Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[c++] Obliczanie pierwiastka funkcji przy pomocy metody stycznych - Newtona

zubrstw 13 Kwi 2012 08:51 3400 8
  • #1 13 Kwi 2012 08:51
    zubrstw
    Poziom 19  

witam, mam naisać program w c++ obliczanie pierwiastka funkcji przy pomocy metody stycznych - Newtona. Program jaki udało mi się sklicić z kolegami wygląda tak:

Kod: cpp
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Czy jest on poprawny? Po kompilacji uruchamia się można policzyć pierwiastek tej funkcji ale wychodzą mi inne wyniki niż koledze. Jak zmienić tą funkcję f(x) = x^3*(x+sin(x^2-1)-1)-1 na prościejszą?

0 8
  • #3 13 Kwi 2012 09:14
    zubrstw
    Poziom 19  

Ale to jest metoda siecznych a ja mam metodę stycznych

0
  • #5 13 Kwi 2012 10:37
    gaskoin
    Poziom 38  

zubrstw napisał:

Czy jest on poprawny? Po kompilacji uruchamia się można policzyć pierwiastek tej funkcji ale wychodzą mi inne wyniki niż koledze.

Przecież można to sprawdzić wywołując sqrt(cośtam) :)
    Chyba, że błędy są na 500 miejscu po przecinku :)

0
  • #6 13 Kwi 2012 15:32
    _alfred_
    Poziom 16  

A nie możecie z kolegą policzyć kilka pierwiastków ręcznie (na kartce papieru) i sprawdzić wyniki z wynikami programu?

Może też Wam się przyda Link.

0
  • #7 13 Kwi 2012 15:36
    zubrstw
    Poziom 19  

no właśnie tak zrobiliśmy i się okazało że miał błąd, ale teraz mamy większy problem gdyż nauczyciel chce aby nie był to program "jednej funkcji" ale taki żeby funkcję i jej przedział wpisywać z klawiatury :( i tego to już nie mam pojęcia jak zrobić.

0
  • #8 13 Kwi 2012 16:29
    _alfred_
    Poziom 16  

Musisz wczytać stringa z podanym przez użytkownika wzorem i go analizować znak po znaku wykonując to co w nim jest zapisane, np. jeśli znajdziesz "s" sprawdzasz czy kolejny znak to "i", jeśli tak to czy kolejny to "n" jeśli tak to wykonujesz sinusa, "^" będzie oznaczał podniesienie do potęgi itp.

Jednak zacząć by należało chyba od nawiasów, tak jaka jest kolejność wykonywania działań. Przecież są kalkulatory liczące dowolne funkcji, więc się da.

0
  • #9 15 Maj 2014 07:55
    zubrstw
    Poziom 19  

temat rozwiązany

0