Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jakiego typu agregat prądotwórczy wybrać 16 do 63 kVA starsze czy coś nowego?

1robert 12 Kwi 2012 13:58 3543 7
  • #1 12 Kwi 2012 13:58
    1robert
    Poziom 18  

Jest trochę na elektrodzie w tym temacie ale raczej o mniejszych mocach więc zakładam nowy temat

Planujemy kupić jakiś agregat prądotwórczy dla firmy dla podtrzymania pracy w razie braku prądu w sieci gdyż zakład jest czynny 24h na dobę.
    W firmie jest sporo różnego rodzaju odbiorników od komputerów i lodówek, przez dużo świetlówek do kilku silników 3 f o mocach od 2 kW do 7,5 kW niektóre z rozruchem pośrednim.
    Obciążenie będzie pewnie niesymetryczne i nie wiem jak to wpłynie na pracę generatora.
    Muszę zdecydować co będę chciał w razie czego zasilić (muszę wydzielić układy które będę zasilał awaryjnie jak komputery, lodówki i kilka silników 3F).
    Patrząc na to co można kupić za około 6 tysięcy na allegro zacząłem się zastanawiać czy nie kupić starego agregatu na silniku Andorii (z lat 70 tych i 80tych) o mocy nawet 63 kVA i wtedy w razie braku prądu prawie cała firma miałaby zasilanie.
    W takiej i podobnej cenie można kupić różne cuda od np PAD16, przez podobne agregaty około 30kVA i różne inne sprzęty często po wojskowe .
    Nie mam pojęcia czy takie stare coś nadaje się do zasilania np komputerów (teoretycznie zasilacz impulsowy powinien bez problemu sobie z tym poradzić), jakich spodziewać się wahań napięcia i częstotliwości..
    trochę boję się różnych tandetnych chińskich agregatów do których w razie czego pewnie ciężko z serwisem.. a na ten moment wdaje mi się że stare rodzime konstrukcje są stosunkowo solidne i w razie awarii jakieś części powinny być jeszcze dostępne.
    Czy ktoś mógłby pomóc w określeniu czy jest sens zawieszać wzrok na starszych polskich bądź niemieckich konstrukcjach czy raczej tylko szukać coś z nowszych roczników.

0 7
  • #2 15 Maj 2012 22:00
    190_Wojciech
    Poziom 20  

1robert napisał:

Planujemy kupić jakiś agregat prądotwórczy dla firmy dla podtrzymania pracy w razie braku prądu w sieci gdyż zakład jest czynny 24h na dobę.
    W firmie jest sporo różnego rodzaju odbiorników od komputerów i lodówek, przez dużo świetlówek do kilku silników 3 f o mocach od 2 kW do 7,5 kW niektóre z rozruchem pośrednim.

Zacznij od wykonania pomiarów obciążenie w trakcie normalnej pracy zakładu. Znajdź wartości szczytowe i będziesz wiedział jakiej mocy potrzebujesz.
    Najlepiej założyć rejestrator parametrów sieci, jeśli nie masz wystarczą cęgi.
    Zakładasz na kabel zasilający i wyłączasz całą firmę. Odczekaj chwilę i włącz zasilanie - będziesz miał największe wartości obciążenia.
    Potem pozostaje wybrać agregat. Nowy czy używany - tą decyzję musisz podjąć sam.

0
  • #3 16 Maj 2012 08:33
    1robert
    Poziom 18  

dzięki za odpowiedź..
    z tym włączeniem całej firmy to trochę trudna sprawa bo... jest bardzo dużo odbiorników ale praca jest wybitnie nie jednostajna - wiem ze tak powinno sie zrobić ale temat wałkowałem analizując zwiększenie mocy na przyłączu.
    reasumując musimy wstępnie założyć ze części firmy nie będziemy włączać podczas braku napięcia z sieci - tak to muszę połączyć żeby się nie dało
    wstępnie na 99 % będziemy mieli używkę PAD36 po małym przebiegu bo już poczyniliśmy pewne kroki.
    Mam nadzieję że nie będzie wielkiej wtopy - byłbym wdzięczny jeśli mógłbyś pomóc w razie problemów z prądnicą

0
  • #4 16 Maj 2012 18:40
    190_Wojciech
    Poziom 20  

Czyli czeka cię robota z wydzieleniem obwodów do zasilania awaryjnego.
    Musisz wyprowadzić te które chcesz zasilać w czasie zaniku zasilania, i założyć przełącznik sieć-0-agregat na te wydzielone. Pamiętaj że przełącznik dobierasz pod moc odbiorów a nie moc agregatu.

0
  • #5 17 Maj 2012 08:40
    1robert
    Poziom 18  

a jak należy ocenić stabilność napięcia generatora PAD 36?
    chodzi mi o sprzęt elektroniczny - czy należy się spodziewać że generator z 86 roku będzie miał dość stabilne parametry przy zmieniającym się obciążeniu?
    Nie boję się dla urządzeń typu sprzęt elektryczny i inne silniki, obciążenia rezystancyjne.
    Komputery mam podpięte w całości pod UPSy APC SMART które powinne czuwać nad napięciem, nie wiem co będzie jak się trochę rozjedzie częstotliwość - komputerowi to raczej nie zrobi różnicy bo ma przetwornicę ale UPS czuwa nad kształtem napięcia (SMART tak ma) i nie wiem czy nie zgłupieje.
    Mam też urządzenia które są sprzętem elektronicznym ale zasilane z 400V (odmierzacze paliwa) wiec nie mam tam UPS a wiem że są wrażliwe na wahania napięcia i trochę się boję.
    Wymyśliłem sobie ze te stare maszyny były solidniej skonstruowane od dzisiejszych chińczyków - dobrze oceniłem? to dla mnie nowy teren niestety..

0
  • #6 17 Maj 2012 12:07
    mar_cik
    Specjalista elektryk

PAD 36 w wojsku był wykorzystywany do zasilania wymagających urządzeń, n.p. radiolokacyjnych. Jeśli masz okazję taki kupić, sprawny i kompletny to nie ma się nad czym wiele zastanawiać, to agregat porównywalny z nowymi z górnej półki.

0
  • #7 17 Maj 2012 15:21
    1robert
    Poziom 18  

to mnie pocieszyłeś bardzo :)
    najdalej na drugi tydzień będę miał go na placu
    zapłaciliśmy nie mało ale nie ma co porównywać ceny do nowych agregatów

2
  • #8 25 Maj 2012 08:46
    1robert
    Poziom 18  

czy ktoś ma dostęp do dokumentacji do PAD 36?
    mam agregat ale jest troszeczkę po dekompletowany - poprzecinane parę kabli - z pierwszych oględzin to chyba nic poważnego..
    może ktoś pomóc?

0