Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofon pojemnościowy(prawdopodobnie) - jak poprawnie podłączyć?

HotIce 12 Kwi 2012 22:45 3649 4
  • #1 12 Kwi 2012 22:45
    HotIce
    Poziom 17  

Witam,
    Zostałem poproszony o podłączenie mikrofonu w pobliskim kościele. Dotychczas był jeden mirofon podłączony do jakiegoś starego wzmacniacza. Wzmacniacz posiada dwa okrągłe wejścia DIN5. Rozebrałem wtyczkę DIN5 wetkniętą do wzmacniacza i są tam trzy kable: masa na pinie 3 i dwa kable na pinach 1 i 5. Pomiędzy masą a jednym z kabli (możliwe że między dwoma ale nie mogę sobie teraz przypomnieć) jest napięcie stałe ok 15V. W nowym mikrofonie obciąłem wtyczkę XLR - 3 pinową i podłączyłem do DIN5 tak jak w starym mikrofonie. Dioda zapala się ale dzwięk jest prawie niesłyszalny. Kombinowałem zmieniając kable na wtyczce ale bez efektu. Stary mikrofon nie ma obciętej wtyczki XLR, zamiast tego jest podłączony przez gniazdo XLR i dopiero do DIN5. Postanowiłem rozebrać to gniazdo. Jak się okazało we wtyczce jest jakaś elektronika - mała płytka z tranzystorem, kondesatorami, rezystorami. Dołączony nowy mikrofon do tej wtyczki działa znakomicie więc dodatkowa elektronika we wtyczce jest niezbędna. Problem w tym że nie mam pojęcia po co ona jest? na jakiej zasadzie działa taki układ? czy może mi to ktoś wyjaśnić? ewentualnie podać jakiś schemat? Wydaje mi się że jest to jakiś przedwzmacniacz ale myślałem że takie coś powinno być od razu w mikrofonie albo we wzmacniaczu..
    Pozdrawiam!

0 4
  • #3 13 Kwi 2012 10:55
    adambyw
    Moderator Akustyka

Najczęściej mikrofony elektretowe są zasilane zasilaniem BIAS, i w wtyku XLR jest płytka która ma po pierwsze zsymetryzować sygnał, po drugie skonwertować napięcie z phantom do BIAS.

Kapsuły elektretowe dają sygnał niesymetryczny, często podprowadzone są do nich dwie żyły, sygnał i masa. Dodatkowo pomiędzy masą a żyłą zasilania, przedwzmacniacz powinien podać napięcie tzw BIAS, do zasilenia wewnętrznej elektroniki w kapsule.
    Czasami stosuje się 3 przewody, sygnał, masa i dodatkowe zasilanie.

Standard BIAS jest najczęściej wykorzystywany w urządzeniach konsumenckich (komputery, kamery, dyktafony), i w systemach profesionalnych przy małych odległościach (mikrofony nagłowne i krawatowe do systemów bezprzewodowych, mikrofony konferencyjne z krótkim kablem do preampu w XLR).

Tu polecam bogatą lekturę: http://www.epanorama.net/circuits/microphone_powering.html

kolego splawik00. Napięcie Phantom nie nie jest równość z 48V. To jest pojęcie standardu przesyłu napięcia w symetrycznych systemach audio Czyli pomiędzy masą a dwoma żyłami sygnałowymi, które są na tym samym potencjale. Daje to możliwość podłączenia np mikrofonu dynamicznego, gdzie takie zasilanie nie ma na niego żadnego wpływu, w przeciwieństwie do BIAS.
    Zasilanie Phantom występuje w zakresie ok 9V do 52V. Na estradzie stosuje się najczęściej 48V. W systemach instalacyjnych częściej (ba taniej) stosuje się zasilanie 12V, 15V czy 24V, w zależności jakie napięcie używa się ogólnie wewnątrz wzmacniacza/miksera.
    Często w rejestratorach reporterskich używa się właśnie 12V.

Trzeba zobaczyć w specyfikację konkretnego mikrofonu w jakim zakresie pracuje. Przykłądowo w specyfikacji Shure KSM109 jest napisane że mikrofon uzyskuje najlepsze parametry przy 48V, ale może pracować już od 11V przy zmniejszeniu tzw headroomu - zapasu dynamiki.
    Drugi przykład to np JTS CX508 może pracować w zakresie 9-52V.

0
  • #4 13 Kwi 2012 15:06
    wolek14
    Poziom 31  

Kolego, jeśli to mikrofon pojemnościowy, to musi mieć preamp wewnątrz. Mikrofon pojemnościowy to najzwyklejszy kondensator, który ma gigantyczną impedancję wyjściową. Ta elektronika co opisywałeś to właśnie to. Taki "transformator impedancji".

0
  • #5 13 Kwi 2012 17:03
    HotIce
    Poziom 17  

Dzięki linkowi kolegi adambyw znalazłem taki schemat:

Better electret microphone phantom powering circuit

This circuit provides lower impedance output than the circuit above:

Mikrofon pojemnościowy(prawdopodobnie) - jak poprawnie podłączyć?

Component EBC is a PNP bipolar transistor (for example BC479). Ideally these should be hand-picked for low noise and matched gain. Bear in mind that VCE can be up to about 36V. The 1u0 capacitors should be high quality plastic film types. The circuit may benefit from the addition of 22pF capacitors in parallel with the two 100k resistors. For minimum hum pickup the two 2k2 capsule bias resistors should be accurately matched.

Czy można by go zastosować aby działał podobnie jak ta "tajemnicza" płytka we wtyku starego mikrofonu?

0
  Szukaj w 5mln produktów