Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Eagle]Prośba o spr. płytki - prosty kontroler na LM317T

djzatorze 13 Kwi 2012 13:20 9243 60
  • #1 13 Kwi 2012 13:20
    djzatorze
    Poziom 23  

Witam,
    chcę wykonać kontroler obrotów sześciu wentylatorów komputerowych w oparciu o regulowany stabilizator napięcia LM317T, zasilany z molexa. Właściwie to zrobiłem niegdyś taki "na pająka", ale wyglądało to straszliwie i po dwóch latach się popsuło (nie miałem cierpliwości naprawiać). Zaprojektowałem więc płytkę.
    Jest to mój pierwszy projekt PCB, i pierwsza styczność z Eaglem, więc proszę o wyrozumiałość.
    Schematu... brak. Wzorowałem się na tym projekcie. Jest to konkretnie 6 takich układów mających wspólną masę i zasilanie.
    Chcę wiedzieć, czy płytka nie zawiera błędów; mam nadzieję że przy tak prostym układzie da się coś zobaczyć bez schematu.
    Na życzenie mogę dać screeny z podświetlonym przebiegiem sygnałów.
    Połączenia porobiłem poligonami, żeby urządzenie było niezawodne i łatwe w wykonaniu. Co do wielkości płytki, musi ona mieć 144x60 mm, tak jak w projekcie (mam akurat taką do niej obudowę). Potencjometry są lekko poprzesuwane, bo muszą mi pasować do tejże obudowy. Rezystory 100Ω są po 2 w szereg, bo mam ich dużą ilość. Płytka będzie jednostronna.
    Uprzedzając pytania: tak, można było to zrobić na 3 sztukach LM317T, ale zależy mi na niezależnej kontroli każdego wentylatora (mają najróżniejsze parametry).
    I tak, potrzebne mi 6 pokręteł :D W poprzednim wydaniu kontroler nierzadko musiał obsłużyć 6 wentylatorów - lubię OC.
    Mam jeszcze pytanie: czy obejdzie się bez kondensatorów? Chyba jak będzie 1 wentylator na kanał to nie będzie żadnych zakłóceń?
    I czy to jest w ogóle dobrze?
    Dziękuję za przeczytanie powyższego elaboratu :D

0 29
  • Relpol
  • #2 13 Kwi 2012 13:44
    otapi
    Poziom 25  

Zastanawiam się jak można spie***ć układ składający się z 3 elementów..?
    Coś ci się nogi układu pomieszały, a kondensatory muszą być.

0
  • Relpol
  • #3 13 Kwi 2012 15:52
    djzatorze
    Poziom 23  

Faktycznie... prawa noga z lewą na odwrót... ale powiedzmy że jest odwrotnie przylutowane; proszę o konkrety, co zmienić, co zrobić w ogóle żeby było poprawnie (projekt od nowa oczywiście). Gdzie dać kondensatory i jakie?
    Pierwszy raz robię płytkę, mam prawo wszystko zje*ać :D

0
  • #4 14 Kwi 2012 12:38
    otapi
    Poziom 25  

Nie prawa z lewą tylko pierwsza zw środkową, wyjscie masz na środkowej nodze oznaczonej 'O' (out) a nie na piewszej 'A' (adjust)

0
  • #5 15 Kwi 2012 09:33
    djzatorze
    Poziom 23  

Ok, dzięki za wskazówki. Ślepo podążałem za instrukcją, nie zauważyłem nawet, że nie zgadza się z datasheetem. Tymczasem zrobię projekt na jeden tylko stabilizator, żeby wszystko było poprawnie.
    Edit:
    Proszę o ponowne sprawdzenie...:) Mam nadzieję że nie ma babola.
    Kondensator rozumiem że równolegle między zasilaniem i masą? Jaki będzie najodpowiedniejszy do tego kontrolerka?

0
  • Pomocny post
    #6 15 Kwi 2012 17:39
    Christophorus
    Poziom 41  

Przykładowa płytka jednego kanału regulatora.

Układ LM317 zastosowany został w pionowej obudowie, dzięki czemu jest więcej miejsca na nieco mniejszej płytce. Zmieściły się na niej kondensatory, bez których układ LM317 może się wzbudzać. Zamiast stosować dwa szeregowo połączone rezystory (bo ma ich Kolega dużo) zastosowałem jeden rezystor o wymaganej wartości. Dzięki temu przybyło miejsca na płytce, choć jeden rezystor więcej bez problemu by się zmieścił.

To oczywiście przykładowy projekt płytki. Należy we własnym zakresie dobrać złącza do wentylatorów i jedno główne do podłączenia zasilania. W zależności od tego choć w skrajnym lewym położeniu pokrętła potencjometru chce się mieć minimalne czy maksymalne obroty wentylatorów odpowiednio podłączyć potencjometr na schemacie i odpowiednio poprowadzić ścieżki na płytce.

Projekt należy wykonać w oparciu o poprawny schemat, dzięki temu nie będzie tego rodzaju błędów jak na pierwszej płytce. Trzeba mieć też na uwadze to, że zaprojektowanie płytki o wymiarach 144 x 60 mm w darmowej wersji Eagle nie jest możliwe z uwagi na ograniczenia płytki do 100 x 80 mm.

0
  • #7 15 Kwi 2012 20:58
    djzatorze
    Poziom 23  

Wielkie dzięki za ten przykład - rozwiał wiele wątpliwości :D
    Zatem zrobiłem to tak:
    Mam jeszcze kilka pytań:
    1) Jak przestawić w Eagle'u ścieżki z Top na Bottom? Trzeba je rysować jeszcze raz?
    2) W jaki sposób najlepiej połączyć kilka takich modułów, żeby było jak najmniej zworek i jak najczytelniej na płytce? (jej rozmiarem się nie martwcie, już tę kwestię rozwiązałem)
    3) Czy ścieżki lepiej zostawić takie jak są (0,4 mm), pogrubić je, zrobić poligonami, czy tylko GND poligonem? Na "tyle" obudowy stabilizatora jest Vout - czy dobrym pomysłem byłoby "zalanie" poligonem obszaru za LM317 z połączeniem do wtyczki? Zawsze dodatkowa powierzchnia oddawania ciepła by była (radiatorki mam wielkości obudowy LM317, więc przymałe).
    Sporo tych pytań się uzbierało, ale chcę to umieć:P

0
  • #8 15 Kwi 2012 22:01
    Christophorus
    Poziom 41  

Jak widzę ścieżki na płytce trasowane zapewne autorouterem bo prowadzone dość chaotycznie.

Rozmieszczenie elementów też nieprzemyślane. Układ LM317 (jego blaszka do przykręcenia do radiatora) jest zbyt blisko złącza wentylatora. W praktyce może to oznaczać problemy z umieszczeniem elementów na płytce, lub z połączeniem obydwóch części złączki.

Także odległość potencjometru od krawędzi płytki powinna być sprawdzona, czy jego oś nie będzie zbyt mało wystawała potem z obudowy urządzenia.

Ścieżki mogą być szersze nawet ponad 1 mm, wystąpią na nich mniejsze spadki napięcia. Powinny być one prowadzone na warstwie bootom (dolnej) - domyślnie jest to niebieski kolory ścieżek.

Zmiana warstw pokazana jest na obrazku poniżej. Jest ona (zmiana warstw) dostępna po wybraniu narzędzia Route na lewym pasku narzędzi.

Co do powielenia projektu w edytorze schematów jest narzędzie Copy które pozwoli na kopiowanie tego samego fragmentu schematu. Trzeba dorysować brakujące połączenia pomiędzy poszczególnymi regulatorami, usunąć zbędne złącza. Potem po przełączeniu się do edytora płytek trzeba ułożyć elementy na płytce i poprowadzić ścieżki. Przykładową kontynuację mojego przykładu można zobaczyć poniżej. Ograniczona do czterech kanałów bo na sześć kanałów darmowa wersja Eagle nie pozwoli. Choć co prawda piąty kanał jeszcze by się zmieścił.

0
  • #9 15 Kwi 2012 22:32
    djzatorze
    Poziom 23  

Dziękuję za wyjaśnienia:)
    co do zmiany Top/Bottom chodziło mi o zmianę po narysowaniu ścieżki (ale już znalazłem - narzędzie Change). Odległościami od wtyczki i obrysu się na razie nie przejmowałem, chodziło mi o poprawność samego połączenia; świetny pomysł z masą pod potencjometrami - nie mogłem wymyślić, gdzie ją upchać:)
    Autoroutera używałem, żeby wstępnie mi zaproponował ścieżki, ale starałem się poprowadzić je w miarę przejrzyście... Jak to zrobić, żeby tak mi się głupio nie załamywały te ścieżki tam gdzie nie trzeba? Raster mam na 1mm Alt 0,5mm, a nadal tuż przy elementach mi się to kaszani :|
    Jeszcze powiedz mi Kolego czy kondensatorki 10µF będą dobre czy to za duże? W ogóle jakie będą idealne? Bo i tak będę musiał dokupić...

0
  • #10 15 Kwi 2012 23:04
    Christophorus
    Poziom 41  

Ścieżki najlepiej od razu prowadzić ręcznie, nie trzeba potem tracić czasu na poprawianie i modyfikowanie efektów pracy autoroutera. Przy ręcznym trasowaniu ścieżek łatwiej jest zapanować nad projektem. Przy tej prostej płytce siatkę mam ustawioną na 1,27 / (Alt) 0,635 mm. Ułamki w ustawieniu siatki wynikają z przeliczenia calowego systemu miary na metryczny. W miarę możliwości nie powinno się ich zaokrąglać do pełnych milimetrów. Mogą wówczas wystąpić utrudnienia zarówno w ręcznym jak i automatycznym trasowaniu ścieżek.

Co do załamywania ścieżek pod kątem przy ich ręcznym trasowaniu zobacz na pasek narzędziowy, gdzie zmienia się warstwy. Zaraz za okienkiem wyboru warstw są przyciski z liniami łamanymi. Decydują one pod jakim kątem będzie załamana ścieżka. Ale tylko przy ręcznym trasowaniu. Wybór następuje z paska narzędziowego lub prawym klawiszem myszki kiedy włączy się ręczne trasowanie ścieżek.

Ustawienia autoroutera dostępne są w menu Tools -> Auto..., ale w czasie potrzebnym na skonfigurowanie autoroutera i naniesienia poprawek po nim można ręcznie wytrasować ścieżki na prostych płytkach.

Osobiście uważam, że kondensatory 10uF w będą za małe i raczej zastosował bym o pojemności 100uF. Jest jeszcze jedna rzecz do uwzględnienia. Mianowicie te regulatory napięcia zasilane napięciem 12V z zasilacza komputerowego na wyjściu nigdy nie dadzą pełnego napięcia 12V. Trzeba się liczyć ze spadkiem napięcia w granicach 2 - 3V, co przedłoży się na niższą prędkość obrotową wentylatorów ustawionych na maksymalną prędkość obrotową.

0
  • #11 15 Kwi 2012 23:44
    djzatorze
    Poziom 23  

Christophorus napisał:
    Ścieżki najlepiej od razu prowadzić ręcznie
    Tylko właśnie nie wiem jak to robić :oops: Wire nie łączy mi elementów...
    Wymienione przez Ciebie narzędzia już poznałem, ale i tak dzięki za wskazówki.
    Christophorus napisał:
    Osobiście uważam, że kondensatory 10uF w będą za małe i raczej zastosował bym o pojemności 100uF.
    To jest ta rzecz, której nie mogłem skumać z datasheeta; było tam opisane że w różnych przypadkach a to 1µF tantalowy, a to 10µF 'bypass capacitor', czego w ogóle nie jarzę... Nie zauważyłem żeby doradzano pojemności wyższe niż 25µF, więc nie wiem czemu takowe doradzasz; mógłbyś mi to wytłumaczyć w jakiś łopatologiczny sposób?:)
    Christophorus napisał:
    Jest jeszcze jedna rzecz do uwzględnienia. Mianowicie te regulatory napięcia zasilane napięciem 12V z zasilacza komputerowego na wyjściu nigdy nie dadzą pełnego napięcia 12V. Trzeba się liczyć ze spadkiem napięcia w granicach 2 - 3V, co przedłoży się na niższą prędkość obrotową wentylatorów ustawionych na maksymalną prędkość obrotową.
    To akurat wyjątkowo wiem :D
    Ale najbardziej bym chciał wiedzieć jak normalnie porysować te ścieżki, tak ręcznie - wkurza mnie to że signal zmienia się w ścieżkę tylko po autorouterze, a wire mi się wcale nie 'przykleja' do padów elementów...
    Aha, jak ustalić większą odległość ścieżki od poligonu?

0
  • #13 16 Kwi 2012 15:19
    Christophorus
    Poziom 41  

W programie Eagle ścieżki ręcznie się trasuje narzędziem Route ikonka nad ikonką narzędzia Wire. Wówczas podczas trasowania ścieżki zmieniają się z tych cienkich żółtych linii (wspomagających trasowanie ścieżek) na ścieżki. Wówczas można sobie ustawić szerokość ścieżek, wybrać warstwę na której będą trasowane oraz ich układ na płytce.

Co do "poligonu" to takowy występuje w wojsku. W Eagle jest to polygon. Po wybraniu narzędzia Polygon zmieni się górny pasek narzędziowy, gdzie kontrolką Isolate ustawia się odległość polygonu od ścieżek na płytce.

Tutaj można poczytać o kryteriach doboru kondensatorów w zasilaczu, bo ten regulator pełni jednocześnie rolę zasilacza. Co prawda napięcie zasilające jest dobrze filtrowane w zasilaczu komputera, ale pojemność kondensatorów dobiera się między innymi pod kątem obciążenia i tętnień na wyjściu zasilacza.

Jeszcze małą sugestia odnoście układu LM317. Przy pionowym montażu na płytce układ będzie miał lepsze chłodzenie. Część blaszki układu LM317 będzie miała bezpośredni kontakt z otoczeniem i będzie oddawała do otoczenia ciepło. Kiedy układ będzie montowany w pozycji leżącej ta część blaszki będzie dotykała do laminatu i oddawanie ciepła będzie utrudnione.

0
  • #14 16 Kwi 2012 20:14
    djzatorze
    Poziom 23  

Właśnie, Route to jest to! :D Isolate również bardzo się przydało.
    A poligon w wojsku - niekoniecznie; w polskim oprogramowaniu GIS funkcjonuje ogólnie taki termin jak poligon, tak jak snapowanie, trasowanie, polilinia itp. (chociaż to wszystko jest chamsko z angielskiego wzięte):)
    A na temat: mam dziwny kłopot - mimo że ścieżka i poligon niosą ten sam sygnał, Ratsnest zostawia mi między nimi lukę, o:
    od biedy mogłoby tak zostać, ale lepiej wyglądałby jednolity obszar...
    A tak bym widział połączenie dwóch modułów, biorąc przykład z Kolegi Christophorusa:
    Jak widać zostało mnóstwo miejsca między modułami - zalać to masą, czy co? Może pogrubić jeszcze ścieżki? A co sądzicie o linii INPUT poprowadzonej między nóżkami kondensatora? Może tak zostać? Czy płytka ogólnie wygląda w miarę?

marco47 napisał:
    Aby przeskoczyć te wszystkie problemy które masz przy projektowaniu, zacznij od narysowania poprawnego schematu w edytorze Schematic.
    Dopiero wtedy możesz przystąpić do projektowania płytki w edytorze Board.
    Obiecuję, że następny układ będzie zaczęty od schematu ideowego. Odnośnie pionowego montażu LM317T, to są za i przeciw... obieg powietrza może i lepszy, ale wolałbym jednak tak jak obecnie - mniejsze narażenie na uszkodzenie i komplikacje przy montażu radiatora... chłodzenie, które LMki miały do tej pory, nie nagrzewało się aż tak mocno, a odprowadzenie części ciepła na płytkę byłoby wg mnie wydajniejsze niż samo wystawienie elementu w powietrze. Zwłaszcza, że mamy na to sporo miejsca.

0
  • #15 17 Kwi 2012 12:27
    marco47
    Poziom 41  

Powinieneś całkowicie przeprojektować swoją płytkę, biorąc wzór z tej którą pokazał kolega Christophorus.

Jedynie odwróć stabilizator aby plecy leżały od strony potencjometru.
    Wtedy możesz spokojnie zastosować jedną powierzchnię radiatora dla wszystkich stabilizatorów, z tym że muszą być na podkładkach izolujących.
    Lub zastosować po jednym na każdy stabilizator osobno.

Takie położenie stabilizatora jest lepszym rozwiązaniem, bo osłaniać go będzie obudowa potencjometru.

Dodatkowo powinieneś dołożyć możliwość sterowania wszystkimi wentylatorami za pomocą termistorów, które znajdą się w równolegle do potencjometrów.

Jeszcze wskazana by była możliwość globalnego sterowania wszystkimi stabilizatorami za pomocą jednego potencjometru, lub przełącznika, którym można by było wymusić maksymalne obroty wentylatorów.

Projektowanie takiego układu powinno zawierać maksymalnie dużo opcji, które można zawrzeć na takiej płytce.

0
  • #16 17 Kwi 2012 18:24
    djzatorze
    Poziom 23  

Termistorów nie posiadam, i chyba denerwowałoby mnie takie ciągłe "falowanie" prędkości wentylatorów; nawet zablokowałem sobie tę auto kontrolę na chłodzeniu karty graficznej, bo mnie wkurzała. Wolę mieć ciut głośniej ale bez rozpędzania się i zwalniania co chwilę. Co do płytki, to diody będą wyprowadzone nad pokrętła, a przełącznik obrotów "ręczne/max" to super pomysł:-) rozumiem że powinien być podłączony między +12V a pierwszym pinem wtyczki wentylatora, ale nie umiem tego fizycznie położyć na płytce... Na górnej warstwie połączyłem to jak mi się wydawało, ale czy ruch przełącznika nie powinien też odcinać wentylatora od linii OUT? Jestem gópi :|

0
  • #18 19 Kwi 2012 12:51
    djzatorze
    Poziom 23  

Ech... rysowanie schematu w Eagle'u to dla mnie wyzwanie:P Narysowałem takie coś, ale na każdym IN od danego stabilizatora wyświetla mi błąd... No i w ogóle kilku elementów wcale nie ma w bibliotekach, jakby nie miały odpowiedników w schemacie (switch i rezystory - musiałem dać smd). Grr...

0
  • #19 19 Kwi 2012 13:09
    marco47
    Poziom 41  

No i co, da się narysować schemat :D

Aby poprawnie narysować schemat zastosuj rezystory i kondensatory z biblioteki rcl.
    Te biblioteki które teraz zastosowałeś do tego się nie nadają.

Położenie elementów musi być takie aby logicznie leżały na schemacie.
    Symbole zasilania zgodnie z ich rzeczywistym potencjałem.

Punkty podłączenia zastosuj z biblioteki pinhead

Aby potencjometry działały poprawnie, to ich środkowe wyprowadzenia podłącz z jedną z zewnętrznych końcówek.

0
  • #20 19 Kwi 2012 13:29
    djzatorze
    Poziom 23  

Otwieram bibliotekę rcl, wybieram ładny rezystor, klikam OK... a okno nie znika, nic się nie dzieje, WTF?

0
  • #22 19 Kwi 2012 14:58
    djzatorze
    Poziom 23  

@Christophorus: O tym to ja wiem :D Ale oczywiście moja głupota zwycięża - chciałem dodać katalog 'resistors' zamiast go rozwinąć i wybrać element :lol: Zatem podmieniłem elementy na właściwe. Pinheady mam dać tam gdzie będzie + i - wentylatora? Czy gdzie? W ogóle Erc ostrzega mnie że zworka nie ma wartości - no ale jak zworka może mieć wartość? Chyba że w złotówkach :o
    edit: dobra, wpisałem cokolwiek, taki mam teraz schemat:

0
  • #23 20 Kwi 2012 15:25
    djzatorze
    Poziom 23  

Odświeżam. Czy mógłby ktoś wytłumaczyć, w jaki sposób podłączyć przełącznik, żeby jego zamknięcie spowodowało podanie 12V z molexa na zasilanie wszystkich wentylatorów? I najlepiej żeby dało się upchać to bez żadnych zworek czy kabelków w powietrzu... co do rodzaju obudowy przełącznika to na razie jest to kwestia otwarta:)

0
  • #24 20 Kwi 2012 17:42
    Christophorus
    Poziom 41  

Trzeba brać pod uwagę to, że podanie pełnego napięcia zasilania na wentylatory spowoduje podanie także napięcia "od tyłu" na wyjście układów LM317 co może doprowadzić do ich uszkodzenia lub nadmiernego nagrzewania. Przełączając wentylatory pod pełne napięcie +12V trzeba by je odłączyć od wyjścia układów LM317. Można też zastosować na wyjściu układu LM317 diodę prostowniczą, która zapobiegnie "cofaniu" się napięcia na wyjście układu LM317. Tylko na diodzie stracimy około 0,7V, czyli maksymalne napięcie wyjściowe z układów LM317 będzie niższe o tą wartość.

0
  • #25 20 Kwi 2012 19:57
    djzatorze
    Poziom 23  

No właśnie, pisałem o tym wcześniej, że przydałoby się odcinać wyjścia stabilizatorów od 12 wolt prosto z zasilacza. Ale pewnie wymagałoby to użycia dodatkowych 6 tranzystorów, a to już dla mnie wyższa szkoła jazdy... no i płytka by sporo urosła :| Przy zastosowaniu diod powiadasz 0,7 V strat... to na wentylatory szło by pewnie około 10,5V, więc trochę mało. A można zmniejszyć rezystancję diod, dając np. dwie równolegle zamiast jednej? Albo zrobić kombinację dioda+rezystor równolegle? Może diody Schottky'ego (mają niby mniejsze straty, ale nie wiem czy w ogóle się nadają do tego kontrolera)...?

0
  • #26 20 Kwi 2012 21:07
    Christophorus
    Poziom 41  

Przełączenie sześciu kanałów jednym przełącznikiem wymagało by rozbudowania układu np. o sześć przekaźników. Tak czy inaczej układ i tak będzie rozbudowany. Dioda Schottky'ego ma niższy bo o około połowę spadek napięcia niż dioda krzemowa.

A może lepiej zmienić koncepcję układu regulatora i zamiast regulować prędkość wentylatorów napięciem zastosować regulator PWM, po jednym na każdy kanał regulatora?

0
  • #27 20 Kwi 2012 21:29
    blue_17
    Poziom 32  

Jeśli by zastosował ne556 zamiast ne555 to płytka by się uprościła bo to taka sama kostka tylko 2 układy w jednym :)

i na 100% jest w eaglu taki element w bibliotekce :)

Pozdrawiam

0
  • #28 20 Kwi 2012 21:40
    djzatorze
    Poziom 23  

Oj nie, jeszcze jestem za zielony żeby rozgryzać NE555, pierwszą płytkę zrobię możliwie prostą:) Ogólnie zależy mi na tym, żeby kontroler wytrzymał jak najdłużej, zwłaszcza że nie będzie u mnie leżał odłogiem. A tak powiedzmy dając na wyjście każdego kanału po jednej diodzie Schotty'ego, to czy układ działałby dobrze? W sumie to te niecałe 11V mogłoby sobie być. W końcu do OC włączałbym sobie przełącznikiem obroty na maksa, a ręczna kontrola na co dzień, żeby mieć ciszę i w razie upałów skorygować co trzeba:)

0
  • #29 20 Kwi 2012 22:01
    Christophorus
    Poziom 41  

Spadek napięcia na diodzie "dołoży się" do spadku napięcia na LM317 w trzeba się liczyć ze spadkiem napięcia nawet ponad 3V. Przy przełączeniu bezpośrednim wentylatorów czyli pominięcie regulatora, żadne spadki napięć nie będą występowały, bo wentylatory będą podłączone bezpośrednio do napięcia zasilającego 12V. Układ NE555 wcale nie należy do skomplikowanych.

0
  • #30 20 Kwi 2012 22:41
    djzatorze
    Poziom 23  

Rozumiem. A nie chcę robić czegoś zupełnie innego głównie dlatego, że 90% części już mam z poprzedniej wersji kontrolera:) Hm, a tak mi się spodobał pomysł z przełącznikiem... mógłby się kolega marco47 wypowiedzieć, w końcu pierwszy to zaproponował:

marco47 napisał:
    Jeszcze wskazana by była możliwość globalnego sterowania wszystkimi stabilizatorami za pomocą jednego potencjometru, lub przełącznika, którym można by było wymusić maksymalne obroty wentylatorów.

Panowie, jestem pewien że da się wymyślić jakiś cwany sposób, żeby załączać 12V na wszystkie wentylatory... Trochę u mnie gorzej z myśleniem o tej godzinie, ale w sumie przełącznik mógłby być przed zasilaniem stabilizatorów, i chyba dałoby się zrobić coś takiego, że:
    Przełącznik 3-pozycyjny, i wtedy np wychylony w dół zamyka obwód z LM317, przesunięcie na środek odłącza zasilanie, wychylenie w górę zamyka obwód molex - wentylatory. Kontakt obu obwodów byłby tylko na pinach gniazd wentylatorów. Dać tam diody i chyba by się nic złego nie działo co? (Jeśli napisałem coś bez sensu to sorry :D )

0