Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie diody laserowej IR

pempek 12 Kwi 2012 13:26 4946 6
  • #1 12 Kwi 2012 13:26
    pempek
    Poziom 9  

Mam problem z odpowiednim zasilaniem diody laserowej IR wymontowanej z jakiegoś urządzenia. Przewertowałem dziesiątki stron w internecie i postów na elektrodzie dotyczących zasilania diod laserowych (również IR), lecz jak do tej pory nie udało mi się poprawnie zasilić mojej diody, a próbowałem już na kilka sposobów.
    Do obserwacji wiązki światła z tej diody używam kamery z filtrem IR (zwykła kamerka internetowa z nałożonym filtrem wykonanym z kliszy - filmu do aparatu). Zmontowana kamerka wygląda tak:
    Udało mi się uruchomić laser podłączony jeszcze w fabrycznym układzie. Wiązka światła obserwowana kamerką wygląda wtedy tak:
    Zdjęcia lasera:

Laser był fabrycznie wsadzony w aluminiową obudowę (pewnie do chłodzenia, choć wcale się nie grzeje). Na małej płytce, do której przylutowano właściwą diodę laserową, jest mały układzik, którego schemat próbowałem rozszyfrować:

Jak widać, laser świeci dosyć mocno. Pomierzyłem prąd przepływający podczas pracy przez diodę – 57mA. Napięcie na stykach drivera bez podłączonej diody wynosi ok. 2,8V, natomiast po podłączeniu 0,8V(chyba dobrze skoro na takiej diodzie powinno odłożyć się ok. 1,7-2V). Na urządzeniu jest napisane „Class 3 laser product”, jest więc to laser raczej małej mocy. Na podstawie tak zmierzonych parametrów postanowiłem zbudować swój driver.

Początkowo zbudowałem driver w oparciu o schematy z strony http://www.die4laser.com/dvd-rec/Die4Drive.htm (http://www.die4laser.com/dvd-rec/Die4Drive_files/Die4DriveRev1-2.pdf), lecz pomimo prób eksperymentowania z różnymi prądami za pomocą konfiguracji rezystorów, nie udało mi się poprawnie zasilić lasera (wiązka światła jest dużo słabsza, ledwo widoczna).
    Później próbowałem najprostszego rozwiązania – stabilizatora 3,3V oraz szeregowego rezystora 60R (odpowiednio ustawionego potencjometru), lecz to również nie podziałało.
    Ostatni mój układ wykorzystuje LM317:

Zanim go zmontowałem sprawdzałem symulację w Multisimie:

Z symulacji wynika, że układ teoretycznie powinien działać. Po podłączeniu diody do tego drivera oraz ustaleniu potencjometrów na prąd 57mA, laser świeci wiele słabiej:

Mniej więcej takie same efekty miałem podłączając wspomniane wcześniej układy. Wydaje mi się, że aktualnie laser świeci jak zwykła dioda, tzn. nie zachodzi „akcja laserowa”. Próbowałem podnosić lekko prąd do 65mA, ale nie było widać żadnych zmian. Bez jakiś stosownych przesłanek nie chciałbym próbować z większym prądem, bo bardzo nie chciałbym uszkodzić tej diody, która jak do tej pory ciągle działa sprawnie.

Proszę o jakieś wskazówki, pomysły lub rady co zrobiłem źle/czego nie zrobiłem/w jaki sposób zbudować prawidłowy driver? Kolejne dni testowania nie przynoszą optymistycznych rezultatów, a muszę to skończyć w tym miesiącu.

• Pomocny post
    #2 12 Kwi 2012 15:50
    c4r0
    Poziom 36  

Co to było za urządzenie? Oscyloskop masz? Możliwe, że w oryginalnym układzie dioda jest zasilana impulsowo. Wówczas akcja laserowa zachodzi ale twój amperomierz uśrednia pomiar albo w ogóle wariuje. Twój driver wygląda w miarę OK (schemat).

• #3 12 Kwi 2012 23:18
    bar.kochba
    Poziom 12  

pempek napisał:

Proszę o jakieś wskazówki, pomysły lub rady co zrobiłem źle/czego nie zrobiłem/w jaki sposób zbudować prawidłowy driver? Kolejne dni testowania nie przynoszą optymistycznych rezultatów, a muszę to skończyć w tym miesiącu.

Popsuta dioda laserowa zachowuje się jak słaby LED: coś tam świeci ale nie jest to laserowanie. Możliwe że robiąc eksperymenty z zasilaniem zepsułeś diodę.

• #4 13 Kwi 2012 10:10
    pempek
    Poziom 9  

bar.kochba napisał:
    pempek napisał:

Popsuta dioda laserowa zachowuje się jak słaby LED: coś tam świeci ale nie jest to laserowanie. Możliwe że robiąc eksperymenty z zasilaniem zepsułeś diodę.

Na szczęście dioda cały czas działa poprawnie.

Za radą c4r0 pożyczyłem oscyloskop i sprawdziłem zasilanie - faktycznie dioda zasilana jest impulsowo falą 0-2V, okres 30ms, czas trwania stanu wysokiego 12ms mierzone w oryginalnym układzie.

Zaczynam szukać info o takim sterowaniu, dam znać jak tylko coś się dowiem.

• #5 14 Kwi 2012 21:31
    pempek
    Poziom 9  

Zbudowałem sobie układ generujący taką falę na scalaku NE555. Teraz mam pytanie - czy jeśli podłączę wyjście z tego scalaka do pina DRV z http://www.die4laser.com/dvd-rec/Die4Drive_files/Die4DriveRev1-2.pdf to driver będzie działał poprawnie?

pempek napisał:
    Mam zlutowany układ http://www.die4laser.com/dvd-rec/Die4Drive_files/Die4DriveRev1-2.pdf z wykorzystaniem wzm. op. LM741 oraz tranzystora BUZ11, diody pojedyncze 1N495A (zamiast BAV99), reszta identyczna. Potencjometr R2 mam ustawiony na 0 (czyli GND na pinie 2).

Niestety nijak nie umiem zmusić by regulacja potencjometrem R1 zmieniała prąd płynący przez testowy silniczek podłączony do LDA i LDC.

Co może być nie tak?

Nie pisz posta pod postem Edytuj !
    ANUBIS

• #6 17 Kwi 2012 10:49
    998757
    Usunięty  
  • #7 07 Maj 2012 09:07
    pempek
    Poziom 9  

Problem rozwiązany za pomocą NE555 + stabilizatora prądowego na bazie LM317. Dziękuję za pomoc, szczególnie dla c4r0.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson