języku C oraz pliku binarnego, schemat ideowy i wzór płytki.

  Źródło:
  http://www.elektronika.ba/832/turntable-photography-equipment/

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
 • #2
  krru
  Poziom 32  
  Dziwne to urządzenia do sterowania aparatem. Nikon D700 normalnie daje się sterować po PTP.