Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz z wieży Watson CO1650M

vojteks 12 Apr 2012 12:23 2353 7
 • #1
  vojteks
  Level 10  
  Witam, mam nadzieję, że trafiłem do odpowiedniego działu.
  Pierwszy raz w życiu zabrałem się za 'zrobienie' czegoś elektronicznego. Otóż posiadałem kilkuletnią wieżę Watson CO1650M, w której wszystko zaczęło szwankować i jedyną działającą funkcją było czasowe wyłączenie radia. Głośniki są w 100% sprawne, wyglądają i grają jak nówki, także szkoda mi ich wyrzucać, więc wpadłem na pomysł, żeby z wieży wyciągnąć układ wzmacniający dla tych głośników i mieć to do podłączenie do lapka albo jak się grilla robi żeby muzykę na dworze puścić z mp3. Całą wieżę ładnie rozkręciłem i tu zaczynają się pytania... Przesyłam zdjęcia tego co mi się moim zdaniem przyda, mianowicie układ zasilający i układ wzmacniający.

  Wzmacniacz z wieży Watson CO1650M Wzmacniacz z wieży Watson CO1650M  I teraz moje pytania.
  Na płytce z układem wzmacniającym mam 2x VDD, obojętnie gdzie podłączę zasilanie? Bo patrzyłem po ścieżkach i to jest wg mnie to samo (pytanie może i banalne, ale wolę się spytać niż zrobić coś źle).
  Następnie na tej płytce mam oznaczenia:
  R-OUT, GND, L-OUT - domyślam się, że tutaj podłączam głośniki, których masę złączam?
  L-IN, R-IN - czy tutaj sygnał może iść bezpośrednio z jack'a?
  SW, MUTE - tutaj nie mam zielonego pojęcia o co chodzi. Co trzeba podłączyć? Gdzieś wyczytałem, że tutaj ma być potencjometr do regulacji głośności, ale wtedy układ nie działał. Na pełnej przerwie i pełnym zwarciu też nic.
  Kolejny problem to właśnie podłączenie potencjometru do regulacji głośności. Gdzieś na elektrodzie wyczytałem, że trzeba to dać na wejściu. Tylko, że jak dam przed L-IN i R-IN to za potencjometrem kabel rozgałęziam i podłączam do obu kanałów? Czy tutaj chodzi o podłączenie przed VDD?
  Czy może tutaj trzeba zrobić coś jeszcze całkiem innego i moje myślenie jest błędne i z tego co mam nie zrobię sobie małego wzmacniacza?

  Dodam, że to coś wzmacniające ma symbol UTC 8207, na płytce jest wydrukowane oznaczenie MCD-0318-01A i nic poza tym. Od wczoraj szperałem po internecie w poszukiwaniu pasujących schematów, ale nic nie znalazłem, więc postanowiłem zwrócić się do Was z prośbą o pomoc.

  Pozdrawiam,
  Wojtek
 • Helpful post
  #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  vojteks
  Level 10  
  dj-MatyAS wrote:

  Pewnie tak - lepiej jednak do tych punktów podłączyć potencjometr (suwaki i jedne z końców), a na nie dopiero podłączyć sygnał (sprawdź jak wygląda "potencjometryczna regulacja głośności").

  Czyli w tym miejscu do regulowania głośności ma być takie połączenie? :
  Wzmacniacz z wieży Watson CO1650M


  dj-MatyAS wrote:

  Jak sama nazwa wskazuje - wyciszanie wzmacniacza - dokładniej stopnia mocy. Stosuje się (po podłączeniu stosownego układu opóźniającego) do eliminacji "stuków" przy włączeniu/wyłączeniu/przełączaniu wzmacniacza.
  Nie chce mi się teraz sprawdzać (zrób to sam), ale w większości wypadków należy podać napięcie ujemne o określonej wartości. Możesz spróbować podania "-" zasilania końcówki poprzez rezystor 47k.

  Nie do końca zrozumiałem, szukałem o wyciszaniu stopnia mocy i rzeczywiście niektórzy pisali o "-" z zasilania i rezystorze 47kΩ, tylko nic nie znalazłem o określonej wartości (chyba, że podanie "-" przez ten opornik załatwia sprawę). I jak w takim wypadku ma wyglądać połączenie, w sensie gdzie podłączam ten rezystor? Do MUTE , a MUTE do SW? Czy MUTE i SW mają być każde z osobna podłączone do rezystora?


  Dziękuję za zainteresowanie tematem :)
 • Helpful post
  #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  vojteks
  Level 10  
  dj-MatyAS wrote:
  Nie!
  Potrzebny jest potencjometr stereofoniczny - jeśli chodzi o połączenie - napisałem powyżej jak powinno być zrobione. W razie nieścisłości wystarczy jakikolwiek schemat klasycznej regulacji wzmocnienia podejrzany w jakimkolwiek wzmacniaczu (serwisówce).

  Ok, już łapię. Myślałem, że tu będzie pasował ten sam potencjometr, który miałem do regulacji głośności w wieży. W takim razie będę musiał się zaopatrzyć w potencjometr stereofoniczny.


  dj-MatyAS wrote:
  Opisałem jak się realizuje taki układ w większości wzmacniaczy. Bez schematu i aplikacji układu końcówki (scalaka) to oczywiście tylko sugestia. Możesz jednak sprawdzić na początek czy pin opisany jako SW nie jest przypadkiem masą układu, i dokąd jest poprowadzony pin MUTE.

  Pin SW nie jest masą układu, a pin MUTE (po 'przejściu' przez kilka kondensatorów i rezystorów) trafia do R-IN, L-IN i chyba GND (pin pomiędzy IN-ami).


  dj-MatyAS wrote:
  Więcej - po odnalezieniu datascheet'a układu scalonego.

  Nie wiem czy do końca o to chodzi, ale znalazłem coś takiego :
  Code:
  http://www.datasheets.org.uk/UTC%20TA8207K-datasheet.html
 • Helpful post
  #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  vojteks
  Level 10  
  dj-MatyAS wrote:
  Kolega ma przed sobą układ - może porównać z aplikacją z datascheet'a.

  To znaczy mam sprawdzić czy mój układ zgadza się ze schematem z ostatniej strony? Czy na przykład sprawdzić typowe napięcia DC każdego terminalu?
 • #8
  User removed account
  User removed account