Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piszcząca karta graficzna

majuś 06 Jan 2005 09:46 6549 7
    majuś
    Level 2  
    Witam, jestem tu nowy i musze przyznac, ze moj poziom wiedzy o elektronice jest raczej laicki, ale poradzona mi, abym poprosil Was o pomoc z moim niewielkim problemem.
    Czytalem juz o piszczacych kondensatorach i cewkach na plytach i zmodowanych grafikach z piszczacymi GPU. Robilem to raczej z usmiechem na twzarzy. Wczoraj uslyszalem, ze moja karta tez potrafi piszczec.
    Mam pelnego Sapphire X800XT PE - pudelkowego, niemodowanego, niepodkrecanego. Od 4 miesiecy dzialal bez zarzutu. Wczoraj jednak zauważylem, iz przy uruchamianiu Artifact Scanning w ATITool moja karta delikatnie popiskuje...
    Tylko w tej jednej aplikacji... Nie chce lac zadnego kleju na cewki ani nic podobnego. Kolesie na rage3d forum twierdza, ze z X800 tak sie zdarza i ze to wina zbyt slabego zasilacza (mam Chief'a 360 W).
    Co o tym myslicie ? Powinienem sie przejmowac ? W innych aplikacjach wszystko jest w porzadku (3DMark05, Half Life 2, NFSU2 i inne). A moze to jednak plyta mi piszczy? Ciezko jest to ocenic na sluch... Mam A64 3400 Gigabyte K8NS 1GB DDR400. Wyrazcie swoje opinie. Dzieki.
    Mr. CEWKA
    Level 17  
    To może być wina niestabilnego zasilania zarówno na grafice/płycie/zasilaczu. Pomysł jest o tyle prosty co skuteczny, spróbuj uruchomić tą kartę u kolegi, który ma mocniejszy zasilacz i mało wodotrysków (ram itd.). Niektóre karty grafiki wymagają wręcz dodatkowego zasilania (albo gniazdo 12V na karcie albo obok karty na płycie głównej). Jeśli piszczenie nie jest głośne a karta działa stabilnie, nie musisz się bardzo przejmować :-)

Możesz zrobić bilans mocy (policzyć ile szacunkowo watt pobiera cpu, RAM, HDD, CD-ROM itd. - na googlach można znaleźć troche info na ten temat, ale to nie jest takie proste) albo.... podłączyć takie urządzonko (link tutaj mam nadzieję że jeszcze aktualny) http://allegro.pl/show_item.php?item=36179141

(zdjęcie i opis z Allegro)
    Prosta instalacja wystarczy włożyć do gniazdka i podłączyć odbiorniki energii.

Podstawowe parametry :
    Zasilanie 220 - 240 V ~ / 50 Hz
    Natężenie 16A max
    Wskazanie voltomierza 190 V - 276 V
    Wskazanie natężenia 0,02 A- 16 A
    Wskazanie mocy 7 W - 4416 W
    Zakres kWh 0,00 kWh -9999,9 kWh
    Zakres częstotliwości 45 - 65 Hz
    Zegar w formacie 24 h.

P.S> może ktoś wie gdzie to można tanio kupić ?
    majuś
    Level 2  
    Dzieki za odpowiedz. Moj zasilacz to Chieftec 1136H 360 W - wiem, ze to nie szczyty, ale tez nie "no-name." Napiecia sprawdzilem jakis czas temu, miernikiem dobrej klasy i byly nastepujace:
    (Pod duzym obciazeniem - Prime95+ATI DoubleCross Demo+PCMark04+Defragmentacja+Kopiowanie z CD)
    +12 - 11,72
    +5 - 5,20
    +3,3 - 3,31
    Daleko od idealu, ale rownie daleko od granic normy ATX 2.03, wiec powinno byc w porzadku. Komputer jest calkowicie stabilny, a problem piszczenia wystepuje tylko w ATITool i w zasadzie musze przylozyc ucho do obudowy, zeby ten pisk uslyszec. Nie chce zmieniac zasilacza, ktory dziala... Pozostaje tylko pytanie - czy z punktu widzenia zywotnosci elektroniki (X800XT PE ciezko jest kupic, nie mowiac o wymianie) ten delikatny dzwiek moze byc zlowieszczym zwiastunem, czy moge spac raczej spokojnie ?
    TONI_2003
    Moderator
    Witam ! ... na początku zeszłego roku miałem dokładnie ten model zasilacza Chieftec 1136H 360 W przez dwa miesiące ale same napięcia były jednak lepsze bliżej ideału być może że za bardzo przesadziłeś podczas robienia tych pomiarów. Ja go zmieniłem na wyższy model bo miałem taką okazję. Proponuję Byś jednak zrobił jeszcze raz pomiary ale tylko miernikiem może rzeczywiście coś się dzieje oczywiście tak dla świętego spokoju. Ponieważ jeżeli chodzi o to piszczenie i pytanie skąd ono tak naprawdę pochodzi sam nieraz mam problemy gdzie i co oraz ewentualnie dlaczego coś sobie piszczy jest to bardzo trudne do zlokalizowania oraz do usunięcia . Myśle że jeśli zrobisz jeszcze raz te testy napięciowe ( może jakiś wiatrak daje taki dźwięk ? ) To o ile nic nie uzyskasz to może da Ci to więcej spokoju . Oczywiście warunkuję to tym że nie ma jakiś innych przesłanek że jednak się coś zaczęło dziać . Pozdrawiam !
    majuś
    Level 2  
    Dzieki. Przy normalnym uzytkowaniu napiecie +12 wynosi okolo 11,84, ale ja sprawdzalem przy maksymalnym, bo moja karta potrafi pobrac naprawde duzo pradu i chcialem wycisnac z kompa ostatnie soki. +5 i + 3,3 sa stabilne jak skala - nie skacza nawet o 0,01V. Zreszta linia 12 V to, poza glosnoscia, najwieksze niedociagniecie 1136H, ale wiele osob na gorszych konfigach ma jeszcze nizsze 12 i nie maja problemow. A zbyt wysokie 5 V trafia sie i na tych lepszych Chiefach (302DF)... Wydalem ostatnio sporo kaski na modernizacje i wolalbym chwilowo oszczedzic sobie wymiany zasilacza. Na forach typowo komputerowych jest dosc duzo postow ludzi z piszczacymi elementami systemow, ktorzy bagatelizuja ten temat, dlatego pytam na forum typowo elektronicznym. Podobno czasem piszcza cewki, czasem kondensatory, a czasem jakies regulatory napiecia i nie ma w tym nic zlego. No, ale... Jak to jest naprawde ? Ten pisk u mnie to takie miarowe, cichutkie pissst/pisst/pisst/pisst (:-)) i tylko w tej jednej aplikacji. Zaden inny program (np.: Prime 95 + 3DMark05) nie wywoluje niczego niepokojacego. Boje sie, ze wymienie niepotrzebnie zasilacz i bede mial to samo.
    witek_p
    Level 16  
    Tez mam X800 tyle ze pro niestety ;) razem z reszta zlomu wyszlo mi na tym http://www.jscustompcs.com/power_supply/ ok 345W.
    Wczesniej jechalem na 360-302DF i mialem problem z piszczacymi cewkami ale na plycie (Abit NF7Sv2), w tej chwili mam 420-302DF i problem ten wogole nie wystepuje.
    Mysle ze cewki zaczynaja piszczec jak zwiekszaja sie tetnienia wskutek zbyt duzego obciazenia (na granicy przeciazenia), mysle ze nie jest to powod do mocnego niepokoju, ale mimo wszystko przy naplywie kasy przesiadl bym sie na twoim miejscu na cos troszke mocniejszego.
    majuś
    Level 2  
    Hmmm... Czyli jednak nie za dobrze...
    TONI_2003
    Moderator
    ... czyli jednak by to potwierdzało że przetwornice na płytach głównych tak reagują gdy mają za mało mocy czyli jednak pozostaje Ci coś mocniejszego w tym wypadku. Pozdrawiam