Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik częstotliwości do płyty PTBM121D4X

ma16 13 Kwi 2012 12:00 2231 4
  • #1 13 Kwi 2012 12:00
    ma16
    Poziom 13  

Mam problem z znalezieniem właściwego punktu podpięcia miernika częstotliwości (MC31) do pcb ptbm121d4x.
    Chodzi o radio Ham International Concorde 2.
    Proszę o pomoc w znalezieniu odpowiedniego punktu podpięcia.
    schemat:
    serwisówka:
    http://ham-international.nuxit.net/PTBM121D4X_reglages.htm

0 4
  • #2 13 Kwi 2012 14:12
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

ma16 napisał:
    Mam problem z znalezieniem właściwego punktu podpięcia miernika częstotliwości (MC31) do pcb ptbm121d4x.

Jedynym "logicznym" podłączeniem częstotliwościomierz aby wskazywał w miarę poprawną częstotliwość pracy - przy założeniu, że wykorzystujesz funkcje zliczania UP/DWN z pamięci, to punkt wyjścia z generatora VCO poprzez kondensator około 5pF.

Podpowiem tylko, że sposobem wyświetlania w cyfrach tego miernika jest "zasada" multipleksowania wyniku wyświetlania - co może powodować "zakłócenia" w odbiorniku a i również w części nadawczej tego radia.
    Zakłócenie takie objawią się takim "coś w rodzaju (pukaniem)" i jest dość uciążliwe w takim nasłuchu.

Pozdrawiam.

0
  • #3 13 Kwi 2012 16:29
    ma16
    Poziom 13  

dziękuję za odpowiedź. sprawdzę i zdam relację.

z tymi zakłóceniami to b.ciekawe co napisałeś. wcześniej miernik podpięty był pod Alan 87 . nie było tego zjawiska. zobaczymy jak będzie tu.

Napisałem własne doświadczenia z tego MC-31.
    Proszę abyś poprawił własny wpis zgodnie z Regulaminem pkt 3.1.13 tego Forum.
    [SP5ANJ]

0
  • #4 15 Kwi 2012 02:15
    ma16
    Poziom 13  

SP5ANJ dzięki za podpowiedzi.
    co do zakłóceń podczas pracy miernika. masz rację. jak się wsłuchać (szczególnie na słuchawkach) to słychać jakie lekkie brummmmm.
    podpiąłem sondę miernika pod punkt który mi podałeś, bez kondensatora, przez sondę S8. odczyt podczas modulacji jest niestabilny. czym to jest spowodowane?
    ta sama miarka z Alanem 87 współpracuje bez problemów - nie ma efektu niestabilności.
    kolejny problem to poprawka. z moich obserwacji wynika że potrzebna jest poprawka 10,690. takiej MC31 nie ma. różnica w odczycie wynosi 500Hz w górę.

0
  • #5 12 Maj 2012 14:14
    mkpl
    Poziom 37  

To może cewką? Nawiń cewkę kilka zwojów srebrzanką i zbliż do cewki VCO

0