Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Internet Explorer - czarny ekran przy zimnym procesorze

gulson 06 Sty 2005 09:08 2888 21
  • #1 06 Sty 2005 09:08
    gulson
    Administrator Systemowy

To co opiszę jest bardzo śmieszne, w życiu nie spotkałem się z podobnym zjawiskiem. Był procesor 233MHz jednak ze względu na to, że padł wentylator to się zagotował. Później ciągle wieszał cały system. Jak system wystartował to zawsze wieszał się przy otwieraniu Internet Explorer. Zamówiłem procesor 266MHz, ustawiono zworki, komputer startuje, uruchamia Windows, wszystko szybko i sprawnie a co najważniejsze nie wiesza się przy uruchamianiu. Zadowolony z faktu uruchamiam stronę www zapisaną na dysku. Klikam dwa razy na dokument html, otwiera się Internet Explorer, wczytuje stronę z dysku, nie zdąży się pojawić fragment strony jak pojawia się czarny ekran, trochę syczy w zasilaczu, po 3 sekundach słychać boom i w szafie wywala bezpiecznik 20A. Później czuć swąt podgrzanej instalacji... Komputer praktycznie na śmietnik a jednak nie... po przywróceniu prądu uruchamiam i wszystko działa znakomicie... system się uruchomił, otwieram inna stronę zapisaną na dysku, otwiera się Internet Explorer, zaczyna ładować się strona, nagle czarny obraz, syczenie... ale już nie czekam i wciskam wyłączenie... System jest świeży i pachnący.

jakie może być wytłumaczenie tego zjawiska? Jedyne co przychodzi mi do głowy, to że Internet Explorer pobiera jakieś tam zasoby - powiedzmy duże zasoby, obciąża to świeżo zakupiony procesor a za tym stary zasilacz, który głupieje i robi zwarcie w instalacji? śmieszne wytłumaczenie. Szkoda, że nie mam kamery...

dodam jeszcze, że nie jestem przekonany o tym, że zakupiony procesor jest dobry.

0 21
  • #3 06 Sty 2005 09:50
    johans
    Poziom 11  

No problem rzeczywiście dziwny.
    A jaka jest to strona, jeśli jakiś hardcore to wszystko tłumaczy :sm16:

A tak serio to wziąłbym pod lupę raczej zasilacz.

0
  • #4 06 Sty 2005 10:04
    -=[OLO]=-
    Poziom 24  

A jak nie odpalasz Internet Explorera to komputer działa godzinami normalnie???

0
  • #5 06 Sty 2005 10:28
    tarnowski
    Poziom 22  

Poprzedni proc chyba coś namieszał na płycie lub w zasilaczu,problem nie w konkretnych stonach tylko w zasilaniu. Proponuję dokładny monitoing pracy zasilacza w trakcie testu....

Pozdrawiam

0
  • #6 18 Sty 2005 21:02
    marek216

Poziom 43  

IE zawsze był dziwny ale to mnie przerasta !!!
    Wymien zasilacz na pożyczony z innego kompa - w ten sposób sprawdzisz czy zawinił zasilacz czy poszło cos glębiej .

0
  • #7 18 Sty 2005 21:19
    .Wiśnia
    Poziom 28  

miałem to samo ale przy atlonku 1800 + od mowisci komp mi sie wyłaczał az nagle ucichły wszystkie wentylatory i boom(dosyc głosne) a to wszystko przy nagrywaniu plyty cd .... :D piałem bo procek okazał sie wadliwy... jednak to nie koniec dali nowy właczyli i zrobiła sie dziura w plycie gł pod prockiem ... wkoncu wymienili całego kompa... stracili jakies 6500pln (jak na tamte czas czasy)

0
  • #8 18 Sty 2005 21:32
    karlos79
    Poziom 33  

Stawiam na uszkodzenie zasilacza, ten syk wydaje trafo podczas przeciążania zasilacza.
    Czy dieje się tak podczas odpalania jakiegoś wymagającego softu, np. gierki ?

0
  • #9 19 Sty 2005 08:02
    Gustavo
    Poziom 18  

A u mnie z kolei program do kompresji AVI->DVD powodował przegrzewanie się płyty głównej

0
  • #10 19 Sty 2005 09:10
    kredka74
    Poziom 16  

Gulson to pewne że to zasilacz wymień 2 duże kądziory po pierwotnej stronie zwykle to 470uF/200V tylko daj na 105`C

0
  • #11 19 Sty 2005 10:51
    marek003
    Poziom 40  

Również stawiam na zasilacz, a wytłumaczenie ... mówisz ze strony otwierasz z dysku - może tu jest problem. intensywne obciążenie dysku przy obciążeniu procka może robić kłopot padajacemu zasilaczowi.
    Gorzej jeżeli to dysk pada ale myślę że to mało prawdopodobne aczkolwiek możliwe

0
  • #12 19 Sty 2005 14:00
    argon
    Poziom 16  

Czy w zasilaczu nie siedzi jakiś bezpieczniczek 6A (czy coś koło)? Nie powinno jego wywalić najpierw? A może wprowadziłeś sieć w rezonans? :sm16:
    Proponuję jakiś egzorcyzm :sm23:

0
  • #13 19 Sty 2005 16:05
    kredka74
    Poziom 16  

nie do końca w chińszczyżnie nie zawsze jest bezp. to są napewno wyschnięte kądziory efekt jest taki że po pewnym czasie pracy lub starcie
    przetwornica prawie robi zwarcie! wyciągnij kondy z przetwornicy to się przekonasz!

0
  • #14 19 Sty 2005 16:14
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 19 Sty 2005 16:31
    argon
    Poziom 16  

Na wszelko wypadek proponuję wymienić zasilacz i nie używać Internet Explorera, powinno zadziałać :D

0
  • #16 19 Sty 2005 18:16
    gulson
    Administrator Systemowy

zasilacz wymieniony - przestał tworzyć zwarcie. Jak się później okazało robił zwarcie w dowolnych momentach akurat tak się śmiesznie zgrało w czasie, że po uruchomieniu IE pojawił się czarny ekran a po 4 sekundach wyrzuciło główny bezpiecznik..

Problem nadal występuje - a więc czarny ekran przy próbie otworzenia IE i przeglądania stron w dowolnych momentach. Zainstalowano także Linuxa - ten sam problem Konquer czy Mozzila, przy przeglądaniu czarny ekran. Odłączono wentylator od procesora i po nagrzaniu problem występuje rzadko. Najlepiej komputer pracuje pod Win ME - procesor uzyskuje wysoką temp - widocznie system go cały czas wykorzystuje. Po nagrzaniu do 70C pracuje w miarę stabilnie. Próbowano wentylator procesora zasilać z innego zasilacza - zaczął się wieszać lub czarny ekran. Aktualnie sytuacja wygląda śmiesznie i zabawnie - pierwsze włączenie - uruchomienie onetu - wiadomo czarny ekran. Za drugim razem przejrzę już jedną podstronę. I zostawie. Za trzecim razem po uzyskaniu temp przez procesor już można normalnie pracować - jak jakiś stary telewizor lampowy... Jeszcze pewna zależność - po dotknięciu procesora i próbie jego ruszenia jak się pojawi ten czarny ekran - komputer się całkowicie wyłącza - pada zasilanie. Nie pomaga czyszczenie styków procesora, zalewanie styków preparatem kontakt.

Komputer wiele przeszedł, wspomnę że poprzedni procek Intela pracował przy 98C przez 2 lata non stop i działał prawidłowo, dopiero jak to zauważono i wstawiono wentylator powodowało to jego zawieszanie - już przy ładowaniu systemu. Po kupieniu nowego procka (bo myślano, że to wina samego procesora) - czarny ekran przy przeglądaniu stron WWW (przeważnie).

Wniosek może być prosty, przy takiej temp pracy nie wiadomo jakich zniekształceń dokonano w strukturach półprzewodnikowych, złączach znajdujących się na płycie głównej

0
  • #17 19 Sty 2005 19:25
    argon
    Poziom 16  

To pewnie płyta.
    Zobacz czy kondensatory przy procesorze nie są wybrzuszone u góry. Do mojej płyty z K6-2 400 musiałem kiedyś dolutować parę "lepszych mikrofaradów" (z uszkodzonej płyty Socket A), bo podczas działania sieci / dźwięku / dysku / cięższych aplikacji komputer wariował. Oczywiście orginalne kondensatory były napuchnięte, po przekłuciu jednego igłą poszła fontanna jak z wieloryba 8O
    --
    Harrisberger's Fourth Law of the Lab:
    Experience is directly proportional to the amount of equipment ruined.

0
  • #18 20 Sty 2005 22:16
    kredka74
    Poziom 16  

argon ma rację to może być jeszcze jakiś kondek koło procka było mu chyba za ciepło przez dłuższy czas!

0
  • #19 01 Lut 2005 14:29
    gulson
    Administrator Systemowy

wymontowałem płytę i odpaliłem komputer na biurku, przyglądałem się ciepłocie elementów ale nie mogłem znaleźć żadnej zależności

w końcu w bios wyłączyłem L1/L2 Cache z WriteBack na Disabled komputer przestał się wieszać... nawet przy pełnym chłodzeniu. Jednak jego działanie jest powolne co mnie wcale nie dziwi przy wyłączonych cache pierwszego i drugiego poziomu. Nadal nie wiem jaka jest przyczyna :(

0
  • #20 02 Lut 2005 01:00
    doxent
    Poziom 21  

to pewnie wina karty sieciowej zapewne jakis realtek.
    Skoro dzieje sie to przy otwieraniu stron to tam lezy problem.
    Sproboj podstawic inna karte i najlepiej w inny slot pci.
    ewentualnie co sie dzieje na przyklad na zwyklym zewnetrznym modemie i TPSA oraz wyjetej karcie sieciowej.
    Moze byc tak ze lezy cos z kontrolerem pci. lub ktorys z kondziorow przy slotach pci lezy.
    Tez mialem podobny przypadek i komp wieszal sie tylko jak musial cos na sieci robic a 3dmarki i inne testy nic nie wykazywaly. O dziwo jak wstawilem mu sb live komputer przestal sie wieszac i internet dziala poprawnie. (a wiadomo ze stary sb live ma od groma kondziorow na plycie).

0
  • #21 03 Lut 2005 09:35
    gulson
    Administrator Systemowy

wstawiłem inną kartę sieciową - efekt jest taki sam, po wyświetleniu strony www - czarny ekran, komputer wisi.

Wyjąłem wszystkie urządzenia na PCI oprócz grafiki (która jest na PCI) i przy uruchamianiu programu diagnostycznego o nazwie Aida32 komputer wiesza się przy próbie skanowania PCI. Podmienię jeszcze grafikę, ale efekt będzie zapewne podobny. Wstawianie w inne gniazda, ustawianie innych przerwań nie pomaga.
    Tylko tak jak wspomniałem - wyłączenie L1/L2 Cache w BIOS komputer chodzi stabilnie ale wolno.
    Czyżby uszkodzony procesor świeżo kupiony na aukcji?

Dodano po 14 [minuty]:

podmieniłem grafikę - efekt podobny tylko nie pojawia się czarny ekran a komputer wisi, to samo przy skanowaniu urządzeń pci za pomocą aida32.

Odpada grafika, muzyka, sieciówka, ram (też podmieniono), pozostaje procesor i płyta główna

0
  • #22 03 Lut 2005 10:26
    -=[OLO]=-
    Poziom 24  

Miałem kiedyś taki podobny przypadek z pentiumem 450 na slot1, prubowaliśmy wymieniać wszystko i nic nie dawało efektu, na koniec wpadłem na pomysł że to może być cache i po wyłączeniu cache L2 okazało się że wszystko działa jak należy (tylko nieco wolniej :-) ). Bardzo możliwe że u ciebie jest ten sam problem - uszkodzony cache. Mam też w domu pentiuma 233 mmx z walnientym cachem też wsystko się na nim wiesza.

0