Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LCD Samsung LE46F86BD, migotanie prawej części ekranu

12 Kwi 2012 21:28 6774 13
  • Poziom 18  
    Samsung LE46F86BD, Model code: LE46F86BDX/XEH
    Matryca: LTA460HH-L01
    Zasilacz: IP-321135A
    Płyta sygnałowa: BN41-00919A
    Moduł logiki 1: Model: FRCM, BN41-00944A
    T-CON: 40/46/52HHC6LV3.3
    Telewizor ten czasami działa dobrze, ale najczęściej migocze prawa połówka (obraz ciemnieje, nieregularnymi pasami z częstością ok 1Hz.
    Sprawdziłem płyty grzejąc suszarką, schładzając zamrażaczem jednak bez widocznej poprawy. Napięcia też wyglądają na stabilne, połączenia do T-CON oraz wychodzące do martycy przemyłem izopropanolem, bez poprawy.
    Czytałem sporo na temat podobnych usterek i aż się boję że to wina matrycy, czy jest jeszcze jakaś nadzieja że to T-CON, a może jeśli to matryca to może ktoś już opanował jakiś sposób by to naprawić.
    Poniżej fotki i filmik jak wygląda obraz.
  • Zasilacze UPS
  • Użytkownik usunął konto  
  • Użytkownik obserwowany
    Cytat:
    To wygląda jakby świetlówka z prawej strony gasła.

Gdzie to wyczytałeś?

Cytat:
    serwis obrabiarek CNC, naprawa RTV

Z obserwacji wiem, że to nie jest najszczęśliwsze połączenie :wink:
  • Poziom 18  
    Patrząc z tyłu świetlówka świeci dobrze, nie migocze.
    Cytat:
    Z obserwacji wiem, że to nie jest najszczęśliwsze połączenie

Wiele jest nieszczęśliwych połączeń ale co zrobić jak człowiek lubi mieć jakieś hobby :)
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 18  
    Czy zechce ktoś pomóc, miał ktoś taki przypadek, może ktoś uczynny kto zna się dobrze na naprawach LCD podpowie jakie kroki przedsięwziąć. Nie ukrywam że zależy mi jeszcze na tym TV.
    Nie wiem czy ma to sens kupować nowy moduł T-CON, a może wystarczy potraktować go hotair?
  • Użytkownik obserwowany
    Cytat:
    może ktoś uczynny kto zna się dobrze na naprawach LCD...

O to o mnie mowa :)

Cytat:
    ...podpowie jakie kroki przedsięwziąć.

Jak najdłuższe do serwisu, jeśli wierzyć, że ci na tym tv jeszcze zależy.

Cytat:
    Nie wiem czy ma to sens kupować nowy moduł T-CON

Najlepszym sposobem jest kupić i podstawić. Wtedy będziesz wiedział czy było warto kupić, czy może tańsza byłaby naprawa przez fachowca.

Cytat:
    a może wystarczy potraktować go hotair?

Może wystarczy, któż to wie? A może tym sposobem zepsujesz do końca?
  • Poziom 18  
    Z moich jakby nie było wieloletnich doświadczeń z elektroniką, nie wygląda to za bardzo na zimne luty, nawet pod układami BGA, gdyby mi coś podpadło podczas sprawdzania, mierzenia, dociskania, to wygrzałbym tę płytę bez zastanawiania. Wiem że podczas wygrzewania zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia, dlatego tak się nie wyrywam. Mi to bardziej wygląda na uszkodzenie jakiegoś układu, bądź kondensatora, ale z drugiej strony dziwi mnie fakt na brak reakcji na grzanie i schładzanie...no chyba że to wina tej nieszczęsnej matrycy ale o tym to nie mam za bardzo pojęcia (gdyby to był kineskop to byłoby inaczej :D )
  • Poziom 11  
    To migotanie może wskazywać na uszkodzony inwerter /iskrzenie na złączach lamp,przerwy,trafa?/
    lub iskrzenie na samej końcówce lampy.
    Prawdopodobne jest też uszkodzenie samej lampy.
    Czy słychać iskrzenie,a może czuć ozon?
  • Poziom 18  
    Jednak wszystko wskazuje na uszkodzenie (braku połączenia) flexu z płytki drukowanej do szyby, tzn. z góry matrycy po ściągnięciu blaszanej ramki jest płytka drukowana z której wychodzą klejone na klej taśmy (flexy), które łączą się ze szkłem. Dociskając jeden z flexów w prawym rogu zauważyłem że obraz staje się dobry, ruszając zaczynało migać. Wiem jakie problemy stwarza klejenie na nowo takich flexów, bo spotykałem się już z tym w telefonach, postanowiłem przykleić w te miejsca pomiędzy łączeniem flexa do druku a ramką uszczelkę gumową by zwiększyć docisk i jak narazie telewizor gra kilka godzin bez żadnych zmian na obrazie, wcześniej bez migania działało góra 5 minut.
    Na jak długo to pomoże tego nie wiem....się okaże :D
  • Poziom 11  
    Takie dociskanie flexa pomagało.Myślę,że będzie o.k.
  • Użytkownik obserwowany
    Długo nie podziała, ale to i tak ostateczność... Albo puści w innym miejscu...
    Tylko nie bierz kasy jak za naprawę i uczciwie uprzedź klienta.
  • Poziom 18  
    Telewizor gra już tydzień i jest wszystko OK. Taśmę założyłem na wszystkie fleksy, tak że myślę że będzie dobrze. Poniżej zamieszczam fotki jakby ktoś chciał sobie tak usprawnić te nieszczęsne matryce.

Mam jeszcze jeden problem, szukam aktualizacji do tego telewizora, bo mam problem z kartą CI przez to. Jeśli ktoś ma albo wie skąd można ściągnąć to bardzo proszę o kontakt.

Sprawę aktualizacji możesz poruszyć w odpowiednim do tego dziale. [radsat]