Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ACCESS automatyczne wypełnianie części formularza

12 Kwi 2012 07:01 6152 7
  • Poziom 12  
    Jak zrobić by podczas uzupełniania formularza wybierając nazwisko klienta (z listy) z tabeli powiazanej (klienci) uzupełniał automatytcznie wszystkie pozostałe pola dotyczące danego klienta?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Czy możesz rozwinąć co cię interesuje?
    Ja często robiłem taki trik: formatkę na której chciałem pracować umieszczałem jako podformatkę w drugiej, która zawierała wybieraczkę i była oparta na fikcyjnej tabeli. Następnie przez powiązanie child-parent powodowałem, że wybranie nazwiska/nazwy w formatce nadrzędnej wybierało mi cały rekord w formatce podrzędnej co dla użytkownika wyglądało jakby formatka się sama wypełniała.

Pablo
  • Poziom 12  
    chodzi mi że przyjmuję sprzęt do serwisu wypełniam pola formularza typ, model nr itp i są pola dane klienta, jeśli jest to nowy klient to go normalnie wprowadzam ale jeżeli klienta mam już w bazie to chciałbym wybrać go z listy a żeby pola jak telefon, aders itp uzupełniły sie automatycznie z tabeli klienci
  • Poziom 25  
    Access do takich rzeczy to raczej niezbyt dobre rozwiązanie powiem szczerze (chociaż pewnie wystarczające).

Osobiście polecam napisać sobie prostą aplikacje do tego jeśli znasz C++ lub C# opartą MySql albo coś w PHP, jeśli natomiast taka aplikacja jest Ci zbędna to męcz się z Accessem.

Ostatnimi czasy pisałem kilku osobą aplikacje z wykorzystaniem baz danych do podobnych celów i były z nich zadowolone.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Zakładam, że w bazie masz co najmniej 2 tabele:
    1. Klient: ID, Nazwa, telefon, itp
    2. Zlecenie: ID, ID Klienta, Opis, itp

Robisz formatkę opartą o tabelę Klient i formatkę oparta o tabelę Zlecenie
    Wstawiasz w formatkę Klient podformularz i linkujesz je na relacji Klient.ID = Zlecenie.ID Klienta

Teraz przeglądając dane formatką klient widzisz historię zleceń danego klienta. Możesz użyć wyszukiwarki ( w formie guzika lub z menu) i wyszukać w tabeli Klient odpowiedniego klienta, dzięki czemu będziesz widział wszystkie jego dane. Możesz też w formatce klient wpisać nowy rekord (nowego klienta). Jeśli potrzebujesz wydrukować potwierdzenie/podsumowanie zlecenia to robisz raport.

Jeśli coś jest niejasne to pytaj.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Dziękuję, dokładnie o coś takiego chodziło, tylko, wstyd sie przyznać, ale mozesz mi troszke jaśniej opisać jak laikowi jak zrobić to linkowanie?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    1. Robisz tabelki tak jak opisałem wcześniej. W tabeli Klient robisz klucz typu liczba ("autonumerowanie"). W tabeli Zlecenie robisz klucz typu liczba "autonumerowanie" i klucz obcy ID Klienta typu liczba.
    2. Robisz formatkę opartą o tabelę Zlecenie. Zapisujesz i zamykasz.
    3. Robisz formatkę opartą o tabelę Klient. Po zrobieniu formatki otwierasz ją w trybie tworzenia i dodajesz do niej komponent "podformularz". Pojawia ci się kreator w którym wybierasz, że podformatka to Zlecenie i ręcznie definiujesz powiązanie jako ID w tabeli Klient = ID Klienta w tabeli zlecenie.
    4. Zapisujesz i otwierasz formatkę normalnie. Wszystko powinno już w zasadzie działać. Potem pozostaje ci już tylko dopieścić formatki optycznie.

Wrzycam załącznik z przykładem takiego mechanizmu w Accesie 2003 i 2007

Jeśli których punkt sprawia Ci kłopoty to pytaj.
  • Poziom 12  
    Dziękuje, bardzo mi to pomogło....