Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jakiego typu agregat prądotwórczy wybrać 16 do 63 kVA starsze czy coś nowego?

12 Kwi 2012 13:58 3735 7
 • Poziom 18  
  Jest trochę na elektrodzie w tym temacie ale raczej o mniejszych mocach więc zakładam nowy temat

  Planujemy kupić jakiś agregat prądotwórczy dla firmy dla podtrzymania pracy w razie braku prądu w sieci gdyż zakład jest czynny 24h na dobę.
  W firmie jest sporo różnego rodzaju odbiorników od komputerów i lodówek, przez dużo świetlówek do kilku silników 3 f o mocach od 2 kW do 7,5 kW niektóre z rozruchem pośrednim.
  Obciążenie będzie pewnie niesymetryczne i nie wiem jak to wpłynie na pracę generatora.
  Muszę zdecydować co będę chciał w razie czego zasilić (muszę wydzielić układy które będę zasilał awaryjnie jak komputery, lodówki i kilka silników 3F).
  Patrząc na to co można kupić za około 6 tysięcy na allegro zacząłem się zastanawiać czy nie kupić starego agregatu na silniku Andorii (z lat 70 tych i 80tych) o mocy nawet 63 kVA i wtedy w razie braku prądu prawie cała firma miałaby zasilanie.
  W takiej i podobnej cenie można kupić różne cuda od np PAD16, przez podobne agregaty około 30kVA i różne inne sprzęty często po wojskowe .
  Nie mam pojęcia czy takie stare coś nadaje się do zasilania np komputerów (teoretycznie zasilacz impulsowy powinien bez problemu sobie z tym poradzić), jakich spodziewać się wahań napięcia i częstotliwości..
  trochę boję się różnych tandetnych chińskich agregatów do których w razie czego pewnie ciężko z serwisem.. a na ten moment wdaje mi się że stare rodzime konstrukcje są stosunkowo solidne i w razie awarii jakieś części powinny być jeszcze dostępne.
  Czy ktoś mógłby pomóc w określeniu czy jest sens zawieszać wzrok na starszych polskich bądź niemieckich konstrukcjach czy raczej tylko szukać coś z nowszych roczników.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 20  
  1robert napisał:

  Planujemy kupić jakiś agregat prądotwórczy dla firmy dla podtrzymania pracy w razie braku prądu w sieci gdyż zakład jest czynny 24h na dobę.
  W firmie jest sporo różnego rodzaju odbiorników od komputerów i lodówek, przez dużo świetlówek do kilku silników 3 f o mocach od 2 kW do 7,5 kW niektóre z rozruchem pośrednim.

  Zacznij od wykonania pomiarów obciążenie w trakcie normalnej pracy zakładu. Znajdź wartości szczytowe i będziesz wiedział jakiej mocy potrzebujesz.
  Najlepiej założyć rejestrator parametrów sieci, jeśli nie masz wystarczą cęgi.
  Zakładasz na kabel zasilający i wyłączasz całą firmę. Odczekaj chwilę i włącz zasilanie - będziesz miał największe wartości obciążenia.
  Potem pozostaje wybrać agregat. Nowy czy używany - tą decyzję musisz podjąć sam.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 18  
  dzięki za odpowiedź..
  z tym włączeniem całej firmy to trochę trudna sprawa bo... jest bardzo dużo odbiorników ale praca jest wybitnie nie jednostajna - wiem ze tak powinno sie zrobić ale temat wałkowałem analizując zwiększenie mocy na przyłączu.
  reasumując musimy wstępnie założyć ze części firmy nie będziemy włączać podczas braku napięcia z sieci - tak to muszę połączyć żeby się nie dało
  wstępnie na 99 % będziemy mieli używkę PAD36 po małym przebiegu bo już poczyniliśmy pewne kroki.
  Mam nadzieję że nie będzie wielkiej wtopy - byłbym wdzięczny jeśli mógłbyś pomóc w razie problemów z prądnicą
 • Poziom 20  
  Czyli czeka cię robota z wydzieleniem obwodów do zasilania awaryjnego.
  Musisz wyprowadzić te które chcesz zasilać w czasie zaniku zasilania, i założyć przełącznik sieć-0-agregat na te wydzielone. Pamiętaj że przełącznik dobierasz pod moc odbiorów a nie moc agregatu.
 • Poziom 18  
  a jak należy ocenić stabilność napięcia generatora PAD 36?
  chodzi mi o sprzęt elektroniczny - czy należy się spodziewać że generator z 86 roku będzie miał dość stabilne parametry przy zmieniającym się obciążeniu?
  Nie boję się dla urządzeń typu sprzęt elektryczny i inne silniki, obciążenia rezystancyjne.
  Komputery mam podpięte w całości pod UPSy APC SMART które powinne czuwać nad napięciem, nie wiem co będzie jak się trochę rozjedzie częstotliwość - komputerowi to raczej nie zrobi różnicy bo ma przetwornicę ale UPS czuwa nad kształtem napięcia (SMART tak ma) i nie wiem czy nie zgłupieje.
  Mam też urządzenia które są sprzętem elektronicznym ale zasilane z 400V (odmierzacze paliwa) wiec nie mam tam UPS a wiem że są wrażliwe na wahania napięcia i trochę się boję.
  Wymyśliłem sobie ze te stare maszyny były solidniej skonstruowane od dzisiejszych chińczyków - dobrze oceniłem? to dla mnie nowy teren niestety..
 • Specjalista elektryk
  PAD 36 w wojsku był wykorzystywany do zasilania wymagających urządzeń, n.p. radiolokacyjnych. Jeśli masz okazję taki kupić, sprawny i kompletny to nie ma się nad czym wiele zastanawiać, to agregat porównywalny z nowymi z górnej półki.
 • Poziom 18  
  to mnie pocieszyłeś bardzo :)
  najdalej na drugi tydzień będę miał go na placu
  zapłaciliśmy nie mało ale nie ma co porównywać ceny do nowych agregatów
 • Poziom 18  
  czy ktoś ma dostęp do dokumentacji do PAD 36?
  mam agregat ale jest troszeczkę po dekompletowany - poprzecinane parę kabli - z pierwszych oględzin to chyba nic poważnego..
  może ktoś pomóc?