Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytań w sprawie elektroniki i informatyki

12 Kwi 2012 11:34 1536 4
 • Poziom 9  
  Witam, mam pytanie w sprawie urządzeń elektronicznych. Jak wiemy po informatyce tworzy się ogólnie oprogramowanie na komputer. Po elektronice tworzy się różnego rodzaju urządzenia elektroniczne jak np. radia, wzmacniacze itp. I teraz cztery pytania:
  1) A jeśli robimy sprzęt bardziej skomplikowany niż wzmacniacz, ale za to mniej niż komputer jak np. GPS, telefon komórkowy, psp itp. To jak jest: tak jak z komputerem, że programista robi oprogramowanie na ten sprzęt, a elektronik płytę główną, czy wszystko elektronik(bo na elektronice też uczą programowania).
  2) Na wikipedii jest napisane, że jedną z dziedzin informatyki jest "architektura procesorów – projektowanie procesorów, bez których nie byłoby komputerów;"
  To jak jest w końcu? Myślałem, że płyty główne i procesory projektują elektronicy, a nie informatycy.
  3) Czy jeśli jest jakiś projekt elektroniczy troche bardziej skomplikowany np. chip tuningowy do samochodu, który zwiększa prędkość maxymalną.I jest dużo programowania, to czy oprogramowanie robi informatyk, a reszte elektronik, czy wszystko elektronik.
  Bo teoretycznie mógłby zrobić to sam elektronik, ale jest dużo programowania.
  4) Kogo zatrudniają np. do intela? Elektroników czy informatyków?
  Bo elektronik na swoich studiach ma programowanie, ale robi to gorzej niż informatyk, który przez całe swoje studia ma tylko programowanie.
  Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
  Ps. Temat trochę dziwny, więc proszę moderatorów o przeniesienie do bardzie odpowiedniego działu.
 • Poziom 23  
  Jest wiele dziedzin informatyki np. sieci, systemy, bazy danych tak samo jak jest wiele dziedzin elektroniki np. układy analogowe, cyfrowe, układy w.cz. itd.
  W opisywanym przez ciebie przypadku łączą się dwie dyscypliny.
  Generalnie informatyk powinien posiadać wiedzę ogólną na temat działania sprzętu, dodatkowo powinien umieć programować w kilku językach w tym jakiś wysokiego poziomu i obiektowy.
  Elektronik projektujący układy mikroprocesorowe powinien umieć to co informatyk plus posiadać szeroką wiedzę na temat sprzętu.
  W obecnych czasach te dziedziny przenikają się jeżeli chodzi o projektowanie układów cyfrowych.
 • Poziom 36  
  1) W takim przypadku w biurach projektowych odpowiednich firm zatrudnia się programistów i elektroników. Programiści powinni być specjalistami od oprogramowania i znać się też trochę na elektronice. Elektronicy to specjaliści od elektroniki, ale powinni coś wiedzieć o oprogramowaniu. Z tego co wiem, programistów jest ilościowo więcej.
  Przykładowy wycinek z oferty pracy firmy, która zajmuje się tworzeniem systemów wbudowanych:
  Cytat:
  Inżynier Programista:
  3-letnie doświadczenie zawodowego w tworzeniu oprogramowania dla systemów wbudowanych
  bardzo dobra znajomość języka C
  znajomość podstaw elektroniki

  Inżynier elektronik:
  Wykształcenie wyższe (elektronika, telekomunikacja lub pokrewne)
  Praktyczna znajomość projektowania układów elektronicznych
  znajomość podstaw programowania w języku C będzie dodatkowym atutem


  2) Daruj sobie badanie rynku pracy na Wikipedii :)
  3) W tym przypadku może to być współpraca programistów i elektroników jak w punkcie 1, ale może też zająć się tym jedna albo dwie zdolne osoba (nawet bez podziału kwalifikacji) w małej firmie, zależy od stopnia trudności.
  4) W intelu to zapewne jest pełen przekrój od zarządzania, przez informatyków i programistów, po projektowanie układów scalonych (żmudna praca dla nielicznych moim zdaniem, ale to oni tworzą procesory, i są wąską grupą ludzi po studiach elektronicznych, a nie informatycznych).

  Student informatyki ma podstawy elektroniki, i coś o systemach wbudowanych też pewnie ma. Student elektroniki ma programowanie z naciskiem na systemy wbudowane i może to robić równie dobrze, co student po informatyce (programista).
 • Poziom 32  
  Granica między elektroniką i informatyką jest bardzo rozmyta. Informatyka "urodziła się" z elektroniki. Nie da się odgórnie zaszufladkować elektroników i informatyków, to dziedziny pokrewne i jedni i drudzy mają pojęcie nawzajem o swoich dziedzinach. Z tym że mniej informatyków zna się na elektronice, niż na odwrót, ale np. informatycy, nawet na "wysokopoziomowych" kierunkach mają zajęcia z podstaw elektroniki analogowej i cyfrowej. Do tego oba "kierunki" to w rzeczywistości gigantyczne worki pełne powiązanych zagadnień, programowanie to tylko malutka część informatyki.

  Teraz po kolei:
  1) Jak już napisano, ciężko to rozgraniczyć. W zależności od architektury urządzenia jako całości elektronik może stworzyć sprzęt i na przykład podstawowe sterowniki, a informatyk napisze system operacyjny i oprogramowanie wyższego poziomu. Albo elektronik zrobi wszystko. Albo informatyk dostanie specyfikację sprzętu i napisze od zera (ostatni przykład raczej hipotetyczny).
  2) W sumie taki sam przypadek. Musisz tylko nauczyć się rozróżniać architekturę od organizacji procesora, dość subtelna, ale istotna różnica. Zresztą na Wikipedię należy patrzeć z przymrużeniem oka. Dużym, szczególnie na polską i szczególnie na ten wpis. Jest tak uproszczony, że niemal zakłamany.
  3) Jak wyżej.
  4) Ludzi, których nie obchodzi rozróżnianie, kto jest informatykiem, a kto elektronikiem. W prawdziwym świecie taki stopień specjalizacji zawodowej to strzał w stopę.
 • Poziom 9  
  Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Dałbym pomógł, ale się nie da :(