Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt instalacji antenowej w domku jednorodzinnym

13 Kwi 2012 10:21 7397 14
  • Poziom 10  
    Witam,

Mam zamiar zrobić instalację antenową z moim nowobudowanym domku. Obecnie mam już rozłożone kable wg poniższego schematu. W pokojach przewidziałem następujące gniazda - gniazdo końcowe RTV-SAT oraz gniazdo końcowe RTV-SAT+PVR.
    W związku z tym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
    - czy instalacja wg poniższego schematu jest poprawna?
    - ile kabli poprowadzić od poszczegółnych anten?
    - jakie skrzynki zastosować (skrzynka krosowa domNet jest strasznie droga. Czy znajde coś tańszego?)
    - jaki sprzęt zastosować i w którym miejscu?
    Z góry dzięki za odpowiedź.

• Poziom 21  
    Proszę o podanie lokalizacji, aby określić warunki odbioru dvb-t.
    O co chodzi z tą kablówką na zdjęciu??
  • Poziom 10  
    Lokalizacja -> Grodzisk Wielkopolski.
    Jeśli chodzi o kablówkę to wyprowadziłem kabel (skrętke) aby mieć możliwość podłączenia w przyszłości telewizji kablowej jeżeli taka będzie na osiedlu.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Zibo1972 napisał:
    Jeśli chodzi o kablówkę to wyprowadziłem kabel (skrętke) aby mieć możliwość podłączenia w przyszłości telewizji kablowej jeżeli taka będzie na osiedlu.

TV kablowa głównie przesyła sygnały w.cz. nie po skrętce a za pomocą kabla koncentrycznego 75Ω (to taki standard).

Jeżeli chodzi o sam "internet" z możliwością "oglądania TV" to oczywiście po skrętce. :!:

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    W takim razie dołoże jeszcze koncentryk.
    Zibo1972 napisał:

Bardzo słuszne i poprawne "myślenie". :D

Pozdrawiam.
  • Poziom 38  
    Zibo1972 napisał:
    kable koncentryczne używane przez kablówki to nie taki prosty temat. Każda kablówka ma własną specyfikację na taki kabel i ciężko czasami bywa trafić w ich wymagania. Z reguły kładą po prostu własne kable antenowe, co jest dla nich najbezpieczniejsze pod kątem jakości i niezawodności świadczenia usługi.

Jeśli już chcesz coś włożyć pod ich kątem, to POWINIEN być to kabel antenowy o jak najwyższym współczynniku ekranowania, minimum 100/110dB - np coś z rodziny TFC.

Zibo1972 napisał:
    - czy instalacja wg poniższego schematu jest poprawna?
    generalnie tak, typowa "gwiazda". Kable antenowe w ścianach powinny być z dużym współczynnikiem ekranowania, co najmniej >90dB dla UHF. Warto jest dołożyć równolegle jedną / dwie skrętki (LAN) i kabelek telefoniczny. Przyda się jak znalazł na rozprowadzenie Internetu / multimedi (przyszłościowo) czy połączenia splitera / multiroomu.

Zibo1972 napisał:
    ile kabli poprowadzić od poszczegółnych anten?
    na każdego satelitę - cztery. Co do TV to zależy jak będziesz realizował - jeśli ze zwrotnicą na dachu - to jeden, a jeśli będziesz realizował sumowanie anten wewnątrz domu to przynajmniej trzy (FM / DAB (przyszłościowo) / DVB-T). Jeśli więcej niż jedna antena DVB-T, to i więcej kabli.

Z jeden zapasowy kabelek też możesz sobie położyć.

Kable o wysokim współczynniku ekranowania (>95dB), do zastosowań zewnętrznych - czyli w wykonaniu z PE (kolor czarny). Do wszystkich anten mogą być takie same. (coś w klimacie Triset-113PE czy DigitSat-113PE)

Zibo1972 napisał:
    - jakie skrzynki zastosować (skrzynka krosowa domNet jest strasznie droga. Czy znajde coś tańszego?)
    poszukaj skrzynek w firmach zaopatrujących kablówki czy instalatorów TV-SAT ("Jim-sat", "Ostrowski", "Elpio", etc...).

Zibo1972 napisał:
    - jaki sprzęt zastosować i w którym miejscu?
    Albo multiswitch albo konwerter QUAD + sumator z DVB-T.

Poszukaj na forum, było dość szczegółowo opisywane, nawet ostatnio.
  • Poziom 43  
    Dodam tylko, że kable należy kłaść w peszlu.
  • Poziom 10  
    Cheetah, mam położony kabel konc. CUSAT1100 3 CU. Dobry? Do każdego pomieszczenia idą po dwie skrętki. Natomiast nie wiem jak położyć kabel telefoniczny. Proszę o rade.
  • Poziom 38  
    Zibo1972 napisał:
    kabel konc. CUSAT1100 3 CU.
    masz jakiś link do niego albo do sklepu?

Zibo1972 napisał:
    Natomiast nie wiem jak położyć kabel telefoniczny.
    do użytku z multimediami, to równolegle do kabla antenowego i/lub skrętki. Taki kabel nie jest generalnie do telefonu, ale do użytku do sterowania systemami multiroom (splitery), ewentualnie do jakichś przyszłościowych celów.
    Ale, jak jest potrzeba, to można go i wykorzystać do klasycznego telefonu, choć jego końcówki wypadają wtedy w mało ciekawych miejscach, bo np. za TV.
  • Poziom 10  
    możesz podać nazwę takiego kabla?
  • Poziom 38  
    Zibo1972 napisał:
    możesz podać nazwę takiego kabla?
    telefonicznego? Zwykły telefoniczny 6-cio żyłowy, drut. Taki w średniej cenie, jeśli będzie wybór.
  • Poziom 11  
    Witam,
    Podpinajac sie pod temat takze chcialbym prosic o pomoc przy rozprowadzeniu sygnalu TV.
    Generalnie jezeli chodzi o zrodlo sygnalu TV to sa 2 opcje:
    1. sygnal z anteny naziemnej (obecnie szansa na sygnal cyfrowy).
    2. sygnal uzyskany z TV kodowanej typu (cyfra+, n, ewentualnie TP SA itd).

Zrodlo chcialbym podzielic na kilka odbiornikow. Jestem w trakcie budowy domu (schemat pomieszczen zamieszcze jutro ;)). Generalnie w kazdym pokoju (obecnie jestem na etapie instalacji elektr, tj przed tynkowaniem) chcialbym miec gniazdo koncowe RTV (zwykle antenowe).
    W wariancie 1 - musialbym spiac jakas wszystkie gniazda i rozeslac po nich sygnal z anteny naziemnej.
    W wariance 2 - musialbym pewnie dokupic jakis sprzet, ktory pomoze mi z dekodera dolaczonego do zestawy cyfry, n lub TP rozkodowac sygnal i rozprowadzic go do wszystkich gniazdek - czy ktos zna takie urzadzenia?? W hotelach itd spokojnie funkcjonuja instalacje na wiele odbiornikow. W tym przypadku max ilosc odbiornikow to 8 TV.

Prosze o pomoc i sygestie.

ps. multimedia rozwiaze tak, ze na parterze bedzie WiFi, na poddaszu w pokojach skretka + w jednym z pokoi ewentualnie access point z WiFi (rozsylany sygnal neostrady lub lokalnego dostawcy netu - radionetu lub kabla).
  • Poziom 24  
    Myślenie *albo* satelita *albo* naziemna jest trochę bez sensu. Gdy korzystasz z telewizji satelitarnej, czasem przydaje się i naziemna - program regionalny TVP, awaria TV satelitarnej, czy nawet sytuacja, gdy wyłączają ci sygnał, bo zapomniałeś zapłacić. Kładąc instalację pod TV naziemną nie przewidzisz też, czy czasem w przyszłości nie zechcesz założyć TV satelitarnej z płatną platformą, poza tym może okazać się, że kupisz telewizor z tunerem DVB-S - z instalacją satelitarną będziesz mógł na nim odbierać kanały niekodowane z satelity.

Co do multimediów, doprowadź sieć komputerową do każdego komputera i telewizora. Większość telewizorów ma teraz możliwość podłączenia do Internetu, a kabel to zawsze kabel. Poza tym przyda się pod kątem multiroomu - dekodery n-ki w multiroomie muszą być połączone właśnie siecią komputerową.

Oprócz tego, tak jak było wspomniane we wcześniejszych postach, do telewizorów doprowadź kabel telefoniczny. Chyba że nie masz zamiaru korzystać z Cyfry+ albo zdecydujesz się na multiroom, a nie podział uprawnień za pomocą splittera, ew. zakupisz splitter bezprzewodowy.

Pod satelitarną - do każdego telewizora najlepiej po dwa kable z anteny (aby można było nagrywać i oglądać różne programy jednocześnie).
    Pod naziemną - wystarczy jeden.
    Sygnał TV satelitarnej i naziemnej można poprowadzić w jednym przewodzie.
    Instalacji do TV satelitarnej nie można rozgałęziać.

Skoro 8 odbiorników - to przy TV satelitarnej potrzebujesz multiswitcha, chyba że wystarczy ci po jednym sygnale z anteny w dekoderach. Wtedy może być konwerter octo.

Trzeba tu jeszcze uwzględnić możliwość odbioru programów z różnych satelitów (np. Hot Bird i Astra) - ale z polskich kanałów na Astrze nic ciekawego nie ma (z nieosiągalnych inną drogą - tylko TV Trwam, ew. TVP Historia). Wtedy też się chyba nie obejdzie bez multiswitcha, i to odpowiedniego.
    bkroy napisał:
    Podpinajac sie pod temat takze chcialbym prosic o pomoc przy rozprowadzeniu sygnalu TV.

Przypominam, że mamy tu pewne Zalecenia w dziale : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1990612.html.
    O samym Regulaminie i błędach, które tu popełniłeś również wspomnę.
    Regulamin pkt 3.1.13 .

Tema ZAMYKAM.