Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ACCESS automatyczne wypełnianie części formularza

12 Kwi 2012 07:01 6152 7
 • Poziom 12  
  Jak zrobić by podczas uzupełniania formularza wybierając nazwisko klienta (z listy) z tabeli powiazanej (klienci) uzupełniał automatytcznie wszystkie pozostałe pola dotyczące danego klienta?
 • Pomocny post
  Poziom 13  
  Czy możesz rozwinąć co cię interesuje?
  Ja często robiłem taki trik: formatkę na której chciałem pracować umieszczałem jako podformatkę w drugiej, która zawierała wybieraczkę i była oparta na fikcyjnej tabeli. Następnie przez powiązanie child-parent powodowałem, że wybranie nazwiska/nazwy w formatce nadrzędnej wybierało mi cały rekord w formatce podrzędnej co dla użytkownika wyglądało jakby formatka się sama wypełniała.

  Pablo
 • Poziom 12  
  chodzi mi że przyjmuję sprzęt do serwisu wypełniam pola formularza typ, model nr itp i są pola dane klienta, jeśli jest to nowy klient to go normalnie wprowadzam ale jeżeli klienta mam już w bazie to chciałbym wybrać go z listy a żeby pola jak telefon, aders itp uzupełniły sie automatycznie z tabeli klienci
 • Poziom 25  
  Access do takich rzeczy to raczej niezbyt dobre rozwiązanie powiem szczerze (chociaż pewnie wystarczające).

  Osobiście polecam napisać sobie prostą aplikacje do tego jeśli znasz C++ lub C# opartą MySql albo coś w PHP, jeśli natomiast taka aplikacja jest Ci zbędna to męcz się z Accessem.

  Ostatnimi czasy pisałem kilku osobą aplikacje z wykorzystaniem baz danych do podobnych celów i były z nich zadowolone.
 • Pomocny post
  Poziom 13  
  Zakładam, że w bazie masz co najmniej 2 tabele:
  1. Klient: ID, Nazwa, telefon, itp
  2. Zlecenie: ID, ID Klienta, Opis, itp


  Robisz formatkę opartą o tabelę Klient i formatkę oparta o tabelę Zlecenie
  Wstawiasz w formatkę Klient podformularz i linkujesz je na relacji Klient.ID = Zlecenie.ID Klienta

  Teraz przeglądając dane formatką klient widzisz historię zleceń danego klienta. Możesz użyć wyszukiwarki ( w formie guzika lub z menu) i wyszukać w tabeli Klient odpowiedniego klienta, dzięki czemu będziesz widział wszystkie jego dane. Możesz też w formatce klient wpisać nowy rekord (nowego klienta). Jeśli potrzebujesz wydrukować potwierdzenie/podsumowanie zlecenia to robisz raport.

  Jeśli coś jest niejasne to pytaj.

  Pozdrawiam
 • Poziom 12  
  Dziękuję, dokładnie o coś takiego chodziło, tylko, wstyd sie przyznać, ale mozesz mi troszke jaśniej opisać jak laikowi jak zrobić to linkowanie?
 • Pomocny post
  Poziom 13  
  1. Robisz tabelki tak jak opisałem wcześniej. W tabeli Klient robisz klucz typu liczba ("autonumerowanie"). W tabeli Zlecenie robisz klucz typu liczba "autonumerowanie" i klucz obcy ID Klienta typu liczba.
  2. Robisz formatkę opartą o tabelę Zlecenie. Zapisujesz i zamykasz.
  3. Robisz formatkę opartą o tabelę Klient. Po zrobieniu formatki otwierasz ją w trybie tworzenia i dodajesz do niej komponent "podformularz". Pojawia ci się kreator w którym wybierasz, że podformatka to Zlecenie i ręcznie definiujesz powiązanie jako ID w tabeli Klient = ID Klienta w tabeli zlecenie.
  4. Zapisujesz i otwierasz formatkę normalnie. Wszystko powinno już w zasadzie działać. Potem pozostaje ci już tylko dopieścić formatki optycznie.

  Wrzycam załącznik z przykładem takiego mechanizmu w Accesie 2003 i 2007

  Jeśli których punkt sprawia Ci kłopoty to pytaj.
 • Poziom 12  
  Dziękuje, bardzo mi to pomogło....