Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakiego typu agregat prądotwórczy wybrać 16 do 63 kVA starsze czy coś nowego?

1robert 12 Apr 2012 13:58 4878 12
  • #1
    1robert
    Level 18  
    Jest trochę na elektrodzie w tym temacie ale raczej o mniejszych mocach więc zakładam nowy temat

    Planujemy kupić jakiś agregat prądotwórczy dla firmy dla podtrzymania pracy w razie braku prądu w sieci gdyż zakład jest czynny 24h na dobę.
    W firmie jest sporo różnego rodzaju odbiorników od komputerów i lodówek, przez dużo świetlówek do kilku silników 3 f o mocach od 2 kW do 7,5 kW niektóre z rozruchem pośrednim.
    Obciążenie będzie pewnie niesymetryczne i nie wiem jak to wpłynie na pracę generatora.
    Muszę zdecydować co będę chciał w razie czego zasilić (muszę wydzielić układy które będę zasilał awaryjnie jak komputery, lodówki i kilka silników 3F).
    Patrząc na to co można kupić za około 6 tysięcy na allegro zacząłem się zastanawiać czy nie kupić starego agregatu na silniku Andorii (z lat 70 tych i 80tych) o mocy nawet 63 kVA i wtedy w razie braku prądu prawie cała firma miałaby zasilanie.
    W takiej i podobnej cenie można kupić różne cuda od np PAD16, przez podobne agregaty około 30kVA i różne inne sprzęty często po wojskowe .
    Nie mam pojęcia czy takie stare coś nadaje się do zasilania np komputerów (teoretycznie zasilacz impulsowy powinien bez problemu sobie z tym poradzić), jakich spodziewać się wahań napięcia i częstotliwości..
    trochę boję się różnych tandetnych chińskich agregatów do których w razie czego pewnie ciężko z serwisem.. a na ten moment wdaje mi się że stare rodzime konstrukcje są stosunkowo solidne i w razie awarii jakieś części powinny być jeszcze dostępne.
    Czy ktoś mógłby pomóc w określeniu czy jest sens zawieszać wzrok na starszych polskich bądź niemieckich konstrukcjach czy raczej tylko szukać coś z nowszych roczników.
  • #2
    190_Wojciech
    Level 20  
    1robert wrote:

    Planujemy kupić jakiś agregat prądotwórczy dla firmy dla podtrzymania pracy w razie braku prądu w sieci gdyż zakład jest czynny 24h na dobę.
    W firmie jest sporo różnego rodzaju odbiorników od komputerów i lodówek, przez dużo świetlówek do kilku silników 3 f o mocach od 2 kW do 7,5 kW niektóre z rozruchem pośrednim.

    Zacznij od wykonania pomiarów obciążenie w trakcie normalnej pracy zakładu. Znajdź wartości szczytowe i będziesz wiedział jakiej mocy potrzebujesz.
    Najlepiej założyć rejestrator parametrów sieci, jeśli nie masz wystarczą cęgi.
    Zakładasz na kabel zasilający i wyłączasz całą firmę. Odczekaj chwilę i włącz zasilanie - będziesz miał największe wartości obciążenia.
    Potem pozostaje wybrać agregat. Nowy czy używany - tą decyzję musisz podjąć sam.
  • #3
    1robert
    Level 18  
    Dzięki za odpowiedź..
    Z tym włączeniem całej firmy to trochę trudna sprawa bo... jest bardzo dużo odbiorników ale praca jest wybitnie nie jednostajna - wiem ze tak powinno się zrobić ale temat wałkowałem analizując zwiększenie mocy na przyłączu.
    Reasumując musimy wstępnie założyć ze części firmy nie będziemy włączać podczas braku napięcia z sieci - tak to muszę połączyć żeby się nie dało
    wstępnie na 99 % będziemy mieli używkę PAD36 po małym przebiegu bo już poczyniliśmy pewne kroki.
    Mam nadzieję że nie będzie wielkiej wtopy - byłbym wdzięczny jeśli mógłbyś pomóc w razie problemów z prądnicą
  • #4
    190_Wojciech
    Level 20  
    Czyli czeka cię robota z wydzieleniem obwodów do zasilania awaryjnego.
    Musisz wyprowadzić te które chcesz zasilać w czasie zaniku zasilania, i założyć przełącznik sieć-0-agregat na te wydzielone. Pamiętaj że przełącznik dobierasz pod moc odbiorów a nie moc agregatu.
  • #5
    1robert
    Level 18  
    Jak należy ocenić stabilność napięcia generatora PAD 36?
    Chodzi mi o sprzęt elektroniczny - czy należy się spodziewać że generator z 86 roku będzie miał dość stabilne parametry przy zmieniającym się obciążeniu?
    Nie boję się dla urządzeń typu sprzęt elektryczny i inne silniki, obciążenia rezystancyjne.
    Komputery mam podpięte w całości pod UPS-y APC SMART które powinny czuwać nad napięciem, nie wiem co będzie jak się trochę rozjedzie częstotliwość - komputerowi to raczej nie zrobi różnicy bo ma przetwornicę ale UPS czuwa nad kształtem napięcia (SMART tak ma) i nie wiem czy nie zgłupieje.
    Mam też urządzenia które są sprzętem elektronicznym ale zasilane z 400V (odmierzacze paliwa) wiec nie mam tam UPS a wiem że są wrażliwe na wahania napięcia i trochę się boję.
    Wymyśliłem sobie ze te stare maszyny były solidniej skonstruowane od dzisiejszych chińczyków - dobrze oceniłem? to dla mnie nowy teren niestety..
  • #6
    mar_cik
    Electrician specialist
    PAD 36 w wojsku był wykorzystywany do zasilania wymagających urządzeń, n.p. radiolokacyjnych. Jeśli masz okazję taki kupić, sprawny i kompletny to nie ma się nad czym wiele zastanawiać, to agregat porównywalny z nowymi z górnej półki.
  • #7
    1robert
    Level 18  
    To mnie pocieszyłeś bardzo :)
    Najdalej na drugi tydzień będę miał go na placu.
    Zapłaciliśmy nie mało ale nie ma co porównywać ceny do nowych agregatów
  • #8
    1robert
    Level 18  
    Czy ktoś ma dostęp do dokumentacji do PAD 36?
    Mam agregat ale jest troszeczkę po dekompletowany - poprzecinane parę kabli - z pierwszych oględzin to chyba nic poważnego..
    Może ktoś pomóc?
  • #9
    staciek
    Level 10  
    Już sporo czasu minęło odkąd Autor kupił agregat PAD 36
    Czy zechcesz podzielić się doświadczeniami z uruchomieniem, podłączeniem i co najważniejsze - z eksploatacją?
    Czy wszystkie urządzenia bezproblemowo działają na tym agregacie ?
  • #10
    1robert
    Level 18  
    Ogólnie mówiąc u nas agregat nie został podłączony wg założeń.
    Został sprawdzony, uruchomiony ale pojechał w świat. Co nie zmienia faktu ze działał prawidłowo.
    Obecnie używamy awaryjnie Atlas Copco QAS66 i to jest fajna maszyna. Wcześniej mieliśmy słabszy model około 36 kW któy jeszcze bardziej mi się podobał bo miał mniej elektroniki ale przy zmianie obciążenia trochę skakało napięcie bo był stosunkowo mało sztywny..
  • #12
    staciek
    Level 10  
    Jutro jadę obejrzeć PAD 36
    Jeśli będzie OK - stanie się zasilaniem awaryjnym.
    Postaram się informować o wszelkich "patentach" związanych z podłączeniem i eksploatacją :-D
  • #13
    patrykmiszke1985
    Level 1  
    Pytanie odnośnie filtra powietrza macie może gdzieś jaki model i index tam jest potrzebny ?