Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BSOD po załadowaniu Windows 7

daqiu 12 Kwi 2012 11:04 2286 15
  • #1 12 Kwi 2012 11:04
    daqiu
    Poziom 9  

Witajcie,
    jakiś rok temu składałem nowy komputer, zainstalowałem na nim Windows 7, i jak do tej pory wszystko było ok. Ostatnio nie włączałem go przez kilka, może 4-5 dni, a gdy w końcu to zrobiłem spotkała mnie nie miła niespodzianka. Po uruchomieniu systemu (co i tak trwało już podejrzanie długo) windows długo wczytywał wszystkie programy, przy czym zawieszał się na chwilkę, restartował explorera i wyświetlał (później już nie zawsze) parę błędów o tym, że nie może odpalić avasta, pidgina i takich tam standardowych autostartów... Gdy w końcu wydało się, że jest ok i chciałem przejść do pracy wyskoczył znany chyba wszystkim Blue Screen (później wyskakiwał nie regularnie, czasami od razu po odpaleniu windowsa).

Niestety nie mam punktu przywracania systemu. Tryb awaryjny czasami również wywala BS'a... Niczego niestandardowego nie robiłem ostatnim razem, więc to raczej nie wina oprogramowania, choć kto wie...

Parametry komputera
    Płyta główna: Asus P8P67-M PRO Rev.3.0
    Procesor: Intel Core i5 2500K 3,30 GHz BOX
    RAM: Kingston HyperX DDR3 2X 4GB 1600MHz XMP CL9
    Karta graficzna: NVIDIA QUADRO 2000 1GB
    Zasilacz: Corsair CMPSU-500CXEU ATX 500W
    HDD: Samsung SpinPoint F3, 500GB 7200RPM
    System: Windows 7 x64
    Kod BSOD: STOP: 0x000000F4 (0x0000000000000003,0xFFFFFA8009DDDB30,0xFFFFFA8009DDDE10,0xFFFFF800033D0E20)

- Zrobiłem test pamięci programem MemTest86, po 3xPass nie wykazał błędów.
    - Zrobiłem test hdd, poniżej rezultaty:
    BSOD po załadowaniu Windows 7 BSOD po załadowaniu Windows 7

Proszę, powiedzcie mi co może być tego przyczyną, lub co ewentualnie mam jeszcze sprawdzić. Czy format pomoże, czy to raczej wina któregoś z podzespołów?

Pozdrawiam serdecznie,
    daqiu

0 15
  • #3 12 Kwi 2012 11:25
    daqiu
    Poziom 9  

Bródka napisał:
    Masz 132 niestabilne sektory, zerowanie i remapowanie może pomoc w tej sytuacji ale nie musi

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1550200.html

i możliwe, że to jest przyczyną tych ciągłych BS'ów zaraz po starcie systemu? Czy tak po prostu warto naprawić te sektory? Później sprawdzę i wyślę rezultaty.

0
  • #4 12 Kwi 2012 11:27
    hazerwwo
    Poziom 22  

Witaj.
    Dokładnie tak jak mówi Bródka, masz nie stabilne sektory w skutek czego dlatego tak długo Ci się system ładuje, wywalają BS'y, nie uruchamiają się programy.
    Aby pozbyć się badscetorów trzeba wykonać zerowanie dysku (ale to i tak nie musi pomóc, ale zawsze można spróbować).
    Do zerowania dysku polecam nie zawodny program MHDD. O ile pamiętam odpala się go z pod BIOSu, czyli musisz wypalić program na płytkę lub poprostu na kontroler USB (np. pendrive).
    Przed tym radzę skopiować najważniejsze dane z dysku, zerowanie dysku to operacja, której nie da się odwrócić, wszystkie dane zostaną usnięte bez powrotnie z dysku.
    Tutaj mała instrukcja jak poprawnie wyzerować dysk
    http://www.expressit.pl/porady-komputerowe/bad-sektory-jak-naprawic-dysk-twardy/
    Jeżeli zerowanie dysku nie pomoże to jedynie program HDDRegenerator może Cię uratować. Naprawia on również badsectory na dysku, ale nie raz potrafi spieprzyć za przeproszeniem cały dysk, więc tą operację polecam Ci na koniec, gdy już nic dyskowi nie pomoże. Preferuję użycia HDDRegeneratora na koniec, ponieważ zawsze można spróbować, HDDRegenerator potrafi naprawić dysk, ale też zepsuć do końca tak jak napisałem. A dysk i tak jeżeli po zerowaniu będzie odwalał takie cuda to i tak już będzie do wyrzucenia, a hddregenerator może pomóc.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 12 Kwi 2012 11:35
    daqiu
    Poziom 9  

1. Rozumiem, że format i reinstalacja systemu nic nie wskóra?
    2. Zerowanie dysku usunie mi wszystko z niego, tak? Więc i tak będę musiał instalować system na nowo?
    3. Jeżeli powyższe czynności nie pomogą, to czy nie mogę po prostu oddać dysk na gwarancji?

0
  • #6 12 Kwi 2012 11:39
    hazerwwo
    Poziom 22  

daqiu napisał:
    1. Rozumiem, że format i reinstalacja systemu nic nie wskóra?
    2. Zerowanie dysku usunie mi wszystko z niego, tak? Więc i tak będę musiał instalować system na nowo?
    3. Jeżeli powyższe czynności nie pomogą, to czy nie mogę po prostu oddać dysk na gwarancji?

1. Niestety nie. Tutaj mamy do czynienia z badsectorami, zwykły format nic nie pomoże.
    2. Zerowanie dysku to operacja nie odwracalna, zeruję wszystkie pliki jakie były na dysku, nawet programami do odzysku danych nic nie odzyskasz.
    3. A masz ten dysk na gwarancji? Skoro jest na gwarancji to śmiało na co jeszcze czekasz, oddaj dysk na gwarancję i oni się tym zajmą. Wkońcu od tego są.

0
  • #7 12 Kwi 2012 11:44
    daqiu
    Poziom 9  

Dzięki za szybkie odpowiedzi.
    Chodzi o to, że potrzebuję sprawny komputer na gwałt i nie uśmiecha mi się oddawanie go na gwarancji, więc kolejne pytania:

1. Co będzie podstawą do oddania dysku na gwarancji? Screeny z HD Tune?
    2. Czy jeżeli najpierw zdecyduję się na zerowanie dysku to czy może go to jakoś technicznie uszkodzić tak, by nie przyjęli go na gwarancji? (w przypadku gdy zerowanie nie pomoże)

0
  • #8 12 Kwi 2012 11:47
    Bródka
    Poziom 39  

daqiu napisał:
    1. Co będzie podstawą do oddania dysku na gwarancji? Screeny z HD Tune?

Nic nie musisz udowadniać, oddajesz mówiąc ze ma bad sectory i koniec, ale dadzą ci nowy/regenerowany dysk i dane przepadną jesli nie zrobisz kopii
    daqiu napisał:
    2. Czy jeżeli najpierw zdecyduję się na zerowanie dysku to czy może go to jakoś technicznie uszkodzić tak, by nie przyjęli go na gwarancji? (w przypadku gdy zerowanie nie pomoże)

Zerowanie to kasowanie zawartosci dysku ale w nieco inny sposób, po tym zabiegu nadal będziesz miał błędy w SMART, dopiero remapowanie je usunie i w jakim stopniu przekonasz sie po remapowaniu

0
  • #9 12 Kwi 2012 11:47
    hazerwwo
    Poziom 22  

1. Poprostu powiesz im, że dysk załapał dużo nie stabilnych sektorów, powiesz, że to nie jest z Twojej winy przecież. Screeny z HDTune mogą zadziałać jako dowód.
    2. Zerowanie chyba nie ma jak uszkodzić dysku techicznie, poprostu wyzeruję Ci dysk i to wszystko.

0
  • #10 12 Kwi 2012 11:56
    daqiu
    Poziom 9  

no dobra, będę walczył z tym dzisiaj... powiedzcie mi tylko jeszcze, czy jest jakaś możliwość wyjęcia hdd z laptopa i podpięcie go pod stacjonarkę tak zastępczo, żeby nie musieć go formatować, reinstalować systemu, żeby działało to co było na laptopie?

0
  • #11 12 Kwi 2012 12:14
    Bródka
    Poziom 39  

Jeśli dysk jest SATA to podłączasz tak samo jak zwykły destopowy dysk, ale system ci sie raczej nie załaduje bo to zbyt duża różnica w konfiguracji

0
  • #12 13 Kwi 2012 12:00
    daqiu
    Poziom 9  

zanim wyzeruję dysk postanowiłem, że podejmę wszelkie środki samodzielnej jego naprawy.
    Pierwsze co zrobiłem to odpalenie komendy
    chkdsk /f /r /x /b
    z wiersza poleceń w trybie awaryjnym. Trochę się robiło, naprawiało, dodawało i zmieniało.
    Efekt tego byłtaki, że system uruchomił się poprawnie, zrobiłem testy HDTune i wykazało żółty warning przy current pending sector, tym razem w ilośc 413...
    Ale wszystko działało... parę razy zrestartował się explorer, ale po ponownym uruchomieniu było już ok. (dodam, że przed chkdsk odinstalowałem sterowniki karty graficznej, a gdy wszystko już działało zainstalowałem najnowsze ze strony producenta.)

Niestety szał nie trwał długo, bo już dzisiaj wszystko wróciło do "normy"...

Zanim jednak wyzeruję dysk znalazłem jeszcze jedno rozwiązanie, a mianowicie http://www.carrona.org/hddiag.html .
    Nie wiem czy to pomoże, liczę na wasze opinie...

0
  • #13 13 Kwi 2012 12:18
    Bródka
    Poziom 39  

Napisałem ci w pierwszym poście co jest przyczyna i poradnik jak to naprawić, a ty dalej swoje...
    Obecnie pogorszyłeś sytuacje bo masz trzykrotnie więcej błędów niż wcześniej, tak trudno zrozumieć ze jedyne wyjście to zerowanie + remap lub gwarancja

0
  • #14 13 Kwi 2012 12:28
    daqiu
    Poziom 9  

zrozum, że zależy mi na szybkim powrocie do pracy, zerowanie i format miał być ostatecznością.
    To, że chkdsk może pomóc wyczytałem z równie wiarygodnego źródła co elektroda stąd próba jego naprawienia w ten sposób.
    Użyję tego MHDD i opiszę rezultaty.

0
  • #15 13 Kwi 2012 12:40
    Bródka
    Poziom 39  

daqiu napisał:
    zrozum, że zależy mi na szybkim powrocie do pracy, zerowanie i format miał być ostatecznością.

Może dla ciebie to ostateczność, ale dla dysku jedyne wyjście

0
  • #16 14 Kwi 2012 08:32
    LysyOsw
    Poziom 26  

1. Oddaj dysk na gwarancje, i tylko powiedz, ze posiada dużo niestabilnych sektorów, albo. np. że paramter C5 jest zbyt wysoki.
    Dostaniesz raczej fabrycznie nowy dysk.
    2. W laptopie masz dysk podzielony na partycje? Jeżeli nie, to podziel używając nawet wbudowanego narzędzia do zarządzania dyskami, w którym podzielisz go na partycje. Wtedy podłącz go pod stacjonarny i zainstaluj świeży na nowej partycji, tak pracuj. A jak nowy dysk wróci, to podłączysz dysk z powrotem do laptopa i sformatujesz partycje z tym systemem, który instalowałeś.
    Jak masz już podzielony na partycje to tylko sobie przekopiuj dane, tak żebyś mógł tam zainstalowac tymczasowo system. No i to tak z 20gb partycja wystarczy.
    No i jak masz win7 to tez instaluj 7 zeby potem nie było problemu z loaderem :)
    Ja bym tak zrobił.

0
  Szukaj w 5mln produktów