Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt instalacji antenowej w domku jednorodzinnym

Zibo1972 13 Apr 2012 10:21 7706 14
    Zibo1972
    Level 10  
    Witam,

Mam zamiar zrobić instalację antenową z moim nowobudowanym domku. Obecnie mam już rozłożone kable wg poniższego schematu. W pokojach przewidziałem następujące gniazda - gniazdo końcowe RTV-SAT oraz gniazdo końcowe RTV-SAT+PVR.
    W związku z tym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
    - czy instalacja wg poniższego schematu jest poprawna?
    - ile kabli poprowadzić od poszczegółnych anten?
    - jakie skrzynki zastosować (skrzynka krosowa domNet jest strasznie droga. Czy znajde coś tańszego?)
    - jaki sprzęt zastosować i w którym miejscu?
    Z góry dzięki za odpowiedź.

seba65310
    Level 21  
    Proszę o podanie lokalizacji, aby określić warunki odbioru dvb-t.
    O co chodzi z tą kablówką na zdjęciu??
    Zibo1972
    Level 10  
    Lokalizacja -> Grodzisk Wielkopolski.
    Jeśli chodzi o kablówkę to wyprowadziłem kabel (skrętke) aby mieć możliwość podłączenia w przyszłości telewizji kablowej jeżeli taka będzie na osiedlu.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    Zibo1972 wrote:
    Jeśli chodzi o kablówkę to wyprowadziłem kabel (skrętke) aby mieć możliwość podłączenia w przyszłości telewizji kablowej jeżeli taka będzie na osiedlu.

TV kablowa głównie przesyła sygnały w.cz. nie po skrętce a za pomocą kabla koncentrycznego 75Ω (to taki standard).

Jeżeli chodzi o sam "internet" z możliwością "oglądania TV" to oczywiście po skrętce. :!:

Pozdrawiam.
    Zibo1972
    Level 10  
    W takim razie dołoże jeszcze koncentryk.
    SP5ANJ
    Zibo1972 wrote:
    W takim razie dołoże jeszcze koncentryk.

Bardzo słuszne i poprawne "myślenie". :D

Pozdrawiam.
    User removed account
    Level 1  
    User removed account
    Level 1  
    Zibo1972
    Level 10  
    Cheetah, mam położony kabel konc. CUSAT1100 3 CU. Dobry? Do każdego pomieszczenia idą po dwie skrętki. Natomiast nie wiem jak położyć kabel telefoniczny. Proszę o rade.
    User removed account
    Level 1  
    Zibo1972
    Level 10  
    możesz podać nazwę takiego kabla?
    User removed account
    Level 1  
    bkroy
    Level 11  
    Witam,
    Podpinajac sie pod temat takze chcialbym prosic o pomoc przy rozprowadzeniu sygnalu TV.
    Generalnie jezeli chodzi o zrodlo sygnalu TV to sa 2 opcje:
    1. sygnal z anteny naziemnej (obecnie szansa na sygnal cyfrowy).
    2. sygnal uzyskany z TV kodowanej typu (cyfra+, n, ewentualnie TP SA itd).

Zrodlo chcialbym podzielic na kilka odbiornikow. Jestem w trakcie budowy domu (schemat pomieszczen zamieszcze jutro ;)). Generalnie w kazdym pokoju (obecnie jestem na etapie instalacji elektr, tj przed tynkowaniem) chcialbym miec gniazdo koncowe RTV (zwykle antenowe).
    W wariancie 1 - musialbym spiac jakas wszystkie gniazda i rozeslac po nich sygnal z anteny naziemnej.
    W wariance 2 - musialbym pewnie dokupic jakis sprzet, ktory pomoze mi z dekodera dolaczonego do zestawy cyfry, n lub TP rozkodowac sygnal i rozprowadzic go do wszystkich gniazdek - czy ktos zna takie urzadzenia?? W hotelach itd spokojnie funkcjonuja instalacje na wiele odbiornikow. W tym przypadku max ilosc odbiornikow to 8 TV.

Prosze o pomoc i sygestie.

ps. multimedia rozwiaze tak, ze na parterze bedzie WiFi, na poddaszu w pokojach skretka + w jednym z pokoi ewentualnie access point z WiFi (rozsylany sygnal neostrady lub lokalnego dostawcy netu - radionetu lub kabla).
    Kpc21
    Level 24  
    Myślenie *albo* satelita *albo* naziemna jest trochę bez sensu. Gdy korzystasz z telewizji satelitarnej, czasem przydaje się i naziemna - program regionalny TVP, awaria TV satelitarnej, czy nawet sytuacja, gdy wyłączają ci sygnał, bo zapomniałeś zapłacić. Kładąc instalację pod TV naziemną nie przewidzisz też, czy czasem w przyszłości nie zechcesz założyć TV satelitarnej z płatną platformą, poza tym może okazać się, że kupisz telewizor z tunerem DVB-S - z instalacją satelitarną będziesz mógł na nim odbierać kanały niekodowane z satelity.

Co do multimediów, doprowadź sieć komputerową do każdego komputera i telewizora. Większość telewizorów ma teraz możliwość podłączenia do Internetu, a kabel to zawsze kabel. Poza tym przyda się pod kątem multiroomu - dekodery n-ki w multiroomie muszą być połączone właśnie siecią komputerową.

Oprócz tego, tak jak było wspomniane we wcześniejszych postach, do telewizorów doprowadź kabel telefoniczny. Chyba że nie masz zamiaru korzystać z Cyfry+ albo zdecydujesz się na multiroom, a nie podział uprawnień za pomocą splittera, ew. zakupisz splitter bezprzewodowy.

Pod satelitarną - do każdego telewizora najlepiej po dwa kable z anteny (aby można było nagrywać i oglądać różne programy jednocześnie).
    Pod naziemną - wystarczy jeden.
    Sygnał TV satelitarnej i naziemnej można poprowadzić w jednym przewodzie.
    Instalacji do TV satelitarnej nie można rozgałęziać.

Skoro 8 odbiorników - to przy TV satelitarnej potrzebujesz multiswitcha, chyba że wystarczy ci po jednym sygnale z anteny w dekoderach. Wtedy może być konwerter octo.

Trzeba tu jeszcze uwzględnić możliwość odbioru programów z różnych satelitów (np. Hot Bird i Astra) - ale z polskich kanałów na Astrze nic ciekawego nie ma (z nieosiągalnych inną drogą - tylko TV Trwam, ew. TVP Historia). Wtedy też się chyba nie obejdzie bez multiswitcha, i to odpowiedniego.
    SP5ANJ
    bkroy wrote:
    Podpinajac sie pod temat takze chcialbym prosic o pomoc przy rozprowadzeniu sygnalu TV.

Przypominam, że mamy tu pewne Zalecenia w dziale : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1990612.html.
    O samym Regulaminie i błędach, które tu popełniłeś również wspomnę.
    Regulamin pkt 3.1.13 .

Tema ZAMYKAM.